REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto i kiedy może wystąpić z OFE

Marek Opolski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Osoba, która do końca 2008 r. spełni warunki do otrzymania wcześniejszej emerytury, może wystąpić do ZUS o jej przyznanie po tej dacie. Jeśli przystąpiła do OFE, musi złożyć oświadczenie o wykreślenie jej z rejestru członków OFE.

REKLAMA

Większość osób będących członkami otwartego funduszu emerytalnego zamierzających wystąpić o wcześniejszą emeryturę nie musi ubiegać się o unieważnienie umowy zawartej z towarzystwem emerytalnym. Wystarczy, gdy przy ubieganiu się o to świadczenie złoży wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na swoim rachunku w funduszu na dochody budżetu państwa.

Do 20 lutego 2007 r. bezwzględnym warunkiem uzyskania wcześniejszej emerytury przez osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r. a przed 1 stycznia 1969 r., było nieprzystąpienie do otwartego funduszu emerytalnego. W przypadku posiadania członkostwa w OFE zawsze trzeba było ubiegać się o unieważnienie zawartej umowy. W latach 2005-2006 obowiązywała jednolita procedura występowania z wnioskami o unieważnienie umów o członkostwo w OFE złożonymi przez osoby ubiegające się o wcześniejszą emeryturę. Wystarczyło wówczas dostarczyć do właściwego towarzystwa emerytalnego zrzeszonego w Izbie Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych decyzję ZUS odmawiającą przyznania wcześniejszej emerytury wyłącznie z powodu przystąpienia do OFE wraz z pisemnym oświadczeniem o zawarciu umowy o członkostwo w OFE pod wpływem błędu. Procedura ta obecnie nie obowiązuje, choć oczywiście nie ma przeszkód, aby towarzystwa emerytalne stosowały ją w indywidualnych przypadkach.

Sposób wystąpienia z OFE

REKLAMA

Ustawa nowelizująca ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych oraz o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, która weszła w życie 21 lutego 2007 r., znacznie ułatwiła występowanie z OFE osobom ubiegającym się o wcześniejszą emeryturę. Obecnie unieważnienie umowy z towarzystwem emerytalnym nie jest bezwzględnym warunkiem nabycia wcześniejszych uprawnień emerytalnych przez osoby urodzone w latach 1949-1968. Jeśli w czasie ubiegania się o to świadczenie wnioskodawca nadal jest członkiem OFE, ma możliwość wnioskowania o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa. W razie złożenia takiego wniosku, ZUS przyznaje emeryturę i wówczas umowa z otwartym funduszem emerytalnym staje się nieważna z mocy samego prawa, a ZUS wykreśla wpis o członkostwie w OFE z Centralnego Rejestru Członków Otwartych Funduszy Emerytalnych i zawiadamia o tym wykreśleniu właściwy fundusz emerytalny.

Należy podkreślić, że nie trzeba wnioskować o wykreślenie z rejestru członków OFE i przekazanie środków do budżetu państwa na odrębnym formularzu. Wniosek taki składa się wypełniając formularz wniosku o emeryturę (ZUS Rp-1 - część V pkt 13).

PRZYKŁAD

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WYSTĄPIENIE Z OFE W CELU UZYSKANIA EMERYTURY

Anna K. w listopadzie 2008 r. ukończy 53 lata. Ponieważ udowodniła 30 lat pracy nauczycielskiej, zamierza w przyszłości rozwiązać na swój wniosek stosunek pracy i wystąpić o wcześniejszą emeryturę na podstawie Karty Nauczyciela. Jednak w 1999 roku, po wejściu w życie reformy emerytalnej, przystąpiła do OFE. Chcąc uzyskać wcześniejszą emeryturę, nie będzie musiała indywidualnie ubiegać się o unieważnienie umowy z towarzystwem emerytalnym. We wniosku o emeryturę, który musi złożyć przed ukończeniem 60 lat, powinna zadeklarować wolę przekazania środków zgromadzonych w OFE do budżetu państwa.

Wnioskowanie o przekazanie środków

Możliwość wnioskowania o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa dotyczy występujących o następujące emerytury przewidziane w ustawie o emeryturach i rentach z FUS:

• tzw. wcześniejszą emeryturę pracowniczą,

• emeryturę z tytułu zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze,

• emeryturę z tytułu wykonywania działalności twórczej lub artystycznej,

• emeryturę górniczą bez względu na wiek oraz wcześniejszą emeryturę górniczą przyznawaną na nowych zasadach, a także emeryturę w obniżonym wieku z tytułu wykonywania pracy górniczej,

• emeryturę kolejową.

Omawiane ułatwienia w występowaniu z OFE dotyczą również emerytury nauczycielskiej przyznawanej bez względu na wiek na podstawie Karty Nauczyciela.

