REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odszkodowanie za błędy w leczeniu

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata

REKLAMA

REKLAMA

Pacjent ma prawo żądać od szpitala naprawienia szkody w razie popełnionych błędów w leczeniu. Jeżeli szpital nie chce dobrowolnie zaspokoić żądań pacjenta, z roszczeniami o odszkodowanie lub rentę należy wystąpić do sądu.

Szpital, który zamiast wyleczyć pacjenta, wyrządzi mu szkodę, ma obowiązek naprawić ją. Za szkodę uważa się uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia. Natomiast naprawienie szkody polega na zwrocie wszystkich wydatków, które pacjent był zmuszony w związku z nią ponieść. Oprócz odszkodowania pacjent może też żądać zadośćuczynienia oraz renty.

Jeżeli szpital dobrowolnie nie zaspokoi roszczeń pacjenta, to wówczas powinien wnieść pozew do sądu. Przepisy nie ograniczają okresu, przez który można dochodzić szkody. Stanowią jedynie, że w razie wyrządzenia szkody na osobie przedawnienie nie może skończyć się wcześniej niż z upływem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia.

PRZYKŁAD: PACJENT MUSI UDOWODNIĆ

Po sześciu tygodniach od operacji pacjent zachorował. Stwierdzono u niego żółtaczkę i zakażenie wirusem C. Przed rozpoczęciem leczenia w szpitalu pacjent wykonał szereg badań, z których m.in. wynikało, że nie jest zarażony wirusem C. W ten sposób pacjent może udowodnić, że zarażenie nastąpiło w szpitalu podczas operacji lub leczenia po operacji.

Za co odszkodowanie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Odszkodowanie, którego poszkodowany pacjent może żądać od szpitala, obejmuje wszystkie koszty, które poniósł pacjent w związku z koniecznością dodatkowego leczenia się z powodu uszkodzenia ciała i rozstroju zdrowia wywołanego podczas pobytu w szpitalu. Przed sądem musi jednak udowodnić, że szkody zostały mu wyrządzone w szpitalu, bo wcześniej nie miał tych dolegliwości.

Ustalając wysokość odszkodowania, którego będzie żądał pacjent, powinno się wziąć pod uwagę koszty leczenia, które poniósł. Są to na przykład wydatki związane z pobytem w szpitalu, konsultacje u specjalistów, dodatkowa opieka pielęgniarska, zakup leków, protez, aparatu słuchowego, okularów, wózka inwalidzkiego. Odszkodowanie obejmuje też wydatki na jedzenie, gdy pacjent wymaga przestrzegania specjalnej diety.

PRZYKŁAD: ZWROT WYDATKÓW

Poszkodowany pacjent ma prawo żądać od szpitala zwrotu wydatków, które wiążą się z naprawieniem szkody polegającej na uszkodzeniu ciała lub rozstroju zdrowia, która została spowodowana podczas leczenia w szpitalu.

Może również żądać wypłacenia z góry sumy potrzebnej na koszty leczenia. Musi jednak udowodnić, że poniesione wydatki wiążą się z działaniami zmierzającymi do naprawienia szkody.

REKLAMA

Zdaniem Sądu Najwyższego (wyrok w składzie siedmiu sędziów z 19 czerwca 1975 r. w sprawie sygn. akt PRN 2/75 opublikowany w OSSNCP nr 4 z 1976 r., poz. 70) uzasadnione będą też wydatki na lepsze jedzenie dla chorego, nawet niezwiązane z wymogami diety, pod warunkiem że lekarze nie zabraniają mu spożywania tych potraw.

Odszkodowanie obejmuje też jeszcze inne dodatkowe wydatki, które wiążą się z leczeniem, na przykład na rehabilitację, przejazdy do szpitala i na zabiegi. Nawet jeżeli pacjent ma prawo do leczenia się w uspołecznionej służbie zdrowia, może korzystać z innych odpłatnych metod leczenia, nieobjętych zakresem świadczeń ubezpieczenia społecznego i żądać, aby szpital sprawca szkody pokrył poniesione przez niego z tego tytułu wydatki.

Renta dla pacjenta

Od szpitala pacjent może domagać się również wypłacania renty, wówczas gdy utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej lub zwiększyły się jego potrzeby i zmniejszyły się widoki powodzenia na przyszłość. Wymienione tutaj następstwa szkody powinny mieć charakter trwały. Nie musi to być jednak charakter nieodwracalny. Szpital nie może zmuszać pacjenta, aby poddał się zabiegowi w celu przywrócenia zdolności do pracy, np. operacji. Jeżeli pacjent odmówi, to nie można z tego tytułu zmniejszyć mu należnego odszkodowania.

