REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Utrata zaufania - przyczyną zwolnienia

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Danuta Klucz
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik powinien wykonywać swoje obowiązki sumiennie i rzetelnie. Jeśli pracodawca utraci zaufanie do pracownika, może się to stać podstawą do wypowiedzienia pracownikowi umowy o pracę.

Kodeks pracy nie posługuje się pojęciem zaufania. Przyjmuje się jednak, że opiera się ono na przekonaniu o możliwości polegania na kimś. Stosunek pracy jako stosunek o charakterze osobistym opiera się również na więzi zaufania między pracownikiem i pracodawcą.

REKLAMA

O tym, jakie oczekiwania stawiane są pracownikowi i kiedy w konkretnej sytuacji dochodzi do nadużycia zaufania pracodawcy, decyduje w szczególności charakter zatrudnienia, rodzaj zajmowanego przez pracownika stanowiska pracy i w pewnej mierze charakter działalności prowadzonej przez pracodawcę.

Kwestia zaufania staje się istotna już na etapie rekrutacji pracowników. Z reguły pracodawca sprawdza wówczas nie tylko przydatność przyszłego pracownika do określonej pracy, ale także predyspozycje osobiste potwierdzające, że osoba starająca się o zatrudnienie jest godna zaufania. Pracodawca, zatrudniając pracownika, wtajemnicza go bowiem w arkana prowadzonej działalności, udostępnia środki pracy i powierza mu swoje mienie, często znacznej wartości. Ma zatem prawo oczekiwać, że pracownik będzie wobec niego lojalny.

PRZYKŁAD: PROWADZENIE DZIAŁALNOŚCI KONKURENCYJNEJ

REKLAMA

Pracownik zatrudniony w dziale rozwoju i planowania firmy sporządza na zlecenie strategie i analizy na rzecz innego podmiotu konkurencyjnego. Pracodawca nie zawarł z nim umowy o zakazie konkurencji, ale takie działanie ocenił jako nielojalne, gdyż zagraża jego interesom, i wypowiedział pracownikowi umowę o pracę z powodu utraty zaufania. Brak umowy o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy nie pozbawia pracodawcy możliwości egzekwowania od pracownika obowiązku dbałości o dobro zakładu pracy, a pracownikowi nie daje pełnej swobody w podejmowaniu działań konkurencyjnych. Wypowiedzenie umowy o pracę jest bowiem uzasadnione m.in. wtedy, gdy od pracodawcy, z uwagi na naruszenie lub zagrożenie jego interesów, nie można oczekiwać, aby pozostawał w stosunku pracy z danym pracownikiem. Prowadzenie działalności konkurencyjnej stwarza stan takiego zagrożenia, a pracodawca ma wówczas powody, aby utracić zaufanie do pracownika, i to niezależnie od tego, czy prowadzi on tę działalność wbrew zawartej umowie o zakazie konkurencji, czy też wtedy, gdy strony takiej umowy nie zawarły.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zaufanie ma szczególne znaczenie w przypadku pracowników zatrudnionych na stanowiskach kierowniczych. Dlatego utrata zaufania pracodawcy do takiego pracownika uzasadnia wypowiedzenie umowy o pracę, także wtedy, gdy nie można przypisać mu winy w określonym zachowaniu, jednak obiektywnie nosi ono cechy naruszenia obowiązków pracowniczych w zakresie dbałości o dobro lub mienie pracodawcy (zob. wyrok z 10 sierpnia 2000 r. I PKN 1/2000 OSNAPiUS 2002/5/.112).

Popełnienie przestępstwa

Utratę zaufania najczęściej odnosi się do typowych przypadków związanych z nieuczciwością czy nielojalnością pracownika. W orzecznictwie sądowym sprzed lat pojęcie to wiązano w szczególności z ochroną mienia i interesów zakładu pracy oraz eliminowaniem zagrożeń w tym zakresie. Stąd też utrata zaufania dotyczyła przede wszystkim pracowników zatrudnionych na stanowiskach związanych z odpowiedzialnością majątkową.

Nadal niewłaściwe gospodarzenie powierzonym mieniem pracodawcy może być przyczyną utraty zaufania, ale jest to tylko jeden z wielu jej przejawów. Kwestia utraty zaufania pojawia się bowiem dość często jako konsekwencja popełnienia przez pracownika przestępstwa, i to niezależnie od tego, czy jest ono bezpośrednio związane z wykonywaną pracą. Podobne odczucia ma pracodawca, gdy pracownik wynosi z firmy ważne informacje lub ujawnia jego tajemnice.

PRZYKŁAD: USIŁOWANIE KRADZIEŻY

Pracownik usiłował ukraść telefony komórkowe zakupione na potrzeby firmy. Niewątpliwie usiłowanie kradzieży na szkodę pracodawcy jest zachowaniem wysoce nagannym i wzbudza uzasadnioną nieufność. W takim przypadku pracodawca może wypowiedzieć pracownikowi umowę o pracę z powodu utraty zaufania czy nawet rozwiązać ją ze skutkiem natychmiastowym, jeżeli w jego ocenie naruszenie obowiązku dbałości o mienie zakładu pracy będzie miało charakter ciężki.