Trzeba przypomnieć, że uzyskanie wcześniejszej emerytury przez osoby urodzone w latach 1949 - 1968 możliwe jest wówczas, gdy warunki wymagane do jej przyznania zostaną spełnione do końca 2008 r. Zasada ta nie dotyczy jedynie emerytury górniczej przyznawanej na nowych zasadach, warunku rozwiązania stosunku pracy koniecznego do przyznania emerytury nauczycielskiej bez względu na wiek, warunków pozostawania w ubezpieczeniu z tytułu stosunku pracy oraz uzyskania orzeczenia o niezdolności do pracy wymaganych do przyznania emerytury pracowniczej oraz właśnie warunku nieprzystąpienia do OFE (lub wystąpienia z funduszu poprzez złożenie wniosku o przekazanie zgromadzonych tam środków do budżetu państwa).

Zatem wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w OFE na dochody budżetu państwa może być złożony również po 31 grudnia 2008 r. Możliwe jest, iż ZUS przyjmie interpretację, zgodnie z którą w każdym przypadku konieczne jest złożenie wniosku o emeryturę, wraz z żądaniem przekazania środków z OFE do budżetu państwa, przed ukończeniem powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn). Obecnie wymóg ten dotyczy emerytury pracowniczej oraz emerytury nauczycielskiej.

Indywidualne rozwiązanie umowy z OFE

Możliwość występowania z OFE na omówionych zasadach nie dotyczy przede wszystkich osób przechodzących na emeryturę górniczą (zarówno we wcześniejszym wieku emerytalnym, jak i bez względu na wiek) przyznawaną według zasad obowiązujących 31 grudnia 2006 r. Górnicy, którzy do 31 grudnia 2008 r. spełnią warunki wymagane do ich przyznania określone w przepisach obowiązujących 31 grudnia 2006 r., a także rozwiążą stosunek pracy, mogą je uzyskać na zasadach określonych w tych przepisach. Obowiązuje ich jednak wówczas wymóg nieprzystąpienia do OFE bez możliwości unieważnienia umowy w drodze złożenia wniosku o przekazanie zgromadzonych tam środków do budżetu państwa. Zawartą z towarzystwem emerytalnym umowę mogą unieważnić jedynie w drodze indywidualnych uzgodnień z towarzystwem emerytalnym lub na drodze sądowej.

Wystąpić z OFE poprzez wnioskowanie o przekazanie zgromadzonych środków do budżetu państwa mają jedynie ci górnicy, którzy nabywają prawo do świadczenia według nowych zasad (na podstawie art. 50a lub 50 e ustawy emerytalnej).

W myśl obecnie obowiązujących przepisów konieczność indywidualnego rozwiązania umowy o członkostwo w OFE dotyczy również osób, które po 31 grudnia 2008 r. będą ubiegać się o wcześniejszą emeryturę przewidzianą w art. 184 ustawy emerytalnej. Chodzi o osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r. zatrudnione w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, wykonujące działalność twórczą lub artystyczną, posiadające okresy pracy górniczej oraz kolejarzy, którzy wcześniejszy wiek emerytalny ukończą po 31 grudnia 2008 r., rozwiążą stosunek pracy, a najpóźniej 1 stycznia 1999 r. posiadały wymagany okres zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze oraz okres składkowy i nieskładkowy w wymiarze: 20 lat - w przypadku kobiet lub 25 lat - w przypadku mężczyzn.

PRZYKŁAD

UNIEWAŻNIENIE UMOWY Z OFE JAKO WARUNEK PRZYZNANIA EMERYTURY

Jan B. urodził się w 1953 roku. W 1999 roku przystąpił do OFE. Dotychczas udowodnił 25 lat pracy górniczej łącznie z okresami równorzędnymi i zaliczalnymi do pracy górniczej. W tych ostatnich okresach udowodnił w sumie cztery lata pobierania wynagrodzenia chorobowego i zasiłków chorobowych. Wymagany wiek emerytalny do przyznania emerytury górniczej (55 lat) ukończy w grudniu 2008 r. Ponieważ nowe przepisy dotyczące emerytur górniczych nie przewidują możliwości zaliczenia do stażu pracy górniczej okresów zaliczalnych do tej pracy, nie będzie mógł skorzystać z emerytury na podstawie tych przepisów i złożyć wniosku o przekazanie środków zgromadzonych w OFE do budżetu państwa. ZUS będzie mógł jedynie przyznać emeryturę górniczą na starych zasadach, zgodnie z którymi okresy zaliczalne są uwzględniane przy ustalaniu długości pracy górniczej. Aby tak się stało, wnioskodawca będzie musiał jednak sam postarać się o unieważnienie umowy o członkostwo w OFE.

MAREK OPOLSKI

gp@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

Ustawa z 12 stycznia 2007 r. o zmianie ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 17, poz. 95).

Ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.).

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia nie dla wszystkich wdów: nie dla młodych wdów (nawet jeżeli zostały same z dzieckiem) i nie dla „porzuconych” kobiet

Renta wdowia, to nowe świadczenie dla wdów i wdowców, o które będzie można wnioskować już od 1 stycznia 2025 r. Choć nazwa sugeruje, że powinno ono dotyczyć wszystkich wdów i wdowców – będzie na nie mogła liczyć tylko ich ograniczona grupa, która spełnia wszystkie określone w ustawie przesłanki. Renty wdowiej nie otrzymają m.in. osoby, które owdowiały w młodym wieku, jak i osoby „porzucone” przez współmałżonka (nawet jeżeli nie doszło do rozwodu). 

