REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy zasiłek opiekuńczy nie przysługuje

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Aneta Maj
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik nie otrzyma zasiłku opiekuńczego, jeżeli inni członkowie rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym mogą zapewnić opiekę dziecku lub choremu członkowi rodziny.

 

Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobie podlegającej ubezpieczeniu chorobowemu, która jest zwolniona od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do lat ośmiu w wymienionych w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa sytuacjach, chorym dzieckiem w wieku do lat 14 lub innym chorym członkiem rodziny (w tym dzieckiem po ukończeniu 14 lat).

Brak innych opiekunów

Jednym z warunków przyznania osobie podlegającej ubezpieczonemu chorobowemu zasiłku opiekuńczego jest brak innych osób, pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, mogących zapewnić opiekę dziecku albo innemu członkowi rodziny.

Płatnik zasiłku - pracodawca albo oddział ZUS, jest informowany o tym, że nie ma innych członków rodziny, tzw. domowników, mogących zapewnić opiekę, poprzez oświadczenie złożone przez ubezpieczonego we wniosku do uzyskania zasiłku opiekuńczego (druk ZUS Z-15). Płatnik zasiłku przyjmuje, że oświadczenie jest zgodne z prawdą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Postępowanie wyjaśniające

Jeżeli zasiłek wypłaca pracodawca i podczas ustalania prawa do niego ma wątpliwości, czy oświadczenie ubezpieczonego jest zgodne ze stanem faktycznym albo uzyskał informację, że podał on nieprawdziwe dane, powinien je wyjaśnić. Jeżeli na przykład pracownica, która korzysta ze zwolnienia od pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym dzieckiem podaje we wniosku o zasiłek opiekuńczy, że jej małżonek nie pracuje i jednocześnie, że nie ma innego domownika mogącego sprawować opiekę nad chorym dzieckiem, wówczas pracodawca powinien uzyskać dodatkowe wyjaśnienia, dlaczego niepracujący ojciec dziecka nie może sprawować nad nim opieki.

PRZYKŁAD: POSTĘPOWANIE WYJAŚNIAJĄCE PRZED ZUS

Pracownica przedstawiła pracodawcy zwolnienie z tytułu sprawowania opieki nad chorym sześcioletnim dzieckiem, dołączając wniosek do uzyskania zasiłku opiekuńczego na druku ZUS Z-15. Z informacji zawartych we wniosku wynikało, że mąż pracownicy jest zatrudniony. Pracodawca dowiedział się, że prowadzi on pozarolniczą działalność i w związku z tym odmówił wypłaty zasiłku opiekuńczego. Ponieważ pracownica nie zgadzała się z decyzją pracodawcy, wystąpiła do oddziału ZUS o wydanie decyzji w tej sprawie. Oddział ZUS przeprowadził postępowanie wyjaśniające, z którego wynikało, że pracodawca odmówił prawa do zasiłku opiekuńczego bez szczegółowego zbadania sprawy. Z dodatkowych wyjaśnień uzyskanych od pracownicy wynikało bowiem, że jej małżonek rzeczywiście pracuje i choć nie jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę, a wykonuje pozarolniczą działalność, jednak jest to taka działalność, której godzin pracy nie może dowolnie ustalać, ponieważ jest jednoosobowym właścicielem agencji pocztowej świadczącej usługi codziennie w godzinach od 8.00 do 16.00. Ponieważ mąż pracownicy w związku z charakterem prowadzonej działalności nie może w sposób dowolny regulować swojego czasu pracy i prowadzenie tej działalności pokrywa się z godzinami pracy pracownicy, ma ona prawo do zasiłku opiekuńczego. Po dokonanych ustaleniach oddział ZUS przesłał w tej sprawie pismo wyjaśniające do pracodawcy pracownicy, który na tej podstawie dokonał wypłaty zasiłku opiekuńczego. Ponieważ pracodawca zgadzał się z wyjaśnieniem otrzymanym z oddziału ZUS i wypłacił należny pracownicy zasiłek, nie było konieczności wydawania w tej sprawie decyzji.

