Kto i kiedy może wystąpić z OFE

Marek Opolski
rozwiń więcej
inforCMS
Osoba, która do końca 2008 r. spełni warunki do otrzymania wcześniejszej emerytury, może wystąpić do ZUS o jej przyznanie po tej dacie. Jeśli przystąpiła do OFE, musi złożyć oświadczenie o wykreślenie jej z rejestru członków OFE.

Większość osób będących członkami otwartego funduszu emerytalnego zamierzających wystąpić o wcześniejszą emeryturę nie musi ubiegać się o unieważnienie umowy zawartej z towarzystwem emerytalnym. Wystarczy, gdy przy ubieganiu się o to świadczenie złoży wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na swoim rachunku w funduszu na dochody budżetu państwa.

Do 20 lutego 2007 r. bezwzględnym warunkiem uzyskania wcześniejszej emerytury przez osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r. a przed 1 stycznia 1969 r., było nieprzystąpienie do otwartego funduszu emerytalnego. W przypadku posiadania członkostwa w OFE zawsze trzeba było ubiegać się o unieważnienie zawartej umowy. W latach 2005-2006 obowiązywała jednolita procedura występowania z wnioskami o unieważnienie umów o członkostwo w OFE złożonymi przez osoby ubiegające się o wcześniejszą emeryturę. Wystarczyło wówczas dostarczyć do właściwego towarzystwa emerytalnego zrzeszonego w Izbie Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych decyzję ZUS odmawiającą przyznania wcześniejszej emerytury wyłącznie z powodu przystąpienia do OFE wraz z pisemnym oświadczeniem o zawarciu umowy o członkostwo w OFE pod wpływem błędu. Procedura ta obecnie nie obowiązuje, choć oczywiście nie ma przeszkód, aby towarzystwa emerytalne stosowały ją w indywidualnych przypadkach.

Sposób wystąpienia z OFE

Ustawa nowelizująca ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych oraz o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, która weszła w życie 21 lutego 2007 r., znacznie ułatwiła występowanie z OFE osobom ubiegającym się o wcześniejszą emeryturę. Obecnie unieważnienie umowy z towarzystwem emerytalnym nie jest bezwzględnym warunkiem nabycia wcześniejszych uprawnień emerytalnych przez osoby urodzone w latach 1949-1968. Jeśli w czasie ubiegania się o to świadczenie wnioskodawca nadal jest członkiem OFE, ma możliwość wnioskowania o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa. W razie złożenia takiego wniosku, ZUS przyznaje emeryturę i wówczas umowa z otwartym funduszem emerytalnym staje się nieważna z mocy samego prawa, a ZUS wykreśla wpis o członkostwie w OFE z Centralnego Rejestru Członków Otwartych Funduszy Emerytalnych i zawiadamia o tym wykreśleniu właściwy fundusz emerytalny.

Należy podkreślić, że nie trzeba wnioskować o wykreślenie z rejestru członków OFE i przekazanie środków do budżetu państwa na odrębnym formularzu. Wniosek taki składa się wypełniając formularz wniosku o emeryturę (ZUS Rp-1 - część V pkt 13).

PRZYKŁAD

WYSTĄPIENIE Z OFE W CELU UZYSKANIA EMERYTURY

Anna K. w listopadzie 2008 r. ukończy 53 lata. Ponieważ udowodniła 30 lat pracy nauczycielskiej, zamierza w przyszłości rozwiązać na swój wniosek stosunek pracy i wystąpić o wcześniejszą emeryturę na podstawie Karty Nauczyciela. Jednak w 1999 roku, po wejściu w życie reformy emerytalnej, przystąpiła do OFE. Chcąc uzyskać wcześniejszą emeryturę, nie będzie musiała indywidualnie ubiegać się o unieważnienie umowy z towarzystwem emerytalnym. We wniosku o emeryturę, który musi złożyć przed ukończeniem 60 lat, powinna zadeklarować wolę przekazania środków zgromadzonych w OFE do budżetu państwa.

Wnioskowanie o przekazanie środków

Możliwość wnioskowania o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa dotyczy występujących o następujące emerytury przewidziane w ustawie o emeryturach i rentach z FUS:

• tzw. wcześniejszą emeryturę pracowniczą,

• emeryturę z tytułu zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze,

• emeryturę z tytułu wykonywania działalności twórczej lub artystycznej,

• emeryturę górniczą bez względu na wiek oraz wcześniejszą emeryturę górniczą przyznawaną na nowych zasadach, a także emeryturę w obniżonym wieku z tytułu wykonywania pracy górniczej,

• emeryturę kolejową.

Omawiane ułatwienia w występowaniu z OFE dotyczą również emerytury nauczycielskiej przyznawanej bez względu na wiek na podstawie Karty Nauczyciela.

