REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sąd zadba o majątek dziecka

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Sąd opiekuńczy będzie mógł nakazać rodzicom sporządzenie inwentarza majątku dziecka. W uzasadnionych przypadkach określi wartość majątku dziecka, którą rodzice mogą swobodnie dysponować.

Sąd opiekuńczy będzie nadzorował, w jaki sposób rodzice zarządzają majątkiem dziecka. Może nawet nakazać im, aby sporządzili inwentarz tego majątku i złożyli go w sądzie - takie rozwiązania wprowadza ustawa z 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw, którą wczoraj podpisał prezydent. Nowe przepisy zaczną obowiązywać w połowie przyszłego roku, dokładnie po sześciu miesiącach od dnia ich opublikowania w Dzienniku Ustaw.

Majątek nie na sprzedaż

Znowelizowane przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego jeszcze bardziej, w stosunku do obowiązujących rozwiązań, zaostrzyły nadzór sądu opiekuńczego nad majątkiem dziecka.

Zobowiązują również rodziców i dziecko do utrzymywania ze sobą kontaktów, a w sytuacjach konfliktowych w sposób szczegółowy regulują zasady porozumiewania się między nimi.

REKLAMA

Rodzice zarządzają majątkiem dziecka, które pozostaje pod ich władzą rodzicielską. Nie mogą mieć jednak żadnego wpływu na to, co dziecko zrobi ze swoimi zarobkami oraz przedmiotami oddanymi mu do swobodnego użytku. Bez zezwolenia sądu opiekuńczego nie wolno im dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu tym majątkiem, np. sprzedać go, obciążyć zobowiązaniami wekslowymi, zaciągniętymi pożyczkami i darowiznami. Nie mogą też wyrazić zgody na to, aby dziecko dokonywało takich czynności.

Po wejściu w życie przepisów sąd opiekuńczy będzie mógł nakazać rodzicom, aby sporządzili inwentarz majątku dziecka oraz powiadamiali sąd o ważniejszych zmianach w stanie tego majątku. Przede wszystkim chodzi o sytuacje, kiedy dziecko nabyło przedmioty majątkowe znacznej wartości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W uzasadnionych przypadkach sąd opiekuńczy będzie mógł nawet ustalić konkretne kwoty, którymi rodzice lub dziecko będą mogli swobodnie dysponować każdego roku bez sądowego zezwolenia.

Sąd zadecyduje

Zdaniem autorów ustawy wprowadzone rozwiązania mają ułatwić rodzicom zarządzanie majątkiem dziecka, który ma znaczną wartość i zróżnicowany skład, a także zabezpieczyć ten majątek przed lekkomyślnym roztrwonieniem.

REKLAMA

- Coraz więcej dzieci dysponuje dużym majątkiem, który odziedziczyli albo otrzymali jako darowiznę od dziadków lub innych krewnych - tłumaczy adwokat Ewa Załęga z Kancelarii Adwokackiej Załęga i Partnerzy. Rodzice z mocy ustawy zarządzają tym majątkiem i mogą czysty dochód z niego przeznaczać nie tylko na utrzymanie i wychowanie dziecka, które jest właścicielem majątku, lecz również na wychowywane razem z nim rodzeństwo. Natomiast nadwyżki wolno im przeznaczyć na inne uzasadnione potrzeby rodziny.

Zdaniem Ewy Załęgi takie zarządzanie majątkiem dziecka sprzyja zacieraniu granic między nim a majątkiem rodziców oraz rodzeństwa. Dzieje się tak między innymi dlatego, że wcześniej nie został określony zakres i skład majątku dziecka i rodzice mogą dokonywać czynności, które wymykają się kontroli sądu - dodaje Ewa Załęga.

Natomiast sąd będzie ustalał tę wartość nawet tzw. czystego dochodu z majątku dziecka, który mogą przeznaczyć na wychowanie i utrzymanie rodzeństwa dziecka oraz na inne uzasadnione potrzeby rodziny.

Przed nowelizacją kodeksu rodzinnego i opiekuńczego obowiązek sporządzenia inwentarza majątku dziecka i przedstawienia go sądowi sąd mógł nałożyć na matkę lub ojca tylko wówczas, gdy władza rodzicielska przysługiwała jednemu z rodziców.

- Majątek dziecka może być zagrożony uszczupleniem nie tylko wówczas, gdy rodzice nie wykazują należytej staranności i troski podczas bieżącego zarządzania - wskazuje Natalia Caban, adwokat z Kancelarii Kosiński i Wspólnicy. W dodatku do takiej sytuacji nie musi wcale dochodzić z powodu lekkomyślności albo, że chcą majątek przeznaczyć na własne potrzeby, albo go roztrwonić - tłumaczy Natalia Caban.

Kontakty z dziećmi

- Rodzice będą mieć prawo utrzymywać kontakty z dziećmi bez względu na to, czy zostali pozbawieni władzy rodzicielskiej lub mają tę władzę ograniczoną, a pieczę nad ich dzieckiem sprawuje opiekun, rodzina zastępcza lub placówka opiekuńczo-wychowawcza - mówi adwokat Maciej Lipiec z Kancelarii Adwokackiej.

W takich spornych sytuacjach przepisy noweli określają szczegółowo sposób utrzymywania kontaktów z dzieckiem.

- Sąd opiekuńczy rozstrzygać będzie sprawę kontaktów z dzieckiem dopiero wówczas, gdy rodzice, opiekunowie i inni krewni nie mogą osiągnąć porozumienia - wyjaśnia adwokat Ewa Załęga.

Gdy dobro dziecka tego wymaga, sąd może zakazać matce i ojcu spotykania się z nim albo zezwolić na spotkania tylko w obecności drugiego rodzica, opiekuna, kuratora sądowego, a nawet innej osoby wskazanej przez sąd. Może również ograniczyć kontakty rodziców z dzieckiem do określonych sposobów porozumiewania się na odległość.

Na podobnych zasadach sąd będzie mógł regulować wzajemne kontakty dziecka z rodzeństwem, dziadkami, powinowatymi w linii prostej oraz innymi osobami, które sprawowały nad nim przez dłuższy czas pieczę. W trosce o dobro dziecka sąd będzie mógł skierować rodziców do placówek lub specjalistów, którzy zajmują się terapią rodzinną, poradnictwem.

- Takie rozwiązanie stanowi istotną nowość na gruncie polskiego prawa rodzinnego - ocenia adwokat Ewa Załęga.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Władza rodzicielska a majątek dziecka

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Podstawa prawna

• Ustawa z 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz innych ustaw, podpisana przez prezydenta.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

REKLAMA

Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający?

Zakupy przed Wielkanocą 2025. Wojna cenowa między Lidlem i Biedronką służy kupującym. Inne sieci też w akcji

Polacy mają korzyść z tych wojen, bo dzięki niezliczonym promocjom mogą taniej albo więcej kupić przed świętami. To oznacza bardziej obfity lub zróżnicowany w potrawy i smakołyki stół wielkanocny u większości rodzin.

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Aleksandry Rozmierskiej, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

REKLAMA

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść nawet o 10%

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

REKLAMA