REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo a wtórny obrót oprogramowaniem

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Krzysztof Gienas
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wzrastającym zainteresowanie cieszy się wtórny obrót aplikacjami komputerowymi. Pojawia się jednak pytanie, czy przepisy prawa autorskiego nie ograniczają swobody w tym zakresie? Zwłaszcza przy programach nabytych on-line.


Zasadnicza wątpliwość koncentruje się wokół tego, jak traktować chęć odsprzedaży oprogramowania nabytego on-line (przez ściągnięcie plików z serwera producenta bądź jego autoryzowanego przedstawiciela). Z analogicznymi problemami zmierzyło się już orzecznictwo niemieckie, a poglądy w kwestii dopuszczalności obrotu wtórnego programami nie są jednolite.


Ścierają się tu bowiem z jednej strony swoboda działalności gospodarczej, z drugiej zaś ocena, do kiedy twórca (ewentualnie podmiot majątkowych praw autorskich) ma wpływ na obrót utworem. Inny problem to sytuacja, w której nabywany jest pakiet licencji z jednym nośnikiem programu, a następnie podejmowana jest próba przekazania części licencji na rzecz osób trzecich.

Pobieranie z internetu

REKLAMA

Odmienność pobierania programów przez internet wynika z tego, że użytkownik nie uzyskuje utworu utrwalonego na nośniku materialnym. Ściągnięcie pliku powoduje powstanie nowej kopii aplikacji, nie zmieniając statusu programu dostępnego na stronie producenta. Także w przypadku dalszego obrotu aplikacją dochodziłoby do powstawania kolejnych kopii, nieróżniących się od ich pierwotnego źródła.

Z kolei twórca nie ma z zasady możliwości kontrolowania ilości powstających kopii utworów. Pod znakiem zapytania stoi więc dalsze zbywanie rozpowszechnianych w ten sposób programów. Inna, skomplikowana pod względem prawnym sytuacja zachodzi wtedy, gdy wraz z jednym egzemplarzem utworu przekazywana jest więcej niż jedna licencja.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku spraw dotyczących obrotu wtórnego programami komputerowymi na tle niemieckiego prawa chodziło o dwie szczególne metody biznesowe, wykorzystywane przez firmę usedSoft. Pierwsza z nich odnosiła się do zbywania licencji zakupionych w ramach Microsoft Select Licence Program (przeznaczonych dla firm posiadających kilkaset stacji roboczych). Druga to oferowanie licencji do programów firmy Oracle.

Możliwość nabywania licencji w pakietach prowadzi do sytuacji, w której mogą być one później oferowane klientom indywidualnym po cenie niższej niż obowiązująca u producenta oprogramowania. W istocie to właśnie ta okoliczność budzić może największe zastrzeżenia. Odnosi się to do sytuacji, w której przyszły użytkownik, nabywając licencję, nie uzyskuje programu na nośniku.

Wyczerpanie prawa

REKLAMA

Problem koncentruje się wokół instytucji określanej mianem wyczerpania prawa. Sprowadza się ona do tego, iż w przypadku wprowadzenia do obrotu, za zgodą twórcy, nośnika materialnego (płyty CD, DVD) zawierającego utwór, wykluczone jest dalsze ograniczanie obrotu nim. Odnosząc problem do prawa Unii Europejskiej, zgodnie z art. 4 ust. 1 dyrektywy z 22 maja 2001 r. o harmonizacji niektórych aspektów prawa autorskiego w społeczeństwie informacyjnym przewidziano wyłączne prawo do wprowadzania do obrotu publicznego dzieł, bez względu na ich formę. Prawo to podlega wyczerpaniu w przypadku oryginału lub kopii utworu, gdy pierwsze przeniesienie ich własności nastąpiło za przyzwoleniem osoby uprawnionej. Punkt 29 preambuły dyrektywy zakłada, iż wyczerpanie prawa nie będzie odnosiło się do usług świadczonych on-line, nawet gdy użytkownik następnie utrwali utwór na nośniku materialnym.

