REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy można wycofać wypowiedzenie

Beata Naróg
Usługi i Doradztwo Kadrowe. Szkolenia
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jednostronne wycofanie wypowiedzenia jest możliwe, jeśli dojdzie do adresata przed lub równocześnie z pismem o wypowiedzeniu. W przeciwnym razie będzie konieczne uzyskanie zgody pracodawcy lub pracownika.  

Wypowiedzenie umowy jest oświadczeniem woli zmierzającym do ustania więzi prawnej, jaką jest stosunek pracy. Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego oświadczenie woli jest złożone drugiej stronie wówczas, gdy mogła ona zapoznać się z jego treścią (art. 61 § 1 k.c. w związku z art. 300 k.p.). Nie jest zatem istotne, czy dana osoba przeczytała kierowane do niej pismo, ważne jest to, że taką możliwość miała.

Pismo wypowiadające umowę można doręczyć osobiście lub za pośrednictwem poczty. Jednak podczas korzystania z usług pocztowych należy zwrócić uwagę, że nie liczy się w tym wypadku data stempla pocztowego, a data otrzymania pisma przez adresata. Ma to dość istotne znaczenie, biorąc pod uwagę problemy z doręczaniem tradycyjnej poczty przez urzędy pocztowe.

Przykład

REKLAMA

Pracownik, przebywający do końca lipca na urlopie bezpłatnym, wysłał listem poleconym pismo rozwiązujące umowę o pracę za 3-miesięcznym wypowiedzeniem w pierwszym tygodniu kwietnia, przekonany, że pracodawca w kwietniu pismo to otrzyma. Umowa o pracę uległaby wówczas rozwiązaniu z ostatnim dniem lipca. Przesyłka dotarła jednak do adresata dopiero na początku maja, skutkiem czego umowa ulegnie rozwiązaniu dopiero z ostatnim dniem sierpnia.

Zarówno pracownik, jak i pracodawca już po wysłaniu lub doręczeniu wypowiedzenia mogą dojść do wniosku, że ich decyzja została podjęta zbyt pochopnie i zechcą wycofać się ze swojego oświadczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Skuteczność wycofania wypowiedzenia uzależniona jest przede wszystkim od tego, czy samo wypowiedzenie już zostało drugiej stronie doręczone, czy też jeszcze do niej nie dotarło (np. wysłane listem poleconym lub kurierem).

Wypowiedzenie wysłane

W sytuacji gdy wypowiedzenie umowy zostało wysłane, ale jeszcze do drugiej strony nie dotarło, odwołać je można drugim oświadczeniem woli. Z treści tego drugiego oświadczenia wyraźnie musi wynikać, że strona, która złożyła wypowiedzenie umowy, wycofuje się z niego.

Jednak takie jednostronne wycofanie się z wypowiedzenia jest możliwe tylko wówczas, gdy dotarło ono do drugiej strony:

• przed pismem wypowiadającym umowę lub

• równocześnie z wypowiedzeniem.

Przykłady

Pracodawca wysłał pracownikowi listem poleconym wypowiedzenie umowy o pracę. Jednak na drugi dzień, po rozmowie z jego bezpośrednim przełożonym, zmienił podjętą wcześniej decyzję. Celem skutecznego odwołania wypowiedzenia, jeszcze tego samego dnia wysłał pracownicę działu kadr do domu pracownika, z oświadczeniem informującym o wycofaniu wysłanego wcześniej wypowiedzenia. Ponieważ list polecony jeszcze do tego pracownika nie dotarł, wypowiedzenie zostało wycofane skutecznie.

***

Pracownik wysłał listem poleconym wypowiedzenie umowy o pracę, gdyż otrzymał wstępne zapewnienie podjęcia pracy u innego pracodawcy. Jednak już po nadaniu listu otrzymał telefon z informacją, że podjęcie nowego zatrudnienia będzie możliwe dopiero za kilka miesięcy. Jeszcze tego samego dnia nadał kolejny list polecony, w którym oświadczył, że wycofuje się ze złożonego wcześniej wypowiedzenia. Oba listy dotarły do pracodawcy w tym samym dniu. Wycofanie się pracownika ze swojego oświadczenia woli było zatem skuteczne.

