REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skutki prawne poręczenia pożyczki

Monika Burzyńska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Poręczenie pożyczki polega na tym, że poręczyciel zobowiązuje się względem wierzyciela spłacić dług, na wypadek gdyby pożyczkobiorca tego nie zrobił. Stronami umowy są więc pożyczkodawca i poręczyciel.

REKLAMA

W umowie poręczenia należy określić dłużnika i dług główny, którego wykonanie jest poręczane. Jeżeli strony umowy poręczenia nie postanowią inaczej, odpowiedzialność poręczyciela obejmuje obok zobowiązania głównego (kwoty pożyczki czy kredytu) również świadczenia uboczne, tj. odsetki umowne za udzielenie pożyczki, odsetki za opóźnienie bądź zwłokę w zapłacie raty, a nawet koszty związane z dochodzeniem roszczeń przez wierzyciela.

Poręczyciel odpowiedzialny jest jak współdłużnik solidarny. Oznacza to, że pożyczkodawca może żądać spełnienia świadczenia (w części bądź w całości) od dłużnika głównego albo od dłużnika głównego i poręczyciela łącznie, ale może również żądać spełnienia świadczenia wprost przez poręczyciela. W umowie poręczenia strony mogą ustalić korzystniejsze dla poręczyciela przesłanki jego odpowiedzialności. Mogą więc zapisać w niej postanowienie, zgodnie z którym poręczyciel będzie zobowiązany spłacić dług za pożyczkobiorcę dopiero wtedy, gdy egzekucja z jego majątku okaże się bezskuteczna.

Nie trzeba odpowiadać za cały dług

REKLAMA

Poręczenie nie musi dotyczyć całego długu. Może być ograniczone tylko do jego części (np. 50 proc. pożyczki) albo do konkretnej wysokości (np. 100 tys. zł). Oznaczenie maksymalnej wysokości, do jakiej poręczyciel będzie ponosił odpowiedzialność, musi nastąpić z góry. Wskazanie zakresu tej odpowiedzialności powinno nastąpić w chwili składania przez poręczyciela oświadczenia o przyjęciu poręczenia za dług. Należy liczyć się z tym, że w przypadku gdy oznaczenie górnej granicy odpowiedzialności poręczyciela nie jest ścisłe lub nie zostało dokonane w sposób niebudzący wątpliwości, to mogą być problemy z wykazaniem, iż doszło do dokonania ważnego poręczenia do wysokości z góry oznaczonej. Poręczyciel nie będzie wówczas mógł ograniczyć swojej odpowiedzialności. Warto więc jasno i precyzyjnie formułować zapisy w tej sprawie.

Istnieje również możliwość ograniczania w czasie trwania poręczenia. W takich przypadkach z upływem terminu umowa poręczenia wygaśnie, nawet jeśli dług główny będzie nadal istniał. Jest to dobre rozwiązanie dla tych osób, które nie są pewne, czy w dalekiej przyszłości będą mogły sprostać wymaganiom, jakie niesie ze sobą poręczenie np. pożyczki. Poza tym można także poręczenie uzależnić od spełnienia określonego warunku. Poręczyciel nie musi być bezinteresowny. Oferując poręczenie, może załatwić swoje interesy.

PRZYKŁAD: PORĘCZENIE MOŻE BYĆ TERMINOWE

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bliski krewny poprosił Janusza M. o poręczenie mu pożyczki. Jej spłacanie ma potrwać cztery lata. Jednak Janusz M. zamierza przejść na emeryturę, która będzie niska. Dlatego wolałby ograniczyć poręczenie do momentu przejścia na emeryturę. Czy poręczenie może być ograniczone w czasie?

Poręczenie jest uważane za bezterminowe wówczas, gdy w umowie nie wskazano okresu, w ciągu którego poręczyciel będzie ponosił odpowiedzialność. Aby poręczenie było terminowe, poręczyciel w pisemnym oświadczeniu powinien więc zaznaczyć, że przyjmuje na siebie odpowiedzialność za spłatę kredytu, gdyby kredytobiorca nie spłacił go w ciągu okresu oznaczonego w umowie poręczenia. Zastrzeżenie terminu ma istotne znaczenie dla poręczenia i powinno być pod rygorem nieważności złożone na piśmie. Nie jest konieczne podawanie konkretnej daty kalendarzowej. Można wyznaczyć termin poprzez wskazanie określonego zdarzenia, którego wystąpienie będzie ograniczać w czasie istnienie poręczenia.

