REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sąd zadba o majątek dziecka

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Sąd opiekuńczy będzie mógł nakazać rodzicom sporządzenie inwentarza majątku dziecka. W uzasadnionych przypadkach określi wartość majątku dziecka, którą rodzice mogą swobodnie dysponować.

Sąd opiekuńczy będzie nadzorował, w jaki sposób rodzice zarządzają majątkiem dziecka. Może nawet nakazać im, aby sporządzili inwentarz tego majątku i złożyli go w sądzie - takie rozwiązania wprowadza ustawa z 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw, którą wczoraj podpisał prezydent. Nowe przepisy zaczną obowiązywać w połowie przyszłego roku, dokładnie po sześciu miesiącach od dnia ich opublikowania w Dzienniku Ustaw.

Majątek nie na sprzedaż

Znowelizowane przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego jeszcze bardziej, w stosunku do obowiązujących rozwiązań, zaostrzyły nadzór sądu opiekuńczego nad majątkiem dziecka.

Zobowiązują również rodziców i dziecko do utrzymywania ze sobą kontaktów, a w sytuacjach konfliktowych w sposób szczegółowy regulują zasady porozumiewania się między nimi.

REKLAMA

Rodzice zarządzają majątkiem dziecka, które pozostaje pod ich władzą rodzicielską. Nie mogą mieć jednak żadnego wpływu na to, co dziecko zrobi ze swoimi zarobkami oraz przedmiotami oddanymi mu do swobodnego użytku. Bez zezwolenia sądu opiekuńczego nie wolno im dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu tym majątkiem, np. sprzedać go, obciążyć zobowiązaniami wekslowymi, zaciągniętymi pożyczkami i darowiznami. Nie mogą też wyrazić zgody na to, aby dziecko dokonywało takich czynności.

Po wejściu w życie przepisów sąd opiekuńczy będzie mógł nakazać rodzicom, aby sporządzili inwentarz majątku dziecka oraz powiadamiali sąd o ważniejszych zmianach w stanie tego majątku. Przede wszystkim chodzi o sytuacje, kiedy dziecko nabyło przedmioty majątkowe znacznej wartości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W uzasadnionych przypadkach sąd opiekuńczy będzie mógł nawet ustalić konkretne kwoty, którymi rodzice lub dziecko będą mogli swobodnie dysponować każdego roku bez sądowego zezwolenia.

Sąd zadecyduje

Zdaniem autorów ustawy wprowadzone rozwiązania mają ułatwić rodzicom zarządzanie majątkiem dziecka, który ma znaczną wartość i zróżnicowany skład, a także zabezpieczyć ten majątek przed lekkomyślnym roztrwonieniem.

REKLAMA

- Coraz więcej dzieci dysponuje dużym majątkiem, który odziedziczyli albo otrzymali jako darowiznę od dziadków lub innych krewnych - tłumaczy adwokat Ewa Załęga z Kancelarii Adwokackiej Załęga i Partnerzy. Rodzice z mocy ustawy zarządzają tym majątkiem i mogą czysty dochód z niego przeznaczać nie tylko na utrzymanie i wychowanie dziecka, które jest właścicielem majątku, lecz również na wychowywane razem z nim rodzeństwo. Natomiast nadwyżki wolno im przeznaczyć na inne uzasadnione potrzeby rodziny.

Zdaniem Ewy Załęgi takie zarządzanie majątkiem dziecka sprzyja zacieraniu granic między nim a majątkiem rodziców oraz rodzeństwa. Dzieje się tak między innymi dlatego, że wcześniej nie został określony zakres i skład majątku dziecka i rodzice mogą dokonywać czynności, które wymykają się kontroli sądu - dodaje Ewa Załęga.

Natomiast sąd będzie ustalał tę wartość nawet tzw. czystego dochodu z majątku dziecka, który mogą przeznaczyć na wychowanie i utrzymanie rodzeństwa dziecka oraz na inne uzasadnione potrzeby rodziny.

Przed nowelizacją kodeksu rodzinnego i opiekuńczego obowiązek sporządzenia inwentarza majątku dziecka i przedstawienia go sądowi sąd mógł nałożyć na matkę lub ojca tylko wówczas, gdy władza rodzicielska przysługiwała jednemu z rodziców.

- Majątek dziecka może być zagrożony uszczupleniem nie tylko wówczas, gdy rodzice nie wykazują należytej staranności i troski podczas bieżącego zarządzania - wskazuje Natalia Caban, adwokat z Kancelarii Kosiński i Wspólnicy. W dodatku do takiej sytuacji nie musi wcale dochodzić z powodu lekkomyślności albo, że chcą majątek przeznaczyć na własne potrzeby, albo go roztrwonić - tłumaczy Natalia Caban.

Kontakty z dziećmi

- Rodzice będą mieć prawo utrzymywać kontakty z dziećmi bez względu na to, czy zostali pozbawieni władzy rodzicielskiej lub mają tę władzę ograniczoną, a pieczę nad ich dzieckiem sprawuje opiekun, rodzina zastępcza lub placówka opiekuńczo-wychowawcza - mówi adwokat Maciej Lipiec z Kancelarii Adwokackiej.

W takich spornych sytuacjach przepisy noweli określają szczegółowo sposób utrzymywania kontaktów z dzieckiem.

- Sąd opiekuńczy rozstrzygać będzie sprawę kontaktów z dzieckiem dopiero wówczas, gdy rodzice, opiekunowie i inni krewni nie mogą osiągnąć porozumienia - wyjaśnia adwokat Ewa Załęga.

Gdy dobro dziecka tego wymaga, sąd może zakazać matce i ojcu spotykania się z nim albo zezwolić na spotkania tylko w obecności drugiego rodzica, opiekuna, kuratora sądowego, a nawet innej osoby wskazanej przez sąd. Może również ograniczyć kontakty rodziców z dzieckiem do określonych sposobów porozumiewania się na odległość.

Na podobnych zasadach sąd będzie mógł regulować wzajemne kontakty dziecka z rodzeństwem, dziadkami, powinowatymi w linii prostej oraz innymi osobami, które sprawowały nad nim przez dłuższy czas pieczę. W trosce o dobro dziecka sąd będzie mógł skierować rodziców do placówek lub specjalistów, którzy zajmują się terapią rodzinną, poradnictwem.

- Takie rozwiązanie stanowi istotną nowość na gruncie polskiego prawa rodzinnego - ocenia adwokat Ewa Załęga.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Władza rodzicielska a majątek dziecka

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Podstawa prawna

• Ustawa z 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz innych ustaw, podpisana przez prezydenta.

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

REKLAMA