REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak skorzystać z abolicji podatkowej

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Podatnicy, którzy w latach 2002-2007 zarabiali za granicą i nie rozliczyli tych zarobków w Polsce mimo takiego obowiązku, mogą skorzystać z abolicji podatkowej. Jakie są warunki skorzystania z abolicji podatkowej?

Z abolicji podatkowej mogą skorzystać podatnicy, którzy w latach 2002- 2007 zarabiali poza Polską, a w Polsce podlegali nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Oznacza to, że podatnik, który ma w Polsce miejsce zamieszkania, musi w polskim urzędzie skarbowym rozliczać wszystkie światowe dochody z uwzględnieniem odpowiednich umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Część osób zarabiających za granicą nie wiedziała o takim obowiązku. Część zataiła zagraniczne zarobki przed polskim urzędem. Znaleźli się też i tacy podatnicy, którzy wykazali niektóre dochody w Polsce. Wszystkie te osoby mają prawo skorzystać z abolicji podatkowej, jeśli spełnią określone warunki.

PRZYKŁAD: ULGA W PIT OD 2008 ROKU

Od marca 2008 r. podatnik prowadzi działalność gospodarczą w Danii. Jego miejscem zamieszkania jest nadal Polska. Czy przysługuje mu abolicja podatkowa?

Od 2008 roku podatnik ma prawo odliczyć od podatku dochodowego od osób fizycznych kwotę stanowiącą różnicę między podatkiem obliczonym przy zastosowaniu do przychodów z pracy uzyskanych za granicą metody odliczenia proporcjonalnego a kwotą podatku obliczonego przy zastosowaniu do tych przychodów metody wyłączenia z progresją. W przypadku przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskanych poza Polską zasady te stosuje się do przychodów opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób fizycznych według skali podatkowej, 19-proc. stawką podatku oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Pierwszy raz z ulgi w podatku dochodowym będzie można skorzystać, składając zeznanie podatkowe za rok 2008.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyłączenie z abolicji

REKLAMA

Ustawa abolicyjna ma zastosowanie do podatnika, który przynajmniej w jednym roku podatkowym, w okresie od 2002 do 2007 roku, podlegał nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce i uzyskiwał w tym roku przychody z pracy, do których miała zastosowanie metoda unikania podwójnego opodatkowania zwana metodą proporcjonalnego odliczenia.

Warto tu wyjaśnić, że przychody z pracy w ramach abolicji rozumiane są jako przychody uzyskiwane poza Polską: ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy; z działalności wykonywanej osobiście; z pozarolniczej działalności gospodarczej; z praw majątkowych w zakresie praw autorskich i praw pokrewnych.

PRZYKŁAD: DOKUMENTY O ZAROBKACH I PODATKACH

Podatnik posiada dokumenty potwierdzające, że zarabiał w Holandii i tam płacił podatki. Nie rozliczył ich jednak w Polsce. Teraz chce skorzystać z abolicji podatkowej. Czy do wniosku o abolicję musi dołączyć posiadane dokumenty?

Nie. Do wniosku o udzielenie abolicji nie trzeba dołączać dokumentów potwierdzających uzyskanie przychodów z pracy i zapłatę podatku za granicą. Jednak podatnik musi je przechowywać do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego za rok podatkowy, którego dotyczy wniosek (np. zobowiązanie podatkowe za 2002 rok wygasa z końcem 2008 roku, tj. po upływie pięciu lat od końca roku, w którym upłynął termin płatności podatku za 2002 rok).

Różne formy

W zależności od tego, czy podatnik rozliczył zagraniczne zarobki w Polsce czy nie, abolicja może przyjąć różne formy. Organ podatkowy na wniosek podatnika sporządzony według ustalonego wzoru:

REKLAMA

n umarza zaległość podatkową w podatku dochodowym od osób fizycznych, powstałą za dany rok podatkowy, którego dotyczy wniosek, w wysokości stanowiącej różnicę między podatkiem należnym wynikającym z zeznania podatkowego albo z decyzji określającej wysokość zobowiązania podatkowego, a kwotą odpowiadającą podatkowi obliczonemu za ten rok podatkowy przy zastosowaniu do przychodów z pracy metody wyłączenia z progresją (umorzenie zaległości), lub

