REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Konsument przed sądem

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Sprzedawca nie uznaje Twojej reklamacji ? Spróbuj oddać sprawę do sądu konsumenckiego działającego przy Inspekcji Handlowej. Jak to zrobić ?

 

Sądy konsumenckie rozstrzygają spory między konsumentami a przedsiębiorcami wynikające z zawieranych między nimi umów. Nie mogą jedynie zajmować się sporami dotyczącymi energii, banków, działalności bankowej, ubezpieczeniowej, pocztowej, telekomunikacyjnej, pośrednictwa finansowego, informatycznej, edukacyjnej oraz w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej.

Wartość przedmiotu sporu nie może przekroczyć 10 tys. zł.

Aby sąd konsumencki mógł rozstrzygnąć sprawę, muszą na to wyrazić zgodę obie strony: konsument i przedsiębiorca. Nie wystarczy więc, że konsument wniesie pozew, przedsiębiorca musi się poddać jurysdykcji tego sądu. Jednakże przedsiębiorcy odmawiają poddania się jurysdykcji sądu konsumenckiego. Tylko przez 10 miesięcy 2007 r. nie wyraziło zgody 757 przedsiębiorców (dotyczyło to 36 proc. wniosków).

Trzeba złożyć wniosek

Wniosek o rozpoznanie sporu może złożyć konsument, przedsiębiorca i organizacja konsumencka. W sądach dostępne są gotowe formularze, które trzeba wypełnić.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Oprócz wpisania danych powoda i pozwanego wystarczy zaznaczyć właściwy przedmiot sporu spośród 13 wyszczególnionych pozycji. Spór może się toczyć o: niedostarczenie produktu, brak świadczenia usługi, zwłokę w dostarczeniu produktu lub w świadczeniu usługi, wadliwość produktu, nienależytą jakość usługi, odmowę sprzedaży lub wykonania usługi, nieuzasadniony wzrost ceny, brak lub niepełną informację na temat produktu lub usługi. Przedmiotem sporu mogą być dodatkowe opłaty nieznane przy zawarciu umowy, a także produkty niezamówione bądź niezgodnie z zamówieniem lub usługi niezamówione. Oprócz tego strona może wpisać również inne żądanie.

Strona, która składa wniosek, musi w nim określić wartość przedmiotu sporu i wskazać żądanie. Na przykład żądać naprawy produktu lub należytego wykonania usługi, wymiany produktu, odstąpienia od umowy, informacji na temat produktu lub usługi, wypłaty odszkodowania, zwrotu pierwszej raty lub innych dokonanych wpłat, obniżenia ceny, dostawy produktu lub świadczenia usługi.

Do formularza warto dołączyć po jednej kopii, np. paragonu, umowy, potwierdzenia odbioru.

Sąd konsumencki doręcza odpis wniosku stronie przeciwnej, która w ciągu tygodnia składa odpowiedź na wniosek oraz oświadczenie o wyrażeniu zgody na rozpoznanie sprawy.

Po bezskutecznym upływie tego terminu, albo gdy pozwany nie wyrazi zgody na sąd polubowny, sprawa nie będzie rozstrzygana, a sąd zwróci wniosek wnioskodawcy.

Rozprawa jawna

Rozprawa jest jawna i odbywa się bez względu na obecność stron.

Superarbiter przewodniczy rozprawie. Oprócz niego sąd składa się jeszcze z dwóch arbitrów z listy stałych arbitrów sądu. Superarbiter dąży do pojednania stron i ugody. Gdy do ugody nie dochodzi, to sąd wydaje wyrok, najpóźniej w ciągu trzech dni od zakończenia rozprawy. Rozstrzyga w nim o żądaniach stron i przytacza motywy, którymi kierował się przy orzekaniu. W ciągu 14 dni od wydania wyroku sąd doręcza jego obu stronom.

Po wpłynięciu wniosku przewodniczący sądu konsumenckiego dokonuje jego wstępnego badania.

Jeżeli wniosek nie dotyczy sporu, który może być rozpatrywany przez sąd konsumencki, tj. o prawa majątkowe wynikające z umów sprzedaży produktów i świadczenia usług, wówczas przewodniczący pozostawia wniosek bez rozpatrzenia.

Zaskarżenie wyroku

Od wyroku sądu konsumenckiego nie przysługuje odwołanie. Strona może domagać się uchylenia wyroku przez sąd powszechny, gdy nie było zapisu na sąd polubowny albo był nieważny, strona została pozbawiona możliwości obrony swoich praw, nie był zachowany tryb postępowania, rozstrzygnięcie jest niezrozumiałe albo zawiera sprzeczności bądź zachodzą przyczyny, które stanowią podstawę skargi o wznowienie postępowania.

ZŁOŻENIE WNIOSKU

Podmioty uprawnione do złożenia wniosku o rozpatrzenie sporu przez sąd konsumencki:

• konsument - osoba fizyczna dokonująca czynności prawnej niezwiązanej z jej działalnością gospodarczą lub zawodową (np. klient poszedł do sklepu RTV i zakupił telewizor do celów prywatnych, w tym przypadku nabywca towaru jest konsumentem).

