REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wspólnota musi zebrać się do 31 marca.

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zarząd lub zarządca wspólnoty mieszkaniowej muszą do 31 marca zwołać zebranie właścicieli. Na nim zostanie uchwalony roczny plan gospodarczego zarządu nieruchomością wspólną i opłat na pokrycie kosztów zarządu.

 

Kto we wspólnocie mieszkaniowej zwołuje zebranie właścicieli?

 

Zebranie ogółu właścicieli lokali powinno zostać zwołane co najmniej raz w roku, nie później niż w I kwartale. Do 31 marca każdego roku kalendarzowego musi go zwołać zarząd lub zarządca, któremu został powierzony zarząd nieruchomością wspólną.

Zebrania ogółu właścicieli mogą być zwoływane częściej w razie potrzeby przez zarząd lub zarządcę. Można je zwołać także na wniosek właścicieli lokali dysponujących co najmniej 1/10 udziałów w nieruchomości wspólnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Na corocznym zebraniu właściciele lokali uchwalają coroczny plan gospodarczy zarządu nieruchomością wspólną i opłat na pokrycie kosztów zarządu. Oceniają też pracę zarządu lub zarządcy, któremu powierzyli zarząd nieruchomością wspólną. Przedmiotem zebrania jest też wysłuchanie sprawozdania zarządu i podjęcie uchwały w sprawie udzielenia mu absolutorium.

Mogą podjąć uchwałę o udzieleniu mu albo o nieudzieleniu absolutorium. Podstawą do sporządzenia rocznego sprawozdania z działalności jest pozaksięgowa ewidencja kosztów i przychodów. Sprawozdanie musi obejmować rok kalendarzowy i zawierać zestawienie przychodów i kosztów oraz dokumentację na ich potwierdzenie. Oprócz tego powinno obejmować również relację z innych czynności z zakresu zarządu.

Uchwała w sprawie corocznego planu podejmowana jest na podstawie projektu, który ogółowi właścicieli przedstawia zarząd. Zarząd powinien też zapewnić organizację zebrania, czyli przygotować lokal, zawiadomić właścicieli o terminie, opracować porządek zebrania i przygotować projekty uchwał. Gdyby zaś zabrakło właścicieli do uzyskania większości głosów oddanych na zebraniu, zarząd powinien zebrać je w trybie indywidualnego głosowania.

REKOMENDACJA

Żądać zwołania zebrania mogą wyłącznie właściciele lokali wyodrębnionych, które stanowią już samodzielne nieruchomości. Osoby małoletnie, które są właścicielami nieruchomości na corocznym zebraniu, są reprezentowane przez rodziców, opiekunów lub kuratorów.

Podstawa prawna

• Art. 30 i 31 ustawy z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 80, poz. 903 z późn. zm.).

 

Co powinien zawierać coroczny plan gospodarczy?

 

W corocznym planie gospodarczym zarząd powinien zamieścić wykaz czynności, które przewiduje się realizować w ciągu roku. Należy też w nim wykazać prognozowane koszty inwestycji.

W planie należy też zawrzeć przypuszczalne koszty funkcjonowania wspólnoty mieszkaniowej, dotyczące utrzymania nieruchomości wspólnej, np. opłat za wywóz nieczystości, prąd, wodę, ogrzewanie, a także koszty wynagrodzeń członków zarządu, dozorcy, telefonów, materiałów biurowych.

W sprawie przyjęcia corocznego planu gospodarczego członkowie wspólnoty podejmują uchwałę.

REKOMENDACJA

Przepisy ustawy o własności lokali nie przewidują instytucji kworum, czyli minimalnej liczby obecnych na zebraniu właścicieli niezbędnej dla prowadzenia zebrania i podejmowania rozstrzygnięć. Dlatego na ważność zebrania nie wpływa liczba obecnych na nim właścicieli.

 

W jaki sposób zarząd powinien zawiadomić o zebraniu?

 

REKLAMA

O corocznym zebraniu zarząd albo zarządca zawiadamia każdego właściciela lokalu na piśmie przynajmniej na tydzień przed terminem zebrania. W zawiadomieniu musi określi dzień, godzinę, miejsce i porządek obrad. Gdyby zaś na zebraniu planowano wprowadzić zmiany we wzajemnych prawach i obowiązkach właścicieli lokali, to wówczas w zawiadomieniu należy wskazać treść tej zmiany.

Podczas zebrania właściciele lokali mogą wyjść poza zaplanowany wcześniej porządek obrad i poruszyć sprawy, które nie zostały wcześniej w nim uwzględnione. Mogą też podejmować w tych sprawach uchwały.

REKOMENDACJA

Właściciele lokali powinni zostać zawiadomieni o zebraniu w sposób właściwy, bo tylko wówczas jest ono ważne. Gdyby zaś zostali powiadomieni w sposób niewłaściwy, to zebranie nie będzie ważne i nie będą mogły zostać na nim podjęte uchwały.

Nie każdy musi dostać pismo kierowane odrębnie do siebie. Wystarczy, że członek zarządu zbierze podpisy wszystkich właścicieli lokali na piśmie, które zawiera listę członków wspólnoty oraz podaje termin, miejsce i porządek zebrania. Uważa się, że podpis właściciela lokalu na takim dokumencie oznacza, że przyjął on do wiadomości zawiadomienie o zebraniu.

Podstawa prawna

• Art. 32 ustawy z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 80, poz. 903 z późn. zm.).

 

Ile wynosi okres rozliczeniowy wspólnoty?