Utraty zaufania do pracownika nie można jednak ograniczać tylko do przypadków nadużywania zaufania pracodawcy w ścisłym znaczeniu tego słowa, np. kradzież mienia, nadużycia czy ujawnianie tajemnic firmy. Pojęcie to jest znacznie szersze i obejmuje wiele zachowań pracownika, sprowadzających się do nienależytego wypełnienia przez niego powierzonych obowiązków.

Niewykonywanie obowiązków

To, że brak staranności lub sumienności w pracy może powodować utratę zaufania do pracownika, a w konsekwencji stać się przyczyną wypowiedzenia mu umowy o pracę, parokrotnie potwierdził SN w swoich orzeczeniach (zob. wyrok z 25 listopada 1997 r., I PKN 385/97, OSNAPiUS 1998/18/538; wyrok z 1 października 1998 r., I PKN 363/98, OSNAPiUS 1999/21/683).

W grę mogą wchodzić różnego rodzaju sytuacje. Niekiedy nienależyte wypełnianie obowiązków może polegać na drobnych uchybieniach w pracy, które jednak w ocenie pracodawcy są istotne w prawidłowym funkcjonowaniu firmy czy konkretnego jej działu. Niewłaściwe wykonywanie obowiązków pracowniczych może także wynikać z niewiedzy lub niedostatku potrzebnej wiedzy. Poza tym pracodawca może stracić zaufanie do pracownika, który z uwagi na niedokładność czy niesolidność popełnia częste błędy w swojej pracy.

PRZYKŁAD: BRAK WYMAGANYCH KOMPETENCJI

Pracownik zatrudniony na stanowisku głównego księgowego często się mylił w rachunkach, nie pilnował urzędowych terminów i nie śledził przepisów dotyczących rachunkowości. Spółka nie tylko nie korzystała z korzystnych dla niej rozwiązań rozliczeń podatkowych, ale ponosiła także dodatkowe koszty związane z zapłatą odsetek od nieterminowego wykonania zobowiązań. Pracodawca wypowiedział głównemu księgowemu umowę o pracę, powołując się na utratę do niego zaufania. W orzecznictwie SN przyjmuje się, że nieporadność i niekompetencja zawodowa pracownika mogą stanowić wystarczającą podstawę wypowiedzenia mu umowy o pracę. Oznacza to, że pracodawca może także stracić zaufanie do zawodowo nieprzydatnych lub nieporadnych pracowników, którzy nie mogą sprostać obowiązkom pracowniczym i tym samym jego oczekiwaniom. Pracodawca musi jednak pamiętać, że konkretność przyczyny wymaga jej sprecyzowania. Nie wystarczy więc ogólnikowy zwrot, jeżeli nie jest on połączony z wykazaniem konkretnych okoliczności, które taki ogólny wniosek uzasadniają.

Przyczyna wypowiedzenia

Kodeks pracy stawia wymóg uzasadnionego wypowiedzenia umowy o pracę, choć nie precyzuje, co rozumieć przez to pojęcie. Nie każdy zaś przypadek utraty zaufania do pracownika uzasadnia wypowiedzenie mu umowy o pracę. Chodzi tu bowiem o ocenę opartą na przesłankach natury obiektywnej i racjonalnej, a nie wynikającą z samowoli czy subiektywnych uprzedzeń pracodawcy (zob. wyrok SN z 25 listopada 1997 r., I PKN 385/97, OSNAPiUS 1998/18/ 538).

Na ogół nie budzi wątpliwości, że pracodawca może stracić zaufanie do pracownika, któremu powierzył mienie z obowiązkiem wyliczenia się, a który przez niewłaściwe wykonywanie swoich powinności naraził go na straty. Poza tym powodem utraty zaufania może być zawinione przez pracownika naruszenie obowiązków istotnych z uwagi na właściwości umówionej pracy.

W orzecznictwie SN przyjmuje się, że uzasadniony brak zaufania może jednak istnieć także wtedy, gdy wprawdzie winy pracownikowi przypisać nie można bądź też nie da się jej udowodnić, ale w sensie obiektywnym jego zachowanie ma cechy naruszenia obowiązków pracowniczych, lub nawet w takich sytuacjach, w których do takiego naruszenia w ogóle nie dochodzi, np. popełnienie przestępstwa poza zakładem pracy.

PRZYKŁAD: POPEŁNIENIE PRZESTĘPSTWA

Pracownik zatrudniony na stanowisku związanym z rozliczeniami finansowymi firmy został skazany za popełnienie przestępstwa skarbowego. Pomimo że nie było ono związane z wykonywaną pracą, pracodawca wypowiedział pracownikowi umowę o pracę z powodu utraty zaufania. W opisanej sytuacji zachowanie pracownika może wzbudzać nieufność pracodawcy. Pracownik, który zajmuje się rozliczeniami firmy, powinien bowiem cechować się rzetelnością i uczciwością w wykonywaniu powierzonych mu obowiązków, a skazanie go za przestępstwo skarbowe stawia te cechy w wątpliwość. Utrata zaufania do pracownika może natomiast uzasadniać wypowiedzenie umowy o pracę, jeżeli w konkretnych okolicznościach nie można oczekiwać od pracodawcy, aby nadal darzył pracownika wymaganym zaufaniem, nawet jeśli zdarzenia, które do tego się przyczyniły, nie są związane bezpośrednio z wykonywaną pracą.

