Masz domek letniskowy- zapłać podatek

Łukasz Zalewski
rozwiń więcej
inforCMS
Posiadanie domku letniskowego, oprócz oczywistych walorów wypoczynkowych, wiąże się również z obowiązkiem zapłaty podatku od nieruchomości. A ten zależy od rodzaju domku.

Opodatkowanie domków letniskowych ciągle sprawia wiele problemów interpretacyjnych. W dokonywanych wykładniach przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. z 2006 r. nr 121, poz. 844 ze zm.) zwraca się uwagę na techniczne elementy konstrukcji oraz związania z gruntem domków letniskowych. Spór sprowadza się jednak do określenia, czy domek letniskowy jest budynkiem w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, a zatem podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, czy nie jest budynkiem, a zatem nie należy odprowadzać od niego podatku.

Ministerstwo Finansów uznaje, że domki letniskowe o konstrukcji drewnianej posadowione na bloczkach betonowych lub palach są budynkami, ponieważ posiadają przegrody budowlane i dach, a także fundament w postaci pali lub bloczków. Stanowisko takie resort zaprezentował w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 8896).

Właściciele domków letniskowych twierdzą, że ich domki letniskowe posadowione na palach lub bloczkach nie są budynkami, a więc nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, ponieważ nie są trwale związane z gruntem. Zgodnie z definicją określoną w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych budynkiem jest obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, który spełnia określone cechy: jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach. Problem w tym, że ustawy nie wyjaśniają, co oznacza trwałe związanie z gruntem. Resort finansów powołując się na wyjaśnienia ministra budownictwa uznaje, że posadowienie na palach lub bloczkach betonowych oznacza właśnie trwałe związanie z gruntem.

Pojawia się też problem uznania, czy domek letniskowy jest budynkiem mieszkalnym. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że pojęcie budynek rekreacji indywidualnej nie jest tożsame z pojęciem budynku mieszkalnego. Ponadto organy podatkowe nie są uprawnione do określania kategorii budynków.

Kiedy domek letniskowy nie jest budynkiem mieszkalnym ?

Jeżeli z dokumentacji budowlanej wynika, że domek letniskowy jest budynkiem mieszkalnym, należy opodatkować go podatkiem od nieruchomości.

Właściciele domków letniskowych mają wątpliwości interpretacyjne dotyczące opodatkowania podatkiem od nieruchomości. Pomimo że domki są posadowione na palach lub bloczkach betonowych, często są one podłączone do sieci elektrycznej, wodociągu i kanalizacji. Co więcej najczęściej są to także budynki wyposażone w urządzenia grzewcze, a zatem można w nich mieszkać cały rok, a nie tylko sezonowo. Pojawiają się zatem wątpliwości, czy należy od takiego domku płacić podatek od nieruchomości. Podatnicy powoływali się na wymóg związania z gruntem, który został określony w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Wykładni przepisu art. 1a tej ustawy dokonał minister finansów m.in. w odpowiedzi (z 9 sierpnia 2007 r.) na interpelację poselską (nr 8896). Posłowie chcieli wiedzieć, czy budynki letniskowe posadowione na palach lub bloczkach betonowych podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Minister finansów powołał się m.in. na wyjaśnienia ministra budownictwa.

Ważne!

Budynek trwale związany z gruntem musi posiadać prefabrykowany lub murowany fundament, którego dolna płaszczyzna znajduje się pod powierzchnią terenu i którego przeniesienie w inne miejsce lub rozebranie wymaga wykonania robót ziemnych

Jaki obiekt jest budynkiem

W art. 1a ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych zdefiniowano pojęcie budynku, odsyłając jednocześnie do przepisów prawa budowlanego. Zgodnie z art. 3 ust. 2 prawa budowlanego (Dz.U. z 2006 r. nr 156, poz. 1118 ze zm.) budynkiem jest obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiadający fundamenty i dach. W ocenie ministra budownictwa przez budynek trwale związany z gruntem należy rozumieć obiekt budowlany, który posiada prefabrykowany lub murowany fundament, którego dolna płaszczyzna znajduje się pod powierzchnią terenu i którego przeniesienie w inne miejsce lub rozebranie wymaga wykonania robót ziemnych. Trwałe związanie z gruntem - czytamy dalej w odpowiedzi na interpelację - oznacza posadowienie budynku na gruncie budowlanym w sposób zapewniający jego trwałość i stateczność. Z tych wyjaśnień resort finansów wyciąga wniosek, że budynek letniskowy o konstrukcji drewnianej posadowiony na bloczkach betonowych lub palach (o taki pytali posłowie) jest budynkiem podlegającym opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.

Resort zajął także stanowisko w piśmie z 28 marca 2006 r. (sygn. LK-833/46/KM/06/195). Uznał w nim, że stawką podatku jak od budynków mieszkalnych lub ich części należy opodatkować budynki, których dokumentacja potwierdza ich mieszkalnych charakter. Jeśli z dokumentów takich jak pozwolenie na budowę lub pozwolenie na użytkowanie nie wynika jednak mieszkalny charakter budynku, należy go opodatkować stawką jak dla budynków lub części budynków pozostałych.

Sądy o opodatkowaniu

W sprawie opodatkowania podatkiem od nieruchomości domków letniskowych wypowiadał się także Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (wyroki o sygn.: III SA/Wa 2844/06 oraz III SA/Wa 3647/06). Sąd stwierdził m.in., że organy podatkowe nie są uprawnione do samodzielnego określania kategorii budynków w rozumieniu prawa budowlanego, ponieważ określenie takiej kategorii wymaga wiedzy technicznej. Decydujące znaczenie dla ustalenia prawidłowej stawki podatku od nieruchomości będzie miała dokumentacja architektoniczno-budowlana obiektu. Chodzi o decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, projekt budowlany, pozwolenie na budowę, decyzją o dopuszczeniu budynku do użytkowania. Dokumenty te powinny precyzyjnie określać rodzaj budynku.

ŁUKASZ ZALEWSKI

lukasz.zalewski@infor.pl

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...