• zwraca kwotę stanowiącą różnicę między podatkiem należnym wynikającym z zeznania podatkowego albo z decyzji określającej wysokość zobowiązania podatkowego, a kwotą odpowiadającą podatkowi obliczonemu za dany rok podatkowy, którego dotyczy wniosek, przy zastosowaniu do przychodów z pracy metody wyłączenia z progresją - w przypadku dokonania wpłaty podatku dochodowego należnego za ten rok podatkowy wynikającego ze złożonego zeznania podatkowego albo z decyzji określającej wysokość zobowiązania podatkowego (zwrot), lub

• umarza zaległość i dokonuje zwrotu za dany rok podatkowy - przy czym łączna kwota umorzenia zaległości i zwrotu nie może przekroczyć kwoty stanowiącej różnicę między podatkiem należnym wynikającym z zeznania podatkowego albo z decyzji określającej wysokość zobowiązania podatkowego, a kwotą odpowiadającą podatkowi obliczonemu za ten rok podatkowy przy zastosowaniu do przychodów z pracy metody wyłączenia z progresją.

Termin złożenia wniosku

Wiemy już, kto i do jakich przychodów może zastosować abolicję podatkową, oraz jaką formę może ona przyjąć. Co więc trzeba zrobić, aby z abolicji skorzystać? Należy złożyć wniosek do urzędu skarbowego na druku PIT-AZ.

Do tego formularza trzeba będzie też dołączyć oświadczenie AZ-O, złożone pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań, potwierdzające wysokość: uzyskanych przychodów z pracy za granicą; zapłaconego za granicą podatku (jeżeli podatnik był obowiązany do jego zapłaty).

PRZYKŁAD: DANE WE WNIOSKU O ABOLICJĘ

Aby skorzystać z abolicji podatkowej, trzeba złożyć w urzędzie skarbowym specjalny wniosek PIT-AZ. Jakie dane trzeba w nim podać?

We wniosku PIT-AZ należy podać: rok podatkowy, którego dotyczy wniosek; dane identyfikacyjne podatnika; dane identyfikacyjne małżonka, jeżeli małżonkowie złożyli wspólne zeznanie podatkowe za rok, którego dotyczy wniosek; wysokość uzyskanych za granicą przychodów z pracy; wysokość kosztów uzyskania przychodów, określonych zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, obowiązujących w roku podatkowym, za który składany jest wniosek; wysokość zapłaconego za granicą podatku dochodowego; wysokość innych przychodów uzyskanych za granicą i zapłaconego podatku.

To nie koniec. Do wniosku o umorzenie zaległości podatkowej należy również dołączyć zeznanie podatkowe za rok, którego dotyczy wniosek, chyba że podatnik złożył zeznanie podatkowe przed dniem wystąpienia z wnioskiem o umorzenie zaległości podatkowej.

Jeżeli w złożonym (przed dniem złożenia wniosku) zeznaniu podatkowym za rok, którego dotyczy wniosek, podatnik nie wykazał uzyskanych przychodów z pracy za granicą lub wykazał je w niepełnej wysokości, do wniosku należy dołączyć korektę zeznania podatkowego za ten rok.

Co istotne, wniosek o udzielenie abolicji podatkowej musi być złożony w odpowiednim terminie. Ustawa abolicyjna przewiduje, że do 6 października 2008 r. należy złożyć wniosek o abolicję, gdy dotyczy on dochodów z 2002 roku. W pozostałych przypadkach termin na złożenie wniosku o abolicję upłynie 6 lutego 2009 r. Nawet jednodniowe spóźnienie ze złożeniem wniosku uniemożliwi podatnikowi skorzystanie z abolicji.

PRZYKŁAD: WŁAŚCIWOŚĆ URZĘDU DLA ABOLICJI

Podatniczka wróciła w 2004 roku z Wielkiej Brytanii. Chciałaby skorzystać z abolicji podatkowej. Do którego urzędu skarbowego ma złożyć wniosek?

Wniosek o przyznanie abolicji podatkowej należy złożyć do naczelnika urzędu skarbowego właściwego: według miejsca zamieszkania podatnika w dniu złożenia wniosku; ze względu na miejsce zamieszkania przynajmniej jednego z małżonków, w przypadku wspólnego wniosku małżonków mających różne miejsca zamieszkania; według ostatniego miejsca zamieszkania podatnika na terytorium Polski, w przypadku gdy zamieszkanie na terytorium Polski ustało przez dniem złożenia wniosku.

