REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy zasiłek chorobowy jest obniżany

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli pracownik dostarczy zaświadczenie lekarskie po upływie siedmiu dni, dostanie zasiłek chorobowy w niższej wysokości. Utraci prawo do zasiłku, jeśli będzie pracował w okresie zwolnienia lekarskiego.

Pracownik niezdolny do pracy z powodu choroby powinien zawiadomić swojego pracodawcę o przyczynie nieobecności i przewidywanym okresie jej trwania niezwłocznie, nie później jednak niż w drugim dniu nieobecności. Natomiast zaświadczenie lekarskie stwierdzające okres niezdolności do pracy musi dostarczyć w ciągu siedmiu dni od daty jego otrzymania. Jako datę otrzymania zaświadczenia przyjmuje się datę jego wystawienia przez lekarza, chyba że pracownik udowodni, iż otrzymał zaświadczenie w terminie późniejszym. Przy ustalaniu terminu siedmiu dni nie uwzględnia się dnia, w którym otrzymał on zaświadczenie lekarskie.

PRZYKŁAD: DOSTARCZENIE ZAŚWIADCZENIA PRACODAWCY

Pracownik zachorował 11 marca i był niezdolny do pracy do 25 marca 2008 r. Zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy wystawione 11 marca dostarczył pracodawcy dopiero 21 marca. Termin siedmiu dni, w którym powinien to zrobić, upłynął 18 marca. Za okres od 18 marca (ósmy dzień orzeczonej niezdolności do pracy) do 21 marca (dzień dostarczenia zaświadczenia lekarskiego) zasiek chorobowy zostanie obniżony o 25 proc.

 

Obniżenie zasiłku o 25 proc.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Jeżeli pracownik nie dostarczy zaświadczenia lekarskiego w terminie siedmiu dni nastąpi obniżenie o 25 proc. wysokości zasiłku za okres od ósmego dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zaświadczenia lekarskiego. Sankcja ta nie zostanie zastosowana jedynie w przypadku, gdy zaświadczenie nie zostanie doręczone w siedmiodniowym terminie z przyczyn niezależnych od pracownika.

Gdy zaświadczenie lekarskie obejmuje okres, za który najpierw przysługuje wynagrodzenie za czas choroby przewidziane w art. 92 k.p., finansowane przez pracodawcę, a potem zasiłek chorobowy, obniżenie wysokości świadczenia za nieterminowe dostarczenie zaświadczenia lekarskiego dotyczy tylko zasiłku chorobowego.

PRZYKŁAD: NIŻSZY ZASIŁEK CHOROBOWY

Pracownik otrzymał już w 2008 roku wynagrodzenie za czas choroby za 23 dni. Ponownie zachorował 10 marca 2008 r. Zaświadczenie lekarskie obejmowało okres od 10 do 31 marca 2008 r. Otrzymał je 10 marca, ale dostarczył pracodawcy dopiero, gdy wrócił do pracy po okresie choroby. W przedstawionej sytuacji pracownik powinien dostarczyć pracodawcy zaświadczenie lekarskie w ciągu siedmiu dni od daty jego otrzymania, czyli do 17 marca. Od 10 do 19 marca pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za czas choroby (33 dni - 23 dni = 10 dni), a od 34 dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym, czyli od 20 marca do 31 marca zasiłek chorobowy. Wynagrodzenie za czas choroby przysługuje w wysokości 80 proc. podstawy wymiaru. Jego wysokość, mimo opóźnienia w dostarczeniu zaświadczenia lekarskiego, nie ulega obniżeniu. Natomiast zasiłek chorobowy przysługujący od 20 do 31 marca powinien być obniżony o 25 proc.

 

Utrata prawa do zasiłku

 

REKLAMA

Zdarzają się sytuacje, w których pracownik w ogóle nie nabywa prawa do zasiłku chorobowego (wymienimy je w ramce). Może on także swoim zachowaniem spowodować, że mimo iż zasiłek mu przysługiwał, utraci do niego prawo. Zatem z inną sytuacją mamy do czynienia wówczas, gdy świadczenie nie przysługuje, a inną, gdy przysługiwało, ale określone zachowanie ubezpieczonego spowodowało utratę prawa do zasiłku.

