REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czego komornik nie może zająć

Małgorzata Kryszkiewicz
Małgorzata Kryszkiewicz

REKLAMA

Nie wszystkie składniki majątku dłużnika podlegają egzekucji. Przepisy prawa wymieniają także rodzaje majątku, z których prowadzenie egzekucji jest możliwe, ale tylko w ograniczonym zakresie.

Wbrew pozorom prawo wymienia wiele rzeczy i praw majątkowych, których komornik nie może zająć dla zaspokojenia należności wierzyciela. Wyłączenia bądź ograniczenia egzekucji są zawarte w kilku aktach prawnych, wśród których najważniejsze to kodeks postępowania egzekucyjnego oraz kodeks pracy.

Utrzymanie dłużnika

REKLAMA

Kodeks postępowania cywilnego ogranicza egzekucję co do wybranych przedmiotów i kwot pieniężnych, aby w ten sposób zapewnić minimalne standardy ochrony dłużnika. Artykuł 829 k.p.c. wymienia wiele składników majątku dłużnika, których komornikowi nie wolno zajmować. W punkcie 1 tego artykułu wskazano przedmioty wyposażenia domowego o podstawowym standardzie, czyli urządzenia domowe, pościel, bielizna i ubranie codzienne, niezbędne dla dłużnika i będących na jego utrzymaniu członków jego rodziny. Nie zawsze jednak ta codzienna przydatność przedmiotów jest jednoznaczna. Ocena, czy występuje ona w konkretnym przypadku, należy do komornika. Dłużnik może jednak z nią nie zgadzać się i złożyć skargę na czynności komornika.

Następne punkty omawianego artykułu (2 i 3) stanowią, że komornikowi nie wolno przeprowadzić egzekucji z zapasów żywności i opału wystarczających na okres jednego miesiąca, a także z jednej krowy lub dwóch kóz albo trzech owiec, jeżeli są one potrzebne dla wyżywienia dłużnika i jego rodziny. Obecnie jednak wierzyciele rzadko żądają zaspokojenia swoich należności z takich składników majątkowych dłużnika, nie mają one bowiem zbyt dużej wartości rynkowej.

W punkcie 4 wskazano z kolei narzędzia i przedmioty niezbędne dłużnikowi do osobistej pracy zarobkowej i surowce niezbędne do produkcji na okres tygodnia. W tym przypadku najważniejsze jest ustalenie, jaki zawód wykonuje lub jaką działalność prowadzi dłużnik. Nie może być bowiem tak, że dłużnik, powołując się na ten przepis, sprzeciwia się zajęciu na przykład wyposażenia warsztatu stolarskiego, pomimo tego że na co dzień wykonuje inny zawód będący podstawą jego utrzymania, a warsztat służy mu jedynie do realizacji jego hobby. W takiej sytuacji komornik jak najbardziej ma prawo do zajęcia wyposażenia warsztatu stolarskiego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Komornik nie może

przeprowadzić egzekucji z przedmiotów niezbędnych do nauki

Punkt 5 art. 829 k.p.c. stanowi natomiast, że egzekucji nie podlegają w pewnej kwocie pieniądze należące do dłużnika. Chodzi o pieniądze pochodzące ze stałego wynagrodzenia dłużnika, jak i innego źródła dochodu. Nie ma więc znaczenia, czy dłużnik pracuje na umowie o pracę, czy też na podstawie umowy cywilnoprawnej. Różnica polega jedynie na sposobie obliczania wysokości kwoty, której komornik nie może egzekwować. W przypadku, gdy dłużnik zatrudniony jest na podstawie umowy o pracę, należy obliczyć proporcje wynikające z okresu pomiędzy dniem zajęcia a dniem kolejnej wypłaty (1/30 na każdy dzień). Natomiast gdy dłużnik nie ma stałej pracy, egzekucji nie podlegają pieniądze niezbędne dla niego i jego rodziny na utrzymanie przez dwa tygodnie.