Świadczenia z programu Aktywny rodzic zostaną wyłączone z definicji dochodu. Nie będą miały wpływu na prawo do świadczeń z pomocy społecznej

Rada Ministrów przyjęła projekt projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Świadczenia z programu „Aktywny Rodzic” zostaną wyłączone z definicji dochodu.

Nadchodzi rewolucja w urzędach pracy. Bezrobotni powinni się cieszyć czy martwić? Rząd zdecydował: będzie nowa ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Rynek pracy potrzebuje nowej ustawy? Tak uważa ministerstwo pracy, a Rada Ministrów podzieliła zdanie resortu.  Rząd w Wigilię 24.12.2024 r. przyjął projekt ustawy autorstwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To ma być prawdziwa rewolucja.

Czekasz na wdowią rentę, sprawdź już teraz czy ci się należy, apeluje zus i zaprasza do składania wniosków z wyprzedzeniem

W Wigilię 24.12.2024 Zakład Ubezpieczeń Społecznych – ZUS zwrócił się z komunikatem do wdów i wdowców, by jak najszybciej sprawdzili czy mają prawo do dwóch świadczeń. To ważne, bo choć samo nowe świadczenie – tzw. wdowia renta będzie wypłacane od lipca, to wnioski można już składać będzie zaraz z początkiem nowego roku.

REKLAMA

ZUS informuje: Od 1 stycznia 2025 r. można składać wnioski o rentę wdowią. Jakie warunki należy spełnić?

Od 1 stycznia 2025 r. ZUS zacznie przyjmować wnioski o rentę wdowią. Osoby uprawnione mogą składać wnioski, ale prawo do tego świadczenia zostanie im przyznane od miesiąca, w którym złożyły wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.

40 tys. zł na zakup samochodu do wzięcia już na początku lutego 2025 r. [za zezłomowanie starego auta w ciągu ostatnich 4 lat – premia 5-10 tys. zł; cena nowego samochodu – do 225 tys. zł netto]

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w dniu 16 grudnia br., ogłosił iż na początku lutego 2025 r. – ruszy nabór wniosków o dofinansowanie do zakupu samochodu elektrycznego. W ramach programu „Mój elektryk 2.0” osoby fizyczne, będą mogły uzyskać nawet 40 tys. zł dopłaty do zakupu bezemisyjnego auta. Budżet programu ma wystarczyć na zakup ok. 40 tys. samochodów.

30 tysięcy złotych kary! Kierowcy mają na to siedem dni. Nowy obowiązek dla właścicieli aut mrozi krew w żyłach

Nie odbierają listów poleconych wysyłanych przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego, podają nazwiska ludzi zza granicy, tak namierzeni przez fotoradary kierowcy unikają płacenia mandatów. Resort Infrastruktury mówi temu dość i od 2025 roku wprowadzi nowe mechanizmy ścigania sprawców łamania przepisów drogowych. Skóra cierpnie, włos się jeży od nowych zasad karania mandatami. 

To pewne: będzie wyższy wiek emerytalny. Najpierw zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, potem wydłużenie lat pracy

Politycy i rząd nie mają wyboru – muszą podwyższyć wiek emerytalny. Politycznie może się to wydawać samobójstwem, ale realnie brak podwyższenia wieku emerytalnego to samobójstwo ekonomiczne. Dlatego cała sztuka polega na tym, by przekonać społeczeństwo, że podniesienie wieku emerytalnego jest w interesie wszystkich.

REKLAMA

Wigilia 24.12.2024 – czy po raz ostatni zgodnie z prawem to dzień roboczy, a od 2025 dzień ustawowo wolny od pracy

Ustawa, która zmieniła status 24 grudnia z dnia roboczego w dzień ustawowo wolny od pracy odbyła już niemal całą drogę legislacyjną. By stała się prawem powszechnie obowiązującym musi być jeszcze jedynie podpisana przez prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jednak nie jest wcale pewne czy tak się stanie.

Na podium: Tusk, Duda i Kaczyński. 100 najczęściej pokazywanych polityków w Polsce w 2024 r. [ranking medialnej wartości]

Instytut Przywództwa przygotował ranking medialnej wartości polityków w Polsce. Ranking ten powstał na podstawie szacunków ekwiwalentu reklamowego publikacji na portalach internetowych z udziałem tych polityków w okresie styczeń - listopad 2024 r. Ekwiwalent reklamowy to kwota, jaką należałoby zapłacić za publikacje, gdyby były one reklamą. Na pierwszym miejscu znalazł się premier Donald Tusk - wartość przekazów medialnych z jego udziałem (gdyby przeliczyć to na koszt reklamy) osiągnęła imponującą kwotę 474,75 mln zł. Na podium znaleźli się również prezydent Andrzej Duda z wynikiem 272,98 mln zł oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński – 203,35 mln zł.

REKLAMA