REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dalsi krewni dziedziczą i bez testamentu

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata

REKLAMA

REKLAMA

Rozszerzy się krąg spadkobierców ustawowych, którzy będą mogli dziedziczyć, gdy spadkodawca nie zostawił testamentu. Po wnukach będą dziedziczyli dziadkowie, ciotki i wujowie, a po macosze i ojczymie - pasierbowie.

 

Przybędzie spadkobierców ustawowych, bo zwiększy się grupa krewnych, którzy będą mogli dziedziczyć, gdy spadkodawca nie zostawił testamentu. Rozszerzenie jej przewiduje przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw, którym po uzgodnieniach międzyresortowych wkrótce zajmie się rząd.

Zachęta do bogacenia się

REKLAMA

- Krąg spadkobierców ustawowych, jaki przewiduje obowiązujący teraz kodeks cywilny, jest zbyt wąski - twierdzi adwokat Maria Urbańska z Kancelarii Kosiński i Wspólnicy. Dlaczego zamiast pozostawienia w rodzinie majątku, na który pracowały całe pokolenia, dziedziczy go często gmina lub Skarb Państwa, mimo że nadal żyją dalsi krewni zmarłego. Dziś nie są to osoby zaliczone do kręgu spadkobierców ustawowych - tłumaczy Maria Urbańska. Jej zdaniem, takie ograniczenia nie zachęcają ludzi do dorabiania się i gromadzenia majątku.

Wprawdzie każdy może sporządzić testament i powołać do dziedziczenia nawet osoby obce, ale nie rozwiązuje to sprawy dziedziczenia przez dalszych krewnych, gdy w wypadku ginie spadkodawca z rodziną, która dziedziczyłaby po nim z mocy ustawy. Spadkodawca nie planował sporządzenia testamentu, bo chciał, aby z mocy ustawy dziedziczyli po nim najbliżsi krewni oraz małżonek.

Na ten problem zwrócił już uwagę rzecznik praw obywatelskich. Wskazał on nawet przypadek, gdy w wypadku zginęli rodzice, a wkrótce potem na skutek obrażeń powypadkowych zmarło nieletnie dziecko. Po spadkodawcach nie mogli dziedziczyć dziadkowie, mimo że pozostawali z nimi we wspólnocie majątkowej, a na majątek spadkowy składały się poczynione przez nich darowizny. Spadek otrzymała gmina i nie mogła go odrzucić.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Taki porządek dziedziczenia ustawowego, w którym do spadku dochodzi gmina lub Skarb Państwa zamiast bliskich członków rodziny zmarłego, jakimi są dziadkowie, w niedostateczny sposób chroni konstytucyjne prawo dziedziczenia i nie bierze pod uwagę dobra rodziny - twierdzi rzecznik.

Nowy krąg krewnych

REKLAMA

Projekt przewiduje rozszerzenie spadkobierców ustawowych o dziadków ich zstępnych. Doprowadzi to do tego, że po osieroconym wnuku dziedziczyć będą dziadkowie, zarówno ze strony ojca, jak i matki. Gdy nie będą już żyli, to spadek dostaną ich zstępni, czyli ciotki i wujowie zmarłego osieroconego dziecka. Dziadkowie, ciotki i wujowie dziedziczyć będą z mocy ustawy dopiero w dalszej kolejności, gdy spadkodawca nie pozostawił małżonka, zstępnych, rodziców, rodzeństwa i zstępnych rodzeństwa, którzy chcą i mogą dziedziczyć po nim. Natomiast do dziedziczenia dziadków, ciotek i wujów, stryjenek i stryjów nie dojdzie, wówczas gdy z grupy bliższych krewnych żyje nawet jedna osoba, która chce i może dziedziczyć.

- Udziały dziadków mają być jednakowe - dziadkowie będą dziedziczyli po wnuku nawet wówczas, gdy ich dzieci były konkubentami - tłumaczy adwokat Mateusz Kubicki z Kancelarii Olczyk & Kubicki.

Natomiast wówczas, gdy spadkodawca nie pozostawił małżonka i innych bliskich krewnych, którzy mogą i chcą po nim dziedziczyć, do spadku powołani zostaną pasierbowie - przewiduje projekt nowelizacji kodeksu cywilnego. Udziały pasierbów w spadku mają być równe.

Autorzy projektu uzasadniają to tym, że między pasierbem a macochą lub ojczymem powstaje z mocy prawa stosunek powinowactwa w linii prostej pierwszego stopnia, a w dodatku pasierbowie najczęściej stają się członkami nowej rodziny, która powstała na skutek małżeństwa ich rodzica z macochą lub pasierbem.

Więcej przywilejów

Teraz, gdy spadkodawca nie pozostawi dzieci, to razem z wdowcem lub wdową dziedziczą po nim rodzeństwo oraz rodzice. Natomiast w projekcie zaproponowano, aby rodzice spadkodawcy w porządku dziedziczenia wyprzedzali rodzeństwo i ich dzieci. Taką zmianę autorzy projektu uzasadnili sytuacją życiową rodziców oraz tym, że często przyczynili się do powstania majątku spadkowego. W dodatku znajdują się w takim wieku, że ich możliwości zarobkowe stopniowo kurczą się. Nie będą też już mogli liczyć na pomoc finansową zmarłego spadkodawcy.

Nowelizowane przepisy usuwają również wątpliwości dotyczące dziedziczenia przez matkę spadkodawcy, gdy za życia spadkodawcy nie doszło do ustalenia ojcostwa, i nie wiadomo, kto jest biologicznym ojcem zmarłego. Chodzi o to, czy w takiej sytuacji matka powinna odziedziczyć tylko to, co przypada jednej osobie (tzn. jej), czy też to, co przypadałoby obojgu rodzicom (czyli jej i biologicznemu ojcu, gdyby był znany). Projekt przewiduje, że jeżeli ojcostwo rodzica nie zostało ustalone, udział spadkowy matki spadkodawcy dziedziczącej w zbiegu z jego małżonkiem wynosić będzie połowę spadku.

Natomiast w razie braku małżonka spadkodawcy, jego krewnych i pasierbów dziedziczyć będzie gmina ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy lub Skarb Państwa, gdy mieszkał on za granicą.

Krąg spadkobierców

MaŁgorzata Piasecka-Sobkiewicz

malgorzata.piasecka@infor.pl

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

REKLAMA