REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wspólnota musi zebrać się do 31 marca.

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zarząd lub zarządca wspólnoty mieszkaniowej muszą do 31 marca zwołać zebranie właścicieli. Na nim zostanie uchwalony roczny plan gospodarczego zarządu nieruchomością wspólną i opłat na pokrycie kosztów zarządu.

 

Kto we wspólnocie mieszkaniowej zwołuje zebranie właścicieli?

 

Zebranie ogółu właścicieli lokali powinno zostać zwołane co najmniej raz w roku, nie później niż w I kwartale. Do 31 marca każdego roku kalendarzowego musi go zwołać zarząd lub zarządca, któremu został powierzony zarząd nieruchomością wspólną.

Zebrania ogółu właścicieli mogą być zwoływane częściej w razie potrzeby przez zarząd lub zarządcę. Można je zwołać także na wniosek właścicieli lokali dysponujących co najmniej 1/10 udziałów w nieruchomości wspólnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Na corocznym zebraniu właściciele lokali uchwalają coroczny plan gospodarczy zarządu nieruchomością wspólną i opłat na pokrycie kosztów zarządu. Oceniają też pracę zarządu lub zarządcy, któremu powierzyli zarząd nieruchomością wspólną. Przedmiotem zebrania jest też wysłuchanie sprawozdania zarządu i podjęcie uchwały w sprawie udzielenia mu absolutorium.

Mogą podjąć uchwałę o udzieleniu mu albo o nieudzieleniu absolutorium. Podstawą do sporządzenia rocznego sprawozdania z działalności jest pozaksięgowa ewidencja kosztów i przychodów. Sprawozdanie musi obejmować rok kalendarzowy i zawierać zestawienie przychodów i kosztów oraz dokumentację na ich potwierdzenie. Oprócz tego powinno obejmować również relację z innych czynności z zakresu zarządu.

Uchwała w sprawie corocznego planu podejmowana jest na podstawie projektu, który ogółowi właścicieli przedstawia zarząd. Zarząd powinien też zapewnić organizację zebrania, czyli przygotować lokal, zawiadomić właścicieli o terminie, opracować porządek zebrania i przygotować projekty uchwał. Gdyby zaś zabrakło właścicieli do uzyskania większości głosów oddanych na zebraniu, zarząd powinien zebrać je w trybie indywidualnego głosowania.

REKOMENDACJA

Żądać zwołania zebrania mogą wyłącznie właściciele lokali wyodrębnionych, które stanowią już samodzielne nieruchomości. Osoby małoletnie, które są właścicielami nieruchomości na corocznym zebraniu, są reprezentowane przez rodziców, opiekunów lub kuratorów.

Podstawa prawna

• Art. 30 i 31 ustawy z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 80, poz. 903 z późn. zm.).

 

Co powinien zawierać coroczny plan gospodarczy?

 

W corocznym planie gospodarczym zarząd powinien zamieścić wykaz czynności, które przewiduje się realizować w ciągu roku. Należy też w nim wykazać prognozowane koszty inwestycji.

W planie należy też zawrzeć przypuszczalne koszty funkcjonowania wspólnoty mieszkaniowej, dotyczące utrzymania nieruchomości wspólnej, np. opłat za wywóz nieczystości, prąd, wodę, ogrzewanie, a także koszty wynagrodzeń członków zarządu, dozorcy, telefonów, materiałów biurowych.

W sprawie przyjęcia corocznego planu gospodarczego członkowie wspólnoty podejmują uchwałę.

REKOMENDACJA

Przepisy ustawy o własności lokali nie przewidują instytucji kworum, czyli minimalnej liczby obecnych na zebraniu właścicieli niezbędnej dla prowadzenia zebrania i podejmowania rozstrzygnięć. Dlatego na ważność zebrania nie wpływa liczba obecnych na nim właścicieli.

 

W jaki sposób zarząd powinien zawiadomić o zebraniu?

 

REKLAMA

O corocznym zebraniu zarząd albo zarządca zawiadamia każdego właściciela lokalu na piśmie przynajmniej na tydzień przed terminem zebrania. W zawiadomieniu musi określi dzień, godzinę, miejsce i porządek obrad. Gdyby zaś na zebraniu planowano wprowadzić zmiany we wzajemnych prawach i obowiązkach właścicieli lokali, to wówczas w zawiadomieniu należy wskazać treść tej zmiany.

Podczas zebrania właściciele lokali mogą wyjść poza zaplanowany wcześniej porządek obrad i poruszyć sprawy, które nie zostały wcześniej w nim uwzględnione. Mogą też podejmować w tych sprawach uchwały.

REKOMENDACJA

Właściciele lokali powinni zostać zawiadomieni o zebraniu w sposób właściwy, bo tylko wówczas jest ono ważne. Gdyby zaś zostali powiadomieni w sposób niewłaściwy, to zebranie nie będzie ważne i nie będą mogły zostać na nim podjęte uchwały.

Nie każdy musi dostać pismo kierowane odrębnie do siebie. Wystarczy, że członek zarządu zbierze podpisy wszystkich właścicieli lokali na piśmie, które zawiera listę członków wspólnoty oraz podaje termin, miejsce i porządek zebrania. Uważa się, że podpis właściciela lokalu na takim dokumencie oznacza, że przyjął on do wiadomości zawiadomienie o zebraniu.

