REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo a wtórny obrót oprogramowaniem

Krzysztof Gienas
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wzrastającym zainteresowanie cieszy się wtórny obrót aplikacjami komputerowymi. Pojawia się jednak pytanie, czy przepisy prawa autorskiego nie ograniczają swobody w tym zakresie? Zwłaszcza przy programach nabytych on-line.


Zasadnicza wątpliwość koncentruje się wokół tego, jak traktować chęć odsprzedaży oprogramowania nabytego on-line (przez ściągnięcie plików z serwera producenta bądź jego autoryzowanego przedstawiciela). Z analogicznymi problemami zmierzyło się już orzecznictwo niemieckie, a poglądy w kwestii dopuszczalności obrotu wtórnego programami nie są jednolite.


Ścierają się tu bowiem z jednej strony swoboda działalności gospodarczej, z drugiej zaś ocena, do kiedy twórca (ewentualnie podmiot majątkowych praw autorskich) ma wpływ na obrót utworem. Inny problem to sytuacja, w której nabywany jest pakiet licencji z jednym nośnikiem programu, a następnie podejmowana jest próba przekazania części licencji na rzecz osób trzecich.

Pobieranie z internetu

REKLAMA

Odmienność pobierania programów przez internet wynika z tego, że użytkownik nie uzyskuje utworu utrwalonego na nośniku materialnym. Ściągnięcie pliku powoduje powstanie nowej kopii aplikacji, nie zmieniając statusu programu dostępnego na stronie producenta. Także w przypadku dalszego obrotu aplikacją dochodziłoby do powstawania kolejnych kopii, nieróżniących się od ich pierwotnego źródła.

Z kolei twórca nie ma z zasady możliwości kontrolowania ilości powstających kopii utworów. Pod znakiem zapytania stoi więc dalsze zbywanie rozpowszechnianych w ten sposób programów. Inna, skomplikowana pod względem prawnym sytuacja zachodzi wtedy, gdy wraz z jednym egzemplarzem utworu przekazywana jest więcej niż jedna licencja.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku spraw dotyczących obrotu wtórnego programami komputerowymi na tle niemieckiego prawa chodziło o dwie szczególne metody biznesowe, wykorzystywane przez firmę usedSoft. Pierwsza z nich odnosiła się do zbywania licencji zakupionych w ramach Microsoft Select Licence Program (przeznaczonych dla firm posiadających kilkaset stacji roboczych). Druga to oferowanie licencji do programów firmy Oracle.

Możliwość nabywania licencji w pakietach prowadzi do sytuacji, w której mogą być one później oferowane klientom indywidualnym po cenie niższej niż obowiązująca u producenta oprogramowania. W istocie to właśnie ta okoliczność budzić może największe zastrzeżenia. Odnosi się to do sytuacji, w której przyszły użytkownik, nabywając licencję, nie uzyskuje programu na nośniku.

Wyczerpanie prawa

REKLAMA

Problem koncentruje się wokół instytucji określanej mianem wyczerpania prawa. Sprowadza się ona do tego, iż w przypadku wprowadzenia do obrotu, za zgodą twórcy, nośnika materialnego (płyty CD, DVD) zawierającego utwór, wykluczone jest dalsze ograniczanie obrotu nim. Odnosząc problem do prawa Unii Europejskiej, zgodnie z art. 4 ust. 1 dyrektywy z 22 maja 2001 r. o harmonizacji niektórych aspektów prawa autorskiego w społeczeństwie informacyjnym przewidziano wyłączne prawo do wprowadzania do obrotu publicznego dzieł, bez względu na ich formę. Prawo to podlega wyczerpaniu w przypadku oryginału lub kopii utworu, gdy pierwsze przeniesienie ich własności nastąpiło za przyzwoleniem osoby uprawnionej. Punkt 29 preambuły dyrektywy zakłada, iż wyczerpanie prawa nie będzie odnosiło się do usług świadczonych on-line, nawet gdy użytkownik następnie utrwali utwór na nośniku materialnym.

Problem w tym, że wspomniana dyrektywa nie narusza regulacji dotyczących stricte ochrony oprogramowania komputerowego. W świetle przepisów dyrektywy z 14 maja 1991 roku w sprawie prawnej ochrony programów komputerowych, pierwsza sprzedaż programu wyczerpuje prawo dystrybucji utworu na terenie Wspólnoty. Generalnie przyjmuje się jednak, iż dystrybucja utworu (a więc także aplikacji) za pośrednictwem internetu nie będzie prowadziła do zaistnienia wyczerpania prawa.

Niemieckie orzecznictwo

W niemieckiej judykaturze problem obrotu licencjami do korzystania z programów pobieranych za pośrednictwem internetu należy do spornych. A wszystko za sprawą tego, czy należy rozszerzyć wyczerpanie uprawnień autorskich także na dystrybucję utworów za pośrednictwem elektronicznych środków komunikacji. W najnowszym rozstrzygnięciu, poświęconym analizowanej problematyce, sąd w München w wyroku z 15 marca 2007 r. (7 0 7061/06) przyjął, iż prawo wyczerpania nie odnosi się do przypadków oferowania oprogramowania drogą on-line. Zamyka to możliwość obrotu na rynku wtórnym tego typu aplikacjami - a ściślej ujmując, licencjami do nich. Sięgnięto przy tym także po argumenty związane z przyznaniem podmiotom uprawnionym wyłącznego prawa do reprodukcji utworów.

