REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odszkodowanie za błędy w leczeniu

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata

REKLAMA

REKLAMA

Pacjent ma prawo żądać od szpitala naprawienia szkody w razie popełnionych błędów w leczeniu. Jeżeli szpital nie chce dobrowolnie zaspokoić żądań pacjenta, z roszczeniami o odszkodowanie lub rentę należy wystąpić do sądu.

Szpital, który zamiast wyleczyć pacjenta, wyrządzi mu szkodę, ma obowiązek naprawić ją. Za szkodę uważa się uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia. Natomiast naprawienie szkody polega na zwrocie wszystkich wydatków, które pacjent był zmuszony w związku z nią ponieść. Oprócz odszkodowania pacjent może też żądać zadośćuczynienia oraz renty.

Jeżeli szpital dobrowolnie nie zaspokoi roszczeń pacjenta, to wówczas powinien wnieść pozew do sądu. Przepisy nie ograniczają okresu, przez który można dochodzić szkody. Stanowią jedynie, że w razie wyrządzenia szkody na osobie przedawnienie nie może skończyć się wcześniej niż z upływem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia.

PRZYKŁAD: PACJENT MUSI UDOWODNIĆ

Po sześciu tygodniach od operacji pacjent zachorował. Stwierdzono u niego żółtaczkę i zakażenie wirusem C. Przed rozpoczęciem leczenia w szpitalu pacjent wykonał szereg badań, z których m.in. wynikało, że nie jest zarażony wirusem C. W ten sposób pacjent może udowodnić, że zarażenie nastąpiło w szpitalu podczas operacji lub leczenia po operacji.

Za co odszkodowanie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Odszkodowanie, którego poszkodowany pacjent może żądać od szpitala, obejmuje wszystkie koszty, które poniósł pacjent w związku z koniecznością dodatkowego leczenia się z powodu uszkodzenia ciała i rozstroju zdrowia wywołanego podczas pobytu w szpitalu. Przed sądem musi jednak udowodnić, że szkody zostały mu wyrządzone w szpitalu, bo wcześniej nie miał tych dolegliwości.

Ustalając wysokość odszkodowania, którego będzie żądał pacjent, powinno się wziąć pod uwagę koszty leczenia, które poniósł. Są to na przykład wydatki związane z pobytem w szpitalu, konsultacje u specjalistów, dodatkowa opieka pielęgniarska, zakup leków, protez, aparatu słuchowego, okularów, wózka inwalidzkiego. Odszkodowanie obejmuje też wydatki na jedzenie, gdy pacjent wymaga przestrzegania specjalnej diety.

PRZYKŁAD: ZWROT WYDATKÓW

Poszkodowany pacjent ma prawo żądać od szpitala zwrotu wydatków, które wiążą się z naprawieniem szkody polegającej na uszkodzeniu ciała lub rozstroju zdrowia, która została spowodowana podczas leczenia w szpitalu.

Może również żądać wypłacenia z góry sumy potrzebnej na koszty leczenia. Musi jednak udowodnić, że poniesione wydatki wiążą się z działaniami zmierzającymi do naprawienia szkody.

REKLAMA

Zdaniem Sądu Najwyższego (wyrok w składzie siedmiu sędziów z 19 czerwca 1975 r. w sprawie sygn. akt PRN 2/75 opublikowany w OSSNCP nr 4 z 1976 r., poz. 70) uzasadnione będą też wydatki na lepsze jedzenie dla chorego, nawet niezwiązane z wymogami diety, pod warunkiem że lekarze nie zabraniają mu spożywania tych potraw.

Odszkodowanie obejmuje też jeszcze inne dodatkowe wydatki, które wiążą się z leczeniem, na przykład na rehabilitację, przejazdy do szpitala i na zabiegi. Nawet jeżeli pacjent ma prawo do leczenia się w uspołecznionej służbie zdrowia, może korzystać z innych odpłatnych metod leczenia, nieobjętych zakresem świadczeń ubezpieczenia społecznego i żądać, aby szpital sprawca szkody pokrył poniesione przez niego z tego tytułu wydatki.

Renta dla pacjenta

Od szpitala pacjent może domagać się również wypłacania renty, wówczas gdy utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej lub zwiększyły się jego potrzeby i zmniejszyły się widoki powodzenia na przyszłość. Wymienione tutaj następstwa szkody powinny mieć charakter trwały. Nie musi to być jednak charakter nieodwracalny. Szpital nie może zmuszać pacjenta, aby poddał się zabiegowi w celu przywrócenia zdolności do pracy, np. operacji. Jeżeli pacjent odmówi, to nie można z tego tytułu zmniejszyć mu należnego odszkodowania.

Natomiast sąd oceni, czy występuje zmniejszenie widoków powodzenia na przyszłość u pacjenta i czy wyraża się to uszczerbkiem majątkowym polegającym na utracie korzyści majątkowych. Z kolei zwiększenie potrzeb poszkodowanego występuje wówczas, gdy ponosi on stale powtarzające się wydatki na ich zaspokojenie, np. na leki, zabiegi rehabilitacyjne, specjalne odżywianie w celu przestrzegania diety, stałą opiekę pielęgniarską, stałe konsultacje medyczne. Sąd Najwyższy w wyroku z 11 marca 1976 r. w sprawie sygn. akt IV CR 50/76 opublikowanym w OC NCP nr 1 z 1977 r., poz. 11 stwierdził, że do przyznania renty z tego tytułu wystarczy samo istnienie zwiększonych potrzeb jako następstw czynu niedozwolonego.

