REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czego komornik nie może zająć

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Małgorzata Kryszkiewicz
Małgorzata Kryszkiewicz

REKLAMA

Nie wszystkie składniki majątku dłużnika podlegają egzekucji. Przepisy prawa wymieniają także rodzaje majątku, z których prowadzenie egzekucji jest możliwe, ale tylko w ograniczonym zakresie.

Wbrew pozorom prawo wymienia wiele rzeczy i praw majątkowych, których komornik nie może zająć dla zaspokojenia należności wierzyciela. Wyłączenia bądź ograniczenia egzekucji są zawarte w kilku aktach prawnych, wśród których najważniejsze to kodeks postępowania egzekucyjnego oraz kodeks pracy.

Utrzymanie dłużnika

REKLAMA

Kodeks postępowania cywilnego ogranicza egzekucję co do wybranych przedmiotów i kwot pieniężnych, aby w ten sposób zapewnić minimalne standardy ochrony dłużnika. Artykuł 829 k.p.c. wymienia wiele składników majątku dłużnika, których komornikowi nie wolno zajmować. W punkcie 1 tego artykułu wskazano przedmioty wyposażenia domowego o podstawowym standardzie, czyli urządzenia domowe, pościel, bielizna i ubranie codzienne, niezbędne dla dłużnika i będących na jego utrzymaniu członków jego rodziny. Nie zawsze jednak ta codzienna przydatność przedmiotów jest jednoznaczna. Ocena, czy występuje ona w konkretnym przypadku, należy do komornika. Dłużnik może jednak z nią nie zgadzać się i złożyć skargę na czynności komornika.

Następne punkty omawianego artykułu (2 i 3) stanowią, że komornikowi nie wolno przeprowadzić egzekucji z zapasów żywności i opału wystarczających na okres jednego miesiąca, a także z jednej krowy lub dwóch kóz albo trzech owiec, jeżeli są one potrzebne dla wyżywienia dłużnika i jego rodziny. Obecnie jednak wierzyciele rzadko żądają zaspokojenia swoich należności z takich składników majątkowych dłużnika, nie mają one bowiem zbyt dużej wartości rynkowej.

W punkcie 4 wskazano z kolei narzędzia i przedmioty niezbędne dłużnikowi do osobistej pracy zarobkowej i surowce niezbędne do produkcji na okres tygodnia. W tym przypadku najważniejsze jest ustalenie, jaki zawód wykonuje lub jaką działalność prowadzi dłużnik. Nie może być bowiem tak, że dłużnik, powołując się na ten przepis, sprzeciwia się zajęciu na przykład wyposażenia warsztatu stolarskiego, pomimo tego że na co dzień wykonuje inny zawód będący podstawą jego utrzymania, a warsztat służy mu jedynie do realizacji jego hobby. W takiej sytuacji komornik jak najbardziej ma prawo do zajęcia wyposażenia warsztatu stolarskiego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Komornik nie może

przeprowadzić egzekucji z przedmiotów niezbędnych do nauki

Punkt 5 art. 829 k.p.c. stanowi natomiast, że egzekucji nie podlegają w pewnej kwocie pieniądze należące do dłużnika. Chodzi o pieniądze pochodzące ze stałego wynagrodzenia dłużnika, jak i innego źródła dochodu. Nie ma więc znaczenia, czy dłużnik pracuje na umowie o pracę, czy też na podstawie umowy cywilnoprawnej. Różnica polega jedynie na sposobie obliczania wysokości kwoty, której komornik nie może egzekwować. W przypadku, gdy dłużnik zatrudniony jest na podstawie umowy o pracę, należy obliczyć proporcje wynikające z okresu pomiędzy dniem zajęcia a dniem kolejnej wypłaty (1/30 na każdy dzień). Natomiast gdy dłużnik nie ma stałej pracy, egzekucji nie podlegają pieniądze niezbędne dla niego i jego rodziny na utrzymanie przez dwa tygodnie.

