REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Konsument z prawem do upadłości

Łukasz Sobiech
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Osoba zadłużona będzie mogła tak jak przedsiębiorca ogłosić swoją upadłość. Ogłoszenie upadłości będzie możliwe tylko raz w życiu pod kontrolą sądu. Oddłużenie nie obejmie osób, które zadłużyły się w sposób nieodpowiedzialny.

Posłowie Platformy Obywatelskiej przygotowali projekt zmian w ustawie Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz.U. z 2003 r. nr 60, poz. 535 ze zm.) pozwalający osobom, które popadły w tarapaty finansowe, na ogłoszenie upadłości. Po jej ogłoszeniu m.in. banki jak również pozostali wierzyciele nie mogliby naliczać kolejnych rat i odsetek, a komornicy prowadzić egzekucji.

Upadłość osób fizycznych polegać będzie na całkowitym lub częściowym darowaniu długów. W pierwszej kolejności to z dotychczasowego majątku (z wyjątkiem jednego mieszkania wraz z niezbędnym wyposażeniem) upadłego zostaną zaspokojone jego długi.

Zdaniem prof. Feliksa Zedlera z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu wprowadzenie upadłości konsumenckiej jest konieczne. Z projektu zadowoleni są również przedsiębiorcy.

Autorzy projektu określili precyzyjnie przesłanki ogłoszenia samej upadłości, jak również ograniczenia w korzystaniu z prawa do oddłużania.

- W projekcie tym upatrujemy rozwiązania problemu niewypłacalności, z którym konsumenci nie mogą sobie poradzić, jak również znacznego ułatwienia w prowadzeniu egzekucji zobowiązań od osób fizycznych - uważa Patrycja Rogowska z Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Upadłość na wniosek

REKLAMA

Zgodnie z projektem konsument mógłby ogłosić upadłość tylko raz w życiu. Z wnioskiem o ogłoszenie upadłości będą mogli wystąpić zarówno wierzyciel, jak i dłużnik. Nowe przepisy przewidują, że z tej formy oddłużenia będą mogły skorzystać jedynie osoby, które nie z własnej winy stały się niewypłacalne. Typowe sytuacje to długotrwała choroba dłużnika lub członka rodziny, utrata zdolności do pracy, trwałe, niezawinione bezrobocie lub utrata części majątku na skutek zdarzeń losowych.

- Chodzi o znalezienie konsensusu pomiędzy wierzycielami a konsumentami, którzy nie mogą spłacić długów na skutek niezawinionych przez siebie okoliczności - tłumaczy Tadeusz Aziewicz, poseł PO.

W opinii Bartosza Frączyka radcy prawnego z kancelarii Frączyk & Frączyk w Krakowie, dobrym rozwiązaniem jest ograniczenie, że upadłość konsumencka będzie mogła być ogłoszona tylko raz.

Jest to o tyle ważne, że postępowań takich będzie zdecydowanie więcej niż zwykłych upadłości przedsiębiorców.

Ograniczone możliwości

Doświadczenie państw, które wprowadziły tzw. upadłość konsumencką, wskazuje, że liczba tych spraw jest z reguły kilkadziesiąt razy większa od upadłości przedsiębiorców.

- Należy ograniczyć możliwość ogłaszania upadłości konsumenckiej jedynie do wypadków niewypłacalności niezawinionej przez dłużnika - podsumowuje Bartosz Frączyk. - Obecny projekt natomiast kwestię winy odnosi jedynie do rodzaju upadłości ogłaszanej przez sąd. Badanie kwestii winy już na etapie wstępnym (wykazanie braku zawinienia jako elementu formalnego wniosku o ogłoszenie upadłości) ograniczyłoby tendencję do bezkrytycznego zadłużania się.

Z możliwością ogłaszania upadłości tylko raz w życiu nie zgadza się prof. Feliks Zedler.

- Projekt, który zakłada, że konsumenta można oddłużyć tylko raz w życiu, jest nieporozumieniem.

REKLAMA

Nieważne jest, ile razy osoba fizyczna będzie korzystała z dobrodziejstwa ogłoszenia upadłości. Ważne jest, kiedy i na jakich podstawach można taką osobę oddłużyć - uważa Feliks Zedler. Profesor zwraca również uwagę, że największe koszty oddłużenia osób fizycznych będą ponosić członkowie spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.

- Banki i większe instytucje finansowe zrekompensują straty w wyniku ogłoszenia upadłości podniesieniem stóp procentowych. Dlatego cała procedura musi być tak uregulowana, żeby sito wyeliminowało wszystkich oszustów i ludzi nierozważnych - wyjaśnia prof. Feliks Zedler.

