REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak prawidłowo rozliczyć dochody zagraniczne

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Podatnicy, którzy w 2007 roku zarabiali za granicą, muszą liczyć się z tym, że będą musieli wykazać to także w polskim zeznaniu. Jak prawidłowo to zrobić?

 

Przy takim rozliczeniu ważne będą miejsce zamieszkania, długość pobytu za granicą oraz metoda unikania podwójnego opodatkowania przewidziana w umowie między Polską a krajem, w którym praca była wykonywana.

Przedstawiamy na przykładach rozwiązania najbardziej typowych problemów zwiazanych z rozliczaniem dochodów uzyskanych za granicą.

 

Czy żołnierz za granicą uwzględni diety

Korzystam ze statutu członka korpusu służby zagranicznej. Uzyskałem stopień dyplomatyczny attaché obrony, wojskowego, morskiego i lotniczego w Ambasadzie RP za granicą. Czy przysługują mi diety z tytułu podróży zagranicznej?

Nie

Wolne od podatku dochodowego są: część przychodów osób o nieograniczonym obowiązku podatkowym, przebywających czasowo za granicą i uzyskujących dochody ze stosunku pracy, za każdy dzień pobytu za granicą, w którym podatnik pozostawał w stosunku pracy, w kwocie odpowiadającej 30 proc. diety, określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju.

Jednak zwolnienie to nie ma zastosowania do wynagrodzenia: pracownika odbywającego podróż służbową poza granicami RP; pracownika w związku z jego pobytem poza granicami Polski w celu udziału w konflikcie zbrojnym lub dla wzmocnienia sił państwa albo państw sojuszniczych, misji pokojowej, akcji zapobieżenia aktom terroryzmu lub ich skutkom, a także w związku z pełnieniem funkcji obserwatora w misjach pokojowych organizacji międzynarodowych i sił wielonarodowych, o ile otrzymuje świadczenia zwolnione od podatku; uzyskiwanego przez członka służby zagranicznej.

W omawianej sytuacji, ponieważ pełniąc służbę w ataszacie obrony w Ambasadzie RP podatnik korzysta ze statusu członka służby zagranicznej, to nie będzie miało zastosowania zwolnienie dotyczące diet z tytułu podróży służbowej.

Podstawa prawna

- Art. 21 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Czy zagraniczne zarobki trzeba przeliczać

Rozliczając zagraniczne zarobki w Polsce, trzeba wypełnić PIT-36 wraz z załącznikiem PIT/ZG. Czy uzyskane przychody trzeba przeliczać na złote?

Tak

Przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik, i mających zastosowanie przy kupnie walut. Jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, przychody przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych z dnia uzyskania przychodów, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski.

Jeżeli bank, z którego usług korzysta podatnik, stosuje różne kursy walut obcych i nie jest możliwe dostosowanie kursu kupna do przeliczenia na złote przychodu uzyskanego przez podatnika, stosuje się kurs średni walut obcych z dnia uzyskania przychodu, ogłaszany przez Narodowy Bank Polski.

Podstawa prawna

- Art. 11 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Czy dochody szwedzkie są zwolnione z PIT

W 2007 roku w związku z delegacjami służbowymi przebywałem w Szwecji. Oprócz wynagrodzenia otrzymywałem zapłatę za delegacje. Całość wynagrodzenia otrzymywałem od pracodawcy. Przekroczenie 183 dni pobytu w Szwecji w okresie 12 miesięcy rozpoczynających się lub kończących w danym roku spowodowało obowiązek płacenia podatku w Szwecji. Czy dochody szwedzkie są zwolnione z PIT w Polsce?

Tak

Jeżeli podatnik uzyskał przychody z tytułu pracy najemnej wykonywanej w Szwecji, które są tam opodatkowane, podwójnemu opodatkowaniu tego dochodu zapobiega się poprzez zastosowanie konwencji między Polską a Szwecją, która przewiduję metodę wyłączenia z progresją, jako metodę unikania podwójnego opodatkowania. Dlatego też metoda wyłączenia z progresją przy obliczeniu podatku dochodowego za 2007 rok będzie miała zastosowanie, o ile na mocy konwencji polsko-szwedzkiej uzyskany przez podatnika dochód z tytułu pracy wykonywanej na terytorium Szwecji był zwolniony od podatku.

Przy zastosowaniu tej metody unikania podwójnego opodatkowania, dochód podatnika opodatkowany w Szwecji wyłącza się z podstawy opodatkowania, a uwzględnia się go jedynie do ustalenia stopy procentowej, według której oblicza się podatek od pozostałych dochodów.

Podstawa prawna

- Art. 27 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

- Konwencja między rządem Rzeczypospolitej Polskiej a rządem Królestwa Szwecji w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisana w Sztokholmie 19 listopada 2004 r. (Dz.U. z 2006 r. nr 26, poz. 193).

