Co zmieni się w tzw. ustawie rodzinnej

Bartosz Marczuk
rozwiń więcej
inforCMS
Matki rodzące więcej niż jedno dziecko będą mieć prawo nawet do 45 tygodni urlopu macierzyńskiego. Tylko 12 miesięcy będą chronieni przed zwolnieniem rodzice obniżający swój wymiar czasu pracy.

W tym tygodniu posłowie mogą zdecydować o ostatecznym kształcie tzw. ustawy rodzinnej.

- Działająca w ramach komisji nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach podkomisja nadzwyczajna zajmie się poprawkami do tej ustawy - mówi poseł Wojciech Wilk (PO), członek podkomisji.

Poprawki posłów koalicji, do których dotarliśmy, mają poparcie resortu pracy i dlatego wszystko wskazuje na to, że zostaną przyjęte. Co więcej, także opozycja domaga się podobnych zmian. Chce m.in. wprowadzenia urlopu ojcowskiego.

Krótsza ochrona w pracy

Obecnie osoba mająca prawo do urlopu wychowawczego i niekorzystająca z niego ma prawo do obniżenia obowiązującego wymiaru czasu pracy, nawet do połowy etatu. W tym czasie nie jest jednak chroniona przed zwolnieniem jak osoby przebywające na urlopie wychowawczym. Pracodawcy, aby zniechęcić pracowników do występowania z wnioskami o obniżenie wymiaru czasu pracy, mogą więc grozić im, że w takiej sytuacji, jako nie w pełni dyspozycyjni, będą musieli odejść z firmy. Dlatego rząd zaproponował (druk nr 885) objęcie także takich pracowników trzyletnią (tyle ile wymiar urlopu wychowawczego) ochroną przed zwolnieniem. Osoba niekorzystająca z tego urlopu, a chcąca pracować w niepełnym wymiarze, ma być chroniona przed zwolnieniem. Rozwiązanie przez firmę umowy w tym czasie ma być dopuszczalne tylko w razie ogłoszenia jej upadłości lub likwidacji oraz zwolnienia dyscyplinarnego.

Poselskie poprawki zakładają skrócenie okresu tej ochrony nie będzie trwał trzy lata, ale rok.

- Ta poprawka zyska nasze poparcie, bo wyeliminuje zbyt długi okres ochrony pracownika, który mógłby działać przeciw niemu - mówi Agnieszka Chłoń-Domińczak, wiceminister pracy i polityki społecznej.

Podobnie uważa Henryk Michałowicz z Konfederacji Pracodawców Polskich. Wskazuje, że już samo wprowadzenie tego przepisu może powodować nadużycia polegające na tym, że pracownicy będą o ułamki etatu obniżać swój wymiar czasu pracy, aby zyskać ochronę. Dodaje, że może się okazać, że młode osoby będą postrzegane przez pracodawców jako osoby mogące nadużywać tego uprawnienia. Wtedy trudniej będzie znaleźć im pracę.

Dłużej na macierzyńskim

Rządowy projekt przewiduje, że urlop macierzyński wyniesie 20 tygodni, jeśli matka urodzi jedno dziecko, i może zostać wydłużony o sześć tygodni. Dla matek rodzących więcej niż jedno dziecko miał wynosić 31 tygodni plus 8 tygodni urlopu fakultatywnego.

Poselska poprawka zakłada, że urlop ten będzie rósł wraz z liczbą dzieci urodzonych w trakcie porodu (patrz infografika). Wyniesie nawet 45 tygodni w przypadku kobiet, które urodzą pięcioro lub więcej dzieci.

- Wydłużenie urlopu macierzyńskiego ułatwi prawidłowy rozwój dziecka - przekonuje Monika Rościszewska-Woźniak z Fundacji Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego.

Wskazuje, że społeczeństwo się starzeje i wszelkie ułatwienia skierowane dla rodziców posiadających dzieci są potrzebne.

Choroba matki

Posłowie chcą też, aby ojciec dziecka mógł korzystać z urlopu macierzyńskiego już po ośmiu tygodniach od urodzenia dziecka. Takie rozwiązanie byłoby dopuszczalne, jeśli matka, ze względu na stan zdrowia, będzie przebywać w szpitalu. Obecnie ojciec może korzystać z tego urlopu po wykorzystaniu przez matkę 14 tygodni. Po wprowadzeniu tych zmian urlop macierzyński matki zostanie przerwany. Ojcu ma w tym czasie przysługiwać zarówno zasiłek macierzyński, jak i opiekuńczy na dziecko (do ośmiu tygodni). Świadczenia te mają być wypłacane niezależnie od zasiłku związanego z chorobą matki.

- To dobre rozwiązanie, bo gdy matka jest chora, to dziecko musi być pod stałą opieką ojca - mówi Monika Rościszewska-Woźniak.

Dodaje, że trudno sobie wyobrazić, aby ojciec w takiej sytuacji brał urlop wypoczynkowy lub bezpłatny.

Ojciec na urlopie

Zarówno posłowie koalicji, jak i opozycji domagają się wprowadzenia tzw. urlopu ojcowskiego. Posłowie PO proponują, aby wynosił on docelowo (od 2011 r.) dwa tygodnie. W 2010 roku trwać ma jeden tydzień.

- Popieramy stopniowe wprowadzenie tych zmian, bo dzięki temu będzie można monitorować na bieżąco, jak działają - mówi Agnieszka Chłoń-Domińczak.

Ojciec będzie mógł skorzystać z takiego urlopu do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia. Firma udzieli go (nie będzie mogła odmówić) na jego wniosek, składany nie później niż siedem dni przed zamiarem skorzystania z urlopu. Za okres przebywania na takim urlopie ojcu będzie wypłacany zasiłek macierzyński. Zostanie wypłacony zarówno pracownikowi, jak i osobie opłacającej składkę chorobową do ZUS (m.in. osoby prowadzące działalność gospodarczą).

Może się jednak okazać, że urlop ten będzie obowiązywać szybciej i w dłuższym wymiarze. Joanna Kluzik-Rostkowska, posłanka PiS, była minister pracy i polityki społecznej, deklaruje, że jej ugrupowanie będzie domagać się wprowadzenia czterotygodniowego urlopu już od 2009 roku.

Zdaniem pracodawców nie jest to dobre rozwiązanie. Urlop macierzyński powinien przysługiwać kobiecie, ponieważ kobieta musi mieć siłę na dojście do siebie po porodzie.

Niektóre propozycje polityki rodzinnej 

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

ARTUR RADWAN, BARTOSZ MARCZUK

gp@infor.pl

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...