PRZYKŁAD: POKRYCIE STRAT

Pacjent poszkodowany podczas pobytu w szpitalu leczy uszkodzenia ciała i rozstrój zdrowia, korzystając z lecznictwa uspołecznionego. Chce jednak zasięgnąć porady wybitnego specjalisty i za wizytę musi zapłacić. Może wystąpić do szpitala sprawcy szkody, aby zwrócił mu poniesione wydatki. Przysługuje mu też zwrot wydatków na droższe leki, mimo że na te dolegliwości można też stosować podobne leki tańsze.

Renta może też zostać przyznana z tytułu zmniejszenia się widoków na przyszłość, na przykład osoba wykonująca zawód modelki została oszpecona i fakt ten zmniejsza jej szanse na podjęcie pracy w zawodzie.

Aby otrzymać rentę od szpitala, poszkodowany pacjent nie musi wcale udowadniać, że został zaliczony do niepełnosprawnych. Wystarczy, że udowodni, że jego możliwości zarobkowe z powodu tej szkody zmniejszyły się. Wysokość należnej mu renty wyrównawczej sąd ustali, biorąc pod uwagę wysokość dochodów, które poszkodowany mógłby uzyskać, gdyby nie doznał szkody i zachował dotychczasową zdolność do pracy. Należy też ustalić, w jaki sposób rozwijałaby się wówczas jego kariera zawodowa.

PRZYKŁAD: RENTA DLA PRZEDSIĘBIORCY

Zanim zaraził się w szpitalu żółtaczką, poszkodowany pacjent był jednoosobowym przedsiębiorcą i prowadził własną firmę na własny rachunek. Domaga się zasądzenia renty od szpitala. Wysokość renty powinna objąć straty spowodowane utratą całości lub części stałych dochodów z prowadzonej wcześniej działalności, której teraz po zakażeniu żółtaczką przedsiębiorca już nie może prowadzić.

O rentę z tytułu utraty zdolności do pracy może się starać nawet osoba bezrobotna. Sąd określi jej wysokość, biorąc pod uwagę realne perspektywy zatrudnienia, wówczas gdyby bezrobotny nie doznał uszczerbku na zdrowiu i podjąłby pracę.

W pewnych przypadkach sąd przyznaje rentę tymczasową. Robi to wówczas, gdy w dniu wyrokowania nie jest możliwe ustalenie rozmiarów szkody. Na przykład trwa jeszcze proces rehabilitacji i nie wiadomo, w jakim rozmiarze poszkodowany utracił zdolność do pracy.

Dla kogo zadośćuczynienie

Poszkodowany pacjent może też domagać się zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę, czyli szkodę niemajątkową. Krzywdą byłyby jego cierpienia fizyczne i psychiczne, a także stres, który doprowadził do rozstroju zdrowia. Gdyby z wyniku uszkodzenia ciała i rozstroju zdrowia poszkodowany pacjent zmarł, to wówczas szpital musi zwrócić koszty leczenia i pogrzebu temu, kto je poniósł. Natomiast osoba, w stosunku do której zmarły pacjent wykonywał obowiązek alimentacyjny, może zażądać od szpitala renty. O rentę mogą też wystąpić inne osoby bliskie, którym zmarły dostarczał stale środków utrzymania.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Wzór pozwu

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Podstawa prawna

• Art. 443-446 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Unijne rozporządzenie DORA już obowiązuje. Które firmy muszą stosować nowe przepisy od 17 stycznia 2025 r.?

Od 17 stycznia 2025 r. w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie DORA. Objęte nim podmioty finansowe miały 2 lata na dostosowanie się do nowych przepisów w zakresie zarządzania ryzykiem ICT. Na niespełna miesiąc przed ostatecznym terminem wdrożenia zmian Europejski Bank Centralny opublikował raport SREP (Supervisory Review and Evaluation Process) za 2024 rok, w którym ze wszystkich badanych aspektów związanych z działalnością banków to właśnie ryzyko operacyjne i teleinformatyczne uzyskało najgorsze średnie wyniki. Czy Rozporządzenie DORA zmieni coś w tym zakresie? Na to pytanie odpowiadają eksperci Linux Polska.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

REKLAMA

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Transfer danych osobowych do Kanady – czy to bezpieczne? Co na to RODO?

Kanada to kraj, który kojarzy się nam z piękną przyrodą, syropem klonowym i piżamowym shoppingiem. Jednak z punktu widzenia RODO Kanada to „państwo trzecie” – miejsce, które nie podlega bezpośrednio unijnym regulacjom ochrony danych osobowych. Czy oznacza to, że przesyłanie danych na drugi brzeg Atlantyku jest ryzykowne?

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

REKLAMA