Ochrona poręczyciela

Przepisy przyznają poręczycielowi korzystanie z zarzutów, które przysługują dłużnikowi. Poręczyciel nie traci tych zarzutów, nawet jeżeli dłużnik się ich zrzeknie albo uzna roszczenie wierzyciela. Oznacza to, że poręczyciel może powoływać się na to, że termin świadczenia jeszcze nie nadszedł. Może również podnieść zarzut dotyczący przedawnienia roszczenia wierzyciela. Poręczyciel może też potrącić wierzytelność przysługującą dłużnikowi względem wierzyciela.

PRZYKŁAD: TRZEBA OCENIĆ RYZYKO NIEWYPŁACALNOŚCI

Andrzej W. poręczył kuzynowi pożyczkę. Bank brał pod uwagę łagodne kryteria przy badaniu jego zdolności kredytowej. Później okazało się, że nie jest on w stanie spłacać rat. Andrzej W. zastanawia się, czy może bronić się, przedstawiając bankowi zarzut nienależytego ocenienia zdolności kredytowej.

Poręczyciel może podnosić różne zarzuty przeciwko wierzycielowi, ale akurat tego rodzaju uwagi nie stanowią argumentu przemawiającego na jego korzyść. W momencie kiedy decydował się na udzielenie poręczenia, sam powinien upewnić się, czy kredytobiorca będzie w stanie spłacić kredyt. Po prostu samodzielnie powinien ocenić, z jakim ryzykiem wiąże się poręczenie tego zobowiązania. Jeśli pomimo krytycznej oceny zdolności kredytowej zdecydował się wystąpić w roli poręczyciela, to musiał liczyć się z tym, że w przyszłości będzie musiał ponieść konsekwencje niewypłacalności kredytobiorcy.

Można więc stwierdzić, że poręczyciel w ogóle nie może przedstawiać skutecznie kredytodawcy zarzutu dotyczącego niezbadania zdolności kredytowej kredytobiorcy albo że zrobił to w sposób niewłaściwy (np. co do kryteriów lub metody badania).

Poręczenie może dotyczyć zarówno długu istniejącego w chwili zawarcia umowy poręczenia, jak i długu przyszłego. W tym drugim przypadku poręczenie wiąże się z większym ryzykiem. Nie jest znana jego wysokość ani termin spłaty. Z tego powodu w kodeksie cywilnym przewidziano bezwzględnie obowiązujące przepisy, zgodnie z którymi można poręczyć za dług przyszły, ale tylko do wysokości z góry oznaczonej, natomiast bezterminowe poręczenie za dług przyszły może być przed powstaniem długu odwołane w każdym czasie. Daje to pewną ochronę poręczycielowi.

Dłużnik i wierzyciel nie mogą zwiększyć zobowiązania poręczyciela. Nie są dla niego wiążące czynności prawne, które zwiększają jego zobowiązanie. Przykładem może być niekorzystna dla pożyczkobiorcy ugoda. Jednak poręczyciel może powołać się na czynności prawne, które zmniejszą jego zobowiązanie. Chodzi o sytuacje, kiedy doszło do częściowej zapłaty pożyczki. Innym przykładem może być obniżenie odsetek umownych.

Oprócz tego warto wiedzieć, że poręczyciel, który wykonał zobowiązanie pożyczkobiorcy i wstąpił tym samym na miejsce zaspokojonego wierzyciela, ma prawo żądać od wierzyciela wydania mu wszelkich zabezpieczeń wierzytelności albo środków dowodowych. Jeżeli wierzyciel wyzbędzie się tych zabezpieczeń albo środków, będzie on odpowiedzialny względem poręczyciela za wynikłą stąd szkodę.

Obowiązki informacyjne

Jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia, wierzyciel powinien zawiadomić o tym niezwłocznie poręczyciela. W przypadku gdy tego nie uczyni, będzie odpowiadał wobec poręczyciela na zasadach ogólnych określonych w kodeksie cywilnym za szkodę, którą poniósł poręczyciel na skutek braku zawiadomienia w odpowiednim terminie. Przepis regulujący tę kwestię ma charakter względnie obowiązujący. W umowie poręczenia można przyjąć inne rozwiązania. Można w jej treści wyłączyć ten obowiązek albo przewidzieć dodatkowe warunki. W praktyce pożyczkodawcy (kredytodawcy) dążą do wyłączenia tego obowiązku w umowie. Z punktu widzenia poręczyciela lepiej jest nie godzić się na takie ustępstwo. Dzięki obowiązkowi powiadamiania poręczyciel jest w stanie odpowiednio zareagować w stosownym czasie. Zwolnienie wierzyciela z obowiązku powiadamiania o zaległościach bardzo często naraża poręczyciela na zapłatę większej kwoty odsetek albo kosztów dochodzenia wierzytelności.

