Sprawy spadkowe jeszcze w sądzie

Daria Stojak
rozwiń więcej
Rejestr do poświadczania dziedziczenia u rejenta jest dopiero testowany. Ministerstwo Sprawiedliwości nie pomoże notariuszom uruchomić rejestru. Poświadczenie dziedziczenia będzie szybsze, ale droższe.

 


Na poświadczenie dziedziczenia u notariusza będzie trzeba jeszcze poczekać. Krajowa Rada Notarialna testuje dopiero system informatyczny, niezbędny do dokonywania takich czynności. 2 października, kiedy znowelizowane przepisy prawa o notariacie zaczęły obowiązywać, KRN zapowiadała uruchomienie rejestru 18 października. Tymczasem przepisy umożliwiające potwierdzenie nabycia spadku u notariusza nadal pozostają martwe.

- Wątpliwe jest, żeby rejestr ruszył do końca 2008 r. - zapowiada notariusz Lech Borzemski z Krajowej Rady Notarialnej.

Ministerstwo Sprawiedliwości nie może zrozumieć, dlaczego system jest dopiero testowany.

- Ustawodawca przewidział przecież roczne vacatio legis dla zapewnienia prawidłowego przygotowania i funkcjonowania przyjętych rozwiązań - twierdzi Wioletta Olszewska z Ministerstwa Sprawiedliwości.

Nieporozumienie wynika z tego, że w okresie oczekiwania na wejście w życie ustawy przepis obligujący KRN do utworzenia rejestru formalnie nie obowiązywał.

- Stworzyło to po stronie notariatu bardzo trudną sytuację. KRN mogła w tym czasie dokonywać czynności przygotowawczych, ale na przykład wyłożenie określonych funduszy stało się możliwe dopiero po 2 października 2008 r. - twierdzi Lech Borzemski.

Poza tym ustawa nie wskazała terminu, w jakim rejestr musi zacząć funkcjonować, ani konsekwencji jego nieutworzenia. Jedyną sankcją jest brak możliwości wykonania przepisów ustawy.

Ministerstwo nie pomoże

Problemem jest sposób finansowania rejestru. Parlament uprawnił notariuszy do sporządzania aktów poświadczenia dziedziczenia pod warunkiem stworzenia elektronicznego rejestru. Kosztami jego utworzenia i utrzymania ustawodawca obciążył jednak Krajową Radę Notarialną. Pomysł ten od początku nie podobał się notariuszom, którzy 10 marca 2008 r. skierowali do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności z konstytucją przepisu zobowiązującego KRN do utworzenia sytemu informatycznego. Ministerstwo Sprawiedliwości twierdzi jednak, że nie ma żadnego racjonalnego uzasadnienia, by finansować ze środków publicznych utworzenie przez notariuszy sytemu informatycznego do prowadzenia rejestru. Nie można bowiem kosztami prowadzenia rejestru obciążać wszystkich obywateli.

- Poza tym Krajowa Rada Notarialna nie występowała do ministra sprawiedliwości o pomoc we wdrożeniu sytemu. Nie wiadomo też, na czym owa pomoc miałaby polegać - mówi Wioletta Olszewska.

Rejestracja fikcyjnych aktów

KRN twierdzi jednak, że prace nad rejestrem są pomimo wszystko bardzo zaawansowane.

- Wystarczy powiedzieć, że już funkcjonuje testowa wersja systemu, pozwalająca notariuszom na próbne rejestrowanie fikcyjnych na razie aktów poświadczenia dziedziczenia - twierdzi Lech Borzemski.

Czesława Kołcun, prezes warszawskiej Izby Notarialnej, tłumaczy, że próbne rejestracje są konieczne, gdyż KRN musi mieć pewność, że system będzie sprawnie funkcjonował. Drugim problemem, z którym notariat musi się uporać, jest brak przepisów wykonawczych, które określiłyby zasady funkcjonowania systemu informatycznego.

- Oznacza to, że właściwie prawodawcą będzie tutaj KRN, która musi w drodze uchwały określić wszystkie parametry i procedury związane z utworzeniem rejestru, jego funkcjonowaniem, zasadami finansowania i zapewnieniem bezpieczeństwa użytkowania - wyjaśnia rzecznik KRN.

Z tych powodów, pomimo formalnego wejścia w życie przepisów o notarialnym poświadczeniu dziedziczenia, nie można jeszcze w praktyce dokonywać tych czynności u notariusza.

Szybciej, ale drożej

Kiedy rejestr zacznie wreszcie funkcjonować, poświadczenie dziedziczenia będzie odbywać się znacznie szybciej niż w sprawie stwierdzenia nabycia spadku w sądzie, które trwa często nawet kilka miesięcy.

- Osoba, która skorzysta z usług notariusza, będzie mogła poświadczyć dziedziczenie szybciej, ale nie znaczy to, że za tę samą cenę - mówi notariusz Jacek Wojdyło, prezes KRN.

Stawki za czynności notarialne określane są maksymalnie. W przypadku poświadczenia dziedziczenia jest to koszt około 150 zł, ale wiele zależy od konkretnego przypadku i czynności, które będą musiały być dokonane. Istnieje też możliwość negocjowania wysokości opłaty. Stwierdzenie nabycia spadku w sądzie ma jednak swoje plusy. Wymaga bowiem wniesienia niższej opłaty (tylko 50 zł), a udział stron zainteresowanych wydaniem orzeczenia kończy się już w momencie ogłoszenia przez sąd ustnego postanowienia. Analogiczna czynność u notariusza będzie natomiast wymagać większego zaangażowania samych zainteresowanych.

- Oprócz etapu ustalenia kręgu dziedziczących, akt poświadczenia dziedziczenia ma być podpisany przez wszystkich dziedziczących w protokole dziedziczenia, a następnie powtórnie w akcie poświadczenia dziedziczenia - tłumaczy Jacek Wojdyło.

Od notariusza do sądu

Nawet wówczas gdy zdecydujemy się na dokonanie czynności poświadczenia nabycia spadku u notariusza, sprawa może trafić do sądu. Dotyczy to sytuacji, gdy w sporządzonym przez notariusza protokole nie znajdzie się zgodne żądanie złożone przez wszystkie osoby uprawnione do dziedziczenia. Podobna procedura będzie uruchomiona, jeśli rejent poweźmie wątpliwość co do osoby spadkobiercy i wysokości udziałów w spadku, gdy nie stawią się wszyscy uprawnieni, spadkobierca był cudzoziemcem, podstawą dziedziczenia będzie szczególny testament, na przykład ustny.

Poświadczenie dziedziczenia

Daria Stojak

daria.stojak@infor.pl

Podstawa prawna

• Ustawa z 24 sierpnia 2007 r. o zmianie ustawy - Prawo o notariacie oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2007 r. nr 181, poz. 1287).

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...