REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Emerytury dla 60 - latków a praca za granicą

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Andrzej Szybkie
Andrzej Szybkie

REKLAMA

REKLAMA

Mężczyzna, który spełnia warunki do przyznania prawa do wcześniejszej emerytury i pracował również za granicą, w państwach należących obecnie do UE może starać się o doliczenie tych okresów przy ubieganiu się o emeryturę.

Od 8 maja 2008 r. prawo do emerytury uzyskali 60-letni mężczyźni (urodzeni przed 1 stycznia 1949 r.), którzy mają 35-letni okres składkowy i nieskładkowy. Nie zawsze osoba, która stara się o wcześniejszą emeryturę, może udokumentować wyłącznie polski staż emerytalny.

Wcześniejsza emerytura dla mężczyzn

Prawo do wcześniejszej emerytury pracowniczej uzyska mężczyzna, który:

• udokumentuje co najmniej 35 lat okresów składkowych i nieskładkowych,

• przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę był zgłoszony w ZUS jako pracownik,

REKLAMA

• w okresie ostatnich 24 miesięcy podlegania ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym był zgłoszony do ubezpieczeń jako pracownik przez co najmniej 6 miesięcy. Warunku tego nie wymaga się, jeżeli w dniu zgłoszenia wniosku o emeryturę osoba jest uprawniona do renty z tytułu niezdolności do pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dwóch ostatnich warunków nie muszą spełnić mężczyźni, którzy przez cały wymagany okres 35 lat podlegali ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pozostawania w stosunku pracy.

Ostatnim tytułem ubezpieczenia przed złożeniem wniosku o emeryturę musi być ubezpieczenie pracownicze. Nie jest ważne, czy po ustaniu tego ubezpieczenia mężczyzna pobiera np. zasiłek dla bezrobotnych czy świadczenie przedemerytalne.

ZUS uzna, że warunek ubezpieczenia pracowniczego jest spełniony, jeżeli osoba, która stara się o emeryturę, była zatrudniona na podstawie umowy o pracę w innym kraju Unii niż Polska.

PRZYKŁAD

REKLAMA

Jan L. obecnie mieszka i pracuje w Irlandii. Przed wyjazdem z Polski przez 20 lat pracował w fabryce, a następnie przez 15 lat prowadził działalność gospodarczą. 11 czerwca 2008 r. skończył 60 lat i złożył w ZUS wniosek o wcześniejszą emeryturę. Przed zgłoszeniem wniosku pan Jan pracował w Irlandii przez 4 lata, a w okresie ostatnich 24 miesięcy podlegania ubezpieczeniu społecznemu przez ponad 6 miesięcy był zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Irlandia jest państwem Unii, dlatego ZUS uwzględni ubezpieczenie i zatrudnienie w tym kraju. Na tej podstawie pan Jan spełni wszystkie warunki do uzyskania wcześniejszej emerytury.

Prawo do emerytury pan Jan uzyskał dopiero po uwzględnieniu okresów ubezpieczenia w Irlandii (zagranicznych), dlatego ZUS ustali emeryturę proporcjonalną. W pierwszej kolejności obliczy świadczenie teoretyczne, jakie przysługiwałoby z tytułu 39 lat ubezpieczenia (za łączny okres polski i irlandzki). Następnie uzyskaną kwotę pomnoży przez współczynnik 35/39, wyrażający stosunek długości polskich okresów ubezpieczenia do sumy długości polskich i irlandzkich okresów ubezpieczenia.

Polski staż emerytalny

Podstawowym warunkiem uzyskania prawa do wcześniejszej emerytury jest udokumentowanie 35 lat okresów składkowych i nieskładkowych. Jeżeli 60-letni mężczyzna urodzony przed 1949 r. nie ma 35-letniego stażu pracy, to prawo do emerytury uzyska tylko w przypadku posiadania orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy i 25 lat pracy.

Okresy nieskładkowe mogą zostać uwzględnione tylko w wymiarze nieprzekraczającym 1/3 udowodnionych okresów składkowych. Uzupełniająco w stażu emerytalnym ZUS uwzględni również okresy ubezpieczenia społecznego rolników, za które opłacono składki przewidziane w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników, okresy prowadzenia gospodarstwa rolnego po ukończeniu 16 lat (przypadające przed 1 lipca 1977 r.) oraz okresy pracy w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16. roku życia (przypadające przed 1 stycznia 1983 r.). Okresy rolne można jednak uwzględnić przy ustalaniu prawa do emerytury tylko wówczas, gdy długość okresów składkowych i nieskładkowych (ograniczonych do 1/3 składkowych) jest mniejsza od wymaganego stażu emerytalnego.

Przy ustalaniu prawa do wcześniejszej emerytury ZUS nie bierze pod uwagę okresu, o którym mowa w art. 10a ustawy emerytalneuj, tj. okresu pobierania z ZUS renty z tytułu niezdolności do pracy osób, które utraciły prawo do tej renty z powodu odzyskania zdolności do pracy. Okres pobierania renty ZUS uwzględnia tylko w przypadku osób, które ubiegają się o emeryturę w powszechnym wieku emerytalnym (w przypadku mężczyzn - 65 lat).