Wypowiedzenie doręczone

Inaczej będzie wyglądała kwestia wycofania się ze swojego oświadczenia woli wówczas, gdy pismo wypowiadające umowę zostało już doręczone. W takich wypadkach zmiana decyzji, czyli wycofanie wypowiedzenia, wymaga uzyskania zgody drugiej strony. Zgoda ta może zostać wyrażona w formie pisemnej lub ustnej. Do celów dowodowych, aby uniknąć ewentualnych nieporozumień, najlepiej uzyskać ją na piśmie.

Przykłady

Pracownik pod wpływem impulsu złożył na dziennik podawczy wypowiedzenie umowy o pracę. Na drugi dzień jednak ochłonął i stwierdził, że jego decyzja była zbyt pochopna. Poszedł więc do sekretariatu z zamiarem wycofania wypowiedzenia. Jednak pismo już zostało doręczone (wpisane do dziennika podawczego), a ponadto korespondencja doręczona prezesowi. Pracownik musi zatem uzyskać zgodę prezesa na wycofanie swojego wypowiedzenia.

***

Pracodawca złożył wypowiedzenie jednej z pracownic, mylnie sądząc, że z jej winy z opóźnieniem zostały wysłane towary, co skutkowało koniecznością zapłaty przez firmę kar umownych. Już po doręczeniu wypowiedzenia okazało się jednak, że winę ponosi inny pracownik. Pracodawca zatem musi uzyskać zgodę tej pracownicy na wycofanie wypowiedzenia. Jeżeli jej nie otrzyma, wypowiedzenie jest skuteczne.

Komu złożyć oświadczenie woli

REKLAMA

Zarówno wypowiedzenie umowy, jak i oświadczenie o wycofaniu wypowiedzenia pracownik powinien złożyć pracodawcy lub innej osobie upoważnionej do rozwiązywania umów o pracę. Przy czym złożenie pisma na dziennik podawczy uważa się za doręczenie pisma.

Pracodawca natomiast swoje oświadczenia woli powinien kierować bezpośrednio do pracownika. Jak podkreślił Sąd Najwyższy w wyroku z 7 marca 2006 r. (II PK 128/05, OSP/2007/6/75), adresatem oświadczenia woli pracodawcy o cofnięciu wypowiedzenia jest pracownik. Złożenie takiego oświadczenia innej osobie, choćby był to przedstawiciel związku zawodowego reprezentujący pracownika, jest bezskuteczne dopóty, dopóki oświadczenie to nie dotrze do pracownika w sposób umożliwiający zapoznanie się z jego treścią.

Czy trzeba uzasadniać

Przepisy prawa nie wymagają wskazania, dlaczego strona wypowiadająca umowę zmieniła decyzję. Podanie ich, nie jest konieczne szczególnie wówczas, gdy odwołanie złożonego oświadczenia woli następuje jednostronnie (tj. zanim wypowiedzenie zostanie doręczone lub razem z tym wypowiedzeniem). Jednak w sytuacji, gdy do wycofania potrzebna jest zgoda drugiej strony, podanie argumentów, które skłoniły do wypowiedzenia umowy, a następnie do zmiany decyzji, będzie wskazane nie tylko ze względów grzecznościowych, ale i w celu przekonania drugiej strony do tego, aby wniosek uwzględniła. W szczególności, gdy zmiana decyzji następuje po słabszej stronie stosunku pracy, tj. pracownika.

Wycofanie wypowiedzenia w szczególnych przypadkach

Identyczne zasady dotyczące wycofania wypowiedzenia obowiązują wówczas, gdy zostaje ono złożone pracownikom, których stosunek pracy podlega szczególnej ochronie (np. z uwagi na wiek przedemerytalny lub ciążę). Szczególna ochrona stosunku pracy m.in. przejawia się w zakazie wypowiadania tym pracownikom umów o pracę. Doręczenie wypowiedzenia przez pracodawcę pracownikom w okresie ochronnym jest obarczone wadą, ale skuteczne. Wycofanie wypowiedzenia doręczonego takiej osobie, formalnie wymaga zatem uzyskania jej zgody.

Jednak w przypadku gdy osoba chroniona złoży wypowiedzenie umowy, a następnie będzie chciała się z niego wycofać, pracodawca nie ma obowiązku wyrażenia zgody na wycofanie tego wypowiedzenia.

