REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak odwołać się od decyzji ZUS

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Aneta Maj
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Osoba, która nie spełnia warunków do przyznania zasiłku, jest  informowana przez płatnika. Gdy nie zgadza się z jego stanowiskiem, może wystąpić o wydanie w tej sprawie decyzji przez ZUS lub odwołać się do sądu.

Zasiłek chorobowy przysługuje osobie podlegającej ubezpieczeniu chorobowemu po spełnieniu określonych warunków. Jeżeli płatnik zasiłku np. pracodawca, zleceniodawca albo ZUS, ustalając prawo do tego zasiłku, stwierdzi, że warunki nie zostały spełnione, informuje o tym ubezpieczonego. Osoba, która uważa, że zostały naruszone jej uprawnienia w tym zakresie, może wystąpić do ZUS o wydanie decyzji. Analogiczne zasady stosuje się przy wydawaniu decyzji, gdy istnieją przesłanki do pozbawienia ubezpieczonego prawa do zasiłku (ubezpieczony traci prawo do zasiłku m.in. w razie stwierdzenia nieprawidłowości w wykorzystywaniu zwolnienia lekarskiego).

Gdy ubezpieczony nie zgadza się z decyzją ustalającą brak prawa do zasiłku albo z pozbawieniem prawa do tego świadczenia, może się od niej odwołać. Każda decyzja zawiera informację o przysługujących ubezpieczonemu środkach odwoławczych. Pouczenie w decyzji określa termin i sposób wniesienia odwołania.

PRZYKŁAD: W RAZIE SPORU DECYZJA

Z pracownikiem zawarto umowę o pracę od 1 sierpnia 2008 r. Od 25 sierpnia do 29 sierpnia 2008 r. był on niezdolny do pracy z powodu choroby i przedłożył zaświadczenie lekarskie w celu wypłaty zasiłku chorobowego. Poprzednio pracownik był zatrudniony do 30 kwietnia 2008 r. u innego pracodawcy i otrzymał wynagrodzenie za czas choroby (33 dni). Obecny pracodawca odmówił pracownikowi wypłaty zasiłku chorobowego ze względu na zbyt krótki okres podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. Wymagany okres wynosi 30 dni, a pracownik był zatrudniony (ubezpieczony) przed zachorowaniem przez 24 dni. Do okresu ubezpieczenia chorobowego uprawniającego do zasiłku nie można było zaliczyć okresu ubezpieczenia u poprzedniego pracodawcy, ponieważ przerwa między tymi ubezpieczeniami była dłuższa niż 30 dni. Pracownik nie zgadzał się z ustaleniami pracodawcy i odmową wypłaty zasiłku i zwrócił się do oddziału ZUS o wydanie decyzji w tej sprawie. Oddział ZUS, po zbadaniu sprawy, wydał pracownikowi decyzję odmawiającą prawa do zasiłku chorobowego, wskazując jednocześnie przysługujące środki odwoławcze.

Pośrednictwo ZUS

REKLAMA

Odwołanie od decyzji ZUS przysługuje do sądu wskazanego w tej decyzji. Należy je jednak złożyć za pośrednictwem tego oddziału, który decyzję wydał. Można je wnieść na piśmie do oddziału ZUS albo do protokołu sporządzonego przez ten oddział. Gdy odwołanie ma formę pisemną, można je złożyć w oddziale ZUS osobiście albo wysłać za pośrednictwem poczty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Termin na wniesienie odwołania wynosi jeden miesiąc od dnia doręczenia decyzji. Odwołanie złożone po terminie nie zostanie rozpatrzone, chyba że przekroczenie tego terminu nie jest nadmierne i nastąpiło z przyczyn niezależnych od ubezpieczonego.

Treść odwołania

Prawidłowo sporządzone odwołanie gwarantuje niezwłoczne nadanie biegu sprawie. Gdy odwołanie ma braki formalne, zostanie skierowane do niewłaściwego sądu, spowoduje to wydłużenie czasu jego rozpatrzenia.

Odwołanie złożone w formie pisemnej powinno zawierać:

• oznaczenie sądu, do którego jest kierowane,

• dane osobowe (imię, nazwisko) ubezpieczonego i jego adres,

• oznaczenie zaskarżonej decyzji (numer decyzji nadany przez ZUS),

• określenie i zwięzłe uzasadnienie zarzutów i wniosków,

• przedstawienie dowodów na poparcie zarzutów,

• przedstawienie żądania sposobu rozwiązania sprawy,

• podpis ubezpieczonego albo jego przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika.

Ubezpieczony może odwołać się od decyzji wydanej przez ZUS, m.in. gdy uważa, że w niewłaściwy sposób zostały w niej zinterpretowane przepisy dotyczące prawa do zasiłku. W odwołaniu powinien wówczas wskazać na błędy w decyzji.