Ubezpieczony traci prawo do zasiłku chorobowego w przypadku wystąpienia jednej z dwóch niezależnych przesłanek określonych w art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, a więc wykonywania pracy zarobkowej w okresie orzeczonej niezdolności do pracy lub wykorzystywania zwolnienia od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia (wyrok SN z 20 stycznia 2005 r., II UK 154/04, OSP 2006/4/43).

PRZYKŁAD: UTRATA PRAWA DO ZASIŁKU CHOROBOWEGO

Pracownik jest zatrudniony u dwóch pracodawców. Gdy korzystał ze zwolnienia lekarskiego u jednego z nich wykonywał czynności zawodowe, m.in. podpisywał dokumenty i reprezentował pracodawcę przed sądem. Wykonywanie wymienionych czynności zawodowych oznacza wykonywanie pracy zarobkowej i jest wystarczającą przesłanką do utraty prawa do zasiłku chorobowego.

 

Podjęcie pracy zarobkowej

 

Przez wykonywanie pracy zarobkowej w okresie orzeczonej niezdolności do pracy powodującej utratę prawa do zasiłku opiekuńczego należy rozumieć podjęcie wszelkiej pracy zarobkowej, wykonywanej na każdej podstawie prawnej albo bez takiej podstawy tzw. praca na czarno, bez względu na wymiar czasu tej pracy (por. Z. Salwa, Nowe przepisy o zasiłkach chorobowych, PiZS 1999/9/16).

Zatem tylko sporadyczna, wymuszona okolicznościami, aktywność zawodowa może usprawiedliwiać zachowanie prawa do zasiłku chorobowego (wyrok SN z 9 października 2006 r., II UK 44/06, OSNP 2007/19-20/295).

PRZYKŁAD: SKUTKI KONTROLI CHOREGO PRACOWNIKA

Pracownik jednocześnie prowadzi jednoosobowo własną firmę. Pracodawca postanowił skontrolować, czy wykorzystuje on miesięczne zwolnienie od pracy z powodu choroby zgodnie z jego celem. W przedostatnim dniu zwolnienia okazało się, że w czasie orzeczonej niezdolności do pracy był w siedzibie swojej firmy i świadczył usługi. Pracownik utraci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres orzeczonej niezdolności do pracy. Nie ma bowiem znaczenia, w którym dniu zostanie stwierdzone wykonywanie pracy - czy będzie to na początku okresu objętego zwolnieniem lekarskim od pracy czy w przedostatnim dniu tego okresu.

Nieco łagodniej w orzecznictwie traktowane jest wykonywanie pewnych czynności przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą. Należy bowiem odróżnić „pracę zarobkową” wykonywaną jednoosobowo w ramach działalności gospodarczej, od formalnoprawnych czynności do jakich jest zobowiązany ubezpieczony jako pracodawca (wyrok SN z 7 października 2003 r., II UK 76/03, OSNP 2004/14/247). Dlatego podpisanie w trakcie zwolnienia lekarskiego dokumentów finansowych nie może być traktowane jako prowadzenie działalności gospodarczej powodujące utratę prawa do zasiłku chorobowego (wyrok SN z 17 stycznia 2002 r., II UKN 710/2000, OSNP 2003/20/498).

 

Wykorzystywanie zwolnienia

 

Utratę prawa do zasiłku chorobowego powoduje wykorzystywanie zwolnienia od pracy w sposób niezgodny z jego celem. Za takie zachowanie pracownika uważa się nieprzestrzeganie wskazań lekarskich, np. nakazu leżenia w łóżku, zakazu wykonywania różnych prac domowych, prac w ogrodzie lub gospodarstwie rolnym lub wręcz wykorzystywanie tego zwolnienia do innych celów niż leczenie (por. Z. Salwa, Nowe przepisy o zasiłkach chorobowych). Nie uważa się jednak, że ubezpieczony wykorzystuje zwolnienie lekarskie niezgodnie z jego celem, jeżeli wyjechał na okres leczenia do rodziny i wskazał płatnikowi składek miejsce pobytu lub jeśli wykonywał, nawet będąc obłożnie chorym, czynności niezbędne dla zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych (por. H. Piętka, B. Staroń, Postępowanie kontrolne dotyczące korzystania ze zwolnień lekarskich, Sł. Pracow. 2001/4/1).