Odpowiedź urzędu

Gdy złożymy już wniosek o abolicję podatkową, trzeba będzie poczekać na decyzję urzędu skarbowego. W sprawie umorzenia zaległości oraz zwrotu podatku organ podatkowy wydaje, bez zbędnej zwłoki, nie później niż w terminie sześciu miesięcy od dnia złożenia wniosku, decyzję, w której określa wysokość umorzonej kwoty zaległości lub kwoty zwrotu. Inaczej będzie w przypadku wniosku o abolicję dla dochodów za 2002 rok. W tym przypadku urząd na wydanie decyzji ma czas do 30 listopada 2008 r.

Zwrot będzie mógł nastąpić: w gotówce; na wskazany rachunek bankowy podatnika lub rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej - w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji określającej wysokość kwoty zwrotu.

Warto wiedzieć, że kwota zwrotu wypłacana za pośrednictwem poczty na podstawie przekazu pocztowego jest pomniejszana o koszty jej przesłania.

PRZYKŁAD: ODSETKI OD SPÓŹNIONEGO ZWROTU

Czy w przypadku gdy urząd skarbowy nie wyda decyzji o zwrocie podatku w ustawowym terminie, podatnikowi będą przysługiwały jakieś odsetki?

Tak. Gdy urząd skarbowy nie wyda decyzji określającej wysokość kwoty zwrotu podatku w terminie: sześciu miesięcy lub do 30 listopada 2008 r., w przypadku 2002 roku kwota zwrotu podatku podlega oprocentowaniu w wysokości opłaty prolongacyjnej. Obecnie opłata prolongacyjna wynosi 7,5 proc.

Ważne!

Podatnicy, którzy uzyskiwali dochody w krajach uznawanych za raje podatkowe, nie mogą skorzystać z abolicji podatkowej

SŁOWNIK

Nieograniczony obowiązek podatkowy - osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Polski, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów.

Ograniczony obowiązek podatkowy - osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Polski miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Polski na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia, oraz od innych dochodów osiąganych na terytorium Polski.

Metoda wyłączenia z progresją - dochód z tytułu pracy wykonywanej za granicą i tam opodatkowany - zgodnie z miejscowym prawem podatkowym, będzie już zwolniony od opodatkowania w Polsce, z jednoczesnym uwzględnieniem go dla potrzeb ustalenia tzw. stopy podatkowej, która zostanie zastosowana do opodatkowania pozostałej części dochodu danej osoby, uzyskanego w Polsce.

Metoda proporcjonalnego odliczenia - zagraniczny podatek uiszczony już zagranicą zostanie zaliczony na poczet podatku polskiego, obliczonego od całości dochodów - w takiej proporcji, w jakiej zagraniczny dochód pozostaje w stosunku do całości dochodu danego podatnika.

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Podstawa prawna

• Ustawa z 25 lipca 2008 r. o szczególnych rozwiązaniach dla podatników uzyskujących niektóre przychody poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. nr 143, poz. 894).

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Unijne rozporządzenie DORA już obowiązuje. Które firmy muszą stosować nowe przepisy od 17 stycznia 2025 r.?

Od 17 stycznia 2025 r. w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie DORA. Objęte nim podmioty finansowe miały 2 lata na dostosowanie się do nowych przepisów w zakresie zarządzania ryzykiem ICT. Na niespełna miesiąc przed ostatecznym terminem wdrożenia zmian Europejski Bank Centralny opublikował raport SREP (Supervisory Review and Evaluation Process) za 2024 rok, w którym ze wszystkich badanych aspektów związanych z działalnością banków to właśnie ryzyko operacyjne i teleinformatyczne uzyskało najgorsze średnie wyniki. Czy Rozporządzenie DORA zmieni coś w tym zakresie? Na to pytanie odpowiadają eksperci Linux Polska.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

REKLAMA

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Transfer danych osobowych do Kanady – czy to bezpieczne? Co na to RODO?

Kanada to kraj, który kojarzy się nam z piękną przyrodą, syropem klonowym i piżamowym shoppingiem. Jednak z punktu widzenia RODO Kanada to „państwo trzecie” – miejsce, które nie podlega bezpośrednio unijnym regulacjom ochrony danych osobowych. Czy oznacza to, że przesyłanie danych na drugi brzeg Atlantyku jest ryzykowne?

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

REKLAMA