Jak zmienią się zasady obliczania rent

Bożena Wiktorowska
rozwiń więcej
inforCMS
Tylko do końca 2008 roku przyznawane po raz pierwszy renty będą obliczane według starych zasad.  Ubezpieczeni, którzy będą mieć ponad 18-miesięczną przerwę w otrzymywaniu rent, otrzymają nowe świadczenia.

W całej Polsce do oddziałów ZUS zgłaszają się renciści zaniepokojeni sprzecznymi doniesieniami dotyczącymi zasad ustalania wysokości świadczeń. Pracownicy ZUS informują osoby ubiegające się po raz pierwszy o renty, żeby składali wnioski z dokumentacją medyczną do końca tego roku. Tylko w ten sposób mogą sobie zagwarantować, że ich renty będą ustalane według obecnych zasad. Najwięcej problemów z wyliczaniem świadczeń będą mieć osoby, które w przeszłości otrzymywały renty, a o nowe wystąpią po 18-miesięcznej przerwie w ich pobieraniu.

Nowe świadczenia

Od 1 stycznia 2009 roku pierwsze osoby oszczędzające w otwartych funduszach emerytalnych otrzymają świadczenia z dwóch filarów. Wysokość nowych emerytur będzie zależeć od sumy składek zgromadzonych na koncie w OFE i ZUS. Zmiany te wymusiły konieczność wprowadzenia nowych mechanizmów ustalania wysokości rent z tytułu niezdolności do pracy. Wysokość rent będzie, podobnie jak emerytur, zależeć od kwoty zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne oraz kapitału początkowego.

- Osoby opłacające składki otrzymają niższe świadczenia, niż gdyby przy takich samych dochodach miały ustalane renty według obecnie obowiązujących zasad. Zacznie obowiązywać zasada, że ile wpłaciłeś do systemu emerytalnego, tyle dostaniesz w formie świadczenia - mówi Bogna Nowak-Turowiecka, ekspert ubezpieczeniowy z Konfederacji Pracodawców Polskich.

Wskazuje, że reforma była konieczna, bo inaczej system emerytalny stałby się niewypłacalny. Zwraca jednak uwagę, że ochrona młodych osób niezdolnych do dalszej pracy zawodowej, które krótko oszczędzały na przyszłą emeryturę, będzie polegać na uzupełnieniu ich stażu ubezpieczeniowego, a tym samym kapitału na emeryturę, do pełnych 30 lat.

Graniczna data

Najwięcej wątpliwości ubezpieczonych dotyczy nie tyle sposobu obliczania świadczenia, ale tego, do kiedy będzie można ubiegać się o stare renty. Zgodnie z ustawą z 17 października 2008 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z FUS oraz niektórych innych ustaw (czeka na podpis prezydenta), osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r., które 1 stycznia 2009 r. mają ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, będą otrzymywać świadczenia wyliczone według dotychczasowych zasad.

- Także w odniesieniu do osób, którym po nowym roku zostanie przywrócona renta z tytułu niezdolności do pracy obliczona wcześniej według starych zasad, ustalenie wysokości renty nie ulegnie zmianie - wyjaśnia Halina Wolińska, dyrektor Departamentu Świadczeń Emerytalno-Rentowych Centrali ZUS.

Zwraca też uwagę, że na starych zasadach będą też ustalane renty dla ubezpieczonych urodzonych przed 1949 r. Przypomina, że w Polsce w ostatnim okresie tylko nieliczne osoby otrzymywały renty stałe. Pozostałe osoby, których stan zdrowia rokował możliwość powrotu do zdrowia, otrzymywały renty na okres wskazany w orzeczeniu lekarza orzecznika lub komisji lekarskiej.

- Wiele osób po rencie wracało do pracy, gdyż wcześniejsze przyczyny niezdolności do pracy ustały. Może się jednak zdarzyć, że osoba po przepracowaniu jakiegoś okresu ponownie staje się niezdolna do pracy. W takim jednak przypadku lekarz orzecznik musi stwierdzić, kiedy powstała niezdolność do pracy - mówi Halina Wolińska.

Decyzja orzecznika

Osobą decydującą o prawie do renty z tytułu niezdolności jest właśnie lekarz orzecznik ZUS. Na podstawie posiadanej dokumentacji medycznej z okresu, kiedy osoba ubezpieczona pracowała - już po okresie pobierania renty - to właśnie lekarz orzecznik będzie musiał ustalić, czy ponowna niezdolność do pracy powstała w okresie 18 miesięcy od ustania prawa do wcześniej pobieranej renty. Jeśli tak będzie, to kolejna renta będzie ustalana według starych zasad, czyli zostanie przywrócone prawo do wcześniej ustalonej renty.

- W innym przypadku osoba taka otrzyma świadczenie ustalone według nowych reguł - podkreśla Halina Wolińska.

Przy czym nie będzie mieć znaczenia, czy pracownik ubiegający się o rentę początkowo chorował na przykład na pylicę płuc, a dopiero później zachoruje na serce.

- Taka osoba dalej będzie pobierać rentę, gdyż ważne jest istnienie niezdolności do pracy, a nie przyczyna tej niezdolności - dodaje Halina Wolińska.

Eksperci zwracają uwagę, że utrata prawa do renty zawsze jest związana z odzyskaniem zdolności do pracy. Osobom tym zostanie przywrócona renta, jeżeli w okresie 18 miesięcy od ustania prawa do renty, staną się niezdolne do pracy.