Podstawa prawna

• Art. 32 ustawy z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 80, poz. 903 z późn. zm.).

 

Ile wynosi okres rozliczeniowy wspólnoty?

 

Okresem rozliczeniowym wspólnoty jest rok kalendarzowy. Po zakończeniu tego okresu zarząd lub zarządca wspólnoty ma obowiązek przedstawić właścicielom lokali sprawozdanie ze swojej działalności za poprzedni rok, na corocznym zebraniu.

Zarząd lub zarządca prowadzi dla każdej nieruchomości wspólnej ewidencję pozaksięgową kosztów zarządu nieruchomością wspólną oraz zaliczek uiszczonych na pokrycie tych kosztów, a także rozliczeń z innych tytułów na rzecz nieruchomości wspólnej. Informacje te zostają uwzględnione w przygotowanym na coroczne zebranie sprawozdaniu zarządu.

REKOMENDACJA

Dlatego po zakończeniu każdego roku obrachunkowego powinno odbyć się coroczne zebranie ogółu właścicieli lokali. Gdyby zarząd lub zarządca nie zwołali go do 31 marca, to wówczas może je zwołać każdy z właścicieli.

Podstawa prawna

• Art. 29 ustawy z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 80, poz. 903 z późn. zm.).

 

Jak podejmowane są uchwały przez ogół właścicieli?

 

Uchwały podejmowane są przez ogół właścicieli na zebraniu lub w drodze indywidualnego zbierania głosów. Uchwała może też być wynikiem głosów oddanych częściowo na zebraniu, a częściowo w drodze indywidualnego zbierania.

Uchwały zapadają większością głosów właścicieli lokali liczoną według wielkości udziałów. Jednak w umowie lub w uchwale podjętej w tym trybie właściciele mogą postanowić, że na każdego z nich przypada jeden głos.

Głosowanie według zasady, że na każdego właściciela przypada jeden głos, wprowadza się wówczas, gdy suma udziałów w nieruchomości wspólnej nie jest równa 1 albo większość udziałów należy do jednego właściciela, bądź gdy oba te warunki są spełnione łącznie. Zasady te wprowadza się wówczas na żądanie właścicieli, którzy łącznie posiadają co najmniej jedną piatą udziałów w nieruchomości wspólnej.

REKOMENDACJA

O treści uchwały, która została podjęta z udziałem głosów zebranych indywidualnie, każdy właściciel powinien zostać powiadomiony na piśmie.

Podstawa prawna

• Art. 23 ustawy z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 80, poz. 903 z późn. zm.).

 

Czy każdą uchwałę podjętą na corocznym zebraniu można zaskarżyć do sądu?

 

Właściciel lokalu może zaskarżyć uchwałę do sądu z następujących powodów:

• niezgodności z przepisami lub z umową właścicieli lokali,

• naruszenia zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną,

• naruszenia interesów właściciela lokalu.

W pozwie właściciel lokalu może zgłosić zarzuty merytoryczne albo formalne. Jednak formalne mogą stanowić podstawę do uchylenia uchwały wspólnoty tylko wówczas, gdy wadliwość postępowania miała wpływ lub mogła go mieć na treść uchwały.

REKOMENDACJA

Zaskarżona uchwała podlega wykonaniu. Sąd może jednak wstrzymać jej wykonanie do czasu zakończenia sprawy.

Podstawa prawna

• Art. 25 ustawy z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 80, poz. 903 z późn. zm.).

 

Wzór pełnomocnictwa- zobacz


Wzór pozwu o unieważnienie uchwały- zobacz.


Terminy zebrań właścicieli lokali - zobacz.


MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Unijne rozporządzenie DORA już obowiązuje. Które firmy muszą stosować nowe przepisy od 17 stycznia 2025 r.?

Od 17 stycznia 2025 r. w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie DORA. Objęte nim podmioty finansowe miały 2 lata na dostosowanie się do nowych przepisów w zakresie zarządzania ryzykiem ICT. Na niespełna miesiąc przed ostatecznym terminem wdrożenia zmian Europejski Bank Centralny opublikował raport SREP (Supervisory Review and Evaluation Process) za 2024 rok, w którym ze wszystkich badanych aspektów związanych z działalnością banków to właśnie ryzyko operacyjne i teleinformatyczne uzyskało najgorsze średnie wyniki. Czy Rozporządzenie DORA zmieni coś w tym zakresie? Na to pytanie odpowiadają eksperci Linux Polska.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

REKLAMA

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Transfer danych osobowych do Kanady – czy to bezpieczne? Co na to RODO?

Kanada to kraj, który kojarzy się nam z piękną przyrodą, syropem klonowym i piżamowym shoppingiem. Jednak z punktu widzenia RODO Kanada to „państwo trzecie” – miejsce, które nie podlega bezpośrednio unijnym regulacjom ochrony danych osobowych. Czy oznacza to, że przesyłanie danych na drugi brzeg Atlantyku jest ryzykowne?

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

REKLAMA