REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak bronić się przed komornikiem

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Komornik prowadzi egzekucję na żądanie wierzyciela, który posiada tytuł egzekucyjny i klauzulę wykonalności. Wierzyciel może wybrać dowolnego komornika z terenu całego kraju.  

Dłużnik, który nie reguluje w terminie należności, musi liczyć się z tym, że egzekucję należności, przeprowadzi komornik. Musi on jednak posiadać prawomocny wyrok, zaopatrzony w klauzulę wykonalności.

Do wniosku o wszczęcie egzekucji wierzyciel powinien dołączyć oryginał tytułu wykonawczego.

Odpowiedzialność małżonka

REKLAMA

Jeżeli dłużnik pozostaje w związku małżeńskim, to wówczas wystawiony przeciwko niemu tytuł wykonawczy jest podstawą do prowadzenia egzekucji nie tylko z majątku osobistego, lecz również z jego wynagrodzenia za pracę, z dochodów uzyskanych z działalności zarobkowej oraz korzyści uzyskanych z jego praw autorskich oraz praw własności przemysłowej.

Natomiast mąż (żona) dłużnika nie odpowiada za jego długi zaciągnięte bez zgody drugiego małżonka, bądź takie, które nie wynikają z czynności prawnej (lecz na przykład z czynu niedozwolonego) oraz za zobowiązania, które powstały przed powstaniem wspólności małżeńskiej ustawowej. Nie ponosi też odpowiedzialności za zobowiązania dotyczące majątku osobistego dłużnika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dlatego roszczenia, które wynikają z takich zobowiązań, mogą być egzekwowane tylko od dłużnika, czyli z jego majątku osobistego, wynagrodzenia za pracę, dochodów z innej działalności zarobkowej, korzyści z praw autorskich i pokrewnych, praw własności przemysłowej oraz innych praw twórcy. Gdyby ta zasada została naruszona podczas prowadzenia egzekucji, to dłużnik i jego małżonek mogą się bronić, wnosząc powództwo przeciwegzekucyjne. Wzór takiego pozwu drukujemy obok.

REKLAMA

Natomiast nieskuteczna może okazać się obrona przed egzekucją polegająca na tym, że dłużnik z małżonkiem zawrą umowę majątkową małżeńską, na podstawie której obejmą wspólnością majątkową składniki majątku osobistego. Zawarcie takiej umowy nie wyłącza prowadzenia egzekucji z tych składników majątku, które należałyby do majątku osobistego dłużnika wówczas, gdyby takiej umowy nie było.

Ale nawet w takim przypadku dłużnik i jego małżonek mogą bronić się przed postępowaniem komorniczym. Wnosząc powództwo przeciwegzekucyjne, powinni wykazać, że umowa, którą zawarli, była skuteczna wobec wierzyciela, ponieważ wiedział on o niej.

Tytuł egzekucyjny

Komornik może prowadzić egzekucję, gdy wierzyciel przedłożył mu tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności.

Tytułami egzekucyjnymi są przede wszystkim orzeczenia sądu prawomocne lub podlegające natychmiastowemu wykonaniu, ugody zawarte przed sądem, wyroki sądu polubownego lub ugody zawarte przed takim sądem, ugody przed mediatorem oraz akty notarialne, w których dłużnicy poddają się egzekucji.

Ugoda sądowa zawarta w postępowaniu pojednawczym, rozpoznawczym, przed mediatorem po zatwierdzeniu jej przez sąd, które następuje w postępowaniu klauzulowym, w postępowaniu karnym (w którym zgłoszono powództwo adhezyjne) oraz w postępowaniu z oskarżenia prywatnego jest tytułem egzekucyjnym.

Z kolei do egzekucji ze spadku, aż do momentu przeprowadzenia działu spadku, potrzebny jest tytuł egzekucyjny przeciwko wszystkim spadkobiercom.

Jeżeli tytuł egzekucyjny został wydany przez sąd, to wówczas sąd I instancji, w którym sprawa się toczy, nadaje mu klauzulę wykonalności. Natomiast sąd II instancji może ją nadać aż do momentu, w którym akta sprawy w nim się znajdują. W wielu przypadkach klauzulę wykonalności może również nadać referendarz sądowy.

