REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy można wycofać wypowiedzenie

Beata Naróg
Usługi i Doradztwo Kadrowe. Szkolenia
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jednostronne wycofanie wypowiedzenia jest możliwe, jeśli dojdzie do adresata przed lub równocześnie z pismem o wypowiedzeniu. W przeciwnym razie będzie konieczne uzyskanie zgody pracodawcy lub pracownika.  

Wypowiedzenie umowy jest oświadczeniem woli zmierzającym do ustania więzi prawnej, jaką jest stosunek pracy. Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego oświadczenie woli jest złożone drugiej stronie wówczas, gdy mogła ona zapoznać się z jego treścią (art. 61 § 1 k.c. w związku z art. 300 k.p.). Nie jest zatem istotne, czy dana osoba przeczytała kierowane do niej pismo, ważne jest to, że taką możliwość miała.

Pismo wypowiadające umowę można doręczyć osobiście lub za pośrednictwem poczty. Jednak podczas korzystania z usług pocztowych należy zwrócić uwagę, że nie liczy się w tym wypadku data stempla pocztowego, a data otrzymania pisma przez adresata. Ma to dość istotne znaczenie, biorąc pod uwagę problemy z doręczaniem tradycyjnej poczty przez urzędy pocztowe.

Przykład

REKLAMA

Pracownik, przebywający do końca lipca na urlopie bezpłatnym, wysłał listem poleconym pismo rozwiązujące umowę o pracę za 3-miesięcznym wypowiedzeniem w pierwszym tygodniu kwietnia, przekonany, że pracodawca w kwietniu pismo to otrzyma. Umowa o pracę uległaby wówczas rozwiązaniu z ostatnim dniem lipca. Przesyłka dotarła jednak do adresata dopiero na początku maja, skutkiem czego umowa ulegnie rozwiązaniu dopiero z ostatnim dniem sierpnia.

Zarówno pracownik, jak i pracodawca już po wysłaniu lub doręczeniu wypowiedzenia mogą dojść do wniosku, że ich decyzja została podjęta zbyt pochopnie i zechcą wycofać się ze swojego oświadczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Skuteczność wycofania wypowiedzenia uzależniona jest przede wszystkim od tego, czy samo wypowiedzenie już zostało drugiej stronie doręczone, czy też jeszcze do niej nie dotarło (np. wysłane listem poleconym lub kurierem).

Wypowiedzenie wysłane

W sytuacji gdy wypowiedzenie umowy zostało wysłane, ale jeszcze do drugiej strony nie dotarło, odwołać je można drugim oświadczeniem woli. Z treści tego drugiego oświadczenia wyraźnie musi wynikać, że strona, która złożyła wypowiedzenie umowy, wycofuje się z niego.

Jednak takie jednostronne wycofanie się z wypowiedzenia jest możliwe tylko wówczas, gdy dotarło ono do drugiej strony:

• przed pismem wypowiadającym umowę lub

• równocześnie z wypowiedzeniem.

Przykłady

Pracodawca wysłał pracownikowi listem poleconym wypowiedzenie umowy o pracę. Jednak na drugi dzień, po rozmowie z jego bezpośrednim przełożonym, zmienił podjętą wcześniej decyzję. Celem skutecznego odwołania wypowiedzenia, jeszcze tego samego dnia wysłał pracownicę działu kadr do domu pracownika, z oświadczeniem informującym o wycofaniu wysłanego wcześniej wypowiedzenia. Ponieważ list polecony jeszcze do tego pracownika nie dotarł, wypowiedzenie zostało wycofane skutecznie.

***

Pracownik wysłał listem poleconym wypowiedzenie umowy o pracę, gdyż otrzymał wstępne zapewnienie podjęcia pracy u innego pracodawcy. Jednak już po nadaniu listu otrzymał telefon z informacją, że podjęcie nowego zatrudnienia będzie możliwe dopiero za kilka miesięcy. Jeszcze tego samego dnia nadał kolejny list polecony, w którym oświadczył, że wycofuje się ze złożonego wcześniej wypowiedzenia. Oba listy dotarły do pracodawcy w tym samym dniu. Wycofanie się pracownika ze swojego oświadczenia woli było zatem skuteczne.