UTRATA ZAUFANIA W ORZECZNICTWIE SN

• Utrata zaufania uzasadnia wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony, jeżeli pracownikowi można postawić zarzut nadużycia zaufania pracodawcy, choćby w sposób niestanowiący naruszenia obowiązków pracowniczych. Jednakże nadużycie zaufania musi wiązać się z takim zachowaniem pracownika, które może być obiektywnie ocenione jako naganne, także wtedy, gdy jest niezawinione - wyrok z 14 października 2004 r., I PK 697/2003 (OSNP 2005/11, poz. 159).

• Wyrażana w obecności innych pracowników w obraźliwych słowach dezaprobata decyzji kierownika zakładu pracy usprawiedliwia utratę zaufania do pracownika i uzasadnia wypowiedzenie mu umowy o pracę - wyrok z 23 września 2004 r., I PK 487/2003 (Gazeta Prawna 2006/199, str. B1).

• Utrata zaufania do pracownika może uzasadniać wypowiedzenie umowy o pracę, mimo że jego zachowanie nie nosi cech zawinienia, jeżeli w konkretnych okolicznościach jest usprawiedliwiona, w tym znaczeniu, że od pracodawcy nie można wymagać, by nadal darzył pracownika niezbędnym zaufaniem - wyrok z 7 września 1999 r., I PKN 257/99 (OSNAP 2001/1, poz. 14).

• Uniewinnienie pracownika od zarzutu popełnienia przestępstwa nie pozbawia sądu pracy możliwości uznania, że wypowiedzenie umowy o pracę było uzasadnione z powodu utraty zaufania do niego lub nieprzydatności do zajmowania dotychczasowego stanowiska pracy - wyrok z 9 grudnia 1998 r., I PKN 498/98 (OSNAP 2000/3, poz. 104).

DANUTA KLUCZ

gp@infor.pl

Podstawa prawna

• Art. 30 par. 4 i 45 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary nawet do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

REKLAMA

Idą rewolucyjne zmiany w urlopach. To już postanowione. „Kończymy z tym absurdem”

Harują ciężko całymi latami, ale to harowanie nie wlicza się do stażu pracy. O taką, obwarowaną przepisami ścianę, rozbijają się zatrudniani na umowach-zleceniach i ci , którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Czy teraz wreszcie się to zmieni? Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy, który przyniesie rewolucję dotyczące zasad, na jakich staż pracy zostanie wyliczony. To z kolei pociągnie za sobą zmiany w prawach do urlopu.

MEN chce by egzamin ósmoklasisty znowu odbywał się w kwietniu. Liczne zmiany w prawie oświatowym [projekt]

W dniu 14 kwietnia 2025 r. opublikowano założenia obszernej i wielowątkowej nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Wśród proponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian są m.in.: powrót do kwietniowego terminu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, możliwość zatrudnienie w publicznym przedszkolu osoby niebędącej nauczycielem do wszystkich zajęć, czy rezygnacja z określania wymiaru godzin wychowania fizycznego.

Nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych od 1 października 2025 r. [projekt] Będzie drożej, czy jednak nie

Rząd planuje, by nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października 2025 r., a nie 1 lipca br. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

ZUS: Dodatek do renty dla niepełnosprawnego Piotra na wózku. Brak dodatku dla Katarzyny niewidomej od 30. roku życia

Piotr i Katarzyna są ciężko poszkodowani przez los, znaczne stopnie niepełnosprawności i niesamodzielności. Nie wiadomo dlaczego rodzaj świadczeń dla nich jest zależny od wieku nabycia niepełnosprawności. Piotr o kulach od 17. roku życia, to renta socjalna albo stare świadczenie pielęgnacyjne. Paweł o kulach od 30-ego roku to renta z tytułu niezdolności do pracy.

REKLAMA

ZUS: Wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią. 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety. Kiedy decyzja ws. renty wdowiej? Postępowanie wyjaśniające. Jakie dokumenty przygotować?

W lipcu rozpoczną się pierwsze wypłaty tzw. renty wdowiej. Z Danych ZUS wynika, że od 1 stycznia 2025 r. wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią, z czego 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety.

Edukacja zdrowotna w szkołach – na uczelniach studia podyplomowe dla nauczycieli

Edukacja zdrowotna to nowy przedmiot w szkołach, który zostanie wprowadzony od 1 września 2025 r. W związku z tym na 11 uczelniach zostaną uruchomione studia podyplomowe w zakresie edukacji zdrowotnej. Studia nadadzą nauczycielom kwalifikacje do nauczania nowego przedmiotu.

REKLAMA