Nadając klauzulę wykonalności w postępowaniu egzekucyjnym, sąd nie bada, czy obowiązek objęty tytułem wykonalności jest zasadny i wymagalny. Nie ocenia również, czy roszczenie istnieje.

Ważne!

Wniosek o nadanie klauzuli wykonalności sąd rozpoznaje niezwłocznie, nie później niż w terminie 3 dni od dnia jego złożenia. Klauzulę nadaje jednoosobowo na wniosek wierzyciela, a nakazowi zapłaty niezwłocznie z urzędu po uprawomocnieniu się

PRZYKŁAD: ORZECZENIE SĄDOWE TYTUŁEM EGZEKUCYJNYM

Wyrok, który uwzględnia powództwo o ustalenie istnienia stosunku prawnego lub prawa, nie stanowi tytułu egzekucyjnego, ponieważ nie zawiera treści nadającej się do wykonania. Z tych samych powodów do egzekucji nie nadaje się wyrok oddalający powództwo, postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku oraz wyrok przywracający naruszone posiadanie wówczas, gdy nie określa granic udzielonej ochrony i nie wskazuje sposobu przywrócenia utraconego posiadania.

PRZYKŁAD: SĄD MOŻE ODMÓWIĆ

Strona wystąpiła o nadanie klauzuli wykonalności postanowieniu o ustanowienie drogi koniecznej. Sąd odmówił, ponieważ takie postanowienie nie jest tytułem egzekucyjnym, który może zostać zaopatrzony w klauzulę wykonalności. Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w uchwale z 26 czerwca 2002 r. w sprawie sygn. akt III CZP 38/02 opublikowanym w OSNC z 2003 r. nr 7-8, poz. 97.

Powództwo przeciwegzekucyjne

Przeciwko egzekucji komorniczej dłużnik może się bronić, składając powództwo przeciwegzekucyjne. Ma prawo w nim domagać się pozbawienia tytułu wykonawczego wykonalności w całości lub w części albo ograniczenia go. Aby wygrać sprawę, powinien zaprzeczyć zdarzeniom, na których oparto wydanie klauzuli wykonalności. Na przykład może zakwestionować obowiązek stwierdzony tytułem egzekucyjnym, którym nie jest orzeczenie sądu. Ma prawo też wykazać, że po powstaniu tytułu egzekucyjnego nastąpiło zdarzenie, które spowodowało wygaśnięcie zobowiązania albo doprowadziło do tego, że nie może być ono egzekwowane (np. zdarzenie nastąpiło już po zamknięciu rozprawy).

Dłużnik może też powołać się na zarzut, że świadczenie zostało spełnione, jeżeli zarzut ten nie był rozpoznawany podczas rozprawy. Natomiast małżonek dłużnika, przeciw któremu sąd wydał klauzulę wykonalności, może wykazywać, że wierzycielowi nie należy się egzekwowane świadczenie. Dopuszczalne jest też, aby podnosił zarzuty, których jego małżonek wcześniej nie mógł podnieść.

Można też podnosić zarzut przedawnienia roszczenia, odroczenie spełnienia świadczenia oraz rozłożenie go na raty.

W drodze powództwa również osoba trzecia może żądać zwolnienia zajętego przedmiotu spod egzekucji, jeśli skierowanie do niego egzekucji narusza jego prawa. Powództwo w takiej sprawie może wnieść w ciągu miesiąca od dnia, kiedy dowiedział się o naruszeniu prawa. W pozwie należy przytoczyć wszystkie zarzuty, jakie w dniu składania go powód może zgłosić, pod rygorem utraty prawa do korzystania z nich w dalszym postępowaniu.

Wzór skargi

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Składając skargę na czynności komornika, małżonek dłużnika musi udowodnić, że przedmiot, który chce wyłączyć spod egzekucji, wchodzi w skład jego majątku osobistego.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Podstawa prawna

• Art. 758-843 ustawy z 17 listopada 1964 r. kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. nr 43, poz. 296 z późn. zm.).

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jawność wynagrodzeń – coś więcej niż wymóg prawny. Więcej korzyści, czy problemów?

We współczesnych realiach dynamicznych zmian na rynku pracy, przejrzystość wynagrodzeń staje się jednym z kluczowych elementów budowania zaufania i poczucia sprawiedliwości w organizacjach. Niestety, według analiz Enpulse niemal połowa Polaków czuje, że ich pensja jest nieadekwatna do wysiłku, jaki wkładają w wykonywanie obowiązków służbowych. Sytuacja może ulec zmianie już za rok, gdy zaczną obowiązywać unijne regulacje dotyczące jawności i równości płac.

W czwartek nawet blisko 30 st. C. Gdzie takie temperatury?

Jest szansa, że w tym roku na Wielkanoc nie będzie śniegu. Od kilku dni pogoda jest wiosenna, w czwartek temperatura wyniesie od 21 do 26 st. C, a w centrum możliwe jest nawet 27 st. C!

Dyrektywa budynkowa a mieszkania na wynajem. Najemcy z prywatnych lokali sami zapłacą za konieczne remonty?

Niektóre budynki będą zwolnione z wymagań dyrektywy budynkowej (EPBD). Czy takie zwolnienie będzie dotyczyło lokali na wynajem?

Niższe ceny mieszkań 2025: Warszawa, Wrocław, Kraków. Ile kosztują mieszkania za metr w innych dużych miastach Polski?

Jakie są ceny mieszkań w Warszawie, Krakowie, we Wrocławiu i innych dużych miastach w 2025 roku? Okazuje się, że w stolicy, Krakowie i we Wrocławiu ceny mieszkań spadły. Ile kosztują mieszkania za metr?

REKLAMA

Jest niespodzianka dla emerytów. ZUS ma nowy termin wypłaty trzynastek

W tym roku trzynasta emerytura ponownie trafia do milionów seniorów i rencistów, ale tym razem z ważną zmianą – ze względu na Wielkanoc w ZUS przesunięto jeden z terminów wypłaty. Sprawdź, kto dostanie „trzynastkę”, ile wyniesie dodatkowe świadczenie i dlaczego niektórzy mogą otrzymać je wcześniej niż zwykle.

W 2025 r. można przekazać 1,5% podatku rolnego na rzecz dwóch uprawnionych podmiotów

W komunikacie z 16 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2025 roku podatnicy podatku rolnego mogą przekazać 1,5 tego podatku na rzecz Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych lub OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Jakie są warunki tego przekazania?

Darmowe leczenie stomatologiczne dla osób z niepełnosprawnościami. Na jakich zasadach?

Wszystkie osoby posiadające prawo do świadczeń zdrowotnych, mają także prawo do bezpłatnej opieki stomatologicznej, którą mogą uzyskać w placówkach mających podpisaną umowę z NFZ. Do stomatologa nie potrzeba skierowania.

Marek Jakubiak – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]

Marek Jakubiak – do której partii należy? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

REKLAMA

Test wiedzy z historii Polski po 1989 r.
Kto był premierem Polski w roku 1993? Kiedy obyły się pierwsze w pełni równe, wolne, powszechne, w głosowaniu tajnym wybory prezydenckie? W którym roku miała miejsce powódź tysiąclecia?
Dostałeś podwyżkę 7-8% w 2025 roku? Powinieneś, bo codzienne zakupy tyle zdrożały przez rok. Drożyzna w sklepach rozpędza się przed Wielkanocą

Drożyzna w sklepach rozpędza się przed Świętami. Na początku kwietnia w sklepach było już prawie 7 proc. drożej niż rok temu. Wzrost cen w marcu wyniósł dokładnie 6,7% rdr. Najbardziej podrożały tłuszcze, owoce oraz napoje bezalkoholowe. Tak wynika z cyklicznie publikowanego raportu pt. „Indeks Cen w Sklepach Detalicznych”. Eksperci spodziewają się, że tuż przed Wielkanocą będzie w sklepach dużo drożej niż przed zeszłoroczną. Wstępne szacunki z początku kwietnia pokazują, że ceny w sklepach poszły w górę o 6,8% rdr, a typowo świąteczne artykuły zdrożały o 8,1% rdr. W poprzednim roku przed Wielkanocą koszty codziennych zakupów wzrosły średnio rdr. o 2,1%, a produktów związanych ze świętami – o 3,2 rdr. W tym roku 41,9% Polaków zamierza ograniczyć wydatki na wielkanocne art. spożywcze w porównaniu do zeszłego roku. W identycznym, ubiegłorocznym badaniu 47,5% rodaków tak deklarowało.

REKLAMA