Przedmioty niezbędne

REKLAMA

Kolejny, 6 punkt stanowi, że komornik nie może przeprowadzić egzekucji z przedmiotów niezbędnych do nauki, papierów osobistych, odznaczeń i przedmiotów służących do wykonywania praktyk religijnych. Jeżeli chodzi o przedmioty niezbędne do nauki, to dotyczy to zarówno tych, które są niezbędne dla ucznia, jak i tych, z których korzysta dłużnik będący nauczycielem. Pojęcie papierów osobistych odnosi się do dokumentów urzędowych oraz prywatnych, które mają bezpośredni związek z dłużnikiem i jego rodziną. Podlegają one wyłączeniu spod egzekucji nawet wówczas, gdy przedstawiają dużą wartość antykwaryczną. Natomiast za niepodlegające wyłączeniu należy uznać te przedmioty, które są jedynie ozdobą i rozrywką dla dłużnika i jego rodziny. Tak więc, jeżeli córka dłużnika pobiera naukę w szkole muzycznej w klasie fortepianu, to komornik nie będzie mógł zająć fortepianu będącego własnością dłużnika, ponieważ jest to przedmiot niezbędny do nauki jednego z członków rodziny dłużnika. Gdyby jednak ten fortepian służył jedynie jako ozdoba, a domownicy grali by na nim tylko okazjonalnie, to komornik ma prawo go zająć.

Ponadto w tym punkcie wymienione zostały przedmioty codziennego użytku, które mogą być sprzedane jedynie znacznie poniżej ich wartości, a dla dłużnika mają znaczną wartość użytkową. Jako przykład można tutaj podać czarno-biały telewizor lub magnetofon na kasety. Wierzyciel, domagając się ich sprzedaży, uzyskałby znikome korzyści, a dla dłużnika - jeżeli jest to jedyny telewizor czy też sprzęt grający w domu - mają istotną wartość użytkową.

Potrącenia z pensji

Zgodnie z kodeksem pracy wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy. Jeżeli pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, kwota ta ulega zmniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy. Jednak ograniczenie to nie odnosi się tylko do świadczeń otrzymywanych przez dłużnika z tytułu umowy o pracę. Pojęcie wynagrodzenia za pracę należy bowiem traktować szeroko i odnosić do wszystkich świadczeń, które mają charakter powtarzalny i zmierzają do zapewnienia utrzymania dłużnika i jego rodziny. Ograniczenia wysokości dopuszczalnych potrąceń stosuje się więc odpowiednio do uposażeń posłów i senatorów, wynagrodzeń członków spółdzielni pracy czy też umów zlecenia. Ochronie, o której mowa, podlegają także odprawa emerytalna oraz nagroda jubileuszowa.

Ograniczenie egzekucji dotyczy także świadczeń pieniężnych przewidzianych w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym. Komornik nie może egzekwować wierzytelności bez żadnych ograniczeń również z rent przysługujących z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, a także rent zasądzonych przez sąd lub ustalonych umową za utratę zdolności do pracy.

Egzekucja ze spadku

W przypadku śmierci dłużnika wierzyciel może prowadzić egzekucję wyłącznie z pozostawionego spadku. Ograniczenie to ma charakter czasowy. Po przyjęciu spadku przez spadkobierców wierzyciel może bowiem egzekwować długi zmarłego także z majątku spadkobierców. Należy jednak pamiętać, że od przyjęcia spadku (w którego skład wchodzi nie tylko majątek spadkodawcy, ale także jego długi) spadkobierca może się uchylić poprzez złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku. Brak jakiegokolwiek oświadczenia spadkobiercy co do przyjęcia spadku w terminie sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania (np. o testamencie), traktowane jest jako przyjęcie spadku wprost, czyli bez ograniczenia za długi spadkowe.

MAŁGORZATA KRYSZKIEWICZ

malgorzata.kryszkiewicz@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jawność wynagrodzeń – coś więcej niż wymóg prawny. Więcej korzyści, czy problemów?

We współczesnych realiach dynamicznych zmian na rynku pracy, przejrzystość wynagrodzeń staje się jednym z kluczowych elementów budowania zaufania i poczucia sprawiedliwości w organizacjach. Niestety, według analiz Enpulse niemal połowa Polaków czuje, że ich pensja jest nieadekwatna do wysiłku, jaki wkładają w wykonywanie obowiązków służbowych. Sytuacja może ulec zmianie już za rok, gdy zaczną obowiązywać unijne regulacje dotyczące jawności i równości płac.