PRZYKŁAD: MOŻNA PODNIEŚĆ ZARZUT PRZEDAWNIENIA

Karol L. kilka lat temu poręczył pożyczkę, którą jego przyjaciel zaciągnął w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej. Kiedy wierzyciel upomniał się o spłatę długu, jego przyjaciel nie skorzystał z zarzutu przedawnienia. Nasz czytelnik pyta, czy mimo to może powołać się na tę okoliczność.

W przypadku gdy pożyczka ma związek z prowadzeniem działalności gospodarczej, to termin przedawnienia roszczenia o jej zwrot wynosi trzy lata. Poręczyciel może podnieść przeciwko wierzycielowi wszelkie zarzuty, które przysługują dłużnikowi. Może również korzystać z zarzutu przedawnienia, nawet jeśli dłużnik nie skorzystał z tego uprawnienia. Poręczyciel nie traci również możliwości podnoszenia zarzutów, nawet gdy dłużnik zrzekł się ich albo uznał roszczenie wierzyciela. Nie ma przy tym znaczenia, kiedy dłużnik zrzekł się możliwości podniesienia zarzutów wobec wierzyciela. Co więcej, przeważa podgląd, zgodnie z którym nawet w przypadku gdy sąd wydał wyrok w stosunku do dłużnika głównego, w którym odmówił uznania powołanych przez niego zarzutów, nie wyklucza to możliwości ich podniesienia przez poręczyciela.

Także dłużnik ma obowiązki informacyjne względem wierzyciela. Jeśli bowiem poręczenie udzielone zostało za wiedzą dłużnika, powinien niezwłocznie zawiadomić poręczyciela o wykonaniu zobowiązania. Gdyby tego nie uczynił, poręczyciel, który zaspokoił wierzyciela, może żądać od dłużnika zwrotu tego, co wierzycielowi zapłacił (chyba że działał w złej wierze).

Poręczyciel powinien niezwłocznie zawiadomić dłużnika o dokonanej przez siebie zapłacie długu, za który poręczył. Jeśli tego nie zrobi, a dłużnik zobowiązanie wykona, to nie może żądać od dłużnika zwrotu tego, co sam wierzycielowi zapłacił. W takiej sytuacji poręczyciel może bronić swojego interesu, jedynie wykazując, że dłużnik działał w złej wierze. Ma to miejsce np. wtedy, gdy dłużnik zapłacił dług, wiedząc o tym, że zrobił to już poręczyciel.

Ważne!

Oświadczenie poręczyciela powinno być pod rygorem nieważności złożone na piśmie. Dla oświadczenia wierzyciela nie zastrzeżono w przepisach formy szczególnej

MONIKA BURZYŃSKA

monika.burzynska@infor.pl

Podstawa prawna

Art. 876-887 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia nie dla wszystkich wdów: nie dla młodych wdów (nawet jeżeli zostały same z dzieckiem) i nie dla „porzuconych” kobiet

Renta wdowia, to nowe świadczenie dla wdów i wdowców, o które będzie można wnioskować już od 1 stycznia 2025 r. Choć nazwa sugeruje, że powinno ono dotyczyć wszystkich wdów i wdowców – będzie na nie mogła liczyć tylko ich ograniczona grupa, która spełnia wszystkie określone w ustawie przesłanki. Renty wdowiej nie otrzymają m.in. osoby, które owdowiały w młodym wieku, jak i osoby „porzucone” przez współmałżonka (nawet jeżeli nie doszło do rozwodu). 

Świadczenia z programu Aktywny rodzic zostaną wyłączone z definicji dochodu. Nie będą miały wpływu na prawo do świadczeń z pomocy społecznej

Rada Ministrów przyjęła projekt projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Świadczenia z programu „Aktywny Rodzic” zostaną wyłączone z definicji dochodu.

