REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak bronić się przed komornikiem

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Komornik prowadzi egzekucję na żądanie wierzyciela, który posiada tytuł egzekucyjny i klauzulę wykonalności. Wierzyciel może wybrać dowolnego komornika z terenu całego kraju.  

Dłużnik, który nie reguluje w terminie należności, musi liczyć się z tym, że egzekucję należności, przeprowadzi komornik. Musi on jednak posiadać prawomocny wyrok, zaopatrzony w klauzulę wykonalności.

Do wniosku o wszczęcie egzekucji wierzyciel powinien dołączyć oryginał tytułu wykonawczego.

Odpowiedzialność małżonka

REKLAMA

Jeżeli dłużnik pozostaje w związku małżeńskim, to wówczas wystawiony przeciwko niemu tytuł wykonawczy jest podstawą do prowadzenia egzekucji nie tylko z majątku osobistego, lecz również z jego wynagrodzenia za pracę, z dochodów uzyskanych z działalności zarobkowej oraz korzyści uzyskanych z jego praw autorskich oraz praw własności przemysłowej.

Natomiast mąż (żona) dłużnika nie odpowiada za jego długi zaciągnięte bez zgody drugiego małżonka, bądź takie, które nie wynikają z czynności prawnej (lecz na przykład z czynu niedozwolonego) oraz za zobowiązania, które powstały przed powstaniem wspólności małżeńskiej ustawowej. Nie ponosi też odpowiedzialności za zobowiązania dotyczące majątku osobistego dłużnika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dlatego roszczenia, które wynikają z takich zobowiązań, mogą być egzekwowane tylko od dłużnika, czyli z jego majątku osobistego, wynagrodzenia za pracę, dochodów z innej działalności zarobkowej, korzyści z praw autorskich i pokrewnych, praw własności przemysłowej oraz innych praw twórcy. Gdyby ta zasada została naruszona podczas prowadzenia egzekucji, to dłużnik i jego małżonek mogą się bronić, wnosząc powództwo przeciwegzekucyjne. Wzór takiego pozwu drukujemy obok.

REKLAMA

Natomiast nieskuteczna może okazać się obrona przed egzekucją polegająca na tym, że dłużnik z małżonkiem zawrą umowę majątkową małżeńską, na podstawie której obejmą wspólnością majątkową składniki majątku osobistego. Zawarcie takiej umowy nie wyłącza prowadzenia egzekucji z tych składników majątku, które należałyby do majątku osobistego dłużnika wówczas, gdyby takiej umowy nie było.

Ale nawet w takim przypadku dłużnik i jego małżonek mogą bronić się przed postępowaniem komorniczym. Wnosząc powództwo przeciwegzekucyjne, powinni wykazać, że umowa, którą zawarli, była skuteczna wobec wierzyciela, ponieważ wiedział on o niej.

Tytuł egzekucyjny

Komornik może prowadzić egzekucję, gdy wierzyciel przedłożył mu tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności.

Tytułami egzekucyjnymi są przede wszystkim orzeczenia sądu prawomocne lub podlegające natychmiastowemu wykonaniu, ugody zawarte przed sądem, wyroki sądu polubownego lub ugody zawarte przed takim sądem, ugody przed mediatorem oraz akty notarialne, w których dłużnicy poddają się egzekucji.

Ugoda sądowa zawarta w postępowaniu pojednawczym, rozpoznawczym, przed mediatorem po zatwierdzeniu jej przez sąd, które następuje w postępowaniu klauzulowym, w postępowaniu karnym (w którym zgłoszono powództwo adhezyjne) oraz w postępowaniu z oskarżenia prywatnego jest tytułem egzekucyjnym.

Z kolei do egzekucji ze spadku, aż do momentu przeprowadzenia działu spadku, potrzebny jest tytuł egzekucyjny przeciwko wszystkim spadkobiercom.

Jeżeli tytuł egzekucyjny został wydany przez sąd, to wówczas sąd I instancji, w którym sprawa się toczy, nadaje mu klauzulę wykonalności. Natomiast sąd II instancji może ją nadać aż do momentu, w którym akta sprawy w nim się znajdują. W wielu przypadkach klauzulę wykonalności może również nadać referendarz sądowy.

Nadając klauzulę wykonalności w postępowaniu egzekucyjnym, sąd nie bada, czy obowiązek objęty tytułem wykonalności jest zasadny i wymagalny. Nie ocenia również, czy roszczenie istnieje.

Ważne!