Problem dopuszczalności obrotu wtórnego aplikacjami przekłada się też na zagadnienia inne niż związane stricte z prawem autorskim. W wyroku z 7 lutego 2007 r. Wyższego Sądu Regionalnego w Hamburgu (5 U 140/06) rozważano, czy reklama dotycząca sprzedaży licencji do oprogramowania powinna być traktowana jako wprowadzająca w błąd. Przyjęto, że nie doszło w tym zakresie do naruszenia zasad uczciwej konkurencji.

Polskie prawo

Aktualne brzmienie art. 51 ust. 3 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych nie budzi wątpliwości w kontekście cyrkulacji aplikacji komputerowych na rynku wtórnym. Przepis ten przewiduje, że wprowadzenie do obrotu oryginału albo egzemplarza utworu na terytorium Europejskiego Obszaru Gospodarczego wyczerpuje prawo do zezwalania na dalszy obrót takim egzemplarzem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z wyjątkiem jego najmu lub użyczenia. Zbycie licencji do oprogramowania pobieranego przez internet stoi w sprzeczności z konstrukcją wyczerpania prawa. Nawet w sytuacji, gdy użytkownik nagra skopiowany program na płytę CD lub DVD.

Większym problemem jest przekazywanie jedynie praw wynikających z licencji nabytych w większym pakiecie wraz z nośnikiem, przy założeniu, że użytkownik samodzielnie zaopatrzy się w kolejną kopię programu. Można założyć, że wkracza to w wyłączne prawo do reprodukcji aplikacji. Zaznaczyć trzeba, że postanowienia licencyjne, w przypadku pakietów przeznaczonych dla wielostanowiskowych odbiorców, będą wykluczać możliwość dalszego obrotu licencjami. Problem w tym, że wraz z zezwoleniem na korzystanie z programu na wielu stanowiskach przekazywany jest jeden egzemplarz utworu. W tym zakresie może więc dojść do wyczerpania prawa.

Ograniczenia licencyjne nie będą mogły wyeliminować zbywania części z pakietu licencji. Naruszenie prawa do reprodukcji w ten sposób jest o tyle wykluczone, iż nawet nabywca pakietu licencji musi zwielokrotnić zawartość oryginalnego nośnika, aby w pełni korzystać ze swoich uprawnień. Z kolei osoba nabywająca później fragment pakietu licencji zwielokrotni program będący w jej dyspozycji (zakupiony uprzednio np. z licencją jednostanowiskową). Piszący te słowa zdaje sobie sprawę, iż zaprezentowany pogląd może być jednak dyskusyjny. Rzecz jasna, najmniej ryzykowne, biorąc pod uwagę ewentualną odpowiedzialność prawną, będzie jednakże zbywanie licencji wraz z nośnikami.

WAŻNE

Wprowadzenie do obrotu oryginału albo egzemplarza utworu na terytorium Europejskiego Obszaru Gospodarczego wyczerpuje prawo do zezwalania na dalszy obrót takim egzemplarzem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z wyjątkiem jego najmu lub użyczenia

Art. 51 ust. 3 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych

KRZYSZTOF GIENAS

doktor nauk prawnych, asesor Prokuratury Rejonowej Szczecin-Zachód

gp@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

Ustawa z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 90, poz. 631 ze zm.).

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Unijne rozporządzenie DORA już obowiązuje. Które firmy muszą stosować nowe przepisy od 17 stycznia 2025 r.?

Od 17 stycznia 2025 r. w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie DORA. Objęte nim podmioty finansowe miały 2 lata na dostosowanie się do nowych przepisów w zakresie zarządzania ryzykiem ICT. Na niespełna miesiąc przed ostatecznym terminem wdrożenia zmian Europejski Bank Centralny opublikował raport SREP (Supervisory Review and Evaluation Process) za 2024 rok, w którym ze wszystkich badanych aspektów związanych z działalnością banków to właśnie ryzyko operacyjne i teleinformatyczne uzyskało najgorsze średnie wyniki. Czy Rozporządzenie DORA zmieni coś w tym zakresie? Na to pytanie odpowiadają eksperci Linux Polska.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

REKLAMA

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Transfer danych osobowych do Kanady – czy to bezpieczne? Co na to RODO?

Kanada to kraj, który kojarzy się nam z piękną przyrodą, syropem klonowym i piżamowym shoppingiem. Jednak z punktu widzenia RODO Kanada to „państwo trzecie” – miejsce, które nie podlega bezpośrednio unijnym regulacjom ochrony danych osobowych. Czy oznacza to, że przesyłanie danych na drugi brzeg Atlantyku jest ryzykowne?

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

REKLAMA