REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy ZUS przeliczy wysokość emerytury

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Agata Rogulska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przyznana przez ZUS emerytura nie tylko podlega waloryzacji, ale także może być przeliczona na wniosek uprawnionego, np. gdy przedstawi on nowe dokumenty poświadczające zatrudnienie i wynagrodzenie.

Czy zostanie podwyższony staż emerytalny

Nasz pracownik od trzech lat ma ustalone prawo do emerytury. Obliczając jej wysokość, ZUS uwzględnił 21 lat i 9 miesięcy okresów składkowych oraz 7 lat i 3 miesiące okresów nieskładkowych (ograniczył ich wymiar z 8 lat i 3 miesięcy do 1/3 okresów składkowych). Osoba ta odnalazła niedawno dokument potwierdzający zatrudnienie, który nie był uwzględniony przy ustalaniu wysokości świadczenia. Czy ZUS może doliczyć staż pracy sprzed daty przyznania emerytury?

Tak

Uprawniony do emerytury może w każdej chwili wystąpić z wnioskiem o doliczenie nieuwzględnionych okresów składkowych i nieskładkowych, które dotyczą okresu przed przyznaniem prawa do świadczenia. Po złożeniu takiego wniosku emerytura zostanie ponownie obliczona. Przeliczenie będzie polegało na doliczeniu do ustalonej kwoty świadczenia:

• po 1,3 proc. podstawy wymiaru ustalonej w wyniku waloryzacji za każdy rok okresów składkowych,

• po 0,7 proc. podstawy wymiaru ustalonej w wyniku waloryzacji za każdy rok okresów nieskładkowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W analizowanej sytuacji doliczenie okresów składkowych spowoduje ponowne ustalenie okresów nieskładkowych. Przyjęte do obliczenia wysokości emerytury okresy nieskładkowe zostały bowiem przez ZUS ograniczone do 1/3 okresów składkowych.

Doliczenie okresów składkowych i nieskładkowych nie spowoduje zmiany kwoty bazowej przyjętej do obliczenia wysokości świadczenia. Będzie to ta sama kwota bazowa, jaka była przyjęta do obliczenia świadczenia przed doliczeniem tych okresów (zarówno w części socjalnej, jak i w podstawie wymiaru).

Podstawa prawna

• Art. 112 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.).

Czy możliwa podstawa od nowych zarobków

Nasza pracownica ma od 18 kwietnia 2007 r. ustalone prawo do emerytury. Mimo to wciąż pracuje zawodowo i otrzymuje emeryturę w zmniejszonej wysokości. Do obliczenia podstawy jej wymiaru przyjęto zarobki z lat 1997-2006. Wskaźnik wynagrodzenia za rok 1997 wyniósł 101,13 proc., a za rok 2007 - 118,64 proc. Czy ZUS może ponownie ustalić wysokość świadczenia, przyjmując do podstawy wymiaru inne dziesięciolecie, tj. 1998-2007?

Tak

Ponieważ państwa pracownica po przyznaniu emerytury pozostaje w zatrudnieniu, może wystąpić do ZUS z wnioskiem o przeliczenie podstawy wymiaru z uwzględnieniem zarobków przypadających w części lub w całości po przyznaniu świadczenia. Emerytura jest wypłacana, a więc ponowne ustalenie wysokości świadczenia będzie możliwe, jeżeli nowo ustalony wskaźnik wysokości podstawy wymiaru emerytury będzie wyższy od ostatnio obliczonego.

Podstawę wymiaru ZUS ustali na zasadach ogólnych, tj.:

• z dziesięciu kolejnych lat kalendarzowych wybranych z ostatnich 20 lat kalendarzowych poprzedzających rok, w którym zgłoszono wniosek o przeliczenie podstawy wymiaru albo

• 20 lat kalendarzowych dowolnie wybranych z lat poprzedzających rok kalendarzowy, w którym ubezpieczony zgłosił wniosek o ponowne ustalenie wysokości emerytury.

REKLAMA

Nowo ustalony wskaźnik wysokości podstawy wymiaru mnoży się przez kwotę bazową obowiązującą w miesiącu zgłoszenia wniosku o ponowne ustalenie wysokości świadczenia lub kwotę bazową ostatnio przyjętą do obliczenia świadczenia, w zależności od tego, który wariant jest bardziej korzystny. Zwykle wysokość kwoty bazowej w okresie późniejszym jest wyższa, ale zdarzyć się może, że będzie niższa. Trzeba zaznaczyć, że gdy w wyniku ponownego ustalenia wysokości emerytura byłaby niższa, świadczenie przysługuje w dotychczasowej wysokości.