Dwa modele upadłości

Projekt wprowadza dwa modele upadłości. Najbardziej korzystny dla stron to upadłość z możliwością zawarcia ugody. Gdyby jednak jej zawarcie nie było możliwe, projekt przewiduje dwa warianty upadłości w celu likwidacji majątku: z lub bez możliwości ustalenia sądowych warunków spłaty. Na sądowe spłaty nie mogłyby liczyć osoby skazane za niektóre przestępstwa finansowe, zaciągające zobowiązania w celach spekulacyjnych ani konsumenci, którzy celowo wprowadzili w błąd wierzycieli.

- Dłużnik będzie musiał wykazać, iż popadł w stan niewypłacalności nie z własnej winy. Ponadto, zanim wystąpi z wnioskiem do sądu, powinien podjąć próbę zawarcia ugody z wierzycielami w drodze negocjacji i wykazać to przed sądem - tłumaczy Borys Budka, radca prawny i asystent w Katedrze Prawa Akademii Ekonomicznej w Katowicach.

Dodaje, że jako docelowy rodzaj postępowania, podobnie jak przy upadłości przedsiębiorców, wskazuje się na upadłość z możliwością zawarcia układu z wierzycielami. Zdaniem Borysa Budki oznacza to, że tylko w wyjątkowych przypadkach będzie można orzec upadłość obejmującą likwidację majątku dłużnika.

Po ogłoszeniu upadłości dłużnik pozostanie pod nadzorem odpowiednich organów, które będą czuwały nad tym, by wypełniał postanowienia układu lub sądowych warunków spłat. Osoba taka będzie co sześć miesięcy składała sprawozdanie do akt sądowych z realizacji planu spłat wierzytelności.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Umorzenie długów osoby fizycznej

1,19 mln osób w Polsce zalega z płatnościami zobowiązań powyżej 60 dni

50-300 tys. wniosków o upadłość mogą składać konsumenci - wynika z szacunków UOKiK

SZERSZA PERSPEKTYWA

USA. Upadłością konsumencką zajmują się sądy. Sąd albo umarza powstałe zadłużenie, albo zobowiązuje do jego spłaty przez określony, korzystniejszy niż dotychczas ustalony, czas. Spłata ta nie może powodować uszczerbku w standardzie życia zadłużonego i jego rodziny. W USA umorzeniu nie podlegają długi z tytułu alimentów, kredytów edukacyjnych, jak i odszkodowania za spowodowanie wypadku, m.in. pod wpływem alkoholu.

Francja. Według drugiego modelu, który obowiązuje we Francji, upadłość konsumencka ma charakter dwuetapowy. W pierwszej fazie rozpatrują ją organy administracyjne, w drugiej - na skutek wniesienia odwołania - sprawa trafia do sądu. We francuskim modelu upadłość może być ogłoszona w stosunku do osoby fizycznej, która nie zalega ze świadczeniami publicznoprawnymi, działa w dobrej wierze i występuje u niej wyraźna niemożność spłacenia długów. Upadłość orzeka się tylko i wyłącznie na wniosek dłużnika.

Łukasz Sobiech

lukasz.sobiech@infor.pl

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Unijne rozporządzenie DORA już obowiązuje. Które firmy muszą stosować nowe przepisy od 17 stycznia 2025 r.?

Od 17 stycznia 2025 r. w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie DORA. Objęte nim podmioty finansowe miały 2 lata na dostosowanie się do nowych przepisów w zakresie zarządzania ryzykiem ICT. Na niespełna miesiąc przed ostatecznym terminem wdrożenia zmian Europejski Bank Centralny opublikował raport SREP (Supervisory Review and Evaluation Process) za 2024 rok, w którym ze wszystkich badanych aspektów związanych z działalnością banków to właśnie ryzyko operacyjne i teleinformatyczne uzyskało najgorsze średnie wyniki. Czy Rozporządzenie DORA zmieni coś w tym zakresie? Na to pytanie odpowiadają eksperci Linux Polska.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

REKLAMA

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Transfer danych osobowych do Kanady – czy to bezpieczne? Co na to RODO?

Kanada to kraj, który kojarzy się nam z piękną przyrodą, syropem klonowym i piżamowym shoppingiem. Jednak z punktu widzenia RODO Kanada to „państwo trzecie” – miejsce, które nie podlega bezpośrednio unijnym regulacjom ochrony danych osobowych. Czy oznacza to, że przesyłanie danych na drugi brzeg Atlantyku jest ryzykowne?

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

REKLAMA