PRZYKŁAD: ODWOŁANIE OD DECYZJI ODDZIAŁU ZUS

Pracownik był niezdolny do pracy z powodu choroby od 4 do 8 sierpnia 2008 r. Osoby upoważnione przez pracodawcę przeprowadziły 6 sierpnia 2008 r. w miejscu zamieszkania pracownika kontrolę prawidłowości wykorzystywania zwolnienia lekarskiego od pracy i nie zastały go w domu. Osoby kontrolujące były w tym dniu w domu pracownika dwukrotnie - o godzinie 9.00 i 14.00. W związku z dokonanymi ustaleniami sporządzono protokół kontroli, który po powrocie pracownika do pracy przedłożono mu w celu wniesienia ewentualnych zastrzeżeń. Pracownik wniósł zastrzeżenia, wyjaśniając jednocześnie przyczynę nieobecności w domu podczas kontroli. Pracodawca nie uwzględnił wyjaśnień pracownika i nie wypłacił mu zasiłku chorobowego za okres od 4 do 8 sierpnia 2008 r. Ponieważ pracownik nie zgadzał się z pozbawieniem go prawa do świadczenia, wystąpił do oddziału ZUS o wydanie decyzji w tej sprawie. Oddział wydał decyzję na podstawie ustaleń dokonanych przez pracodawcę. Z uwagi na to, że pracownik nadal uważał, że pozbawienie go prawa do zasiłku jest niesłuszne, wniósł odwołanie od decyzji.

Właściwy sąd

REKLAMA

Odwołania od decyzji wydanych w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych (np. w sprawach dotyczących podlegania ubezpieczeniom społecznym) kieruje się do sądów okręgowych. Od zasady tej są jednak wyjątki. Jeden z nich dotyczy zasiłków. Sprawy o zasiłek chorobowy (a także wyrównawczy, opiekuńczy, macierzyński wynikające z ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa) rozpatruje sąd rejonowy.

Warto zapamiętać, że gdy oddział ZUS wyda decyzję odmawiającą prawa do zasiłku chorobowego z powodu niepodlegania ubezpieczeniu chorobowemu, to odwołanie od takiej decyzji także należy kierować do sądu rejonowego, który jest właściwy do rozpatrywania spraw o zasiłki, a nie do sądu okręgowego, który rozpatruje sprawy podlegania ubezpieczeniom społecznym. Także sprawy o zwrot nienależnie pobranego zasiłku chorobowego wynikające z art. 66 ust. 2 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa należą do właściwości rzeczowej sądów rejonowych, co podkreślił Sąd Najwyższy w uchwale z 19 lutego 2008 r. (II UZP 7/07, Biul. SN 2008/2/25).

Rozpatrzenie odwołania przez ZUS

Po otrzymaniu odwołania od decyzji oddział ZUS ponownie analizuje sprawę, której dotyczy ta decyzja. Jeżeli z analizy treści odwołania, przytoczonych przez ubezpieczonego argumentów i dowodów wynika, że odwołanie jest zasadne, wówczas ZUS może uchylić lub zmienić zaskarżoną decyzję. Gdy ZUS uzna odwołanie w całości za słuszne, nie nadaje mu dalszego biegu. Sprawa jest rozpatrzona zgodnie z wnioskiem ubezpieczonego i nie ma potrzeby przekazywania jej do sądu. Jeśli natomiast okaże się, że odwołanie od decyzji jest słuszne tylko w części, ZUS zmienia ją w tej części. Wyjaśnić trzeba, że na ewentualną zmianę albo uchylenie decyzji oddział ZUS ma 30 dni od dnia wniesienia odwołania.

PRZYKŁAD: ZMIANA DECYZJI WSKUTEK ODWOŁANIA

Pracodawca obliczył pracownikowi podstawę wymiaru zasiłku chorobowego, nie uwzględniając w tej podstawie premii miesięcznej i kwartalnej. Pracownik nie zgadzał się ze stanowiskiem pracodawcy i wystąpił do oddziału ZUS o opinię w tej sprawie. Oddział ZUS, po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego, potwierdził stanowisko pracodawcy. Ubezpieczony nadal jednak twierdził, że zgodnie z przepisami płacowymi obowiązującymi u pracodawcy obie premie powinny być wliczone do podstawy wymiaru zasiłku. Wobec powstałego sporu oddział ZUS na wniosek ubezpieczonego wydał decyzję, od której ubezpieczony wniósł odwołanie. Po ponownej analizie przepisów płacowych ZUS zmienił decyzję w części dotyczącej premii miesięcznej na korzyść ubezpieczonego. Okazało się bowiem, że jest to premia, do której pracownik nie zachowuje prawa w okresie pobierania zasiłków i w związku z tym powinna być uwzględniania w podstawie ich wymiaru. Podtrzymano natomiast decyzję w części dotyczącej premii kwartalnych. Ponieważ z tą częścią decyzji ubezpieczony się nie zgadzał i wniósł w tej sprawie odwołanie, zostało ono przez oddział ZUS skierowane do sądu celem rozstrzygnięcia i wydania wyroku.

Gdy odwołanie od decyzji nie zostanie w całości lub w części uwzględnione, oddział ZUS przekazuje niezwłocznie, nie później niż w terminie 30 dni od dnia jego wniesienia, sprawę do sądu wraz z uzasadnieniem.

Postępowanie przed sądem

Gdy odwołanie od decyzji ZUS trafi do sądu, podlega ocenie, czy spełnia wymogi formalne. W razie błędów lub braków sąd wzywa ubezpieczonego do poprawienia lub uzupełnienia odwołania.

