REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Natychmiastowe rozwiązanie umowy o pracę

Sylwia Gortyńska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Skorzystanie przez pracownika z możliwości rozwiązania umowy bez wypowiedzenia możliwe jest tylko w ściśle określonych sytuacjach.  
Pracownik, chcąc rozstać się z pracodawcą, może uczynić to przez:

 • zawarcie z pracodawcą porozumienia o rozwiązaniu umowy o pracę,

• złożenie oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem,

• złożenie oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Sposobem zakończenia pracy, który nie wymaga zgody pracodawcy i skutkuje natychmiastowym zakończeniem stosunku pracy, jest rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia. Ten tryb rozwiązania nie jest jednak możliwy w każdym przypadku.

Zgodnie z art. 55 k.p. umowę o pracę pracownik może rozwiązać bez wypowiedzenia, gdy:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• zostało wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a pracodawca nie przeniósł go w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe;

• pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika.

Rozwiązanie umowy o pracę z tej przyczyny wywołuje takie skutki dla pracodawcy, jakie prawo wiąże z dokonaniem przez niego wypowiedzenia, a zatem przede wszystkim obowiązek wypłaty wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.

Szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie

O szkodliwym wpływie wykonywanej pracy na zdrowie pracownika musi zadecydować lekarz. Nie wystarczy zatem samo przeświadczenie pracownika o tym, że stan jego zdrowia pogarsza się przez świadczoną przez niego pracę. Pracownik po otrzymaniu stosownego orzeczenia lekarskiego powinien przedstawić je pracodawcy, który z kolei ma za zadanie przenieść pracownika na inne - bezpieczne dla niego stanowisko. Stanowisko, na które pracownik zostanie przeniesiony, musi odpowiadać jego stanowi zdrowia i kwalifikacjom zawodowym. Natomiast termin przeniesienia powinien być określony w orzeczeniu lekarskim. Obowiązek przeniesienia pracownika wynika zatem z przyczyn obiektywnych stwierdzonych orzeczeniem lekarskim wydanym w trybie określonym dla wydawania orzeczeń przez lekarzy.

Jeśli pracodawca zignoruje orzeczenie i pozostawi pracownika na dotychczasowym stanowisku, pracownik ma wówczas prawo do rozwiązania umowy w trybie natychmiastowym.

Ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków wobec pracownika

Katalog podstawowych obowiązków pracodawcy wobec pracownika zawarty jest w art. 94 k.p.

Zgodnie z nim pracodawca jest m.in. zobowiązany:

• zaznajamiać pracowników podejmujących pracę z zakresem ich obowiązków, sposobem wykonywania pracy na wyznaczonych stanowiskach oraz ich podstawowymi uprawnieniami,

• organizować pracę w sposób zapewniający pełne wykorzystanie czasu pracy, jak również osiąganie przez pracowników, przy wykorzystaniu ich uzdolnień i kwalifikacji, wysokiej wydajności i należytej jakości pracy,

• przeciwdziałać dyskryminacji w zatrudnieniu, w szczególności ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną,

• zapewniać bezpieczne i higieniczne warunki pracy oraz prowadzić systematyczne szkolenie pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy,

• terminowo i prawidłowo wypłacać wynagrodzenie,

• ułatwiać pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych.

Katalog z art. 94 k.p. nie ma charakteru zamkniętego wyliczenia obowiązków pracodawcy. Bliższe dookreślenie tej kategorii następuje w praktyce, a w szczególności w orzecznictwie sądowym. Przyczyną uzasadniającą niezwłoczne rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika jest tylko ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków przez pracodawcę.

WaŻne!

Aby pracownik mógł rozwiązać umowę o pracę w trybie natychmiastowym, pracodawca nie tylko musi naruszyć obowiązek podstawowy, ale musi być to naruszenie ciężkie.

REKLAMA

Ocena, czy naruszenie podstawowych obowiązków jest ciężkie, zależy od specyfiki danego przypadku. Sam Kodeks pracy nie wyjaśnia, co oznacza pojęcie „ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków przez pracodawcę”. W praktyce definiuje się je jako takie naruszenie podstawowych obowiązków pracodawcy, które zostało popełnione z winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa.

Ciężkie naruszenie obowiązków przez pracodawcę powinno być interpretowane w sposób analogiczny do ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych w rozumieniu art. 52 k.p. Stopień ciężki naruszenia obowiązków pracowniczych musi się wyrażać rażącym niedbalstwem lub winą umyślną (wyrok SN z 21 lipca 1999 r., I PKN 169/99, OSNP 2000/20/746).

Przykład

Pracodawca przez kilka miesięcy nie wypłacał regulaminowej premii swoim podwładnym, wyjaśniając, że sytuacja finansowa firmy jest trudna. Pracownik złożył oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia z uwagi na ciężkie naruszenie obowiązków przez pracodawcę. Niewypłacenie wynagrodzenia za pracę w ustalonym terminie stanowi wystarczającą przyczynę rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia w trybie art. 55 § 11k.p. (wyrok SN z 5 lipca 2005 r., I PK 276/04, „Wokanda” 2006/2/23).