Wniosek o nadanie klauzuli wykonalności sąd rozpoznaje niezwłocznie, nie później niż w terminie 3 dni od dnia jego złożenia. Klauzulę nadaje jednoosobowo na wniosek wierzyciela, a nakazowi zapłaty niezwłocznie z urzędu po uprawomocnieniu się

PRZYKŁAD: ORZECZENIE SĄDOWE TYTUŁEM EGZEKUCYJNYM

Wyrok, który uwzględnia powództwo o ustalenie istnienia stosunku prawnego lub prawa, nie stanowi tytułu egzekucyjnego, ponieważ nie zawiera treści nadającej się do wykonania. Z tych samych powodów do egzekucji nie nadaje się wyrok oddalający powództwo, postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku oraz wyrok przywracający naruszone posiadanie wówczas, gdy nie określa granic udzielonej ochrony i nie wskazuje sposobu przywrócenia utraconego posiadania.

PRZYKŁAD: SĄD MOŻE ODMÓWIĆ

Strona wystąpiła o nadanie klauzuli wykonalności postanowieniu o ustanowienie drogi koniecznej. Sąd odmówił, ponieważ takie postanowienie nie jest tytułem egzekucyjnym, który może zostać zaopatrzony w klauzulę wykonalności. Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w uchwale z 26 czerwca 2002 r. w sprawie sygn. akt III CZP 38/02 opublikowanym w OSNC z 2003 r. nr 7-8, poz. 97.

Powództwo przeciwegzekucyjne

Przeciwko egzekucji komorniczej dłużnik może się bronić, składając powództwo przeciwegzekucyjne. Ma prawo w nim domagać się pozbawienia tytułu wykonawczego wykonalności w całości lub w części albo ograniczenia go. Aby wygrać sprawę, powinien zaprzeczyć zdarzeniom, na których oparto wydanie klauzuli wykonalności. Na przykład może zakwestionować obowiązek stwierdzony tytułem egzekucyjnym, którym nie jest orzeczenie sądu. Ma prawo też wykazać, że po powstaniu tytułu egzekucyjnego nastąpiło zdarzenie, które spowodowało wygaśnięcie zobowiązania albo doprowadziło do tego, że nie może być ono egzekwowane (np. zdarzenie nastąpiło już po zamknięciu rozprawy).

Dłużnik może też powołać się na zarzut, że świadczenie zostało spełnione, jeżeli zarzut ten nie był rozpoznawany podczas rozprawy. Natomiast małżonek dłużnika, przeciw któremu sąd wydał klauzulę wykonalności, może wykazywać, że wierzycielowi nie należy się egzekwowane świadczenie. Dopuszczalne jest też, aby podnosił zarzuty, których jego małżonek wcześniej nie mógł podnieść.

Można też podnosić zarzut przedawnienia roszczenia, odroczenie spełnienia świadczenia oraz rozłożenie go na raty.

W drodze powództwa również osoba trzecia może żądać zwolnienia zajętego przedmiotu spod egzekucji, jeśli skierowanie do niego egzekucji narusza jego prawa. Powództwo w takiej sprawie może wnieść w ciągu miesiąca od dnia, kiedy dowiedział się o naruszeniu prawa. W pozwie należy przytoczyć wszystkie zarzuty, jakie w dniu składania go powód może zgłosić, pod rygorem utraty prawa do korzystania z nich w dalszym postępowaniu.

Wzór skargi

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Składając skargę na czynności komornika, małżonek dłużnika musi udowodnić, że przedmiot, który chce wyłączyć spod egzekucji, wchodzi w skład jego majątku osobistego.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Podstawa prawna

• Art. 758-843 ustawy z 17 listopada 1964 r. kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. nr 43, poz. 296 z późn. zm.).

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Unijne rozporządzenie DORA już obowiązuje. Które firmy muszą stosować nowe przepisy od 17 stycznia 2025 r.?

Od 17 stycznia 2025 r. w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie DORA. Objęte nim podmioty finansowe miały 2 lata na dostosowanie się do nowych przepisów w zakresie zarządzania ryzykiem ICT. Na niespełna miesiąc przed ostatecznym terminem wdrożenia zmian Europejski Bank Centralny opublikował raport SREP (Supervisory Review and Evaluation Process) za 2024 rok, w którym ze wszystkich badanych aspektów związanych z działalnością banków to właśnie ryzyko operacyjne i teleinformatyczne uzyskało najgorsze średnie wyniki. Czy Rozporządzenie DORA zmieni coś w tym zakresie? Na to pytanie odpowiadają eksperci Linux Polska.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

REKLAMA

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Transfer danych osobowych do Kanady – czy to bezpieczne? Co na to RODO?

Kanada to kraj, który kojarzy się nam z piękną przyrodą, syropem klonowym i piżamowym shoppingiem. Jednak z punktu widzenia RODO Kanada to „państwo trzecie” – miejsce, które nie podlega bezpośrednio unijnym regulacjom ochrony danych osobowych. Czy oznacza to, że przesyłanie danych na drugi brzeg Atlantyku jest ryzykowne?

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

REKLAMA