Postępowanie przed sądem ma charakter zwykłego procesu. Ubezpieczony będący jego stroną powinien przygotować wszelkie dowody potwierdzające argumenty zamieszczone w odwołaniu od decyzji.

Rozpatrując odwołanie od decyzji, sąd może je oddalić, gdy uzna, iż nie ma podstaw do jego uwzględnienia. Może także uwzględnić odwołanie i wówczas zmienia zaskarżoną decyzję w całości lub w części i orzeka co do istoty sprawy albo ją uchyla i przekazuje do ponownego rozpatrzenia przez ZUS.

Ważne!

Odwołanie od decyzji wydanej przez oddział ZUS w sprawie o zasiłek chorobowy wnosi się na piśmie do tego oddziału, który decyzję wydał, lub do protokołu sporządzonego przez ten oddział

ANETA MAJ

gp@infor.pl

Podstawa prawna

• Art. 63 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz 267 z późn. zm.).

• Art. 83 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 z późn. zm.).

• Art. 4778-47714 ustawy z 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. nr 43, poz. 296 z późn. zm.).

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Idą rewolucyjne zmiany w urlopach. To już postanowione. „Kończymy z tym absurdem”

Harują ciężko całymi latami, ale to harowanie nie wlicza się do stażu pracy. O taką, obwarowaną przepisami ścianę, rozbijają się zatrudniani na umowach-zleceniach i ci , którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Czy teraz wreszcie się to zmieni? Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy, który przyniesie rewolucję dotyczące zasad, na jakich staż pracy zostanie wyliczony. To z kolei pociągnie za sobą zmiany w prawach do urlopu.

MEN chce by egzamin ósmoklasisty znowu odbywał się w kwietniu. Liczne zmiany w prawie oświatowym [projekt]

W dniu 14 kwietnia 2025 r. opublikowano założenia obszernej i wielowątkowej nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Wśród proponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian są m.in.: powrót do kwietniowego terminu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, możliwość zatrudnienie w publicznym przedszkolu osoby niebędącej nauczycielem do wszystkich zajęć, czy rezygnacja z określania wymiaru godzin wychowania fizycznego.

Nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych od 1 października 2025 r. [projekt] Będzie drożej, czy jednak nie

Rząd planuje, by nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października 2025 r., a nie 1 lipca br. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

ZUS: Dodatek do renty dla niepełnosprawnego Piotra na wózku. Brak dodatku dla Katarzyny niewidomej od 30. roku życia

Piotr i Katarzyna są ciężko poszkodowani przez los, znaczne stopnie niepełnosprawności i niesamodzielności. Nie wiadomo dlaczego rodzaj świadczeń dla nich jest zależny od wieku nabycia niepełnosprawności. Piotr o kulach od 17. roku życia, to renta socjalna albo stare świadczenie pielęgnacyjne. Paweł o kulach od 30-ego roku to renta z tytułu niezdolności do pracy.

REKLAMA

ZUS: Wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią. 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety. Kiedy decyzja ws. renty wdowiej? Postępowanie wyjaśniające. Jakie dokumenty przygotować?

W lipcu rozpoczną się pierwsze wypłaty tzw. renty wdowiej. Z Danych ZUS wynika, że od 1 stycznia 2025 r. wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią, z czego 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety.

Edukacja zdrowotna w szkołach – na uczelniach studia podyplomowe dla nauczycieli

Edukacja zdrowotna to nowy przedmiot w szkołach, który zostanie wprowadzony od 1 września 2025 r. W związku z tym na 11 uczelniach zostaną uruchomione studia podyplomowe w zakresie edukacji zdrowotnej. Studia nadadzą nauczycielom kwalifikacje do nauczania nowego przedmiotu.

Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

Emerycie, rencisto, nie dostałeś z ZUS-u deklaracji PIT za 2024 rok? Możesz dostać duplikat - jak to załatwić?

Jesteś emerytem lub rencistą i nie masz deklaracji podatkowej PIT? A może otrzymałeś PIT ale go zgubiłeś lub jest zniszczony? Wyjaśniamy czy możesz otrzymać duplikat tego dokumentu z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Umiarkowany stopień niepełnosprawności. Co z orzeczeniem? [LISTA]

Osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności często zastanawiają się nad tym, z jakiego rodzaju form wsparcia mogą korzystać. Na jakie przywileje w pracy można liczyć? Ile wynosi dofinansowanie z PFRON w 2025 r.? Jakie zasiłki z MOPS przysługują z orzeczeniem? Oto najważniejsze świadczenia i aktualne kwoty!

Dłużnik nie płaci? Jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze i zacząć działać

Każdy przedsiębiorca, niezależnie od branży, może napotkać problemy płatnicze, dotykające go bezpośrednio lub pojawiające się w wyniku współpracy z kontrahentem, którego stabilność finansowa uległa zachwianiu. Czy istnieją sygnały, które wysyła nasz partner biznesowy, mówiące o tym, że oczekiwana wpłata nigdy nie nastąpi?

REKLAMA