REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy można wycofać wypowiedzenie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Beata Naróg
Usługi i Doradztwo Kadrowe. Szkolenia
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jednostronne wycofanie wypowiedzenia jest możliwe, jeśli dojdzie do adresata przed lub równocześnie z pismem o wypowiedzeniu. W przeciwnym razie będzie konieczne uzyskanie zgody pracodawcy lub pracownika.  

Wypowiedzenie umowy jest oświadczeniem woli zmierzającym do ustania więzi prawnej, jaką jest stosunek pracy. Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego oświadczenie woli jest złożone drugiej stronie wówczas, gdy mogła ona zapoznać się z jego treścią (art. 61 § 1 k.c. w związku z art. 300 k.p.). Nie jest zatem istotne, czy dana osoba przeczytała kierowane do niej pismo, ważne jest to, że taką możliwość miała.

Pismo wypowiadające umowę można doręczyć osobiście lub za pośrednictwem poczty. Jednak podczas korzystania z usług pocztowych należy zwrócić uwagę, że nie liczy się w tym wypadku data stempla pocztowego, a data otrzymania pisma przez adresata. Ma to dość istotne znaczenie, biorąc pod uwagę problemy z doręczaniem tradycyjnej poczty przez urzędy pocztowe.

Przykład

REKLAMA

Pracownik, przebywający do końca lipca na urlopie bezpłatnym, wysłał listem poleconym pismo rozwiązujące umowę o pracę za 3-miesięcznym wypowiedzeniem w pierwszym tygodniu kwietnia, przekonany, że pracodawca w kwietniu pismo to otrzyma. Umowa o pracę uległaby wówczas rozwiązaniu z ostatnim dniem lipca. Przesyłka dotarła jednak do adresata dopiero na początku maja, skutkiem czego umowa ulegnie rozwiązaniu dopiero z ostatnim dniem sierpnia.

Zarówno pracownik, jak i pracodawca już po wysłaniu lub doręczeniu wypowiedzenia mogą dojść do wniosku, że ich decyzja została podjęta zbyt pochopnie i zechcą wycofać się ze swojego oświadczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Skuteczność wycofania wypowiedzenia uzależniona jest przede wszystkim od tego, czy samo wypowiedzenie już zostało drugiej stronie doręczone, czy też jeszcze do niej nie dotarło (np. wysłane listem poleconym lub kurierem).

Wypowiedzenie wysłane

W sytuacji gdy wypowiedzenie umowy zostało wysłane, ale jeszcze do drugiej strony nie dotarło, odwołać je można drugim oświadczeniem woli. Z treści tego drugiego oświadczenia wyraźnie musi wynikać, że strona, która złożyła wypowiedzenie umowy, wycofuje się z niego.

Jednak takie jednostronne wycofanie się z wypowiedzenia jest możliwe tylko wówczas, gdy dotarło ono do drugiej strony:

• przed pismem wypowiadającym umowę lub

• równocześnie z wypowiedzeniem.

Przykłady

Pracodawca wysłał pracownikowi listem poleconym wypowiedzenie umowy o pracę. Jednak na drugi dzień, po rozmowie z jego bezpośrednim przełożonym, zmienił podjętą wcześniej decyzję. Celem skutecznego odwołania wypowiedzenia, jeszcze tego samego dnia wysłał pracownicę działu kadr do domu pracownika, z oświadczeniem informującym o wycofaniu wysłanego wcześniej wypowiedzenia. Ponieważ list polecony jeszcze do tego pracownika nie dotarł, wypowiedzenie zostało wycofane skutecznie.

***

Pracownik wysłał listem poleconym wypowiedzenie umowy o pracę, gdyż otrzymał wstępne zapewnienie podjęcia pracy u innego pracodawcy. Jednak już po nadaniu listu otrzymał telefon z informacją, że podjęcie nowego zatrudnienia będzie możliwe dopiero za kilka miesięcy. Jeszcze tego samego dnia nadał kolejny list polecony, w którym oświadczył, że wycofuje się ze złożonego wcześniej wypowiedzenia. Oba listy dotarły do pracodawcy w tym samym dniu. Wycofanie się pracownika ze swojego oświadczenia woli było zatem skuteczne.

Wypowiedzenie doręczone

Inaczej będzie wyglądała kwestia wycofania się ze swojego oświadczenia woli wówczas, gdy pismo wypowiadające umowę zostało już doręczone. W takich wypadkach zmiana decyzji, czyli wycofanie wypowiedzenia, wymaga uzyskania zgody drugiej strony. Zgoda ta może zostać wyrażona w formie pisemnej lub ustnej. Do celów dowodowych, aby uniknąć ewentualnych nieporozumień, najlepiej uzyskać ją na piśmie.