Czy bez umowy nie ma rozliczenia w Polsce

Mieszkam w Polsce, ale w 2007 roku uzyskiwałem przychody (dochody) ze stosunku pracy wypłacane przez firmę usytuowaną na Wyspie Guernsey. Podlegam w Polsce opodatkowaniu od całości dochodów. Z Wyspą Guernsey Polska nie ma podpisanej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Czy w związku z tym nie muszę zagranicznych dochodów rozliczać w kraju?

Nie

Jeżeli podatnik o nieograniczonym obowiązku podatkowym w Polsce osiąga również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a z państwem, w którym dochody są osiągane, Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, dochody te łączy się z dochodami ze źródeł przychodów położonych na terytorium RP. W tym przypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w państwie obcym.

Zatem przychody osiągnięte na Wyspie Guernsey podlegają opodatkowaniu w Polsce na zasadach ogólnych, tj. według obowiązującej skali podatkowej, po odliczeniu kwoty równej podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie.

Podstawa prawna

- Art. 27 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Czy zarobki z Nigerii rozlicza się w Polsce

Pracowałem w 2007 roku w Nigerii. Wykonuję swoje obowiązki służbowe na podstawie dwuletniego kontraktu. W Nigerii obowiązuje forma kontraktu jako pisemne uzgodnienie i zobowiązanie pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Nie stosuje się innej formy umowy na piśmie. Wypłatę pobieram w gotówce na miejscu. Czy te dochody muszę wykazać w Polsce?

Tak

Przy rozliczaniu dochodu uzyskanego w Nigerii będzie miała zastosowanie metoda odliczenia proporcjonalnego. Wszystko dlatego, że Polska z Nigerią umowę podpisała, ale jej nie ratyfikowała. W związku z tym, w przypadku gdy nie obowiązuje umowa między Polską a danym krajem, zastosowanie ma metoda odliczenia proporcjonalnego.

Zatem podatnik z uwagi na uzyskanie w 2007 roku dochodu z pracy w Nigerii zobowiązany jest w terminie do 30 kwietnia 2008 r. złożyć zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) PIT-36 wraz z informacją o wysokości dochodów z zagranicy i zapłaconym podatku PIT/ZG, zarówno w przypadku gdy nie uzyskał w Polsce dochodów podlegających opodatkowaniu, jak i w przypadku osiągnięcia w Polsce dochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych i zastosować metodę odliczenia proporcjonalnego.

Podstawa prawna

- Art. 3, art. 27 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Czy trzeba płacić PIT od umowy o dzieło

Mam możliwość osiągania dodatkowych dochodów poprzez okresowe wykonywanie projektów dla firmy niemieckiej, która nie posiada swojego oddziału w Polsce i nie jest powiązana z moim polskim pracodawcą. Na wystawianych rachunkach będzie widniała kwota brutto podana w euro. Czy trzeba płacić PIT od umowy o dzieło?

Tak

Do dochodów uzyskanych przez podatnika w Polsce z tytułu umowy o dzieło zawartej z niemieckim zleceniodawcą będzie miała zastosowanie zasada, zgodnie z którą podatnicy osiągający dochody bez pośrednictwa płatników, m.in. z tytułu umowy o dzieło, są zobowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy.

Podatnicy uzyskujący dochody bez pośrednictwa płatnika m.in. z tytułu działalności wykonywanej osobiście są zobowiązani w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dochód był uzyskany, a za grudzień - w terminie złożenia zeznania podatkowego, wpłacać zaliczki miesięczne, stosując do uzyskanego dochodu najniższą stawkę podatkową określoną w skali. Przy obliczaniu zaliczki podatnik może stosować zamiast stawki 19-proc. wyższą stawkę podatkową określoną w skali, tj. 30 lub 40-proc. Zwiększenie stawki nie jest jednak uzależnione od wysokości dochodu uzyskanego w danym miesiącu bez pośrednictwa płatnika.

Podstawa prawna

- Art. 44 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).


Ewa Matyszewska

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia nie dla wszystkich wdów: nie dla młodych wdów (nawet jeżeli zostały same z dzieckiem) i nie dla „porzuconych” kobiet

Renta wdowia, to nowe świadczenie dla wdów i wdowców, o które będzie można wnioskować już od 1 stycznia 2025 r. Choć nazwa sugeruje, że powinno ono dotyczyć wszystkich wdów i wdowców – będzie na nie mogła liczyć tylko ich ograniczona grupa, która spełnia wszystkie określone w ustawie przesłanki. Renty wdowiej nie otrzymają m.in. osoby, które owdowiały w młodym wieku, jak i osoby „porzucone” przez współmałżonka (nawet jeżeli nie doszło do rozwodu). 