Nadchodzi rewolucja w urzędach pracy. Bezrobotni powinni się cieszyć czy martwić? Rząd zdecydował: będzie nowa ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Rynek pracy potrzebuje nowej ustawy? Tak uważa ministerstwo pracy, a Rada Ministrów podzieliła zdanie resortu.  Rząd w Wigilię 24.12.2024 r. przyjął projekt ustawy autorstwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To ma być prawdziwa rewolucja.

Czekasz na wdowią rentę, sprawdź już teraz czy ci się należy, apeluje zus i zaprasza do składania wniosków z wyprzedzeniem

W Wigilię 24.12.2024 Zakład Ubezpieczeń Społecznych – ZUS zwrócił się z komunikatem do wdów i wdowców, by jak najszybciej sprawdzili czy mają prawo do dwóch świadczeń. To ważne, bo choć samo nowe świadczenie – tzw. wdowia renta będzie wypłacane od lipca, to wnioski można już składać będzie zaraz z początkiem nowego roku.

REKLAMA

ZUS informuje: Od 1 stycznia 2025 r. można składać wnioski o rentę wdowią. Jakie warunki należy spełnić?

Od 1 stycznia 2025 r. ZUS zacznie przyjmować wnioski o rentę wdowią. Osoby uprawnione mogą składać wnioski, ale prawo do tego świadczenia zostanie im przyznane od miesiąca, w którym złożyły wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.

40 tys. zł na zakup samochodu do wzięcia już na początku lutego 2025 r. [za zezłomowanie starego auta w ciągu ostatnich 4 lat – premia 5-10 tys. zł; cena nowego samochodu – do 225 tys. zł netto]

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w dniu 16 grudnia br., ogłosił iż na początku lutego 2025 r. – ruszy nabór wniosków o dofinansowanie do zakupu samochodu elektrycznego. W ramach programu „Mój elektryk 2.0” osoby fizyczne, będą mogły uzyskać nawet 40 tys. zł dopłaty do zakupu bezemisyjnego auta. Budżet programu ma wystarczyć na zakup ok. 40 tys. samochodów.

30 tysięcy złotych kary! Kierowcy mają na to siedem dni. Nowy obowiązek dla właścicieli aut mrozi krew w żyłach

Nie odbierają listów poleconych wysyłanych przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego, podają nazwiska ludzi zza granicy, tak namierzeni przez fotoradary kierowcy unikają płacenia mandatów. Resort Infrastruktury mówi temu dość i od 2025 roku wprowadzi nowe mechanizmy ścigania sprawców łamania przepisów drogowych. Skóra cierpnie, włos się jeży od nowych zasad karania mandatami. 

To pewne: będzie wyższy wiek emerytalny. Najpierw zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, potem wydłużenie lat pracy

Politycy i rząd nie mają wyboru – muszą podwyższyć wiek emerytalny. Politycznie może się to wydawać samobójstwem, ale realnie brak podwyższenia wieku emerytalnego to samobójstwo ekonomiczne. Dlatego cała sztuka polega na tym, by przekonać społeczeństwo, że podniesienie wieku emerytalnego jest w interesie wszystkich.

REKLAMA

Wigilia 24.12.2024 – czy po raz ostatni zgodnie z prawem to dzień roboczy, a od 2025 dzień ustawowo wolny od pracy

Ustawa, która zmieniła status 24 grudnia z dnia roboczego w dzień ustawowo wolny od pracy odbyła już niemal całą drogę legislacyjną. By stała się prawem powszechnie obowiązującym musi być jeszcze jedynie podpisana przez prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jednak nie jest wcale pewne czy tak się stanie.

Na podium: Tusk, Duda i Kaczyński. 100 najczęściej pokazywanych polityków w Polsce w 2024 r. [ranking medialnej wartości]

Instytut Przywództwa przygotował ranking medialnej wartości polityków w Polsce. Ranking ten powstał na podstawie szacunków ekwiwalentu reklamowego publikacji na portalach internetowych z udziałem tych polityków w okresie styczeń - listopad 2024 r. Ekwiwalent reklamowy to kwota, jaką należałoby zapłacić za publikacje, gdyby były one reklamą. Na pierwszym miejscu znalazł się premier Donald Tusk - wartość przekazów medialnych z jego udziałem (gdyby przeliczyć to na koszt reklamy) osiągnęła imponującą kwotę 474,75 mln zł. Na podium znaleźli się również prezydent Andrzej Duda z wynikiem 272,98 mln zł oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński – 203,35 mln zł.

REKLAMA