Trzeba przypomnieć, że uzyskanie wcześniejszej emerytury przez osoby urodzone w latach 1949 - 1968 możliwe jest wówczas, gdy warunki wymagane do jej przyznania zostaną spełnione do końca 2008 r. Zasada ta nie dotyczy jedynie emerytury górniczej przyznawanej na nowych zasadach, warunku rozwiązania stosunku pracy koniecznego do przyznania emerytury nauczycielskiej bez względu na wiek, warunków pozostawania w ubezpieczeniu z tytułu stosunku pracy oraz uzyskania orzeczenia o niezdolności do pracy wymaganych do przyznania emerytury pracowniczej oraz właśnie warunku nieprzystąpienia do OFE (lub wystąpienia z funduszu poprzez złożenie wniosku o przekazanie zgromadzonych tam środków do budżetu państwa).

Zatem wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w OFE na dochody budżetu państwa może być złożony również po 31 grudnia 2008 r. Możliwe jest, iż ZUS przyjmie interpretację, zgodnie z którą w każdym przypadku konieczne jest złożenie wniosku o emeryturę, wraz z żądaniem przekazania środków z OFE do budżetu państwa, przed ukończeniem powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn). Obecnie wymóg ten dotyczy emerytury pracowniczej oraz emerytury nauczycielskiej.

Indywidualne rozwiązanie umowy z OFE

Możliwość występowania z OFE na omówionych zasadach nie dotyczy przede wszystkich osób przechodzących na emeryturę górniczą (zarówno we wcześniejszym wieku emerytalnym, jak i bez względu na wiek) przyznawaną według zasad obowiązujących 31 grudnia 2006 r. Górnicy, którzy do 31 grudnia 2008 r. spełnią warunki wymagane do ich przyznania określone w przepisach obowiązujących 31 grudnia 2006 r., a także rozwiążą stosunek pracy, mogą je uzyskać na zasadach określonych w tych przepisach. Obowiązuje ich jednak wówczas wymóg nieprzystąpienia do OFE bez możliwości unieważnienia umowy w drodze złożenia wniosku o przekazanie zgromadzonych tam środków do budżetu państwa. Zawartą z towarzystwem emerytalnym umowę mogą unieważnić jedynie w drodze indywidualnych uzgodnień z towarzystwem emerytalnym lub na drodze sądowej.

Wystąpić z OFE poprzez wnioskowanie o przekazanie zgromadzonych środków do budżetu państwa mają jedynie ci górnicy, którzy nabywają prawo do świadczenia według nowych zasad (na podstawie art. 50a lub 50 e ustawy emerytalnej).

W myśl obecnie obowiązujących przepisów konieczność indywidualnego rozwiązania umowy o członkostwo w OFE dotyczy również osób, które po 31 grudnia 2008 r. będą ubiegać się o wcześniejszą emeryturę przewidzianą w art. 184 ustawy emerytalnej. Chodzi o osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r. zatrudnione w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, wykonujące działalność twórczą lub artystyczną, posiadające okresy pracy górniczej oraz kolejarzy, którzy wcześniejszy wiek emerytalny ukończą po 31 grudnia 2008 r., rozwiążą stosunek pracy, a najpóźniej 1 stycznia 1999 r. posiadały wymagany okres zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze oraz okres składkowy i nieskładkowy w wymiarze: 20 lat - w przypadku kobiet lub 25 lat - w przypadku mężczyzn.

PRZYKŁAD

UNIEWAŻNIENIE UMOWY Z OFE JAKO WARUNEK PRZYZNANIA EMERYTURY

Jan B. urodził się w 1953 roku. W 1999 roku przystąpił do OFE. Dotychczas udowodnił 25 lat pracy górniczej łącznie z okresami równorzędnymi i zaliczalnymi do pracy górniczej. W tych ostatnich okresach udowodnił w sumie cztery lata pobierania wynagrodzenia chorobowego i zasiłków chorobowych. Wymagany wiek emerytalny do przyznania emerytury górniczej (55 lat) ukończy w grudniu 2008 r. Ponieważ nowe przepisy dotyczące emerytur górniczych nie przewidują możliwości zaliczenia do stażu pracy górniczej okresów zaliczalnych do tej pracy, nie będzie mógł skorzystać z emerytury na podstawie tych przepisów i złożyć wniosku o przekazanie środków zgromadzonych w OFE do budżetu państwa. ZUS będzie mógł jedynie przyznać emeryturę górniczą na starych zasadach, zgodnie z którymi okresy zaliczalne są uwzględniane przy ustalaniu długości pracy górniczej. Aby tak się stało, wnioskodawca będzie musiał jednak sam postarać się o unieważnienie umowy o członkostwo w OFE.

MAREK OPOLSKI

gp@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

Ustawa z 12 stycznia 2007 r. o zmianie ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 17, poz. 95).

Ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.).

Infor.pl
Coraz więcej osób poszukuje pracy. Jak to możliwe skoro bezrobocie jest najniższe w historii
15 sie 2024

Miarą ożywienia na rynku ofert pracy jest liczba odpowiedzi na anonse pracodawców poszukujących pracowników. A branże, które budzą największe zainteresowanie mogą wskazywać, że w ostatnim czasie odbywały się tam spore ruchy płacowe. Teraz płacą lepiej niż wcześniej, ale nie wszystkie firmy w porę dostosowały się do nowego trendu.