Przykłady

Pracownik pod wpływem impulsu złożył na dziennik podawczy wypowiedzenie umowy o pracę. Na drugi dzień jednak ochłonął i stwierdził, że jego decyzja była zbyt pochopna. Poszedł więc do sekretariatu z zamiarem wycofania wypowiedzenia. Jednak pismo już zostało doręczone (wpisane do dziennika podawczego), a ponadto korespondencja doręczona prezesowi. Pracownik musi zatem uzyskać zgodę prezesa na wycofanie swojego wypowiedzenia.

***

Pracodawca złożył wypowiedzenie jednej z pracownic, mylnie sądząc, że z jej winy z opóźnieniem zostały wysłane towary, co skutkowało koniecznością zapłaty przez firmę kar umownych. Już po doręczeniu wypowiedzenia okazało się jednak, że winę ponosi inny pracownik. Pracodawca zatem musi uzyskać zgodę tej pracownicy na wycofanie wypowiedzenia. Jeżeli jej nie otrzyma, wypowiedzenie jest skuteczne.

Komu złożyć oświadczenie woli

REKLAMA

Zarówno wypowiedzenie umowy, jak i oświadczenie o wycofaniu wypowiedzenia pracownik powinien złożyć pracodawcy lub innej osobie upoważnionej do rozwiązywania umów o pracę. Przy czym złożenie pisma na dziennik podawczy uważa się za doręczenie pisma.

Pracodawca natomiast swoje oświadczenia woli powinien kierować bezpośrednio do pracownika. Jak podkreślił Sąd Najwyższy w wyroku z 7 marca 2006 r. (II PK 128/05, OSP/2007/6/75), adresatem oświadczenia woli pracodawcy o cofnięciu wypowiedzenia jest pracownik. Złożenie takiego oświadczenia innej osobie, choćby był to przedstawiciel związku zawodowego reprezentujący pracownika, jest bezskuteczne dopóty, dopóki oświadczenie to nie dotrze do pracownika w sposób umożliwiający zapoznanie się z jego treścią.

Czy trzeba uzasadniać

Przepisy prawa nie wymagają wskazania, dlaczego strona wypowiadająca umowę zmieniła decyzję. Podanie ich, nie jest konieczne szczególnie wówczas, gdy odwołanie złożonego oświadczenia woli następuje jednostronnie (tj. zanim wypowiedzenie zostanie doręczone lub razem z tym wypowiedzeniem). Jednak w sytuacji, gdy do wycofania potrzebna jest zgoda drugiej strony, podanie argumentów, które skłoniły do wypowiedzenia umowy, a następnie do zmiany decyzji, będzie wskazane nie tylko ze względów grzecznościowych, ale i w celu przekonania drugiej strony do tego, aby wniosek uwzględniła. W szczególności, gdy zmiana decyzji następuje po słabszej stronie stosunku pracy, tj. pracownika.

Wycofanie wypowiedzenia w szczególnych przypadkach

Identyczne zasady dotyczące wycofania wypowiedzenia obowiązują wówczas, gdy zostaje ono złożone pracownikom, których stosunek pracy podlega szczególnej ochronie (np. z uwagi na wiek przedemerytalny lub ciążę). Szczególna ochrona stosunku pracy m.in. przejawia się w zakazie wypowiadania tym pracownikom umów o pracę. Doręczenie wypowiedzenia przez pracodawcę pracownikom w okresie ochronnym jest obarczone wadą, ale skuteczne. Wycofanie wypowiedzenia doręczonego takiej osobie, formalnie wymaga zatem uzyskania jej zgody.

Jednak w przypadku gdy osoba chroniona złoży wypowiedzenie umowy, a następnie będzie chciała się z niego wycofać, pracodawca nie ma obowiązku wyrażenia zgody na wycofanie tego wypowiedzenia.

Beata Naróg

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

REKLAMA

Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający?

Zakupy przed Wielkanocą 2025. Wojna cenowa między Lidlem i Biedronką służy kupującym. Inne sieci też w akcji

Polacy mają korzyść z tych wojen, bo dzięki niezliczonym promocjom mogą taniej albo więcej kupić przed świętami. To oznacza bardziej obfity lub zróżnicowany w potrawy i smakołyki stół wielkanocny u większości rodzin.

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Aleksandry Rozmierskiej, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

REKLAMA

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść nawet o 10%

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

REKLAMA