 

Okresem rozliczeniowym wspólnoty jest rok kalendarzowy. Po zakończeniu tego okresu zarząd lub zarządca wspólnoty ma obowiązek przedstawić właścicielom lokali sprawozdanie ze swojej działalności za poprzedni rok, na corocznym zebraniu.

Zarząd lub zarządca prowadzi dla każdej nieruchomości wspólnej ewidencję pozaksięgową kosztów zarządu nieruchomością wspólną oraz zaliczek uiszczonych na pokrycie tych kosztów, a także rozliczeń z innych tytułów na rzecz nieruchomości wspólnej. Informacje te zostają uwzględnione w przygotowanym na coroczne zebranie sprawozdaniu zarządu.

REKOMENDACJA

Dlatego po zakończeniu każdego roku obrachunkowego powinno odbyć się coroczne zebranie ogółu właścicieli lokali. Gdyby zarząd lub zarządca nie zwołali go do 31 marca, to wówczas może je zwołać każdy z właścicieli.

Podstawa prawna

• Art. 29 ustawy z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 80, poz. 903 z późn. zm.).

 

Jak podejmowane są uchwały przez ogół właścicieli?

 

Uchwały podejmowane są przez ogół właścicieli na zebraniu lub w drodze indywidualnego zbierania głosów. Uchwała może też być wynikiem głosów oddanych częściowo na zebraniu, a częściowo w drodze indywidualnego zbierania.

Uchwały zapadają większością głosów właścicieli lokali liczoną według wielkości udziałów. Jednak w umowie lub w uchwale podjętej w tym trybie właściciele mogą postanowić, że na każdego z nich przypada jeden głos.

Głosowanie według zasady, że na każdego właściciela przypada jeden głos, wprowadza się wówczas, gdy suma udziałów w nieruchomości wspólnej nie jest równa 1 albo większość udziałów należy do jednego właściciela, bądź gdy oba te warunki są spełnione łącznie. Zasady te wprowadza się wówczas na żądanie właścicieli, którzy łącznie posiadają co najmniej jedną piatą udziałów w nieruchomości wspólnej.

REKOMENDACJA

O treści uchwały, która została podjęta z udziałem głosów zebranych indywidualnie, każdy właściciel powinien zostać powiadomiony na piśmie.

Podstawa prawna

• Art. 23 ustawy z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 80, poz. 903 z późn. zm.).

 

Czy każdą uchwałę podjętą na corocznym zebraniu można zaskarżyć do sądu?

 

Właściciel lokalu może zaskarżyć uchwałę do sądu z następujących powodów:

• niezgodności z przepisami lub z umową właścicieli lokali,

• naruszenia zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną,

• naruszenia interesów właściciela lokalu.

W pozwie właściciel lokalu może zgłosić zarzuty merytoryczne albo formalne. Jednak formalne mogą stanowić podstawę do uchylenia uchwały wspólnoty tylko wówczas, gdy wadliwość postępowania miała wpływ lub mogła go mieć na treść uchwały.

REKOMENDACJA

Zaskarżona uchwała podlega wykonaniu. Sąd może jednak wstrzymać jej wykonanie do czasu zakończenia sprawy.

Podstawa prawna

• Art. 25 ustawy z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 80, poz. 903 z późn. zm.).

 

Wzór pełnomocnictwa- zobacz


Wzór pozwu o unieważnienie uchwały- zobacz.


Terminy zebrań właścicieli lokali - zobacz.


MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Chodzi o większą ochronę praw i wolności uczniów. Będą usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki oraz kary dla uczniów

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

Odzież trudnopalna: norma BHP. Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników i wspierać zrównoważony rozwój?

Jakie są normy BHP dla odzieży trudnopalnej w 2025 roku? Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników w odzieży trudnopalnej i jednocześnie wspierać zrównoważony rozwój? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Premier Tusk zapowiada gospodarczy nacjonalizm: Przyszedł czas na odbudowę i repolonizację

Premier Donald Tusk zaapelował do przedsiębiorców o wsparcie w budowie narodowej gospodarki. Stwierdził, że nowoczesny, gospodarczy nacjonalizm będzie bardzo poważną konfrontacją tak, by nikt nie podbierał tego, co należy się polskim firmom.

Do kiedy PIT? Zbliża się termin końcowy na rozliczenie PIT

Na co uważać przy rozliczeniu PIT za 2024 rok? Oto kilka wskazówek dla tych, którzy jeszcze tego nie zrobili. Do kiedy należy złożyć PIT? Zbliża się termin końcowy.

REKLAMA

Nowelizacja Kodeksu pracy: Co dalej z jawnością wynagrodzeń?

W Sejmie trwają prace nad poselskim projektem nowelizacji Kodeksu pracy. Miał on wprowadzić jawność wynagrodzeń w firmach i obowiązek przedstawiania w ofertach pracy proponowanego wynagrodzenia. Co dalej z tym projektem?

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, by umożliwić obniżki cen

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

Co nowego dla przedsiębiorców w 2025? Dużo: Prezydent RP podpisał ustawę - o różnych ulgach i dofinansowaniach dla pracodawców

Podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia nie dotyczy tylko przywilejów dla pracowników, bezrobotnych, osób z niepełnosprawnościami. W bardzo obszernej ustawie można znaleźć szereg przepisów uprawniających pracodawców do wielu ulg, w tym z zakresie opłacania składek ubezpieczeniowych, jak i dofinansowań.

REKLAMA

Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

REKLAMA