Beata Naróg

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 22.12.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Tak, dziś 22 grudnia 2024 roku jest niedziela handlowa. I to chyba najbardziej handlowa ze wszystkich niedziel w roku. Chyba praktycznie każdy Polak ma w planach 22.12.2024 mniejsze lub większe zakupy. To ostatnia wszak niedziela przed Bożym Narodzeniem i ostatnia okazja na kompleksowe zakupy - od produktów na wigilijny i świąteczny stół po przezenty pod choinkę.

Profesor z SGH: równy wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn w Polsce to absolutna konieczność; minimum 65 lat. Większość państw Europy to już rozumie

Jaki wpływ zmiany demograficzne wywrą na życie Polaków, tłumaczy w rozmowie z PAP dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak. Jej zdaniem zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, rozwój sztucznej inteligencji i praca cudzoziemców mogą pomóc w utrzymaniu stabilnego rynku pracy.

Jest specustawa przeliczeniowa dla emerytów i ZUS w sprawie emerytur czerwcowych. Projekt czeka w Sejmie na szybkie uchwalenie, ale nie rządowy lecz obywatelski

Czas oczekiwania emerytów na przeliczenie emerytur czerwcowych można maksymalnie skrócić. W sejmie jest poselski projekt specustawy, a 27 grudnia kończą się jego regulaminowe konsultacje społeczne. Po tym terminie droga do uchwalenia i zastosowania ustawy przeliczeniowej jest najkrótsza.

To już koniec z paleniem w takich kominkach na drewno. Zapadł wyrok na trzaskający w domach ogień

Z tym, że mamy pospolite ruszenie w sprawie likwidacji pieców węglowych, zdążyliśmy się już oswoić. Pytanie, czy ten sam los czeka kominki na drewno? Czarne chmury zawisły nad trzaskającym w domu ogniem w województwie dolnośląskim. Dlaczego? Bo samorząd nie zamierza łagodzić przepisów ustawy antysmogowej. Jakie mogą być tego konsekwencje? 

REKLAMA

Zakaz handlu w niedzielę: w 2025 roku rewolucji nie będzie, a jeśli to w stronę ograniczeń handlu w sobotę zamiast dodania niedziel handlowych

Miało być przywrócenie handlu w niedziele. Na razie zmiany sprowadziły się do dodania trzeciej niedzieli handlowe w grudniu. W sumie jest ich więc w roku osiem zamiast siedmiu. Tymczasem nadciąga czterodniowy tydzień pracy i sklepy mogą być zamykane nie tylko na niedziele, ale na całe soboty, a piątki - handlowe tylko w ograniczonych godzinach.

Rewolucyjne zmiany w uldze mieszkaniowej? Nie uwierzycie że to można odliczyć od podatku

Czy pieniądze wydane na suszarkę otworzyły drogę do nowej ulgi podatkowej? Okazuje się, że tego rodzaju zakup może pomóc w uniknięciu płacenia podatku PIT po sprzedaży nieruchomości. Jak to możliwe? Doprowadził do tego… kobiecy upór. 

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej (CIE). Zdaniem resortu cyfryzacji, CIE nie przyniesie oczekiwanych korzyści. Jest projekt ustawy. Czy brak CIE zmieni stan bieżący w zakresie informacji emerytalnej?

Renta wdowia – ile wynosi [obliczenia]. Różne przykłady świadczeń w zbiegu

W dniu 1 stycznia 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej.  Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Od tego dnia będzie można składać wnioski o to świadczenie ale wypłata nastąpi najwcześniej od 1 lipca przyszłego roku. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

REKLAMA

Renta wdowia od A do Z: limit, wysokość, warunki, wniosek, terminy, przepisy, zasady

Z początkiem 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej. Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

Szokuje liczba rannych. 200 osób w tym 40 z zagrożeniem życia. Magdeburg o ofiarach ataku na jarmarku bożonarodzeniowym

Do zamachu doszło kilka minut po godzinie 19. Napastnik wjechał w tłum ludzi, którzy przyszli na jarmark bożonarodzeniowy. Według lokalnej policji funkcjonariuszom udało się zatrzymać napastnika. Na miejsce tragedii udał się premier rządu Saksonii-Anhalt, Reiner Haseloff. W nocy były sprzeczne informacje o liczbie zabitych - od 2 do 11. Po weryfikacji nocnych informacji są już dostępne informacje bliższe rzeczywistości. W artykule prezentujemy depesze agencyjne za okres ostatnich kilkudziesięciu godzin. Artykuł aktualizujemy na bieżąco.

REKLAMA