Wypalenie zawodowe to problem już ośmiu na dziesięciu pracowników. A pracodawcy w większości bagatelizują problem
15 sie 2024

Badania nie pozostawiają wątpliwość: stres wywołany przekonaniem o zbyt niskich zarobkach względem kompetencji oraz przepracowanie to dwie kluczowe przyczyny zjawiska wypalenia zawodowego pracowników. Nie wszyscy pracodawcy są świadomi zagrożeń jakie się z nim wiążą.

Do tych żłobków nie zapisuj dziecka, ponieważ nie otrzymasz 1500 zł dofinansowania. Świadczenie „aktywnie w żłobku” 2024 i 2025
15 sie 2024

Od 1 października 2024 r. rodzice, których dzieci uczęszczają do żłobka – będą mogli ubiegać się o przyznanie świadczenia „aktywnie w żłobku”, którego kwota przewyższa dotychczasowe dofinansowanie na ten cel o 1100 zł. Ze świadczenia nie skorzystają jednak rodzice, których dzieci uczęszczają do żłobków, w których miesięczna opłata przekracza 2200 zł. Jest dla nich inne rozwiązanie.

Już w sierpniu nauczyciele mogą składać wnioski o to świadczenie. Będzie przysługiwało od nowego roku szkolnego 2024/2025
15 sie 2024

Już w sierpniu nauczyciele mogą składać wnioski o to świadczenie. Będzie przysługiwało od nowego roku szkolnego 2024/2025. Choć jest zapowiadane jako korzystne dla nauczycieli, to budzi wiele wątpliwości i prognozuje się, że niewielu nauczycieli zdecyduje się z niego skorzystać.

Rząd: Renta wdowia może być i 1500 zł miesięcznie. Ale średnio będzie niżej. Znacznie
15 sie 2024

Renta wdowia około 300 zł przez 18 miesięcy (dodatkowe świadczenie do pierwotnej emerytury wdowy). Potem już na stałe 600 zł według wskaźnika 25%. To prognoza rządowa dla wartości średnich. Przekazał ją mediom wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Sebastian Gajewski.

Sąsiad rozpala ognisko na swoim ogródku lub grilla na balkonie, a do naszego domu lub mieszkania trafia uciążliwy dym – czy to legalne i co można z tym zrobić?
15 sie 2024

Właśnie rozpoczynamy długi sierpniowy weekend, a wraz z nim – na wielu ogródkach mogą zapłonąć ogniska. Co niektórzy mieszkańcy bloków, którzy ogródków nie posiadają – mogą natomiast zdecydować się na rozpalenie, na swoich balkonach lub tarasach, grilla. Czy takie działania są legalne i co – jako właściciele sąsiednich nieruchomości – możemy z tym zrobić, jeżeli są dla nas uciążliwe?

Koniec zarobku z lokat, co oznacza powrót wysokiej inflacji dla trzymających oszczędności na kontach w banku
16 sie 2024

Przez cały 2024 rok trwa dobra passa dla osób, które trzymają oszczędności w bankach. Od początku roku lokaty bankowe i konta oszczędnościowe przynoszą niewielkie, stabilne zyski, chroniące pieniądze przed inflacją. Ta dobra sytuacja dobiega jednak końca bo wróciła inflacja?

Co się bardziej opłaci: najem czy kupno małego mieszkania. Teraz rachunek nie pozostawia wątpliwości
15 sie 2024

Kupno małego mieszkania na rynku pierwotnym lub wtórnym to rozwiązanie, który daje wiele korzyści. Najem – tylko jedną. Jedyna bariera przy wyborze pierwszego rozwiązania to zdolność kredytowa – raty kredytu hipotecznego są porównywalne z czynszem najmu. A własne mieszkanie to bonus w postaci kapitału.

Czy 15 sierpnia jest dniem wolnym w Niemczech?
14 sie 2024

Czy 15 sierpnia jest dniem wolnym w Niemczech? Niemcy mają różne listy świąt wolnych od pracy w zależności od landu. Czy 15 sierpnia jest wolny w Berlinie? Sprawdź, gdzie w Niemczech jest to dzień wolny od pracy.

Wybór najemcy mieszkania na castingu. Czy to zgodne z prawem? Na czym polegać może dyskryminacja przy wynajmie?
15 sie 2024

Dziś, w II połowie 2024 roku rynek najmu nieco ochłonął. Jednak nadal można się spotkać z "castingami" na najemcę w przypadku szczególnie atrakcyjnych mieszkań, czy lokalizacji. W ten sposób wynajmujący mieszkania starają się znaleźć najemcę najmniej potencjalnie "kłopotliwego" (cokolwiek miałoby to znaczyć) w przyszłości. W Polsce casting na najemcę jest - co do zasady - zgodny z prawem ale pod warunkiem, że dyskryminuje się w ten sposób określonych grup lokatorów (np. ze względu na płeć, rasę, czy pochodzenie).

pokaż więcej
Proszę czekać...