REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gdy mamy obowiązek naprawienia szkody

Mirosława Maciejewicz
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wykupienie dodatkowego ubezpieczenia OC osób fizycznych w życiu prywatnym pozwala uniknąć finansowych kłopotów związanych z obowiązkiem naprawienia szkody wyrządzonej osobie trzeciej.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym jest oferowane przez ubezpieczycieli jako dodatkowa opcja do ubezpieczenia budynków i lokali mieszkalnych lub jako samodzielny produkt ubezpieczeniowy. Ubezpieczenie to oferowane jest na polskim rynku przez większość znanych ubezpieczycieli, jak np. PZU SA, GENERALI Towarzystwo Ubezpieczeń SA, UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń SA, WARTA Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji SA, Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń Ergo Hestia SA. Przy wyborze ubezpieczenia jako samodzielnego produktu pamiętajmy o tym, że ubezpieczyciel będzie nam oferował znacznie większy zakres ochrony ubezpieczeniowej.

Nie tylko ubezpieczony skorzysta z ochrony

REKLAMA

W ramach ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej ubezpieczyciel udzieli ochrony ubezpieczeniowej osobie fizycznej, gdy w związku z wykonywaniem czynności w życiu prywatnym, w następstwie czynu niedozwolonego (odpowiedzialność deliktowa) jest ona zobowiązana do naprawienia szkody na osobie lub szkody rzeczowej wyrządzonej osobie trzeciej. Przy czym, za szkody na osobie uważa się straty powstałe wskutek śmierci, uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia, a także utracone korzyści poniesione przez poszkodowanego, które mógłby osiągnąć, gdyby nie doznał uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia. Z kolei, za szkodę w mieniu uważa się straty powstałe wskutek zniszczenia lub uszkodzenia rzeczy, a także utracone korzyści poniesione przez poszkodowanego, które mógłby osiągnąć, gdyby nie nastąpiła utrata, zniszczenie lub uszkodzenie rzeczy.

Ochroną ubezpieczeniową w ramach ubezpieczenia OC w życiu prywatnym zostanie objęty nie tylko ubezpieczający, ale także najbliższe osoby, które stale z nim zamieszkują i prowadzą wspólnie z ubezpieczającym gospodarstwo domowe. Za osobę bliską ubezpieczyciele uznają małżonka, konkubenta, wstępnego, zstępnego, brata, siostrę, ojczyma, macochę, pasierba, teścia, teściową, zięcia, synową, przysposobionego, przysposabiajacego, pozostającego pod opieką lub przyjętą na wychowanie w ramach rodziny zastępczej w rozumieniu przepisów prawa rodzinnego.

Zakres ochrony ubezpieczeniowej

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym obejmuje swym zakresem np. szkody zalaniowe, ogniowe, szkody związane z brakiem należytej opieki na dziećmi (np. wybicie przez nich szyby), szkody związane z posiadaniem zwierząt, szkody związane z zaniedbaniem obowiązku utrzymania posesji w należytym stanie, szkody powstałe z tytułu używania rowerów, sprzętu pływającego dla własnych potrzeb (rowery wodne, kajaki, łodzie wiosłowe, deski surfingowe z żaglem i bez żagla, pontony). Ubezpieczyciel udzieli również ochrony ubezpieczającemu oraz osobom bliskim z tytułu ich odpowiedzialności cywilnej, w zakresie roszczeń osób trzecich, za szkody osobowe i rzeczowe spowodowane przez te osoby czynem niedozwolonym w związku z używaniem urządzeń gospodarstwa domowego, spowodowaniem wypadku drogowego w charakterze przechodnia, posiadaniem pieców olejowych, butli gazowych lub innych zbiorników z gazem. Ciekawostką jest, że ochroną ubezpieczeniową w ramach ubezpieczenia OC mogą zostać objęte szkody powstałe z tytułu posiadania pasiek do 5 uli.

Zakres terytorialny ubezpieczenia obejmuje szkody z wypadków ubezpieczeniowych powstałych na terytorium Polski. Jednak po opłaceniu dodatkowej składki ochrona ubezpieczeniowa może zostać rozszerzona o odpowiedzialność za szkody powstałe poza terytorium Polski, związane z używaniem broni palnej czy wyrządzone przez pomoc domową.

Wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela

Najczęściej ubezpieczyciele nie odpowiadają za szkody wyrządzone umyślnie przez ubezpieczonego lub osoby z którymi ubezpieczony pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym, wyrządzone przez ubezpieczonego będącego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków lub podobnie działających środków, wynikające z wykonywania zawodu lub prowadzenia działalności gospodarczej, polegające na zapłacie wszelkiego rodzaju kar pieniężnych, grzywien sądowych i kar administracyjnych, podatków, należności publicznoprawnych, wynikające z wypadków lub kolizji drogowych, związane z naruszeniem praw autorskich, patentów, znaków towarowych i nazw fabrycznych. Zakres ubezpieczenia nie będzie również obejmował odpowiedzialności cywilnej za szkody polegające na wystąpieniu czystych strat finansowych nie związanych ze szkodą w mieniu ani na osobie, w wartościach pieniężnych, dokumentach, planach, zbiorach archiwalnych, filatelistycznych, numizmatycznych albo dziełach sztuki, powstałe w związku z oddawaniem nieruchomości w odpłatne użytkowanie osobom trzecim na podstawie umowy najmu, dzierżawy, użyczenia albo innego pokrewnego stosunku prawnego. Ponadto, ubezpieczyciel nie będzie odpowiadał za szkody wyrządzone przez ubezpieczonego osobom bliskim ubezpieczonego, powstałe w następstwie działań wojennych, aktów sabotażu, terroryzmu, strajków, niepokojów społecznych, wynikłe z przeniesienia chorób zakaźnych, o których istnieniu osoba objęta ubezpieczeniem wiedziała lub przy zachowaniu należytej staranności mogła się dowiedzieć.

Składka ubezpieczeniowa

Składka ubezpieczeniowa ustalana jest według taryfy składek obowiązującej w dniu zawarcia umowy ubezpieczenia. Uzależniona jest od wysokości sumy gwarancyjnej, okresu ubezpieczenia, zakresu ubezpieczeniowego (przedmiotowego, terytorialnego), indywidualnej oceny ryzyka. Opłacana jest zwykle jednorazowo przy zawieraniu umowy ubezpieczenia chyba że w dokumencie ubezpieczenia określono inny tryb i terminy. Składka ubezpieczeniowa może ulec zarówno obniżeniu, jak i podwyższeniu. Obniżenie składki może nastąpić wtedy, gdy ubezpieczający samotnie prowadzi gospodarstwo domowe lub samotnie wychowuje dzieci, ze względu na wprowadzenie do umowy franszyzy redukcyjnej dla szkód w mieniu (określona w procentach lub kwotowo wartość redukująca łączne świadczenia ubezpieczeniowe z tytułu jednego wypadku), ze względu na krótszy niż 12-miesięczny okres ubezpieczenia. Składka może ulec podwyższeniu, gdy zastosowano wyższą sumę gwarancyjną niż przewidziana w taryfie, objęto ubezpieczeniem dodatkowe ryzyka, gdy składka została rozłożona na raty.

Obowiązki ubezpieczającego

Stosowne przepisy kodeksu cywilnego nakładają na ubezpieczający pewne obowiązki wobec ubezpieczyciela zarówno przed zawarciem umowy ubezpieczenia, jak i w razie powstania wypadku.

Przed zawarciem umowy

Stosownie do treści art. 815 k.c. ubezpieczający obowiązany jest podać do wiadomości ubezpieczyciela wszystkie znane sobie okoliczności, o które ubezpieczyciel zapytywał w formularzu oferty albo przed zawarciem umowy w innych pismach. Jeżeli ubezpieczający zawiera umowę przez przedstawiciela, obowiązek ten ciąży również na przedstawicielu i obejmuje ponadto okoliczności jemu znane. W razie zawarcia przez ubezpieczyciela umowy ubezpieczenia mimo braku odpowiedzi na poszczególne pytania, pominięte okoliczności uważa się za nieistotne. Jeżeli w umowie ubezpieczenia zastrzeżono, że w czasie jej trwania należy zgłaszać zmiany tych okoliczności - ubezpieczający obowiązany jest zawiadamiać o tych zmianach ubezpieczyciela niezwłocznie po otrzymaniu o nich wiadomości. Warto też wiedzieć o tym, że ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności za skutki okoliczności, które nie zostały podane do jego wiadomości. W razie ujawnienia okoliczności, która pociąga za sobą istotną zmianę prawdopodobieństwa wypadku, każda ze stron może żądać odpowiedniej zmiany wysokości składki, poczynając od chwili, w której zaszła ta okoliczność, nie wcześniej jednak niż od początku bieżącego okresu ubezpieczenia. W razie zgłoszenia takiego żądania druga strona może w terminie 14 dni wypowiedzieć umowę ze skutkiem natychmiastowym.

