Jak zaskarżyć podwyżki opłat w spółdzielni

Adam Makosz
rozwiń więcej
Podwyżki comiesięcznych opłat w spółdzielni muszą być uzasadnione wzrostem kosztów eksploatacji bieżącej czy mediów. Mieszkańcy, którzy nie zgodzą się na wyższe opłaty, mogą zaskarżyć je do sądu.

 

Spółdzielcy i właściciele lokali we wspólnotach mieszkaniowych nie płacą czynszu, lecz tzw. opłaty mieszkaniowe. Składają się na nie bieżące koszty eksploatacji budynku, składka na fundusz remontowy oraz opłaty za inne świadczenia, na przykład dostawę gazu i ciepłej wody.

 

Opłaty za eksploatację

 

Na bieżące koszty eksploatacji budynku w spółdzielniach mieszkaniowych składają się między innymi koszty zarządu nieruchomością. W odróżnieniu od wspólnot, którymi administrują często zewnętrzne firmy zarządzające, w spółdzielniach zajmują się tym zarządy, które są wybierane z grona członków lub innych mieszkańców. Członek zarządu dostaje co miesiąc pensję. Podobnie spółdzielcy składają się na wynagrodzenia dla księgowego (za prowadzenie ksiąg), pracowników działu inwestycyjnego, członkowskiego, organizacyjnego, na utrzymanie biura oraz dozorcy. Jeżeli osiedla strzeże firma ochroniarska, dochodzą również koszty ochrony.

Dodatkowym wydatkiem jest podatek od nieruchomości opłata za użytkowanie wieczyste (w sytuacji gdy właścicielem jest skarb państwa albo gmina, a spółdzielnia go jedynie użytkuje). W zależności od miejscowości i wartości działki, na której znajduje się jest blok, comiesięczne opłaty za użytkowanie mogą sięgać nawet 1 zł w przeliczeniu na mkw lokalu. Do opłat mieszkaniowych należy doliczyć również koszty energii elektrycznej zużytej w częściach wspólnych budynku i przez lampy oświetlające osiedle. Sporym wydatkiem jest też konserwacja budynków. W niektórych spółdzielniach członkowie łożą dodatkowo na działalność społeczno-wychowawczą, finansując gazetki osiedlowe i osiedlowy dom kultury.

 

Remonty i media

 

Ze składek na fundusz remontowy opłaca się remonty budynku, np. naprawę dachu, ocieplenie ścian, wymianę instalacji gazowej, remont klatki schodowej. Opłaty są liczone na metr kwadratowy mieszkania. Mieszkańcy muszą także płacić za dostawę zimnej i ciepłej wody, gazu oraz odprowadzenie ścieków. Jedna osoba przez miesiąc zużywa przeciętnie 6 m sześc. zimnej wody i 3-4 m sześc. ciepłej. Spółdzielcy pokrywają również koszty centralnego ogrzewania. Pomimo że korzysta się z niego przez okres jesienno-zimowy, to opłaty są rozłożone na cały rok.

 

Co robić w razie podwyżki

 

Członkowie spółdzielni, którzy zajmują mieszkania lokatorskie, własnościowe albo odrębną własność lokalu, muszą zostać odpowiednio wcześniej powiadomieni o zmianie wysokości opłat. Zarząd powinien to zrobić co najmniej 14 dni przed upływem terminu do wnoszenia opłat, ale nie później niż ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego ten termin.

Jeżeli podwyżki opłat będą budziły wątpliwości, to w pierwszej kolejności można wystąpić do spółdzielni o kalkulację kosztów opracowanych dla naszej nieruchomości (może ona obejmować nawet kilka lub kilkanaście bloków). W kalkulacji powinny znaleźć się m.in. koszty sprawowania zarządu nieruchomościami. Wówczas można dokonać porównania przedstawionych stawek z kosztami występującymi na prywatnym rynku zarządców nieruchomości. Przedstawienie takiego wyliczenia na żądanie członka jest obowiązkiem, a nie dobrym gestem ze strony zarządu spółdzielni. Nie może się on od niego uchylać, na przykład powołując się na ochronę danych osobowych lub tajemnicę przedsiębiorstwa.

Kwestionować podwyżki opłat można wykorzystując dwie możliwości: w postępowaniu wewnątrzspółdzielczym i w sądzie.

Postępowanie wewnątrzspółdzielcze musi przewidywać statut spółdzielni. Wtedy wraz z informacją o podwyżce członkowie powinni dostać pouczenie o sposobie i terminie odwołania się w procedurze wewnątrzspółdzielczej. Odwołanie składa się do rady nadzorczej lub walnego zgromadzenia co nie daje prawa do wnoszenia opłaty w dotychczasowej wysokości.

 

W sądzie

 

Przepisy ostatniej nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. z 2007 r. nr 125, poz. 873) stanowią, że każdy członek spółdzielni, który zakwestionuje w sądzie podwyżki opłat uchwalone przez zarząd spółdzielni, będzie płacił według dotychczasowych stawek nieuwzględniających zmian.

Prawo do kwestionowania nowych czynszów, składek na fundusz remontowy, opłat za gaz, wodę czy elektryczność mają obecnie także osoby, które nie są członkami spółdzielni, o ile przysługuje im spółdzielcze własnościowe prawo do lokali albo dysponują własnością hipoteczną.

 

OPŁATY MIESZKANIOWE

Koszty eksploatacyjne:

wynagrodzenie członków zarządu nieruchomością, czyli pensje dla prezesa oraz zarządu, księgowego i innych pracowników administracji

• podatek od nieruchomości

• opłata za użytkowanie wieczyste

• koszt prądu zużytego w częściach wspólnych budynku

wynagrodzenie dla dozorcy

• konserwacja budynku

• wywóz śmieci

• utrzymanie windy

• środki czystości

• ubezpieczenie

• inne dodatkowe świadczenia

Fundusz remontowy

Media:

• zimna i ciepła woda

• odprowadzanie ścieków

• centralne ogrzewanie

• dostawy gazu

 

Ważne! Zaskarżając podwyżkę, która jest uzasadniona wzrostem należnych od spółdzielni opłat za media, można przegrać sprawę w sądzie

 

ADAM MAKOSZ

adam.makosz@infor.pl

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...