Problem w tym, że wspomniana dyrektywa nie narusza regulacji dotyczących stricte ochrony oprogramowania komputerowego. W świetle przepisów dyrektywy z 14 maja 1991 roku w sprawie prawnej ochrony programów komputerowych, pierwsza sprzedaż programu wyczerpuje prawo dystrybucji utworu na terenie Wspólnoty. Generalnie przyjmuje się jednak, iż dystrybucja utworu (a więc także aplikacji) za pośrednictwem internetu nie będzie prowadziła do zaistnienia wyczerpania prawa.

Niemieckie orzecznictwo

W niemieckiej judykaturze problem obrotu licencjami do korzystania z programów pobieranych za pośrednictwem internetu należy do spornych. A wszystko za sprawą tego, czy należy rozszerzyć wyczerpanie uprawnień autorskich także na dystrybucję utworów za pośrednictwem elektronicznych środków komunikacji. W najnowszym rozstrzygnięciu, poświęconym analizowanej problematyce, sąd w München w wyroku z 15 marca 2007 r. (7 0 7061/06) przyjął, iż prawo wyczerpania nie odnosi się do przypadków oferowania oprogramowania drogą on-line. Zamyka to możliwość obrotu na rynku wtórnym tego typu aplikacjami - a ściślej ujmując, licencjami do nich. Sięgnięto przy tym także po argumenty związane z przyznaniem podmiotom uprawnionym wyłącznego prawa do reprodukcji utworów.

Problem dopuszczalności obrotu wtórnego aplikacjami przekłada się też na zagadnienia inne niż związane stricte z prawem autorskim. W wyroku z 7 lutego 2007 r. Wyższego Sądu Regionalnego w Hamburgu (5 U 140/06) rozważano, czy reklama dotycząca sprzedaży licencji do oprogramowania powinna być traktowana jako wprowadzająca w błąd. Przyjęto, że nie doszło w tym zakresie do naruszenia zasad uczciwej konkurencji.

Polskie prawo

Aktualne brzmienie art. 51 ust. 3 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych nie budzi wątpliwości w kontekście cyrkulacji aplikacji komputerowych na rynku wtórnym. Przepis ten przewiduje, że wprowadzenie do obrotu oryginału albo egzemplarza utworu na terytorium Europejskiego Obszaru Gospodarczego wyczerpuje prawo do zezwalania na dalszy obrót takim egzemplarzem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z wyjątkiem jego najmu lub użyczenia. Zbycie licencji do oprogramowania pobieranego przez internet stoi w sprzeczności z konstrukcją wyczerpania prawa. Nawet w sytuacji, gdy użytkownik nagra skopiowany program na płytę CD lub DVD.

Większym problemem jest przekazywanie jedynie praw wynikających z licencji nabytych w większym pakiecie wraz z nośnikiem, przy założeniu, że użytkownik samodzielnie zaopatrzy się w kolejną kopię programu. Można założyć, że wkracza to w wyłączne prawo do reprodukcji aplikacji. Zaznaczyć trzeba, że postanowienia licencyjne, w przypadku pakietów przeznaczonych dla wielostanowiskowych odbiorców, będą wykluczać możliwość dalszego obrotu licencjami. Problem w tym, że wraz z zezwoleniem na korzystanie z programu na wielu stanowiskach przekazywany jest jeden egzemplarz utworu. W tym zakresie może więc dojść do wyczerpania prawa.

Ograniczenia licencyjne nie będą mogły wyeliminować zbywania części z pakietu licencji. Naruszenie prawa do reprodukcji w ten sposób jest o tyle wykluczone, iż nawet nabywca pakietu licencji musi zwielokrotnić zawartość oryginalnego nośnika, aby w pełni korzystać ze swoich uprawnień. Z kolei osoba nabywająca później fragment pakietu licencji zwielokrotni program będący w jej dyspozycji (zakupiony uprzednio np. z licencją jednostanowiskową). Piszący te słowa zdaje sobie sprawę, iż zaprezentowany pogląd może być jednak dyskusyjny. Rzecz jasna, najmniej ryzykowne, biorąc pod uwagę ewentualną odpowiedzialność prawną, będzie jednakże zbywanie licencji wraz z nośnikami.