W czwartek nawet blisko 30 st. C. Gdzie takie temperatury?

Jest szansa, że w tym roku na Wielkanoc nie będzie śniegu. Od kilku dni pogoda jest wiosenna, w czwartek temperatura wyniesie od 21 do 26 st. C, a w centrum możliwe jest nawet 27 st. C!

Dyrektywa budynkowa a mieszkania na wynajem. Najemcy z prywatnych lokali sami zapłacą za konieczne remonty?

Niektóre budynki będą zwolnione z wymagań dyrektywy budynkowej (EPBD). Czy takie zwolnienie będzie dotyczyło lokali na wynajem?

Niższe ceny mieszkań 2025: Warszawa, Wrocław, Kraków. Ile kosztują mieszkania za metr w innych dużych miastach Polski?

Jakie są ceny mieszkań w Warszawie, Krakowie, we Wrocławiu i innych dużych miastach w 2025 roku? Okazuje się, że w stolicy, Krakowie i we Wrocławiu ceny mieszkań spadły. Ile kosztują mieszkania za metr?

REKLAMA

Jest niespodzianka dla emerytów. ZUS ma nowy termin wypłaty trzynastek

W tym roku trzynasta emerytura ponownie trafia do milionów seniorów i rencistów, ale tym razem z ważną zmianą – ze względu na Wielkanoc w ZUS przesunięto jeden z terminów wypłaty. Sprawdź, kto dostanie „trzynastkę”, ile wyniesie dodatkowe świadczenie i dlaczego niektórzy mogą otrzymać je wcześniej niż zwykle.

W 2025 r. można przekazać 1,5% podatku rolnego na rzecz dwóch uprawnionych podmiotów

W komunikacie z 16 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2025 roku podatnicy podatku rolnego mogą przekazać 1,5 tego podatku na rzecz Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych lub OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Jakie są warunki tego przekazania?

Darmowe leczenie stomatologiczne dla osób z niepełnosprawnościami. Na jakich zasadach?

Wszystkie osoby posiadające prawo do świadczeń zdrowotnych, mają także prawo do bezpłatnej opieki stomatologicznej, którą mogą uzyskać w placówkach mających podpisaną umowę z NFZ. Do stomatologa nie potrzeba skierowania.

Marek Jakubiak – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]

Marek Jakubiak – do której partii należy? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

REKLAMA

Test wiedzy z historii Polski po 1989 r.
Kto był premierem Polski w roku 1993? Kiedy obyły się pierwsze w pełni równe, wolne, powszechne, w głosowaniu tajnym wybory prezydenckie? W którym roku miała miejsce powódź tysiąclecia?
Dostałeś podwyżkę 7-8% w 2025 roku? Powinieneś, bo codzienne zakupy tyle zdrożały przez rok. Drożyzna w sklepach rozpędza się przed Wielkanocą

Drożyzna w sklepach rozpędza się przed Świętami. Na początku kwietnia w sklepach było już prawie 7 proc. drożej niż rok temu. Wzrost cen w marcu wyniósł dokładnie 6,7% rdr. Najbardziej podrożały tłuszcze, owoce oraz napoje bezalkoholowe. Tak wynika z cyklicznie publikowanego raportu pt. „Indeks Cen w Sklepach Detalicznych”. Eksperci spodziewają się, że tuż przed Wielkanocą będzie w sklepach dużo drożej niż przed zeszłoroczną. Wstępne szacunki z początku kwietnia pokazują, że ceny w sklepach poszły w górę o 6,8% rdr, a typowo świąteczne artykuły zdrożały o 8,1% rdr. W poprzednim roku przed Wielkanocą koszty codziennych zakupów wzrosły średnio rdr. o 2,1%, a produktów związanych ze świętami – o 3,2 rdr. W tym roku 41,9% Polaków zamierza ograniczyć wydatki na wielkanocne art. spożywcze w porównaniu do zeszłego roku. W identycznym, ubiegłorocznym badaniu 47,5% rodaków tak deklarowało.

REKLAMA