Świadczenia z programu Aktywny rodzic zostaną wyłączone z definicji dochodu. Nie będą miały wpływu na prawo do świadczeń z pomocy społecznej

Rada Ministrów przyjęła projekt projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Świadczenia z programu „Aktywny Rodzic” zostaną wyłączone z definicji dochodu.

Nadchodzi rewolucja w urzędach pracy. Bezrobotni powinni się cieszyć czy martwić? Rząd zdecydował: będzie nowa ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Rynek pracy potrzebuje nowej ustawy? Tak uważa ministerstwo pracy, a Rada Ministrów podzieliła zdanie resortu.  Rząd w Wigilię 24.12.2024 r. przyjął projekt ustawy autorstwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To ma być prawdziwa rewolucja.

Czekasz na wdowią rentę, sprawdź już teraz czy ci się należy, apeluje zus i zaprasza do składania wniosków z wyprzedzeniem

W Wigilię 24.12.2024 Zakład Ubezpieczeń Społecznych – ZUS zwrócił się z komunikatem do wdów i wdowców, by jak najszybciej sprawdzili czy mają prawo do dwóch świadczeń. To ważne, bo choć samo nowe świadczenie – tzw. wdowia renta będzie wypłacane od lipca, to wnioski można już składać będzie zaraz z początkiem nowego roku.

REKLAMA

ZUS informuje: Od 1 stycznia 2025 r. można składać wnioski o rentę wdowią. Jakie warunki należy spełnić?

Od 1 stycznia 2025 r. ZUS zacznie przyjmować wnioski o rentę wdowią. Osoby uprawnione mogą składać wnioski, ale prawo do tego świadczenia zostanie im przyznane od miesiąca, w którym złożyły wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.

40 tys. zł na zakup samochodu do wzięcia już na początku lutego 2025 r. [za zezłomowanie starego auta w ciągu ostatnich 4 lat – premia 5-10 tys. zł; cena nowego samochodu – do 225 tys. zł netto]

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w dniu 16 grudnia br., ogłosił iż na początku lutego 2025 r. – ruszy nabór wniosków o dofinansowanie do zakupu samochodu elektrycznego. W ramach programu „Mój elektryk 2.0” osoby fizyczne, będą mogły uzyskać nawet 40 tys. zł dopłaty do zakupu bezemisyjnego auta. Budżet programu ma wystarczyć na zakup ok. 40 tys. samochodów.

30 tysięcy złotych kary! Kierowcy mają na to siedem dni. Nowy obowiązek dla właścicieli aut mrozi krew w żyłach

Nie odbierają listów poleconych wysyłanych przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego, podają nazwiska ludzi zza granicy, tak namierzeni przez fotoradary kierowcy unikają płacenia mandatów. Resort Infrastruktury mówi temu dość i od 2025 roku wprowadzi nowe mechanizmy ścigania sprawców łamania przepisów drogowych. Skóra cierpnie, włos się jeży od nowych zasad karania mandatami. 

To pewne: będzie wyższy wiek emerytalny. Najpierw zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, potem wydłużenie lat pracy

Politycy i rząd nie mają wyboru – muszą podwyższyć wiek emerytalny. Politycznie może się to wydawać samobójstwem, ale realnie brak podwyższenia wieku emerytalnego to samobójstwo ekonomiczne. Dlatego cała sztuka polega na tym, by przekonać społeczeństwo, że podniesienie wieku emerytalnego jest w interesie wszystkich.

REKLAMA

Wigilia 24.12.2024 – czy po raz ostatni zgodnie z prawem to dzień roboczy, a od 2025 dzień ustawowo wolny od pracy

Ustawa, która zmieniła status 24 grudnia z dnia roboczego w dzień ustawowo wolny od pracy odbyła już niemal całą drogę legislacyjną. By stała się prawem powszechnie obowiązującym musi być jeszcze jedynie podpisana przez prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jednak nie jest wcale pewne czy tak się stanie.

Na podium: Tusk, Duda i Kaczyński. 100 najczęściej pokazywanych polityków w Polsce w 2024 r. [ranking medialnej wartości]

Instytut Przywództwa przygotował ranking medialnej wartości polityków w Polsce. Ranking ten powstał na podstawie szacunków ekwiwalentu reklamowego publikacji na portalach internetowych z udziałem tych polityków w okresie styczeń - listopad 2024 r. Ekwiwalent reklamowy to kwota, jaką należałoby zapłacić za publikacje, gdyby były one reklamą. Na pierwszym miejscu znalazł się premier Donald Tusk - wartość przekazów medialnych z jego udziałem (gdyby przeliczyć to na koszt reklamy) osiągnęła imponującą kwotę 474,75 mln zł. Na podium znaleźli się również prezydent Andrzej Duda z wynikiem 272,98 mln zł oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński – 203,35 mln zł.

REKLAMA