Natomiast ciężkiego naruszenia przez pracodawcę podstawowych obowiązków wobec pracownika nie stanowią np.:

• odmowa przyjęcia złożonej przez pracownika oferty rozwiązania umowy o pracę na mocy porozumienia stron (wyrok SN z 27 marca 2000 r., I PKN 557/99, OSNP 2001/16/511),

• brak pisemnego powiadomienia pracownika o zmianie pracodawcy (art. 231 § 3 k.p., tzw. przejście zakładu pracy na innego pracodawcę, wyrok z 6 maja 2003 r., I PKN 219/01, OSNP 2004/15/264).

Oświadczenie o rozwiązaniu umowy

REKLAMA

Oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie, z podaniem przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy. Nie może zostać złożone po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracownika wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy. Oświadczenie złożone po tym czasie nie będzie skuteczne. Pracownik, który rozwiązał umowę w trybie art. 55 k.p., ma prawo do żądania odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. Przy umowach na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy - w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni.

Rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika bez wypowiedzenia jest skuteczne, nawet jeśli przyczyna rozwiązania nie była prawdziwa. W takiej sytuacji mimo sprzeczności z prawem następuje rozwiązanie stosunku pracy. Jeżeli jednak pracownik rozwiązał umowę w trybie natychmiastowym, a podana przyczyna nie była rzeczywista, to nie otrzyma on odszkodowania.

W przypadku nieuzasadnionego rozwiązania przez pracownika umowy o pracę pracodawca może dochodzić od niego odszkodowania przed sądem pracy.

Sylwia Gortyńska

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 03.11.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Czy pirewsza niedziela listopada jest niedzielą handlową? Czy jeśli duże zakupy, to tylko dziś w sobotę 2 listopada, nie należy więc zwlekać, ale udać się do sklepu - adekwatnie do potrzeb związanych z brakami w lodówce czy spiżarni oraz korzyści oczekiwanych po oferowanych promocjach.

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Kto może ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS? Jakie warunki trzeba spełniać, by skorzystać z ulgi?

Opłaty pobierane przez cmentarze nielegalne. Nekropolia mogą pobierać jedynie opłaty za pochówek. Przełomowy wyrok WSA w Olszynie

Organy samorządowe nie mogą ustanawiać (a cmentarze – na tej postawie) pobierać jakichkolwiek opłat, które są niezwiązane z pochówkiem zmarłych, tj. m.in. opłat za dochowanie zmarłego do już opłaconego grobu, wjazd na cmentarz i korzystanie z cmentarza – orzekł WSA w Olsztynie. Wyrok ten – z pewnością – będzie stanowił istotną informację dla wielu osób, które w związku ze Świętem Zmarłych, w najbliższych dniach, udadzą się na groby swoich bliskich. 

1000 złotych brutto dopłaty do prądu. Niezależnie od bonu energetycznego i innych świadczeń. Kto może się ubiegać?

Kto otrzyma dodatkowe 1000 złotych brutto dopłaty do prądu? Należy się obok bonu energetycznego itp. świadczeń. Podwyżki cen energii elektrycznej to gorący temat. Teraz przybrał na sile w związku z usuwaniem skutków wrześniowej powodzi. Poszkodowani mogą liczyć na 1000 złotych dodatkowego wsparcia do zasiłku powodziowego  na pokrycie kosztów energii.

REKLAMA

Nowe świadczenie radykalnie ulży tysiącom osób. Jednak trzeba będzie na nie poczekać

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Tysiące osób skorzysta z nowego świadczenia – dodatku dopełniającego. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., ale na wypłatę dodatku trzeba będzie poczekać.

DPS: Pensjonariusz nie opłaci kosztów pobytu, nawet jeśli go na to stać

Pobyt w domu pomocy społecznej jest świadczeniem odpłatnym. Ustalając opłatę za pobyt bierze się pod uwagę dochód osób zobowiązanych do wnoszenia opłaty. Czy możliwe jest uwzględnianie także ich majątku?

Zasiłek chorobowy w 2025 r. Chory pracownik może przyjść do pracy. I nie straci zasiłku. Pod warunkami

W 2025 r. chory pracownik (nie zakażający innych, mogący chodzić) ma prawo przyjść do firmy i załatwić sprawę związaną z pracą. Chodzi o takie incydentalne czynności jak podpisanie umowy, dokumentów reklamacyjnych, doniesienia pendrive, przekazanie kluczy serwisowych, odblokowanie komputera. 

Dłuższy urlop dla rodziców. Rząd wprowadza uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie (ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu)

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

REKLAMA

Księgowy jako doradca strategiczny – ewolucja zawodu w erze cyfrowej

Badanie fillup k24 „Księgowi jako kluczowi doradcy klienta? Rola, wyzwania i rozwój zawodu okiem księgowych i przedsiębiorców” pokazuje, że przedsiębiorcy chcą widzieć w księgowym osobę, która doradzi, zrozumie ich, pomoże podjąć strategiczne decyzje, a nie tylko wprowadzi dane – mówi Monika Piątkowska, doradca podatkowy fillup. 

Świadczenie Aktywnie w żłobku. Jaki warunek musi być spełniony, żeby dostać dofinansowanie?

Świadczenie „Aktywnie w żłobku” przysługuje na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowanej przez dziennego opiekuna. Jest to jedna z trzech form wsparcia dostępnych w programie „Aktywny Rodzic”. Kiedy ZUS może przyznać dofinansowanie?

REKLAMA