WAŻNE

Wprowadzenie do obrotu oryginału albo egzemplarza utworu na terytorium Europejskiego Obszaru Gospodarczego wyczerpuje prawo do zezwalania na dalszy obrót takim egzemplarzem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z wyjątkiem jego najmu lub użyczenia

Art. 51 ust. 3 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych

KRZYSZTOF GIENAS

doktor nauk prawnych, asesor Prokuratury Rejonowej Szczecin-Zachód

gp@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

Ustawa z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 90, poz. 631 ze zm.).

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Idą rewolucyjne zmiany w urlopach. To już postanowione. „Kończymy z tym absurdem”

Harują ciężko całymi latami, ale to harowanie nie wlicza się do stażu pracy. O taką, obwarowaną przepisami ścianę, rozbijają się zatrudniani na umowach-zleceniach i ci , którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Czy teraz wreszcie się to zmieni? Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy, który przyniesie rewolucję dotyczące zasad, na jakich staż pracy zostanie wyliczony. To z kolei pociągnie za sobą zmiany w prawach do urlopu.

MEN chce by egzamin ósmoklasisty znowu odbywał się w kwietniu. Liczne zmiany w prawie oświatowym [projekt]

W dniu 14 kwietnia 2025 r. opublikowano założenia obszernej i wielowątkowej nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Wśród proponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian są m.in.: powrót do kwietniowego terminu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, możliwość zatrudnienie w publicznym przedszkolu osoby niebędącej nauczycielem do wszystkich zajęć, czy rezygnacja z określania wymiaru godzin wychowania fizycznego.

Nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych od 1 października 2025 r. [projekt] Będzie drożej, czy jednak nie

Rząd planuje, by nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października 2025 r., a nie 1 lipca br. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

ZUS: Dodatek do renty dla niepełnosprawnego Piotra na wózku. Brak dodatku dla Katarzyny niewidomej od 30. roku życia

Piotr i Katarzyna są ciężko poszkodowani przez los, znaczne stopnie niepełnosprawności i niesamodzielności. Nie wiadomo dlaczego rodzaj świadczeń dla nich jest zależny od wieku nabycia niepełnosprawności. Piotr o kulach od 17. roku życia, to renta socjalna albo stare świadczenie pielęgnacyjne. Paweł o kulach od 30-ego roku to renta z tytułu niezdolności do pracy.

REKLAMA

ZUS: Wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią. 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety. Kiedy decyzja ws. renty wdowiej? Postępowanie wyjaśniające. Jakie dokumenty przygotować?

W lipcu rozpoczną się pierwsze wypłaty tzw. renty wdowiej. Z Danych ZUS wynika, że od 1 stycznia 2025 r. wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią, z czego 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety.

Edukacja zdrowotna w szkołach – na uczelniach studia podyplomowe dla nauczycieli

Edukacja zdrowotna to nowy przedmiot w szkołach, który zostanie wprowadzony od 1 września 2025 r. W związku z tym na 11 uczelniach zostaną uruchomione studia podyplomowe w zakresie edukacji zdrowotnej. Studia nadadzą nauczycielom kwalifikacje do nauczania nowego przedmiotu.

Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

Emerycie, rencisto, nie dostałeś z ZUS-u deklaracji PIT za 2024 rok? Możesz dostać duplikat - jak to załatwić?

Jesteś emerytem lub rencistą i nie masz deklaracji podatkowej PIT? A może otrzymałeś PIT ale go zgubiłeś lub jest zniszczony? Wyjaśniamy czy możesz otrzymać duplikat tego dokumentu z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Umiarkowany stopień niepełnosprawności. Co z orzeczeniem? [LISTA]

Osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności często zastanawiają się nad tym, z jakiego rodzaju form wsparcia mogą korzystać. Na jakie przywileje w pracy można liczyć? Ile wynosi dofinansowanie z PFRON w 2025 r.? Jakie zasiłki z MOPS przysługują z orzeczeniem? Oto najważniejsze świadczenia i aktualne kwoty!

Dłużnik nie płaci? Jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze i zacząć działać

Każdy przedsiębiorca, niezależnie od branży, może napotkać problemy płatnicze, dotykające go bezpośrednio lub pojawiające się w wyniku współpracy z kontrahentem, którego stabilność finansowa uległa zachwianiu. Czy istnieją sygnały, które wysyła nasz partner biznesowy, mówiące o tym, że oczekiwana wpłata nigdy nie nastąpi?

REKLAMA