Pojawi się rejestr umów małżeńskich

Małgorzata Kryszkiewicz
rozwiń więcej
Rejestr majątkowych umów małżeńskich pozytywnie wpłynie na pewność obrotu prawnego. Każdy zainteresowany będzie mógł dowiedzieć się o ustroju majątkowym między małżonkami.

 

W obecnym stanie prawnym małżonkom trudno jest wykazać, że posiadają inny ustrój majątkowy, niż wynika to z kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

- Obecnie umowa zawarta między małżonkami jest skuteczna jedynie wobec tych osób, które wiedziały o zawarciu umowy i o jej rodzaju. A zatem małżonkowie nie mogą podnosić argumentu zawarcia intercyzy wobec osób, którym jej zawarcie nie było wiadome - tłumaczy Krzysztof Załucki, adiunkt na Uniwersytecie Opolskim, LL.M. Eur. radca prawny w Kancelarii CWW S. Cetera, M. Węgrzyn-Wysocka i Wspólnicy.

 

Dowód utrudniony

 

W przypadku gdy nie można udowodnić, że dana osoba wiedziała o zawarciu przez małżonków umowy majątkowej, przyjmuje się, że istnieje między nimi ustrój majątkowy obowiązujący przed zawarciem intercyzy.

- Zazwyczaj jest to ustawowy ustrój wspólności majątkowej - wyjaśnia Krzysztof Załucki.

W wielu krajach członkowskich Unii Europejskiej istnieje tzw. rejestr umów małżeńskich. Wpisywane są do niego majątkowe umowy małżeńskie zawierane przez małżonków. W większości systemów prawnych niedochowanie przez małżonków tego obowiązku nie powoduje, że umowa jest nieważna. Niezarejestrowana umowa nie wywołuje jednak skutków wobec osób trzecich. W Polsce taki obowiązek nie istnieje, ale eksperci podkreślają, że jego wprowadzenie zwiększyłoby pewność prawa i ułatwiłoby kwestię rozliczeń pomiędzy małżonkami a osobami trzecimi.

- W istniejącym stanie prawnym osoba trzecia dokonująca czynności prawnej z osobą pozostającą w związku małżeńskim nie może mieć pewności, czy istnieje lub jest zniesiona ustawowa wspólność majątkowa - mówi Gerard Woźniak, radca prawny z Kancelarii Gardocki i Partnerzy, Adwokaci i Radcowie Prawni.

 

Rejestr ułatwi

 

Eksperci podkreślają więc, że wprowadzenie do polskiego porządku prawnego obowiązku rejestracji takich umów byłoby korzystne.

- Stworzenie rejestru dałoby możliwość osobie trzeciej uzyskania informacji o ustroju majątkowym małżonków. Taka osoba nie powinna bowiem ponosić negatywnych skutków niezgłoszenia takiej umowy przez współmałżonków - uważa Gerard Woźniak.

- Zyskaliby także sami małżonkowie - dodaje radca.

- Jeśli rejestr będzie jawny i nikt nie będzie mógł zasłaniać się nieznajomością dokonanych w nim wpisów, to małżonek zaciągający zobowiązanie nie będzie już musiał informować kontrahentów o obowiązującej go rozdzielności majątkowej, aby skutecznie ograniczyć swoją odpowiedzialność wyłącznie do majątku osobistego - mówi Anna Kozanecka-Żarnecka, adwokat w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

Dzięki publicznie dostępnemu rejestrowi każdy będzie mógł dowiedzieć się, że dana osoba zawarła intercyzę.

- Ułatwiłoby to decyzję tym, którzy zamierzają zawrzeć umowę z osobą pozostającą w związku małżeńskim - twierdzi Krzysztof Załucki.

Natomiast Rafał Koniecek, prawnik, zwraca uwagę na fakt, że taki rejestr mógłby mieć kluczowe znaczenie dla nieprofesjonalistów, osób nieprowadzących działalności gospodarczej, które często nie przywiązują odpowiedniej wagi do dokładnego zweryfikowania sytuacji prawnej swoich partnerów biznesowych.

 

Jak to ma wyglądać

 

Eksperci podkreślają, że taki rejestr powinien być przede wszystkim jawny.

- Odpis z rejestru umów potwierdzałby stan faktyczny i prawny wspólnych relacji majątkowych między małżonkami - mówi Gerard Woźniak.

Proponuje, aby ustawodawca na gruncie prawa polskiego przyjął, podobnie jak w przypadku innych rejestrów, np. ksiąg wieczystych, iż wpis w nim ujawniony pokrywa się z rzeczywistym stanem rzeczy, a nieujawniony uważa się za nieistniejący.

 

Potrzebne niewielkie zmiany

 

Prawnicy podkreślają także, że wprowadzenie rejestru nie będzie wymagało dużych zmian w prawie.

- Zasadniczo można rozważyć np. odpowiednią nowelizację ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, względnie wydanie nowego, osobnego aktu prawnego - zastanawia się Krzysztof Załucki.

Dodaje, że na pewno wymagałoby to zmiany w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, choć jego zdaniem sama kwestia rejestracji intercyzy nie powinna być tam szczegółowo omawiana.

- Samo ustanowienie rejestru w drodze ustawy nie powinno przysporzyć większych problemów, jednak implikacja takiej instytucji w całym systemie prawnym może być utrudniona - mówi Gerard Woźniak.

Wprowadzenie obowiązku rejestracji wywołałoby bowiem skutki nie tylko w prawie rodzinnym, ale w niemal całym systemie prawnym.

 

U naszych sąsiadów

 

Umowy majątkowe rejestrują małżonkowie między innymi w Austrii, Holandii czy Niemczech. Jak wynika z doświadczeń tych państw, taka rejestracja jest korzystna i spełnia zakładane funkcje.

- Przykładem mogą być Niemcy. Tam tzw. Güterrechts-register (rejestr małżeńskich stosunków majątkowych) prowadzony jest przez sądy grodzkie właściwe ze względu na miejsce zamieszkania małżonka. Wpisów dokonuje się tylko na żądanie jednego z małżonków, lecz wgląd do rejestru ma każdy - wyjaśnia Krzysztof Załucki.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Obowiązek rejestracji majątkowych umów małżeńskich - plusy

POSTULUJEMY

Ministerstwo Sprawiedliwości powinno dokonać szybkiej nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, dzięki czemu sądy gospodarcze krajowego rejestru sądowego będą mogły prowadzić rejestr majątkowych umów małżeńskich bez konieczności powoływania nowego podmiotu, który mógłby ten rejestr prowadzić. Należy także dokonać nowelizacji kodeksu rodzinnego i opiekuńczego i nałożyć na małżonków obowiązek rejestrowania intercyz.

MaŁgorzata Kryszkiewicz

malgorzata.kryszkiewicz@infor.pl

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...