Staż zagraniczny

Jeżeli długość polskich okresów ubezpieczenia (okresy składkowe, nieskładkowe, rolne) jest krótsza od wymaganego stażu emerytalnego, ZUS może uwzględnić niektóre zagraniczne okresy ubezpieczenia lub zamieszkania. Dotyczy to okresów ubezpieczenia lub zamieszkania przebytych w Unii Europejskiej, Islandii, Norwegii, Lichtensteinie lub Szwajcarii. W ten sposób mogą zostać doliczone zagraniczne okresy uzyskane w państwach, z którymi Polskę łączą umowy międzynarodowe w dziedzinie ubezpieczeń społecznych (Serbia, Czarnogóra, Macedonia, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja).

Okresy ubezpieczenia lub zamieszkania uzyskane w innych państwach, z którymi Polski nie łączy umowa międzynarodowa w dziedzinie ubezpieczeń społecznych, nie podlegają uwzględnieniu przy ustalaniu prawa do emerytury z ZUS.

Przy ustalaniu prawa do wcześniejszej emerytury ZUS sumuje okresy ubezpieczenia lub zamieszkania w Unii Europejskiej oraz Islandii, Norwegii, Lichtensteinie i Szwajcarii, aby sprawdzić, czy łączny okres wynosi co najmniej 35 lat. ZUS sumuje okresy zagraniczne, jeżeli łączna długość polskich okresów ubezpieczenia (składkowych, nieskładkowych i uzupełniająco - okresów rolnych) jest krótsza niż 35 lat oraz jeżeli okresy zagraniczne nie pokrywają się w czasie z okresami polskimi.

PRZYKŁAD

Marian S. ukończył 10 maja 2008 r. 60 lat. Jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Nie ma orzeczenia o niezdolności do pracy. Udokumentował 25-letni staż ubezpieczenia w Polsce, w skład którego wchodzą:

okresy zatrudnienia - 15 lat (składkowe),

okresy nieskładkowe - 6 lat, które ZUS ograniczy do 5 lat z powodu ograniczenia okresów nieskładkowych do 1/3 okresów składkowych,

okresy rolne - 5 lat.

Posiadany przez pana Mariana 25-letni staż emerytalny nie uprawnia go do wcześniejszej emerytury. Pan Marian ma również zagraniczny staż emerytalny: przez 7 lat pracował we Francji, następnie 4 lata w Belgii oraz 5 lat w Turcji. W czasie zatrudnienia był ubezpieczony w państwach zatrudnienia. W kwestionariuszu dotyczącym okresów składkowych i nieskładkowych pan Marian wpisał informację o okresach pracy za granicą.

Przy ustalaniu prawa do wcześniejszej emerytury ZUS uwzględni zagraniczne okresy ubezpieczenia we Francji i w Belgii, ponieważ są to państwa Unii Europejskiej. Nie uwzględni natomiast okresów ubezpieczenia w Turcji, gdyż państwo to nie należy do UE i z tym krajem Polski nie łączy umowa w dziedzinie ubezpieczeń społecznych. Po uwzględnieniu zagranicznych okresów ubezpieczenia łączny staż pana Mariana wynosi 36 lat. Dlatego spełni on warunek 35-letniego stażu wymagany do uzyskania wcześniejszej emerytury.

Kiedy ZUS uwzględni zagraniczne okresy zamieszkania

Okresy zamieszkania w UE ZUS uwzględni tylko w przypadku, gdy w państwie członkowskim okres zamieszkania ma wpływ na prawo do emerytury (emerytura przysługuje z tytułu zamieszkiwania na terenie danego państwa). Dotyczy to głównie państw skandynawskich (np. Szwecji, Danii, Finlandii) - takie okresy ZUS wlicza do stażu emerytalnego.

WAŻNE!

Okresy zamieszkiwania w państwach, z których uprawnienia emerytalne nie zależą od zamieszkania, a jedynie od podlegania ubezpieczeniom społecznym, nie zostaną uwzględnione przez ZUS.

Wysokość emerytury po zsumowaniu okresów

Jeżeli ZUS zsumował polskie i zagraniczne okresy ubezpieczenia lub zamieszkania, wysokość emerytury jest obliczana proporcjonalnie. Brany jest pod uwagę stosunek polskich okresów ubezpieczenia do sumy polskich i zagranicznych okresów.

PRZYKŁAD

ZUS przyznał prawo do wcześniejszej emerytury Markowi P., który posiada staż emerytalny w Polsce wynoszący 30 lat i 7-letni okres ubezpieczenia w Czechach. Łączny zsumowany okres jego ubezpieczenia wynosi 37 lat. ZUS w pierwszej kolejności wyliczy teoretyczną kwotę emerytury, jaka byłaby przyznana za 37 lat ubezpieczenia w Polsce. Następnie uzyskaną kwotę świadczenia pomnoży przez 30/37, tj. przez współczynnik wyrażający stosunek długości polskich okresów ubezpieczenia do sumy polskich i zagranicznych okresów ubezpieczenia.