Informacja o wypadku

Jak wskazuje art. 181 k.c., umowa ubezpieczenia lub ogólne warunki ubezpieczenia mogą przewidywać, że ubezpieczający ma obowiązek w określonym terminie powiadomić ubezpieczyciela o wypadku. W razie naruszenia z winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa obowiązków określonych w paragrafach poprzedzających ubezpieczyciel może odpowiednio zmniejszyć świadczenie (jeżeli naruszenie przyczyniło się do zwiększenia szkody lub uniemożliwiło ubezpieczycielowi ustalenie okoliczności i skutków wypadku). Skutki braku zawiadomienia ubezpieczyciela o wypadku nie następują, jeżeli ubezpieczyciel w terminie wyznaczonym do zawiadomienia otrzymał wiadomość o okolicznościach, które należało podać do jego wiadomości. Z kolei, art. 826 k.c. zobowiązuje ubezpieczającego w razie zajścia wypadku do użycia dostępnych mu środków w celu ratowania przedmiotu ubezpieczenia oraz zapobieżenia szkodzie lub zmniejszenia jej rozmiarów. Jeżeli ubezpieczający umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa nie zastosował tych środków, wówczas ubezpieczyciel jest wolny od odpowiedzialności za szkody powstałe z tego powodu. Ubezpieczyciel obowiązany jest - w granicach sumy ubezpieczenia - zwrócić koszty wynikłe z zastosowania powyższych środków, jeżeli środki te były celowe, chociażby okazały się bezskuteczne. Umowa lub ogólne warunki ubezpieczenia mogą zawierać postanowienia korzystniejsze dla ubezpieczającego. Umowa ubezpieczenia lub ogólne warunki ubezpieczenia mogą przewidywać, że w razie zajścia wypadku ubezpieczający obowiązany jest zabezpieczyć możność dochodzenia roszczeń odszkodowawczych wobec osób trzecich.

Wypłata odszkodowania

Ubezpieczyciel obowiązany jest spełnić świadczenie w terminie trzydziestu dni, licząc od daty otrzymania zawiadomienia o wypadku. Gdyby wyjaśnienie w powyższym terminie okoliczności koniecznych do ustalenia odpowiedzialności ubezpieczyciela albo wysokości świadczenia okazało się niemożliwe, świadczenie powinno być spełnione w ciągu 14 dni od dnia, w którym - przy zachowaniu należytej staranności - wyjaśnienie tych okoliczności było możliwe. Bezsporną część świadczenia ubezpieczyciel powinien spełnić w terminie trzydziestu dni, licząc od daty otrzymania zawiadomienia o wypadku. Umowa ubezpieczenia lub ogólne warunki ubezpieczenia mogą jednak zawierać postanowienia korzystniejsze dla uprawnionego niż określone wyżej. Tak stanowi art. 817 k.c.

Podstawa prawna:

ustawa z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 z późn.zm.).

Mirosława Maciejewicz

 

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Unijne rozporządzenie DORA już obowiązuje. Które firmy muszą stosować nowe przepisy od 17 stycznia 2025 r.?

Od 17 stycznia 2025 r. w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie DORA. Objęte nim podmioty finansowe miały 2 lata na dostosowanie się do nowych przepisów w zakresie zarządzania ryzykiem ICT. Na niespełna miesiąc przed ostatecznym terminem wdrożenia zmian Europejski Bank Centralny opublikował raport SREP (Supervisory Review and Evaluation Process) za 2024 rok, w którym ze wszystkich badanych aspektów związanych z działalnością banków to właśnie ryzyko operacyjne i teleinformatyczne uzyskało najgorsze średnie wyniki. Czy Rozporządzenie DORA zmieni coś w tym zakresie? Na to pytanie odpowiadają eksperci Linux Polska.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

REKLAMA

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Transfer danych osobowych do Kanady – czy to bezpieczne? Co na to RODO?

Kanada to kraj, który kojarzy się nam z piękną przyrodą, syropem klonowym i piżamowym shoppingiem. Jednak z punktu widzenia RODO Kanada to „państwo trzecie” – miejsce, które nie podlega bezpośrednio unijnym regulacjom ochrony danych osobowych. Czy oznacza to, że przesyłanie danych na drugi brzeg Atlantyku jest ryzykowne?

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

REKLAMA