Przedmioty niezbędne

REKLAMA

Kolejny, 6 punkt stanowi, że komornik nie może przeprowadzić egzekucji z przedmiotów niezbędnych do nauki, papierów osobistych, odznaczeń i przedmiotów służących do wykonywania praktyk religijnych. Jeżeli chodzi o przedmioty niezbędne do nauki, to dotyczy to zarówno tych, które są niezbędne dla ucznia, jak i tych, z których korzysta dłużnik będący nauczycielem. Pojęcie papierów osobistych odnosi się do dokumentów urzędowych oraz prywatnych, które mają bezpośredni związek z dłużnikiem i jego rodziną. Podlegają one wyłączeniu spod egzekucji nawet wówczas, gdy przedstawiają dużą wartość antykwaryczną. Natomiast za niepodlegające wyłączeniu należy uznać te przedmioty, które są jedynie ozdobą i rozrywką dla dłużnika i jego rodziny. Tak więc, jeżeli córka dłużnika pobiera naukę w szkole muzycznej w klasie fortepianu, to komornik nie będzie mógł zająć fortepianu będącego własnością dłużnika, ponieważ jest to przedmiot niezbędny do nauki jednego z członków rodziny dłużnika. Gdyby jednak ten fortepian służył jedynie jako ozdoba, a domownicy grali by na nim tylko okazjonalnie, to komornik ma prawo go zająć.

Ponadto w tym punkcie wymienione zostały przedmioty codziennego użytku, które mogą być sprzedane jedynie znacznie poniżej ich wartości, a dla dłużnika mają znaczną wartość użytkową. Jako przykład można tutaj podać czarno-biały telewizor lub magnetofon na kasety. Wierzyciel, domagając się ich sprzedaży, uzyskałby znikome korzyści, a dla dłużnika - jeżeli jest to jedyny telewizor czy też sprzęt grający w domu - mają istotną wartość użytkową.

Potrącenia z pensji

Zgodnie z kodeksem pracy wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy. Jeżeli pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, kwota ta ulega zmniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy. Jednak ograniczenie to nie odnosi się tylko do świadczeń otrzymywanych przez dłużnika z tytułu umowy o pracę. Pojęcie wynagrodzenia za pracę należy bowiem traktować szeroko i odnosić do wszystkich świadczeń, które mają charakter powtarzalny i zmierzają do zapewnienia utrzymania dłużnika i jego rodziny. Ograniczenia wysokości dopuszczalnych potrąceń stosuje się więc odpowiednio do uposażeń posłów i senatorów, wynagrodzeń członków spółdzielni pracy czy też umów zlecenia. Ochronie, o której mowa, podlegają także odprawa emerytalna oraz nagroda jubileuszowa.

Ograniczenie egzekucji dotyczy także świadczeń pieniężnych przewidzianych w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym. Komornik nie może egzekwować wierzytelności bez żadnych ograniczeń również z rent przysługujących z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, a także rent zasądzonych przez sąd lub ustalonych umową za utratę zdolności do pracy.

Egzekucja ze spadku

W przypadku śmierci dłużnika wierzyciel może prowadzić egzekucję wyłącznie z pozostawionego spadku. Ograniczenie to ma charakter czasowy. Po przyjęciu spadku przez spadkobierców wierzyciel może bowiem egzekwować długi zmarłego także z majątku spadkobierców. Należy jednak pamiętać, że od przyjęcia spadku (w którego skład wchodzi nie tylko majątek spadkodawcy, ale także jego długi) spadkobierca może się uchylić poprzez złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku. Brak jakiegokolwiek oświadczenia spadkobiercy co do przyjęcia spadku w terminie sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania (np. o testamencie), traktowane jest jako przyjęcie spadku wprost, czyli bez ograniczenia za długi spadkowe.

MAŁGORZATA KRYSZKIEWICZ

malgorzata.kryszkiewicz@infor.pl

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia nie dla wszystkich wdów: nie dla młodych wdów (nawet jeżeli zostały same z dzieckiem) i nie dla „porzuconych” kobiet

Renta wdowia, to nowe świadczenie dla wdów i wdowców, o które będzie można wnioskować już od 1 stycznia 2025 r. Choć nazwa sugeruje, że powinno ono dotyczyć wszystkich wdów i wdowców – będzie na nie mogła liczyć tylko ich ograniczona grupa, która spełnia wszystkie określone w ustawie przesłanki. Renty wdowiej nie otrzymają m.in. osoby, które owdowiały w młodym wieku, jak i osoby „porzucone” przez współmałżonka (nawet jeżeli nie doszło do rozwodu). 

Świadczenia z programu Aktywny rodzic zostaną wyłączone z definicji dochodu. Nie będą miały wpływu na prawo do świadczeń z pomocy społecznej

Rada Ministrów przyjęła projekt projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Świadczenia z programu „Aktywny Rodzic” zostaną wyłączone z definicji dochodu.