Wypowiedzenie doręczone

Inaczej będzie wyglądała kwestia wycofania się ze swojego oświadczenia woli wówczas, gdy pismo wypowiadające umowę zostało już doręczone. W takich wypadkach zmiana decyzji, czyli wycofanie wypowiedzenia, wymaga uzyskania zgody drugiej strony. Zgoda ta może zostać wyrażona w formie pisemnej lub ustnej. Do celów dowodowych, aby uniknąć ewentualnych nieporozumień, najlepiej uzyskać ją na piśmie.

Przykłady

Pracownik pod wpływem impulsu złożył na dziennik podawczy wypowiedzenie umowy o pracę. Na drugi dzień jednak ochłonął i stwierdził, że jego decyzja była zbyt pochopna. Poszedł więc do sekretariatu z zamiarem wycofania wypowiedzenia. Jednak pismo już zostało doręczone (wpisane do dziennika podawczego), a ponadto korespondencja doręczona prezesowi. Pracownik musi zatem uzyskać zgodę prezesa na wycofanie swojego wypowiedzenia.

***

Pracodawca złożył wypowiedzenie jednej z pracownic, mylnie sądząc, że z jej winy z opóźnieniem zostały wysłane towary, co skutkowało koniecznością zapłaty przez firmę kar umownych. Już po doręczeniu wypowiedzenia okazało się jednak, że winę ponosi inny pracownik. Pracodawca zatem musi uzyskać zgodę tej pracownicy na wycofanie wypowiedzenia. Jeżeli jej nie otrzyma, wypowiedzenie jest skuteczne.

Komu złożyć oświadczenie woli

REKLAMA

Zarówno wypowiedzenie umowy, jak i oświadczenie o wycofaniu wypowiedzenia pracownik powinien złożyć pracodawcy lub innej osobie upoważnionej do rozwiązywania umów o pracę. Przy czym złożenie pisma na dziennik podawczy uważa się za doręczenie pisma.

Pracodawca natomiast swoje oświadczenia woli powinien kierować bezpośrednio do pracownika. Jak podkreślił Sąd Najwyższy w wyroku z 7 marca 2006 r. (II PK 128/05, OSP/2007/6/75), adresatem oświadczenia woli pracodawcy o cofnięciu wypowiedzenia jest pracownik. Złożenie takiego oświadczenia innej osobie, choćby był to przedstawiciel związku zawodowego reprezentujący pracownika, jest bezskuteczne dopóty, dopóki oświadczenie to nie dotrze do pracownika w sposób umożliwiający zapoznanie się z jego treścią.

Czy trzeba uzasadniać

Przepisy prawa nie wymagają wskazania, dlaczego strona wypowiadająca umowę zmieniła decyzję. Podanie ich, nie jest konieczne szczególnie wówczas, gdy odwołanie złożonego oświadczenia woli następuje jednostronnie (tj. zanim wypowiedzenie zostanie doręczone lub razem z tym wypowiedzeniem). Jednak w sytuacji, gdy do wycofania potrzebna jest zgoda drugiej strony, podanie argumentów, które skłoniły do wypowiedzenia umowy, a następnie do zmiany decyzji, będzie wskazane nie tylko ze względów grzecznościowych, ale i w celu przekonania drugiej strony do tego, aby wniosek uwzględniła. W szczególności, gdy zmiana decyzji następuje po słabszej stronie stosunku pracy, tj. pracownika.

Wycofanie wypowiedzenia w szczególnych przypadkach

Identyczne zasady dotyczące wycofania wypowiedzenia obowiązują wówczas, gdy zostaje ono złożone pracownikom, których stosunek pracy podlega szczególnej ochronie (np. z uwagi na wiek przedemerytalny lub ciążę). Szczególna ochrona stosunku pracy m.in. przejawia się w zakazie wypowiadania tym pracownikom umów o pracę. Doręczenie wypowiedzenia przez pracodawcę pracownikom w okresie ochronnym jest obarczone wadą, ale skuteczne. Wycofanie wypowiedzenia doręczonego takiej osobie, formalnie wymaga zatem uzyskania jej zgody.

Jednak w przypadku gdy osoba chroniona złoży wypowiedzenie umowy, a następnie będzie chciała się z niego wycofać, pracodawca nie ma obowiązku wyrażenia zgody na wycofanie tego wypowiedzenia.

Beata Naróg

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Dla kogo kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku? Kredyt #naStart - nowy program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak w 2024 r. przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

REKLAMA