Mieszane renty

Przyjęta przez Sejm ustawa przewiduje, że w latach 2009-2013 świadczenia będą wypłacane na podstawie tzw. mieszanego sposobu ich obliczania. Część będzie wyliczana według nowych, a część według starych zasad.

- Takie rozwiązanie pozwoli płynnie przejść między starymi i nowymi zasadami. Z upływem czasu będzie jednak wzrastać liczba osób otrzymujących nowe renty - mówi Anna Misiak z Zespół Doradztwa dla Pracodawców MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy.

Dodaje, że zmniejszy to także zainteresowanie otrzymaniem za wszelką cenę renty na starych zasadach.

Natomiast Anna Krakowiak z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy zwraca uwagę, że renty są obecnie najczęściej przyznawane na określony czas.

- Z tego powodu coraz więcej osób będzie mieć wyliczane świadczenia na nowych zasadach - mówi Anna Krakowiak.

Zmiana zasad obliczania rent z tytułu niezdolności do pracy 

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

1,3 mln osób pobiera z ZUS renty z tytułu niezdolności do pracy

BoŻena Wiktorowska

bozena.wiktorowska@infor.pl

Infor.pl
Czy 03.11.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka
02 lis 2024

Czy pirewsza niedziela listopada jest niedzielą handlową? Czy jeśli duże zakupy, to tylko dziś w sobotę 2 listopada, nie należy więc zwlekać, ale udać się do sklepu - adekwatnie do potrzeb związanych z brakami w lodówce czy spiżarni oraz korzyści oczekiwanych po oferowanych promocjach.

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS
01 lis 2024

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Kto może ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS? Jakie warunki trzeba spełniać, by skorzystać z ulgi?

Opłaty pobierane przez cmentarze nielegalne. Nekropolia mogą pobierać jedynie opłaty za pochówek. Przełomowy wyrok WSA w Olszynie
02 lis 2024

Organy samorządowe nie mogą ustanawiać (a cmentarze – na tej postawie) pobierać jakichkolwiek opłat, które są niezwiązane z pochówkiem zmarłych, tj. m.in. opłat za dochowanie zmarłego do już opłaconego grobu, wjazd na cmentarz i korzystanie z cmentarza – orzekł WSA w Olsztynie. Wyrok ten – z pewnością – będzie stanowił istotną informację dla wielu osób, które w związku ze Świętem Zmarłych, w najbliższych dniach, udadzą się na groby swoich bliskich. 

1000 złotych brutto dopłaty do prądu. Niezależnie od bonu energetycznego i innych świadczeń. Kto może się ubiegać?
01 lis 2024

Kto otrzyma dodatkowe 1000 złotych brutto dopłaty do prądu? Należy się obok bonu energetycznego itp. świadczeń. Podwyżki cen energii elektrycznej to gorący temat. Teraz przybrał na sile w związku z usuwaniem skutków wrześniowej powodzi. Poszkodowani mogą liczyć na 1000 złotych dodatkowego wsparcia do zasiłku powodziowego  na pokrycie kosztów energii.

Nowe świadczenie radykalnie ulży tysiącom osób. Jednak trzeba będzie na nie poczekać
01 lis 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Tysiące osób skorzysta z nowego świadczenia – dodatku dopełniającego. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., ale na wypłatę dodatku trzeba będzie poczekać.

DPS: Pensjonariusz nie opłaci kosztów pobytu, nawet jeśli go na to stać
31 paź 2024

Pobyt w domu pomocy społecznej jest świadczeniem odpłatnym. Ustalając opłatę za pobyt bierze się pod uwagę dochód osób zobowiązanych do wnoszenia opłaty. Czy możliwe jest uwzględnianie także ich majątku?

Zasiłek chorobowy w 2025 r. Chory pracownik może przyjść do pracy. I nie straci zasiłku. Pod warunkami
31 paź 2024

W 2025 r. chory pracownik (nie zakażający innych, mogący chodzić) ma prawo przyjść do firmy i załatwić sprawę związaną z pracą. Chodzi o takie incydentalne czynności jak podpisanie umowy, dokumentów reklamacyjnych, doniesienia pendrive, przekazanie kluczy serwisowych, odblokowanie komputera. 

Dłuższy urlop dla rodziców. Rząd wprowadza uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie (ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu)
31 paź 2024

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Księgowy jako doradca strategiczny – ewolucja zawodu w erze cyfrowej
31 paź 2024

Badanie fillup k24 „Księgowi jako kluczowi doradcy klienta? Rola, wyzwania i rozwój zawodu okiem księgowych i przedsiębiorców” pokazuje, że przedsiębiorcy chcą widzieć w księgowym osobę, która doradzi, zrozumie ich, pomoże podjąć strategiczne decyzje, a nie tylko wprowadzi dane – mówi Monika Piątkowska, doradca podatkowy fillup. 

Świadczenie Aktywnie w żłobku. Jaki warunek musi być spełniony, żeby dostać dofinansowanie?
31 paź 2024

Świadczenie „Aktywnie w żłobku” przysługuje na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowanej przez dziennego opiekuna. Jest to jedna z trzech form wsparcia dostępnych w programie „Aktywny Rodzic”. Kiedy ZUS może przyznać dofinansowanie?

pokaż więcej
Proszę czekać...