Z pytania wynika, że wskaźnik wysokości wynagrodzenia z lat 1998-2007 będzie wyższy niż ustalony poprzednio. Jeśli wniosek zostanie zgłoszony przed 1 marca 2009 r., do ustalenia wysokości świadczenia ZUS przyjmie kwotę bazową w wysokości 2275,37 zł, tj. wyższą niż ta, która obowiązywała w dniu przyznania prawa do świadczenia, tj. w kwietniu 2007 r. (2059,52 zł). W przypadku ponownego obliczenia świadczenia ZUS zarówno w podstawie wymiaru emerytury, a także w części socjalnej świadczenia (24 proc. kwoty bazowej) przyjmie kwotę bazową obowiązująca w miesiącu zgłoszenia wniosku o ponowne ustalenie wysokości świadczenia.

Podstawa prawna

• Art. 110, 111 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.).

Czy ZUS uwzględni odnalezione dokumenty

Od 1 sierpnia 1998 r. mam ustalone prawo do emerytury. Podstawa jej wymiaru została ustalona z okresu kolejnych dziewięciu lat kalendarzowych wybranych z lat 1980-1997. Wskaźnik wyniósł 128,46 proc. Niedawno odnalazłam dokumentację płacową z lat 1980-1988. W tym okresie lepiej zarabiałam niż w późniejszym. Chcę, aby ZUS przeliczył podstawę wymiaru emerytury z dziewięciu lat kalendarzowych, tak jak wcześniej. Czy mogę złożyć taki wniosek?

Tak

Na pani wniosek podstawa wymiaru świadczenia zostanie ustalona z tej samej liczby lat kalendarzowych, tj. dziewięciu lat i z tego samego okresu (1980-1997), jaki wskazała pani do ustalenia poprzedniej podstawy wymiaru.

REKLAMA

Gdy złożone do ZUS dokumenty będą dotyczyły zarobków z okresów przypadających wyłącznie przed przyznaniem świadczenia, nowo ustalony wskaźnik wysokości podstawy wymiaru musi być wyższy od ostatnio obliczonego. Jeżeli nowo obliczony wskaźnik podstawy wymiaru będzie niższy, ZUS wyda decyzję odmawiającą ponownego obliczenia wysokości świadczenia.

Obliczając ponownie wysokość emerytury, wysokość jej podstawy, a także część socjalną ZUS zastosuje kwotę bazową ostatnio przyjętą do obliczenia świadczenia, a następnie podwyższy ją w ramach wszystkich waloryzacji, jakie miały miejsce do dnia zgłoszenia wniosku o ponowne ustalenie tej podstawy.

Podstawa prawna

• Art. 111 ust. 1 pkt 1 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.).

Czy możliwy wniosek przed końcem kwartału

Pobieram emeryturę od 1 lipca 2008 r. Przy ustalaniu jej wysokości uwzględniono staż emerytalny do 30 czerwca 2008 r. Podjęłam zatrudnienie od 1 sierpnia 2008 r. W październiku 2008 r. złożyłam wniosek rozpatrzony pozytywnie o doliczenie okresu od 1 sierpnia do 30 września 2008 r. Kolejny wniosek chcę złożyć w listopadzie. Czy będzie to możliwe?

Nie

Kolejny wniosek można złożyć po zakończeniu kwartału, tj. najwcześniej w styczniu 2009 r.

Ustawa emerytalna przewiduje możliwość przeliczenia wysokości emerytury poprzez doliczenie okresów składkowych i nieskładkowych, które nie zostały uwzględnione przy ustalaniu wysokości świadczenia. Mogą to być okresy zatrudnienia podczas jej pobierania.

Ponowne ustalenie wysokości emerytury na skutek doliczenia nieuwzględnionych dotychczas okresów składkowych lub nieskładkowych następuje na wniosek świadczeniobiorcy. Ustawa emerytalna przewiduje jednak pewne ograniczenia dotyczące częstotliwości składania takiego wniosku - emeryt pozostający w ubezpieczeniu może złożyć wniosek o ponowne ustalenie wysokości emerytury nie wcześniej niż po zakończeniu kwartału kalendarzowego. W przypadku gdy w trakcie kwartału kalendarzowego zostanie zgłoszony kolejny wniosek o doliczenie nowego okresu od ostatniego przeliczenia, zostanie on rozpatrzony negatywnie.

Przepisy uniemożliwiają doliczanie okresu pracy po przyznaniu świadczenia nie częściej niż raz na kwartał. Zatem w przypadku gdy w minionym kwartale już nastąpiło doliczenie, następne jest możliwe po upływie kolejnego kwartału.