Jeżeli teoretyczna emerytura wyliczona za 37 lat wynosiłaby 2000 zł, pomnożenie tej kwoty przez 30/37 daje wynik 1621,62 zł. Tak wyliczona emerytura będzie co miesiąc wypłacana panu Markowi (po potrąceniu podatku i składki na ubezpieczenie zdrowotne).


• art. 1 ustawy z 28 marca 2008 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 67, poz. 411),

• art. 29 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.),

• art. 45-46, art. 48 rozporządzenia Rady (EWG) nr 1408/71 z 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego w stosunku do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek oraz do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie (DzU UE L 71.149.2),

• rozporządzenie Rady (EWG) nr 574/72 z 21 marca 1972 r. w sprawie wykonywania rozporządzenia (EWG) nr 1408/71 w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego w stosunku do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek oraz do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie (DzU UE L 74.1),

• rozporządzenie Rady (WE) nr 859/2003 z 14 maja 2003 r. rozszerzające przepisy rozporządzenia (EWG) nr 1408/71 i rozporządzenia (EWG) nr 574/72 na obywateli państw trzecich, którzy nie są jeszcze objęci tymi przepisami wyłącznie ze względu na ich obywatelstwo (DzU UE L 03.124).

Andrzej Szybkie

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Idą rewolucyjne zmiany w urlopach. To już postanowione. „Kończymy z tym absurdem”

Harują ciężko całymi latami, ale to harowanie nie wlicza się do stażu pracy. O taką, obwarowaną przepisami ścianę, rozbijają się zatrudniani na umowach-zleceniach i ci , którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Czy teraz wreszcie się to zmieni? Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy, który przyniesie rewolucję dotyczące zasad, na jakich staż pracy zostanie wyliczony. To z kolei pociągnie za sobą zmiany w prawach do urlopu.

MEN chce by egzamin ósmoklasisty znowu odbywał się w kwietniu. Liczne zmiany w prawie oświatowym [projekt]

W dniu 14 kwietnia 2025 r. opublikowano założenia obszernej i wielowątkowej nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Wśród proponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian są m.in.: powrót do kwietniowego terminu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, możliwość zatrudnienie w publicznym przedszkolu osoby niebędącej nauczycielem do wszystkich zajęć, czy rezygnacja z określania wymiaru godzin wychowania fizycznego.

Nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych od 1 października 2025 r. [projekt] Będzie drożej, czy jednak nie

Rząd planuje, by nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października 2025 r., a nie 1 lipca br. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

ZUS: Dodatek do renty dla niepełnosprawnego Piotra na wózku. Brak dodatku dla Katarzyny niewidomej od 30. roku życia

Piotr i Katarzyna są ciężko poszkodowani przez los, znaczne stopnie niepełnosprawności i niesamodzielności. Nie wiadomo dlaczego rodzaj świadczeń dla nich jest zależny od wieku nabycia niepełnosprawności. Piotr o kulach od 17. roku życia, to renta socjalna albo stare świadczenie pielęgnacyjne. Paweł o kulach od 30-ego roku to renta z tytułu niezdolności do pracy.

REKLAMA

ZUS: Wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią. 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety. Kiedy decyzja ws. renty wdowiej? Postępowanie wyjaśniające. Jakie dokumenty przygotować?

W lipcu rozpoczną się pierwsze wypłaty tzw. renty wdowiej. Z Danych ZUS wynika, że od 1 stycznia 2025 r. wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią, z czego 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety.

Edukacja zdrowotna w szkołach – na uczelniach studia podyplomowe dla nauczycieli

Edukacja zdrowotna to nowy przedmiot w szkołach, który zostanie wprowadzony od 1 września 2025 r. W związku z tym na 11 uczelniach zostaną uruchomione studia podyplomowe w zakresie edukacji zdrowotnej. Studia nadadzą nauczycielom kwalifikacje do nauczania nowego przedmiotu.

Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

Emerycie, rencisto, nie dostałeś z ZUS-u deklaracji PIT za 2024 rok? Możesz dostać duplikat - jak to załatwić?

Jesteś emerytem lub rencistą i nie masz deklaracji podatkowej PIT? A może otrzymałeś PIT ale go zgubiłeś lub jest zniszczony? Wyjaśniamy czy możesz otrzymać duplikat tego dokumentu z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Umiarkowany stopień niepełnosprawności. Co z orzeczeniem? [LISTA]

Osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności często zastanawiają się nad tym, z jakiego rodzaju form wsparcia mogą korzystać. Na jakie przywileje w pracy można liczyć? Ile wynosi dofinansowanie z PFRON w 2025 r.? Jakie zasiłki z MOPS przysługują z orzeczeniem? Oto najważniejsze świadczenia i aktualne kwoty!

Dłużnik nie płaci? Jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze i zacząć działać

Każdy przedsiębiorca, niezależnie od branży, może napotkać problemy płatnicze, dotykające go bezpośrednio lub pojawiające się w wyniku współpracy z kontrahentem, którego stabilność finansowa uległa zachwianiu. Czy istnieją sygnały, które wysyła nasz partner biznesowy, mówiące o tym, że oczekiwana wpłata nigdy nie nastąpi?

REKLAMA