Nadchodzi rewolucja w urzędach pracy. Bezrobotni powinni się cieszyć czy martwić? Rząd zdecydował: będzie nowa ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Rynek pracy potrzebuje nowej ustawy? Tak uważa ministerstwo pracy, a Rada Ministrów podzieliła zdanie resortu.  Rząd w Wigilię 24.12.2024 r. przyjął projekt ustawy autorstwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To ma być prawdziwa rewolucja.

Czekasz na wdowią rentę, sprawdź już teraz czy ci się należy, apeluje zus i zaprasza do składania wniosków z wyprzedzeniem

W Wigilię 24.12.2024 Zakład Ubezpieczeń Społecznych – ZUS zwrócił się z komunikatem do wdów i wdowców, by jak najszybciej sprawdzili czy mają prawo do dwóch świadczeń. To ważne, bo choć samo nowe świadczenie – tzw. wdowia renta będzie wypłacane od lipca, to wnioski można już składać będzie zaraz z początkiem nowego roku.

REKLAMA

ZUS informuje: Od 1 stycznia 2025 r. można składać wnioski o rentę wdowią. Jakie warunki należy spełnić?

Od 1 stycznia 2025 r. ZUS zacznie przyjmować wnioski o rentę wdowią. Osoby uprawnione mogą składać wnioski, ale prawo do tego świadczenia zostanie im przyznane od miesiąca, w którym złożyły wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.

40 tys. zł na zakup samochodu do wzięcia już na początku lutego 2025 r. [za zezłomowanie starego auta w ciągu ostatnich 4 lat – premia 5-10 tys. zł; cena nowego samochodu – do 225 tys. zł netto]

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w dniu 16 grudnia br., ogłosił iż na początku lutego 2025 r. – ruszy nabór wniosków o dofinansowanie do zakupu samochodu elektrycznego. W ramach programu „Mój elektryk 2.0” osoby fizyczne, będą mogły uzyskać nawet 40 tys. zł dopłaty do zakupu bezemisyjnego auta. Budżet programu ma wystarczyć na zakup ok. 40 tys. samochodów.

30 tysięcy złotych kary! Kierowcy mają na to siedem dni. Nowy obowiązek dla właścicieli aut mrozi krew w żyłach

Nie odbierają listów poleconych wysyłanych przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego, podają nazwiska ludzi zza granicy, tak namierzeni przez fotoradary kierowcy unikają płacenia mandatów. Resort Infrastruktury mówi temu dość i od 2025 roku wprowadzi nowe mechanizmy ścigania sprawców łamania przepisów drogowych. Skóra cierpnie, włos się jeży od nowych zasad karania mandatami. 

To pewne: będzie wyższy wiek emerytalny. Najpierw zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, potem wydłużenie lat pracy

Politycy i rząd nie mają wyboru – muszą podwyższyć wiek emerytalny. Politycznie może się to wydawać samobójstwem, ale realnie brak podwyższenia wieku emerytalnego to samobójstwo ekonomiczne. Dlatego cała sztuka polega na tym, by przekonać społeczeństwo, że podniesienie wieku emerytalnego jest w interesie wszystkich.

REKLAMA

Wigilia 24.12.2024 – czy po raz ostatni zgodnie z prawem to dzień roboczy, a od 2025 dzień ustawowo wolny od pracy

Ustawa, która zmieniła status 24 grudnia z dnia roboczego w dzień ustawowo wolny od pracy odbyła już niemal całą drogę legislacyjną. By stała się prawem powszechnie obowiązującym musi być jeszcze jedynie podpisana przez prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jednak nie jest wcale pewne czy tak się stanie.

Na podium: Tusk, Duda i Kaczyński. 100 najczęściej pokazywanych polityków w Polsce w 2024 r. [ranking medialnej wartości]

Instytut Przywództwa przygotował ranking medialnej wartości polityków w Polsce. Ranking ten powstał na podstawie szacunków ekwiwalentu reklamowego publikacji na portalach internetowych z udziałem tych polityków w okresie styczeń - listopad 2024 r. Ekwiwalent reklamowy to kwota, jaką należałoby zapłacić za publikacje, gdyby były one reklamą. Na pierwszym miejscu znalazł się premier Donald Tusk - wartość przekazów medialnych z jego udziałem (gdyby przeliczyć to na koszt reklamy) osiągnęła imponującą kwotę 474,75 mln zł. Na podium znaleźli się również prezydent Andrzej Duda z wynikiem 272,98 mln zł oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński – 203,35 mln zł.

REKLAMA