Wypłata, gdy są domownicy

Wyjaśnić trzeba, że są sytuacje gdy ubezpieczony otrzymuje zasiłek opiekuńczy, mimo że we wspólnym gospodarstwie domowym są inni członkowie rodziny, jeśli nie można uznać ich za domowników mogących zapewnić opiekę. Tak jest w przypadku, gdy członkiem rodziny jest osoba całkowicie niezdolna do pracy. Za osobę, która jest całkowicie niezdolna do pracy uważa się osobę, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy. Oceny niezdolności do pracy oraz jej stopnia (niezdolność do pracy może być częściowa lub całkowita) dokonuje lekarz orzecznik ZUS, wydając w tej sprawie stosowne orzeczenie. Jeżeli zatem, zgodnie z oświadczeniem pracownicy, jej mąż nie pracuje, ale posiada orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy, wówczas po przedłożeniu takiego orzeczenia pracodawcy nie będzie żadnych przeszkód do wypłaty zasiłku opiekuńczego.

Za członka rodziny pozostającego we wspólnym gospodarstwie domowym, mogącego zapewnić opiekę, nie uważa się również:

• osoby chorej,

• osoby, która ze względu na wiek jest niesprawna fizycznie lub psychicznie,

• osoby prowadzącej gospodarstwo rolne,

• pracownika odpoczywającego po pracy na nocnej zmianie,

• osoby prowadzącej działalność pozarolniczą, która nie może regulować swojego czasu pracy w sposób dowolny (ma ustalone godziny pracy),

• osoby niezobowiązanej do sprawowania opieki na podstawie przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli odmawia ona sprawowania opieki (np. babcia dziecka).

Gdy z analizy stanu faktycznego danej sprawy wynika, że z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym pozostają inni członkowie rodziny, którzy nie mogą sprawować opieki nad dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny, wówczas należy wyjaśnić przyczyny, dla których tych osób nie uważa się za domowników mogących zapewnić opiekę.

Choroba małego dziecka

Szczególna jest sytuacja rodziców sprawujących opiekę nad chorym dzieckiem w wieku do dwóch lat. Przysługuje im bowiem zasiłek opiekuńczy nawet wtedy, gdy są inni członkowie rodziny, którzy mogliby zapewnić dziecku opiekę.

Przeanalizujmy powyższe na podstawie następujące stanu faktycznego. Pracownica wystąpiła z wnioskiem o wypłatę zasiłku opiekuńczego z uwagi na konieczność osobistego sprawowania opieki nad chorym 11-miesięcznym dzieckiem. We wniosku o zasiłek na druku ZUS Z-15 złożyła oświadczenie, że jej mąż nie pracuje (jest osobą bezrobotną). W przedstawionej sytuacji pracodawca mógł podjąć wypłatę zasiłku opiekuńczego. Fakt, iż ojciec dziecka nie pracuje, nie ma znaczenia, gdy matka sprawuje opiekę nad chorym dzieckiem, które nie ukończyło dwóch lat życia, a ponadto zostały spełnione pozostałe warunki do wypłaty zasiłku.

PRZYKŁAD: BRAK DOMOWNIKÓW MOGĄCYCH ZAPEWNIĆ DZIECKU OPIEKĘ

Pracownica wykonująca pracę w godzinach od 6.00 do 14.00 otrzymała zwolnienie lekarskie od pracy z tytułu konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym dzieckiem w wieku ośmiu lat, na okres od 10 do 14 marca 2008 r. Zwolnienie to wraz z wnioskiem na druku ZUS Z-15 złożyła pracodawcy w celu ustalenia prawa i wypłaty zasiłku opiekuńczego. Z oświadczenia pracownicy zawartego we wniosku o zasiłek opiekuńczy wynikało, że:

• nie ma innych domowników mogących w okresie od 10 do 14 marca 2008 r. zapewnić opiekę choremu dziecku,

• pracownica nie jest zatrudniona w systemie pracy zmianowej,

• mąż pracownicy jest zatrudniony w systemie pracy zmianowej,

• w 2008 r. mąż pracownicy nie pobierał zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad dzieckiem ani innym chorym członkiem rodziny.

