REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Do skorzystania z ulgi nadal potrzebny będzie meldunek

REKLAMA

Obowiązek meldunkowy ma zostać zniesiony. Jednak osoby, które przy sprzedaży nieruchomości będą chciały uniknąć PIT, korzystając z ulgi meldunkowej, nadal będą musiały się meldować.

Premier Donald Tusk zapowiedział zniesienie obowiązku meldunkowego. Nie oznacza to jednak, że z dnia na dzień wszyscy zrezygnują z tego obowiązku administracyjnego. Z pewnością zameldowaniem, i to na pobyt stały, będą zainteresowani wszyscy, którzy planują sprzedaż mieszkania lub domu bez podatku dochodowego od osób fizycznych.

Przepisy ustawy o PIT przewidują bowiem, że podatnik od dochodu ze sprzedaży nieruchomości nie zapłaci podatku, jeśli przed datą zbycia zamelduje się na pobyt stały na co najmniej 12 miesięcy przed dokonaniem tej transakcji.

Powstaje pytanie, do jakiego stopnia przepisy dotyczące zameldowania zostaną zmienione - czy mogą utrudnić korzystanie z ulgi meldunkowej.

REKLAMA

Maria Kukawska, doradca podatkowy i menedżer w dziale doradztwa podatkowego Accreo Taxand odpowiada, że jeżeli podatnicy będą mogli się meldować, ale nie będzie to obowiązkowe, to niektórzy będą korzystali z możliwości zameldowania, chociażby ze względów podatkowych.

- Jeśliby zameldowanie miało zniknąć na stałe, to osoby, które zamierzały w przyszłości zameldować się i skorzystać z ulgi meldunkowej, nie będą miały takiej możliwości. Rozwiązania prawnego będzie wymagało stosowanie tej ulgi przez podatników, którzy zostali zameldowani przed zniesieniem obowiązku - osoby te powinny mieć zagwarantowane prawo do skorzystania z ulgi. Tyle że zapewne ograniczony zostanie okres, w jakim można z tej ulgi skorzystać - argumentuje Maria Kukawska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodaje, że jeżeli zmiana w zakresie obowiązku meldunkowego rzeczywiście jest rozważana, to trzeba by apelować do ustawodawcy o troskę przy przygotowywaniu przepisów przejściowych - z naciskiem na równe traktowanie podatników oraz ochronę praw nabytych.

Łukasz Bączyk, konsultant w dziale doradztwa podatkowego PricewaterhouseCoopers przypomina, że zgodnie z przepisami ustawy o PIT wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z odpłatnego zbycia budynku mieszkalnego, lokalu mieszkalnego bądź prawa do tego budynku/lokalu, pod warunkiem, że podatnik był w nim zameldowany na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia.

- W związku z tym, nawet gdy ustawodawca zniesie obowiązek meldunkowy, podatnik i tak będzie musiał być zameldowany w budynku bądź lokalu mieszkalnym, który zamierza sprzedać, aby móc skorzystać z ulgi meldunkowej - podsumowuje Łukasz Bączyk.

POSTULUJEMY

Rząd opracowując ustawę, która zniesie obowiązek meldunkowy, powinien uwzględnić przepisy podatkowe, które uzależniają skorzystanie z ulg od zameldowania.

JAK SKORZYSTAĆ Z ULGI MELDUNKOWEJ

Podatnik, który chce skorzystać z ulgi meldunkowej, musi:

• zameldować się na co najmniej 12 miesięcy na pobyt stały w mieszkaniu lub domu przed datą zbycia,

• być właścicielem mieszkania lub budynku,

• w terminie 14 dni od dnia zbycia złożyć oświadczenie w urzędzie skarbowym, że spełnia warunki do zwolnienia.

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nadchodzi jawność wynagrodzeń. Komu pracodawca musi podać wysokość twoich zarobków

Europejska dyrektywa o jawności wynagrodzeń powinna być wdrożona przez państwa członkowskie do 2026 roku. Oznacza to, że Polsce już został praktycznie rok na zastosowanie się do tej dyrektywy. Na początek wynagrodzenia powinny być jawne w ogłoszeniach rekrutacyjnych.

Bardzo trudny QUIZ z geografii. Pytamy o mało znane miejsca. Polegniesz już na 3. pytaniu?
W tym quizie zadajemy Wam pytania dotyczące geografii. Pytamy o miejsca mało znane, które znają tylko prawdziwi znawcy i koneserzy tej dziedziny nauki. Odpowiesz na wszystkie pytania? Nawet, jeśli czegoś nie wiesz, spróbuj. Zawsze można się przecież czegoś dowiedzieć.
Aktywnie w żłobku: Wiadomo, kiedy ZUS wypłaci pierwsze świadczenia za październik

ZUS poinformował, że pierwsze wypłaty świadczenia Aktywnie w żłobku znajdą się na rachunkach żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów 29 listopada 2024 r. W tym dniu ZUS przekaże na rachunki tych placówek świadczenie za październik. Placówki powinny wprowadzać dane do rejestrów żłobków (tzw. RKZ-5) do 5 dnia roboczego danego miesiąca za miesiąc poprzedni.

Sejm: Ochrona praw zwierząt a ingerencja w gospodarkę narodową

Sejm: Ochrona praw zwierząt a ingerencja w gospodarkę narodową. W piątek 22 listopada 2024 r. odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz zmianie niektórych innych ustaw.

REKLAMA

Nowy obowiązek: Tysiące firm w Polsce złoży raport ESG za 2024 r. Sejm znowelizował przepisy

21 listopada Sejm przyjął nowelizację ustawy dot. obowiązków sprawozdawczych w zakresie zrównoważonego rozwoju. Obowiązek złożenia raportu ESG za 2024 r. obejmie ponad 3 tysiące firm w Polsce. W kolejnych latach regulacje obejmą szerszą grupę – w 2026 r. także małe i średnie przedsiębiorstwa notowane na rynkach regulowanych.

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

Pierwszy urlop wypoczynkowy. Jak ustalić prawo do urlopu i jego wymiar?

W pierwszym roku swojej pierwszej w życiu pracy pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Jednak zasady ustalania prawa do urlopu i jego wymiar nie są takie same jak pracowników z dłuższym stażem pracy.

Tylko do 30 listopada 2024 r. można składać wnioski o dodatkowe wsparcie na uczniów do 24 roku życia 150 lub 300 zł. Jest jeden wyjątek

Zakład Ubezpieczeń Społecznych do 30 listopada 2024 r. przyjmuje wnioski o świadczenie z programu "Dobry start" (150 lub 300 zł). Jest jednak jeden wyjątek, w którym wniosek o dodatkowe pieniądze można złożyć później. Jaki?

REKLAMA

Czy 24 listopada to niedziela handlowa?

Czy 24 listopada to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

REKLAMA