• przedsiębiorca - podmiot, który zawodowo, we własnym imieniu podejmuje działalność wytwórczą, handlową, budowlaną, usługową.

Od wniosku o rozpatrzenie sprawy przez sąd konsumencki nie jest pobierana żadna opłata, jednak podjęcie przez sąd konsumencki czynności jest połączone z wydatkami (dopuszczenie w postaci opinii rzeczoznawcy), sąd pobiera zaliczkę na pokrycie wydatków od strony, która wnosiła o podjęcie tej czynności. Gdy obie strony sporu (przedsiębiorca i konsument) domagają się przeprowadzenie czynności lub sąd dopuści te czynności z urzędu, strony ponoszą koszty w równych bądź innym stosunku.

Ważne!

Tekst regulaminu działania stałych polubownych sądów konsumenckich powinien znajdować się w siedzibie wojewódzkiego inspektoratu Inspekcji Handlowej w miejscu ogólnodostępnym dla zainteresowanych.

WYROK SĄDU KONSUMENCKIEGO POWINIEN ZAWIERAĆ:

• oznaczenie sądu, superarbitra, arbitrów i protokolanta

• datę i miejsce wydania wyroku

• oznaczenie stron

• oznaczenie przedmiotu sprawy

• rozstrzygnięcie o żądaniach stron

• przytoczenie motywów, którymi kierował się sąd przy wydaniu wyroku

• podpisy superarbitra i arbitrów.

PROCEDURY PRZED SĄDEM

REKLAMA

W przypadku braków formalnych wniosku (np. niedokładnego oznaczenia stron lub przedmiotu sporu), przewodniczący wzywa stronę, która wniosła ten wniosek, aby pod rygorem zwrócenia wniosku, do uzupełnienia go w terminie tygodniowym. Po bezskutecznym upływie terminu sąd zwraca wniosek wnioskodawcy.

Jeżeli w wyniku wstępnego badania wniosku okaże się, że sprawie można nadać bieg przewodniczący doręcza odpis wniosku stronie przeciwnej i wzywa ją, aby w terminie tygodnia od dnia doręczenia wezwania złożyła na piśmie odpowiedź na wniosek wraz z oświadczeniem, że zgadza się na rozstrzygnięcie sporu przez sąd konsumencki.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nadchodzi jawność wynagrodzeń. Komu pracodawca musi podać wysokość twoich zarobków

Europejska dyrektywa o jawności wynagrodzeń powinna być wdrożona przez państwa członkowskie do 2026 roku. Oznacza to, że Polsce już został praktycznie rok na zastosowanie się do tej dyrektywy. Na początek wynagrodzenia powinny być jawne w ogłoszeniach rekrutacyjnych.

Aktywnie w żłobku: Wiadomo, kiedy ZUS wypłaci pierwsze świadczenia za październik

ZUS poinformował, że pierwsze wypłaty świadczenia Aktywnie w żłobku znajdą się na rachunkach żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów 29 listopada 2024 r. W tym dniu ZUS przekaże na rachunki tych placówek świadczenie za październik. Placówki powinny wprowadzać dane do rejestrów żłobków (tzw. RKZ-5) do 5 dnia roboczego danego miesiąca za miesiąc poprzedni.

Sejm: Ochrona praw zwierząt a ingerencja w gospodarkę narodową

Sejm: Ochrona praw zwierząt a ingerencja w gospodarkę narodową. W piątek 22 listopada 2024 r. odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz zmianie niektórych innych ustaw.

Nowy obowiązek: Tysiące firm w Polsce złoży raport ESG za 2024 r. Sejm znowelizował przepisy

21 listopada Sejm przyjął nowelizację ustawy dot. obowiązków sprawozdawczych w zakresie zrównoważonego rozwoju. Obowiązek złożenia raportu ESG za 2024 r. obejmie ponad 3 tysiące firm w Polsce. W kolejnych latach regulacje obejmą szerszą grupę – w 2026 r. także małe i średnie przedsiębiorstwa notowane na rynkach regulowanych.

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

Pierwszy urlop wypoczynkowy. Jak ustalić prawo do urlopu i jego wymiar?

W pierwszym roku swojej pierwszej w życiu pracy pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Jednak zasady ustalania prawa do urlopu i jego wymiar nie są takie same jak pracowników z dłuższym stażem pracy.

Tylko do 30 listopada 2024 r. można składać wnioski o dodatkowe wsparcie na uczniów do 24 roku życia 150 lub 300 zł. Jest jeden wyjątek

Zakład Ubezpieczeń Społecznych do 30 listopada 2024 r. przyjmuje wnioski o świadczenie z programu "Dobry start" (150 lub 300 zł). Jest jednak jeden wyjątek, w którym wniosek o dodatkowe pieniądze można złożyć później. Jaki?

Czy 24 listopada to niedziela handlowa?

Czy 24 listopada to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

REKLAMA

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Sejm: Osoby niepełnosprawne. Brak wyrównania od 1 lipca 2024 r. [projekt nowelizacji]

To wielkie rozczarowanie dla pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne. Mieli obiecane podwyżki kwot dofinansowań od 1 lipca 2024 r. Z wstecznym wyrównaniem dla nowych stawek 2760 zł, 1550 zł, 575 zł.

REKLAMA