Natomiast sąd oceni, czy występuje zmniejszenie widoków powodzenia na przyszłość u pacjenta i czy wyraża się to uszczerbkiem majątkowym polegającym na utracie korzyści majątkowych. Z kolei zwiększenie potrzeb poszkodowanego występuje wówczas, gdy ponosi on stale powtarzające się wydatki na ich zaspokojenie, np. na leki, zabiegi rehabilitacyjne, specjalne odżywianie w celu przestrzegania diety, stałą opiekę pielęgniarską, stałe konsultacje medyczne. Sąd Najwyższy w wyroku z 11 marca 1976 r. w sprawie sygn. akt IV CR 50/76 opublikowanym w OC NCP nr 1 z 1977 r., poz. 11 stwierdził, że do przyznania renty z tego tytułu wystarczy samo istnienie zwiększonych potrzeb jako następstw czynu niedozwolonego.

PRZYKŁAD: POKRYCIE STRAT

Pacjent poszkodowany podczas pobytu w szpitalu leczy uszkodzenia ciała i rozstrój zdrowia, korzystając z lecznictwa uspołecznionego. Chce jednak zasięgnąć porady wybitnego specjalisty i za wizytę musi zapłacić. Może wystąpić do szpitala sprawcy szkody, aby zwrócił mu poniesione wydatki. Przysługuje mu też zwrot wydatków na droższe leki, mimo że na te dolegliwości można też stosować podobne leki tańsze.

Renta może też zostać przyznana z tytułu zmniejszenia się widoków na przyszłość, na przykład osoba wykonująca zawód modelki została oszpecona i fakt ten zmniejsza jej szanse na podjęcie pracy w zawodzie.

Aby otrzymać rentę od szpitala, poszkodowany pacjent nie musi wcale udowadniać, że został zaliczony do niepełnosprawnych. Wystarczy, że udowodni, że jego możliwości zarobkowe z powodu tej szkody zmniejszyły się. Wysokość należnej mu renty wyrównawczej sąd ustali, biorąc pod uwagę wysokość dochodów, które poszkodowany mógłby uzyskać, gdyby nie doznał szkody i zachował dotychczasową zdolność do pracy. Należy też ustalić, w jaki sposób rozwijałaby się wówczas jego kariera zawodowa.

PRZYKŁAD: RENTA DLA PRZEDSIĘBIORCY

Zanim zaraził się w szpitalu żółtaczką, poszkodowany pacjent był jednoosobowym przedsiębiorcą i prowadził własną firmę na własny rachunek. Domaga się zasądzenia renty od szpitala. Wysokość renty powinna objąć straty spowodowane utratą całości lub części stałych dochodów z prowadzonej wcześniej działalności, której teraz po zakażeniu żółtaczką przedsiębiorca już nie może prowadzić.

O rentę z tytułu utraty zdolności do pracy może się starać nawet osoba bezrobotna. Sąd określi jej wysokość, biorąc pod uwagę realne perspektywy zatrudnienia, wówczas gdyby bezrobotny nie doznał uszczerbku na zdrowiu i podjąłby pracę.

W pewnych przypadkach sąd przyznaje rentę tymczasową. Robi to wówczas, gdy w dniu wyrokowania nie jest możliwe ustalenie rozmiarów szkody. Na przykład trwa jeszcze proces rehabilitacji i nie wiadomo, w jakim rozmiarze poszkodowany utracił zdolność do pracy.

Dla kogo zadośćuczynienie

Poszkodowany pacjent może też domagać się zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę, czyli szkodę niemajątkową. Krzywdą byłyby jego cierpienia fizyczne i psychiczne, a także stres, który doprowadził do rozstroju zdrowia. Gdyby z wyniku uszkodzenia ciała i rozstroju zdrowia poszkodowany pacjent zmarł, to wówczas szpital musi zwrócić koszty leczenia i pogrzebu temu, kto je poniósł. Natomiast osoba, w stosunku do której zmarły pacjent wykonywał obowiązek alimentacyjny, może zażądać od szpitala renty. O rentę mogą też wystąpić inne osoby bliskie, którym zmarły dostarczał stale środków utrzymania.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Wzór pozwu

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Podstawa prawna

• Art. 443-446 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
WZON: Tylko 43 punkty po 25 latach na wózku. Tylko 61 punktów dla niewidomej. W ZUS bez świadczeń także stopień znaczny niepełnosprawności

Otrzymaliśmy kilka listów od osób niepełnosprawnych (orzeczenia stałe, stopień znaczny niepełnosprawności), które zostały przez WZON wykluczone ze świadczenia wspierającego. W artykule ich opinie:

Arcytrudny test ze zwyczajów wielkanocnych – czy dasz radę? 5/8 to już sukces!!!
Wielkanoc to szczególny okres w roku. We współczesnych czasach zapominamy jednak o pewnych tradycjach i zwyczajach świątecznych, które kultywowali nasi przodkowie. Poniżej arcytrudny test ze zwyczajów wielkanocnych – czy dasz radę? 5/8 to już sukces!
Rząd kręci bat na właścicieli domów. Będzie limit osób, a nawet metrów dla rodziny? Szykują się wielkie zmiany w przepisach

Hałas, bójki, parkujące, gdzie się da samochody, śmieci i bezsilność sąsiadów – tak można streścić skargi, które leją się lawiną do posłów oraz resortu rozwoju i technologii od tych, którzy stali się ofiarą nowej, polskiej plagi. Domy jednorodzinne zamieniane są w hotele robotnicze. Rząd chce z tym walczyć i kręci bat na ten „biznes”. Szykuje się rewolucja w przepisach?