PRZYKŁAD: REMONT MIESZKANIA W CZASIE ZWOLNIENIA

Pracownik otrzymał zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby z adnotacją, że może chodzić. Pracodawca postanowił go skontrolować. Okazało się, że remontował gruntownie własne mieszkanie. Zaznaczenie na zaświadczeniu lekarskim, że chory może chodzić, nie usprawiedliwia wykonywania pracy przez pracownika, którego taka adnotacja dotyczy, ale upoważnia go do wykonywania zwykłych czynności życia codziennego (wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z 12 listopada 2002 r., III AUa 3189/01, Pr. Pracy 2003/10/43). W analizowanej sytuacji nie można uznać, iż pracownik wykorzystywał zwolnienie od pracy zgodnie z jego celem oraz że wykonywał czynności życia codziennego.

Badając, czy ubezpieczony z powodu swojego nagannego zachowania utraci prawo do zasiłku chorobowego, należy wziąć pod uwagę okoliczności konkretnego przypadku. Mogą bowiem zdarzyć się sytuacje, w których ubezpieczonemu, który formalnie postępuje sprzecznie z zaleceniami lekarskimi, nie będzie można postawić zarzutu, że wykorzystuje zwolnienie niezgodnie z jego celem, np. prawo do zasiłku chorobowego zachowa pracownik, który zgodnie z zaleceniami lekarza powinien leżeć, ale z uwagi na to, że mieszka sam, musi pójść do sklepu po niezbędne artykuły żywnościowe.

KIEDY ZASIŁEK NIE PRZYSŁUGUJE

Pomimo niezdolności do pracy zasiłek chorobowy nie będzie przysługiwał:

• za okresy niezdolności do pracy, w których ubezpieczony na podstawie przepisów o wynagradzaniu zachowuje prawo do wynagrodzenia,

• za okresy niezdolności do pracy przypadającej w czasie urlopu bezpłatnego, wychowawczego, tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności, z wyjątkiem przypadków, w których prawo do zasiłku wynika z ubezpieczenia chorobowego osób wykonujących odpłatnie pracę na podstawie skierowania do pracy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania,

• odsuniętemu od pracy (na podstawie decyzji właściwego organu zgodnie z przepisami o ustawy o chorobach zakaźnych i zakażeniach), z powodu podejrzenia o nosicielstwo zarazków choroby zakaźnej, jeżeli nie podjął proponowanej mu przez pracodawcę innej pracy niezabronionej takim osobom, odpowiadającej jego kwalifikacjom zawodowym, lub którą może wykonywać po uprzednim przeszkoleniu,

• za cały okres niezdolności do pracy, jeżeli niezdolność ta spowodowana została w wyniku umyślnego przestępstwa lub wykroczenia popełnionego przez tego ubezpieczonego,

• za okres pierwszych pięciu dni niezdolności do pracy, jeśli niezdolność ta spowodowana została nadużyciem alkoholu.

MONIKA BUGAJ-WOJCIECHOWSKA

monika.bugaj-wojciechowska@infor.pl

Podstawa prawna

• Art. 12-17 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 267 z późn. zm.).

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Unijne rozporządzenie DORA już obowiązuje. Które firmy muszą stosować nowe przepisy od 17 stycznia 2025 r.?

Od 17 stycznia 2025 r. w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie DORA. Objęte nim podmioty finansowe miały 2 lata na dostosowanie się do nowych przepisów w zakresie zarządzania ryzykiem ICT. Na niespełna miesiąc przed ostatecznym terminem wdrożenia zmian Europejski Bank Centralny opublikował raport SREP (Supervisory Review and Evaluation Process) za 2024 rok, w którym ze wszystkich badanych aspektów związanych z działalnością banków to właśnie ryzyko operacyjne i teleinformatyczne uzyskało najgorsze średnie wyniki. Czy Rozporządzenie DORA zmieni coś w tym zakresie? Na to pytanie odpowiadają eksperci Linux Polska.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

REKLAMA

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Transfer danych osobowych do Kanady – czy to bezpieczne? Co na to RODO?

Kanada to kraj, który kojarzy się nam z piękną przyrodą, syropem klonowym i piżamowym shoppingiem. Jednak z punktu widzenia RODO Kanada to „państwo trzecie” – miejsce, które nie podlega bezpośrednio unijnym regulacjom ochrony danych osobowych. Czy oznacza to, że przesyłanie danych na drugi brzeg Atlantyku jest ryzykowne?

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

REKLAMA