Po analizie danych zawartych we wniosku pracodawca poprosił pracownicę o uzupełnienie informacji dotyczących godzin, w których był zatrudniony jej mąż w okresie, gdy ona sprawowała opiekę nad chorym dzieckiem. Z wyjaśnienia pracownicy wynikało, że w tych dniach pracował on w godzinach od 22.00 do 6.00. Pracodawca dokonał wypłaty zasiłku opiekuńczego za okres od 10 do 14 marca 2008 r. Zostały bowiem spełnione warunki do wypłaty, tj. nie został przekroczony limit wypłaty zasiłku (60 dni w roku kalendarzowym), a ojca dziecka w okresie sprawowania przez pracownicę opieki nie uważa się za domownika mogącego zapewnić opiekę, ponieważ odpoczywał po pracy na nocnej zmianie.

WNIOSEK O WYDANIE DECYZJI

Jeżeli pracodawca odmówi ubezpieczonemu prawa do zasiłku opiekuńczego uzasadniając, że jest inny członek rodziny, który mógł sprawować opiekę w okresie korzystania przez ubezpieczonego ze zwolnienia lekarskiego z tytułu sprawowania opieki, a ubezpieczony nie zgadza się z ustaleniami pracodawcy, może wystąpić do oddziału ZUS z wnioskiem o wydanie decyzji w tej sprawie.

ANETA MAJ

gp@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

Art. 32 ust. 1, art. 33 ust. 1 pkt 1, art. 34 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 267 z późn. zm.).

Par. 18 i 21 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. nr 65, poz. 742 z późn. zm.).

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Idą rewolucyjne zmiany w urlopach. To już postanowione. „Kończymy z tym absurdem”

Harują ciężko całymi latami, ale to harowanie nie wlicza się do stażu pracy. O taką, obwarowaną przepisami ścianę, rozbijają się zatrudniani na umowach-zleceniach i ci , którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Czy teraz wreszcie się to zmieni? Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy, który przyniesie rewolucję dotyczące zasad, na jakich staż pracy zostanie wyliczony. To z kolei pociągnie za sobą zmiany w prawach do urlopu.

MEN chce by egzamin ósmoklasisty znowu odbywał się w kwietniu. Liczne zmiany w prawie oświatowym [projekt]

W dniu 14 kwietnia 2025 r. opublikowano założenia obszernej i wielowątkowej nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Wśród proponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian są m.in.: powrót do kwietniowego terminu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, możliwość zatrudnienie w publicznym przedszkolu osoby niebędącej nauczycielem do wszystkich zajęć, czy rezygnacja z określania wymiaru godzin wychowania fizycznego.

REKLAMA

Nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych od 1 października 2025 r. [projekt] Będzie drożej, czy jednak nie

Rząd planuje, by nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października 2025 r., a nie 1 lipca br. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

ZUS: Dodatek do renty dla niepełnosprawnego Piotra na wózku. Brak dodatku dla Katarzyny niewidomej od 30. roku życia

Piotr i Katarzyna są ciężko poszkodowani przez los, znaczne stopnie niepełnosprawności i niesamodzielności. Nie wiadomo dlaczego rodzaj świadczeń dla nich jest zależny od wieku nabycia niepełnosprawności. Piotr o kulach od 17. roku życia, to renta socjalna albo stare świadczenie pielęgnacyjne. Paweł o kulach od 30-ego roku to renta z tytułu niezdolności do pracy.

ZUS: Wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią. 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety. Kiedy decyzja ws. renty wdowiej? Postępowanie wyjaśniające. Jakie dokumenty przygotować?

W lipcu rozpoczną się pierwsze wypłaty tzw. renty wdowiej. Z Danych ZUS wynika, że od 1 stycznia 2025 r. wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią, z czego 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety.

Edukacja zdrowotna w szkołach – na uczelniach studia podyplomowe dla nauczycieli

Edukacja zdrowotna to nowy przedmiot w szkołach, który zostanie wprowadzony od 1 września 2025 r. W związku z tym na 11 uczelniach zostaną uruchomione studia podyplomowe w zakresie edukacji zdrowotnej. Studia nadadzą nauczycielom kwalifikacje do nauczania nowego przedmiotu.

REKLAMA

Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

Emerycie, rencisto, nie dostałeś z ZUS-u deklaracji PIT za 2024 rok? Możesz dostać duplikat - jak to załatwić?

Jesteś emerytem lub rencistą i nie masz deklaracji podatkowej PIT? A może otrzymałeś PIT ale go zgubiłeś lub jest zniszczony? Wyjaśniamy czy możesz otrzymać duplikat tego dokumentu z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA