REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak bronić się przed komornikiem

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Komornik prowadzi egzekucję na żądanie wierzyciela, który posiada tytuł egzekucyjny i klauzulę wykonalności. Wierzyciel może wybrać dowolnego komornika z terenu całego kraju.  

Dłużnik, który nie reguluje w terminie należności, musi liczyć się z tym, że egzekucję należności, przeprowadzi komornik. Musi on jednak posiadać prawomocny wyrok, zaopatrzony w klauzulę wykonalności.

Do wniosku o wszczęcie egzekucji wierzyciel powinien dołączyć oryginał tytułu wykonawczego.

Odpowiedzialność małżonka

REKLAMA

Jeżeli dłużnik pozostaje w związku małżeńskim, to wówczas wystawiony przeciwko niemu tytuł wykonawczy jest podstawą do prowadzenia egzekucji nie tylko z majątku osobistego, lecz również z jego wynagrodzenia za pracę, z dochodów uzyskanych z działalności zarobkowej oraz korzyści uzyskanych z jego praw autorskich oraz praw własności przemysłowej.

Natomiast mąż (żona) dłużnika nie odpowiada za jego długi zaciągnięte bez zgody drugiego małżonka, bądź takie, które nie wynikają z czynności prawnej (lecz na przykład z czynu niedozwolonego) oraz za zobowiązania, które powstały przed powstaniem wspólności małżeńskiej ustawowej. Nie ponosi też odpowiedzialności za zobowiązania dotyczące majątku osobistego dłużnika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dlatego roszczenia, które wynikają z takich zobowiązań, mogą być egzekwowane tylko od dłużnika, czyli z jego majątku osobistego, wynagrodzenia za pracę, dochodów z innej działalności zarobkowej, korzyści z praw autorskich i pokrewnych, praw własności przemysłowej oraz innych praw twórcy. Gdyby ta zasada została naruszona podczas prowadzenia egzekucji, to dłużnik i jego małżonek mogą się bronić, wnosząc powództwo przeciwegzekucyjne. Wzór takiego pozwu drukujemy obok.

REKLAMA

Natomiast nieskuteczna może okazać się obrona przed egzekucją polegająca na tym, że dłużnik z małżonkiem zawrą umowę majątkową małżeńską, na podstawie której obejmą wspólnością majątkową składniki majątku osobistego. Zawarcie takiej umowy nie wyłącza prowadzenia egzekucji z tych składników majątku, które należałyby do majątku osobistego dłużnika wówczas, gdyby takiej umowy nie było.

Ale nawet w takim przypadku dłużnik i jego małżonek mogą bronić się przed postępowaniem komorniczym. Wnosząc powództwo przeciwegzekucyjne, powinni wykazać, że umowa, którą zawarli, była skuteczna wobec wierzyciela, ponieważ wiedział on o niej.

Tytuł egzekucyjny

Komornik może prowadzić egzekucję, gdy wierzyciel przedłożył mu tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności.

Tytułami egzekucyjnymi są przede wszystkim orzeczenia sądu prawomocne lub podlegające natychmiastowemu wykonaniu, ugody zawarte przed sądem, wyroki sądu polubownego lub ugody zawarte przed takim sądem, ugody przed mediatorem oraz akty notarialne, w których dłużnicy poddają się egzekucji.

Ugoda sądowa zawarta w postępowaniu pojednawczym, rozpoznawczym, przed mediatorem po zatwierdzeniu jej przez sąd, które następuje w postępowaniu klauzulowym, w postępowaniu karnym (w którym zgłoszono powództwo adhezyjne) oraz w postępowaniu z oskarżenia prywatnego jest tytułem egzekucyjnym.

Z kolei do egzekucji ze spadku, aż do momentu przeprowadzenia działu spadku, potrzebny jest tytuł egzekucyjny przeciwko wszystkim spadkobiercom.

Jeżeli tytuł egzekucyjny został wydany przez sąd, to wówczas sąd I instancji, w którym sprawa się toczy, nadaje mu klauzulę wykonalności. Natomiast sąd II instancji może ją nadać aż do momentu, w którym akta sprawy w nim się znajdują. W wielu przypadkach klauzulę wykonalności może również nadać referendarz sądowy.

Nadając klauzulę wykonalności w postępowaniu egzekucyjnym, sąd nie bada, czy obowiązek objęty tytułem wykonalności jest zasadny i wymagalny. Nie ocenia również, czy roszczenie istnieje.

Ważne!

Wniosek o nadanie klauzuli wykonalności sąd rozpoznaje niezwłocznie, nie później niż w terminie 3 dni od dnia jego złożenia. Klauzulę nadaje jednoosobowo na wniosek wierzyciela, a nakazowi zapłaty niezwłocznie z urzędu po uprawomocnieniu się

PRZYKŁAD: ORZECZENIE SĄDOWE TYTUŁEM EGZEKUCYJNYM

Wyrok, który uwzględnia powództwo o ustalenie istnienia stosunku prawnego lub prawa, nie stanowi tytułu egzekucyjnego, ponieważ nie zawiera treści nadającej się do wykonania. Z tych samych powodów do egzekucji nie nadaje się wyrok oddalający powództwo, postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku oraz wyrok przywracający naruszone posiadanie wówczas, gdy nie określa granic udzielonej ochrony i nie wskazuje sposobu przywrócenia utraconego posiadania.

PRZYKŁAD: SĄD MOŻE ODMÓWIĆ

Strona wystąpiła o nadanie klauzuli wykonalności postanowieniu o ustanowienie drogi koniecznej. Sąd odmówił, ponieważ takie postanowienie nie jest tytułem egzekucyjnym, który może zostać zaopatrzony w klauzulę wykonalności. Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w uchwale z 26 czerwca 2002 r. w sprawie sygn. akt III CZP 38/02 opublikowanym w OSNC z 2003 r. nr 7-8, poz. 97.

Powództwo przeciwegzekucyjne

Przeciwko egzekucji komorniczej dłużnik może się bronić, składając powództwo przeciwegzekucyjne. Ma prawo w nim domagać się pozbawienia tytułu wykonawczego wykonalności w całości lub w części albo ograniczenia go. Aby wygrać sprawę, powinien zaprzeczyć zdarzeniom, na których oparto wydanie klauzuli wykonalności. Na przykład może zakwestionować obowiązek stwierdzony tytułem egzekucyjnym, którym nie jest orzeczenie sądu. Ma prawo też wykazać, że po powstaniu tytułu egzekucyjnego nastąpiło zdarzenie, które spowodowało wygaśnięcie zobowiązania albo doprowadziło do tego, że nie może być ono egzekwowane (np. zdarzenie nastąpiło już po zamknięciu rozprawy).

Dłużnik może też powołać się na zarzut, że świadczenie zostało spełnione, jeżeli zarzut ten nie był rozpoznawany podczas rozprawy. Natomiast małżonek dłużnika, przeciw któremu sąd wydał klauzulę wykonalności, może wykazywać, że wierzycielowi nie należy się egzekwowane świadczenie. Dopuszczalne jest też, aby podnosił zarzuty, których jego małżonek wcześniej nie mógł podnieść.

Można też podnosić zarzut przedawnienia roszczenia, odroczenie spełnienia świadczenia oraz rozłożenie go na raty.

W drodze powództwa również osoba trzecia może żądać zwolnienia zajętego przedmiotu spod egzekucji, jeśli skierowanie do niego egzekucji narusza jego prawa. Powództwo w takiej sprawie może wnieść w ciągu miesiąca od dnia, kiedy dowiedział się o naruszeniu prawa. W pozwie należy przytoczyć wszystkie zarzuty, jakie w dniu składania go powód może zgłosić, pod rygorem utraty prawa do korzystania z nich w dalszym postępowaniu.

Wzór skargi

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Składając skargę na czynności komornika, małżonek dłużnika musi udowodnić, że przedmiot, który chce wyłączyć spod egzekucji, wchodzi w skład jego majątku osobistego.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Podstawa prawna

• Art. 758-843 ustawy z 17 listopada 1964 r. kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. nr 43, poz. 296 z późn. zm.).

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia nie dla wszystkich wdów: nie dla młodych wdów (nawet jeżeli zostały same z dzieckiem) i nie dla „porzuconych” kobiet

Renta wdowia, to nowe świadczenie dla wdów i wdowców, o które będzie można wnioskować już od 1 stycznia 2025 r. Choć nazwa sugeruje, że powinno ono dotyczyć wszystkich wdów i wdowców – będzie na nie mogła liczyć tylko ich ograniczona grupa, która spełnia wszystkie określone w ustawie przesłanki. Renty wdowiej nie otrzymają m.in. osoby, które owdowiały w młodym wieku, jak i osoby „porzucone” przez współmałżonka (nawet jeżeli nie doszło do rozwodu). 

Świadczenia z programu Aktywny rodzic zostaną wyłączone z definicji dochodu. Nie będą miały wpływu na prawo do świadczeń z pomocy społecznej

Rada Ministrów przyjęła projekt projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Świadczenia z programu „Aktywny Rodzic” zostaną wyłączone z definicji dochodu.

Nadchodzi rewolucja w urzędach pracy. Bezrobotni powinni się cieszyć czy martwić? Rząd zdecydował: będzie nowa ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Rynek pracy potrzebuje nowej ustawy? Tak uważa ministerstwo pracy, a Rada Ministrów podzieliła zdanie resortu.  Rząd w Wigilię 24.12.2024 r. przyjął projekt ustawy autorstwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To ma być prawdziwa rewolucja.

Czekasz na wdowią rentę, sprawdź już teraz czy ci się należy, apeluje zus i zaprasza do składania wniosków z wyprzedzeniem

W Wigilię 24.12.2024 Zakład Ubezpieczeń Społecznych – ZUS zwrócił się z komunikatem do wdów i wdowców, by jak najszybciej sprawdzili czy mają prawo do dwóch świadczeń. To ważne, bo choć samo nowe świadczenie – tzw. wdowia renta będzie wypłacane od lipca, to wnioski można już składać będzie zaraz z początkiem nowego roku.

REKLAMA

ZUS informuje: Od 1 stycznia 2025 r. można składać wnioski o rentę wdowią. Jakie warunki należy spełnić?

Od 1 stycznia 2025 r. ZUS zacznie przyjmować wnioski o rentę wdowią. Osoby uprawnione mogą składać wnioski, ale prawo do tego świadczenia zostanie im przyznane od miesiąca, w którym złożyły wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.

40 tys. zł na zakup samochodu do wzięcia już na początku lutego 2025 r. [za zezłomowanie starego auta w ciągu ostatnich 4 lat – premia 5-10 tys. zł; cena nowego samochodu – do 225 tys. zł netto]

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w dniu 16 grudnia br., ogłosił iż na początku lutego 2025 r. – ruszy nabór wniosków o dofinansowanie do zakupu samochodu elektrycznego. W ramach programu „Mój elektryk 2.0” osoby fizyczne, będą mogły uzyskać nawet 40 tys. zł dopłaty do zakupu bezemisyjnego auta. Budżet programu ma wystarczyć na zakup ok. 40 tys. samochodów.

30 tysięcy złotych kary! Kierowcy mają na to siedem dni. Nowy obowiązek dla właścicieli aut mrozi krew w żyłach

Nie odbierają listów poleconych wysyłanych przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego, podają nazwiska ludzi zza granicy, tak namierzeni przez fotoradary kierowcy unikają płacenia mandatów. Resort Infrastruktury mówi temu dość i od 2025 roku wprowadzi nowe mechanizmy ścigania sprawców łamania przepisów drogowych. Skóra cierpnie, włos się jeży od nowych zasad karania mandatami. 

To pewne: będzie wyższy wiek emerytalny. Najpierw zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, potem wydłużenie lat pracy

Politycy i rząd nie mają wyboru – muszą podwyższyć wiek emerytalny. Politycznie może się to wydawać samobójstwem, ale realnie brak podwyższenia wieku emerytalnego to samobójstwo ekonomiczne. Dlatego cała sztuka polega na tym, by przekonać społeczeństwo, że podniesienie wieku emerytalnego jest w interesie wszystkich.

REKLAMA

Wigilia 24.12.2024 – czy po raz ostatni zgodnie z prawem to dzień roboczy, a od 2025 dzień ustawowo wolny od pracy

Ustawa, która zmieniła status 24 grudnia z dnia roboczego w dzień ustawowo wolny od pracy odbyła już niemal całą drogę legislacyjną. By stała się prawem powszechnie obowiązującym musi być jeszcze jedynie podpisana przez prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jednak nie jest wcale pewne czy tak się stanie.

Na podium: Tusk, Duda i Kaczyński. 100 najczęściej pokazywanych polityków w Polsce w 2024 r. [ranking medialnej wartości]

Instytut Przywództwa przygotował ranking medialnej wartości polityków w Polsce. Ranking ten powstał na podstawie szacunków ekwiwalentu reklamowego publikacji na portalach internetowych z udziałem tych polityków w okresie styczeń - listopad 2024 r. Ekwiwalent reklamowy to kwota, jaką należałoby zapłacić za publikacje, gdyby były one reklamą. Na pierwszym miejscu znalazł się premier Donald Tusk - wartość przekazów medialnych z jego udziałem (gdyby przeliczyć to na koszt reklamy) osiągnęła imponującą kwotę 474,75 mln zł. Na podium znaleźli się również prezydent Andrzej Duda z wynikiem 272,98 mln zł oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński – 203,35 mln zł.

REKLAMA