ZUS doliczy jednak okres składkowy (przebyty po przyznaniu emerytury) przed upływem kwartału, jeżeli w poprzednim kwartale nie był on doliczony. Również w przypadku gdy zatrudnienie (ubezpieczenie) emeryta ustało w trakcie kwartału kalendarzowego, wniosek o doliczenie okresów składkowych i nieskładkowych, przebytych po przyznaniu świadczenia, może być zgłoszony w każdym czasie (a więc także przed upływem kwartału kalendarzowego, w którym ustało to ubezpieczenie).

Podstawa prawna

• Art. 113 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.).

Czy ZUS uwzględni minimalne wynagrodzenie

Od dwóch lat mam ustalone prawo do emerytury. Podstawa jej wymiaru była obliczana z lat 1996-2005, mimo że za lata 1996-1997 nie przedłożyłam dokumentacji płacowej. W okresie tym byłam pracownikiem, ale ZUS za te lata przyjął wynagrodzenia zerowe. Nie jestem w stanie uzyskać dokumentacji płacowej. Słyszałam jednak, że od nowego roku zmieniają się przepisy. Czy będę mogła wystąpić o przeliczenie świadczenia?

Tak

Będzie pani mogła wnioskować o podwyższenie emerytury przez przeliczenie podstawy jej wymiaru. Wniosek taki należy złożyć w styczniu 2009 r., gdyż nowe przepisy ustawy emerytalnej zaczną obowiązywać od początku 2009 roku. Będą dotyczyć właśnie osób, które za okres, w którym były zatrudnione w ramach stosunku pracy z powodu braku dokumentacji płacowej, nie mogły lub nie mogą udowodnić wysokości osiąganych zarobków, a zatem zarówno osób, które mają już ustalone prawo do świadczenia, jak i tych, które będą dopiero o nie występować.

Zgodnie z nowym przepisem ustawy emerytalnej, jeśli nie można ustalić podstawy wymiaru składek w okresie pozostawania w stosunku pracy wskazanym do ustalenia podstawy wymiaru emerytury, za podstawę wymiaru składek przyjmuje się kwotę obowiązującego w tym okresie minimalnego wynagrodzenia pracowników, proporcjonalnie do okresu podlegania ubezpieczeniu i wymiaru czasu pracy.

Wyjaśnić trzeba, że gdy zgłosi pani wniosek o ponowne ustalenie wysokości podstawy wymiaru emerytury, a tym samym wysokości świadczenia, w terminie nie późniejszym niż 12 miesięcy od wejścia w życie ustawy, a więc do 31 grudnia 2009 r., ustalenie świadczenia w przeliczonej wysokości nastąpi od 1 stycznia 2009 r. Gdy natomiast wniosek zostanie złożony po 2009 roku, nowa wysokość emerytury będzie przysługiwać od pierwszego dnia miesiąca, w którym został zgłoszony wniosek.

Podstawa prawna

• Ustawa z 4 września 2008 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (prezydent podpisał ustawę 14 października 2008 r., czeka na publikację w Dzienniku Ustaw).

Agata Rogulska

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający?

Zakupy przed Wielkanocą 2025. Wojna cenowa między Lidlem i Biedronką służy kupującym. Inne sieci też w akcji

Polacy mają korzyść z tych wojen, bo dzięki niezliczonym promocjom mogą taniej albo więcej kupić przed świętami. To oznacza bardziej obfity lub zróżnicowany w potrawy i smakołyki stół wielkanocny u większości rodzin.

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Aleksandry Rozmierskiej, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

REKLAMA

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary nawet do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Idą rewolucyjne zmiany w urlopach. To już postanowione. „Kończymy z tym absurdem”

Harują ciężko całymi latami, ale to harowanie nie wlicza się do stażu pracy. O taką, obwarowaną przepisami ścianę, rozbijają się zatrudniani na umowach-zleceniach i ci , którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Czy teraz wreszcie się to zmieni? Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy, który przyniesie rewolucję dotyczące zasad, na jakich staż pracy zostanie wyliczony. To z kolei pociągnie za sobą zmiany w prawach do urlopu.

REKLAMA

MEN chce by egzamin ósmoklasisty znowu odbywał się w kwietniu. Liczne zmiany w prawie oświatowym [projekt]

W dniu 14 kwietnia 2025 r. opublikowano założenia obszernej i wielowątkowej nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Wśród proponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian są m.in.: powrót do kwietniowego terminu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, możliwość zatrudnienie w publicznym przedszkolu osoby niebędącej nauczycielem do wszystkich zajęć, czy rezygnacja z określania wymiaru godzin wychowania fizycznego.

Nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych od 1 października 2025 r. [projekt] Będzie drożej, czy jednak nie

Rząd planuje, by nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października 2025 r., a nie 1 lipca br. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

REKLAMA