Rząd kręci bat na właścicieli domów. Będzie limit osób, a nawet metrów dla rodziny? Szykują się wielkie zmiany w przepisach

Hałas, bójki, parkujące, gdzie się da samochody, śmieci i bezsilność sąsiadów – tak można streścić skargi, które leją się lawiną do posłów oraz resortu rozwoju i technologii od tych, którzy stali się ofiarą nowej, polskiej plagi. Domy jednorodzinne zamieniane są w hotele robotnicze. Rząd chce z tym walczyć i kręci bat na ten „biznes”. Szykuje się rewolucja w przepisach?

REKLAMA

Dezinformacja bronią XXI wieku. 6 wskazówek jak się przed nią chronić i nie rozpowszechniać „fake newsów”

Manipulowanie informacjami i ingerencja zagraniczna są poważnym zagrożeniem dla społeczeństwa. Fake newsy mogą podważać wiarygodność instytucji i procesów demokratycznych, uniemożliwiając ludziom podejmowanie świadomych decyzji lub zniechęcając ich do głosowania. Komisja Europejska w swoim wzmocnionym komunikacie przedstawia sześć wskazówek, jak wykryć i przeciwdziałać manipulacji informacjami.

Cyfrowe wykluczenie w miejscu pracy: cicha forma mobbingu. Czy za wysyłanie memów przez pracowników na WhatsAppie odpowiada pracodawca?

Cyfrowe wykluczenie stanowi często bagatelizowany aspekt mobbingu. Prawo nie nadąża za zmieniającym się środowiskiem pracy. Coraz częściej występująca praca zdalna, powszechne używanie komunikatorów, sprawiają że mobbing nie jest już tylko zjawiskiem bezpośrednim – doświadczalnym i widzialnym przez wszystkich, ale staje się cichy i trudny do udowodnienia dla osób nękanych. Według badań ponad 40 proc. pracowników przyznaje, że doświadcza mobbing.1

Rewolucja w płacy minimalnej i zwrot o 180 stopni: pracodawcy nadal będą mogli ustalać wynagrodzenie zasadnicze poniżej najniższej krajowej, a tysiące pracowników nie otrzyma zapowiadanych podwyżek od 1 stycznia 2026 r.

W rządzie, od 26 sierpnia 2024 r., trwają prace nad projektem ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (numer w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów: UC62), w którym – w ostatnim czasie, w związku z uwagami do projektu zgłoszonymi podczas uzgodnień międzyresortowych – zostały wprowadzone istotne zmiany. Pierwotnie – projekt zakładał, że płaca minimalna ma zostać zrównana z wynagrodzeniem zasadniczym, a tym samym – dodatki do wynagrodzenia miały stać się prawdziwymi dodatkami, a nie elementami pozwalającymi pracodawcom na ustalanie wynagrodzenia zasadniczego poniżej płacy minimalnej. Z ostatecznego tekstu projektu ustawy, który został skierowany do rozpatrzenia przez Komitet do Spraw Europejskich wynika jednak, że tak się nie stanie, a bynajmniej – nie od 1 stycznia 2026 r.

Socjolog: wyborcy kierują się emocjami, nikt nie czyta programów; zwycięża ten, kto umiejętnie przeplata politykę miłości z polityką nienawiści

Wyborcy deklarują, że chcą programów, ale kierują się emocjami - powiedział w Studiu PAP socjolog, dr hab., prof. Uniwersytetu Warszawskiego Przemysław Sadura. Zapytany jakich działań kandydatów można się spodziewać w miesiącu, który pozostał do wyborów, powiedział, że boi się "puszczać wodze fantazji".

REKLAMA

Złodzieje nie świętują: zabezpiecz dom czy mieszkanie przed wyjazdem na Wielkanoc. Jadąc uważaj, trwa policyjna akcja: Wielkanoc 2025

Wielkanoc 2025, podobnie jak te w latach ubiegłych jest szczególnie ważnym dla nas okresem, ale w natłoku obowiązków nietrudno o nieuwagę. Taki moment mogą szybko wykorzystać złodzieje. Policja od lat ostrzega: złodzieje nie świętują - zabezpiecz dom czy mieszkanie przed wyjazdem na Wielkanoc. Jadąc uważaj, bo jak zawsze trwa policyjna akcja: Wielkanoc na drogach.

12 topowych narzędzi do generowania obrazów AI – przegląd

Sztuczna inteligencja rewolucjonizuje tworzenie grafik, umożliwiając szybkie generowanie realistycznych obrazów, koncepcyjnych ilustracji i wizualizacji produktów – bez potrzeby angażowania grafików czy długiego procesu projektowego. Wszystko zależy od tego, czego potrzebujesz: fotorealizmu, stylizowanych grafik koncepcyjnych, a może prostych ilustracji do mediów społecznościowych? Sprawdź 12 najlepszych generatorów obrazów AI, które pomogą Ci wybrać idealne narzędzie do Twoich kreatywnych projektów.

REKLAMA