REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dziś ostatni dzień na złożenie PIT-12

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Podatnicy, którzy chcą żeby rozliczył ich pracodawca, muszą złożyć PIT-12. Złożenie tego formularza to nie jedyny warunek rozliczenia się z fiskusem za pośrednictwem pracodawcy. Jakie są pozostałe?

 

Podatnicy, którzy w 2007 roku rozliczali się za pośrednictwem płatnika mogą skorzystać z możliwości rozliczenia dochodów rocznych za jego pośrednictwem. W takim rozliczeniu będzie można uwzględnić ulgę prorodzinną. Aby jednak płatnik nas rozliczył, przed 10 stycznia 2008 r. należy mu przedstawić oświadczenie na druku PIT-12 dla celów dokonania rocznego obliczenia podatku. I tu pojawia się problem: czy oświadczenie należy złożyć przed 10 stycznia, czy ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku jest 10 stycznia?

Zdaniem izb skarbowych, które pytaliśmy o zdanie, ostatnim dniem na złożenie PIT-12 jest 10 stycznia. Z drugiej strony, nawet gdyby tak nie było, to gdy płatnik przyjmie od nas oświadczenie ostatniego dnia - czyli 10 stycznia - trudno będzie udowodnić, że PIT-12 został złożony po terminie.

Eksperci podatkowi ostrzegają jednak, że w praktyce złożenie PIT-12 dopiero 10 stycznia może spowodować odmowę rozliczenia przez płatnika. Lepiej więc nie czekać ze złożeniem oświadczenia do ostatniego momentu i złożyć je najpóźniej 9 stycznia.

Anna Misiak, ekspert w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy, wyjaśniła, że pracodawca, który otrzymał w terminie PIT-12 od swojego pracownika, ma obowiązek przygotować mu zeznanie roczne. Jeśli pracownik spóźni się z oświadczeniem, to dokonanie za niego rocznego obliczenia podatku przez pracodawcę zależy wyłącznie od jego dobrej woli.

- Zakład pracy może go wyręczyć w rozliczeniach z fiskusem, ale nie musi - dodała Anna Misiak.

Płatnik, który przyjmie PIT-12 od podatnika, dokona jego rozliczenia na formularzu PIT-40. Podatnik nie będzie musiał składać już żadnego zeznania podatkowego, chyba że uzyskał inne dochody, np. z działalności gospodarczej opodatkowanej liniowym PIT (wtedy będzie musiał złożyć samodzielnie PIT-36L). Z drugiej strony, złożenie PIT-40 nie zamyka nam drogi do późniejszego samodzielnego rozliczenia. Nawet po tym, jak takie zeznanie (PIT-40) trafi do urzędu skarbowego, możemy jeszcze rozliczyć się sami. Byle nastąpiło to do 30 kwietnia.

Co w oświadczeniu

PIT-12 mogą złożyć podatnicy, którzy w 2007 roku byli zatrudnieni na umowę o pracę, otrzymywali emerytury lub renty z zagranicy za pośrednictwem płatnika, byli tymczasowo aresztowani lub skazani, otrzymywali świadczenia integracyjne lub stypendia, byli członkami rolniczych spółdzielni produkcyjnych oraz innych spółdzielni zajmujących się produkcją rolną.

W wypełnianym PIT-12 poza danymi identyfikacyjnymi podatnik musi oświadczyć, że:

- poza dochodami uzyskanymi od tego płatnika nie uzyskał innych dochodów;

- nie korzysta z odliczeń, z wyjątkiem odliczenia składek ZUS, zwrotu nienależnie pobranych świadczeń oraz ulgi prorodzinnej;

- nie korzysta z możliwości wspólnego rozliczenia;

- nie ma obowiązku doliczenia kwot uprzednio odliczonych, z wyjątkiem zwrotu składki na ubezpieczenie zdrowotne zwróconej przez tego płatnika.

Jeśli podatnik chciałby, aby płatnik rozliczając go z dochodów za 2007 rok:

- uwzględnił koszty dojazdów w wysokości faktycznie poniesionych, udokumentowanych imiennymi biletami okresowymi, gdyż są one wyższe od kosztów zryczałtowanych odliczonych przez płatnika;

- odliczył od dochodu, z tytułu nienależnie pobranych świadczeń, które uprzednio zwiększyły dochód podlegający opodatkowaniu, jeśli nie zostały one potrącone od dochodu przy poborze zaliczek

- musi wypełnić odpowiednie rubryki PIT-12.

W tym celu trzeba będzie podać zarówno kwotę wydatkowaną na bilety, jak i sumę nienależnie pobranych świadczeń.

Płatnik uwzględni ulgę

Każda osoba, która chce szybciej uzyskać zwrot podatku za 2007 rok, a jej jedynym odliczeniem jest ulga z tytułu wychowywania dzieci własnych lub przysposobionych, ma możliwość odzyskania nadpłaty podatku z tego tytułu bezpośrednio od płatnika. Również w tym przypadku wystarczy, że podatnik złoży płatnikowi przed 10 stycznia oświadczenie PIT-12 oraz oświadczenie o prawie do ulgi prorodzinnej - również w terminie przed 10 stycznia. Zatem podatnik, który chce rozliczyć się za pośrednictwem płatnika i skorzystać z ulgi prorodzinnej, poza wypełnieniem PIT-12 musi napisać dodatkowe oświadczenie.

Łukasz Bączyk, konsultant w PricewaterhouseCoopers, przypomniał, że w zeznaniu podatkowym za rok 2007 podatnik może odliczyć od podatku kwotę stanowiącą iloczyn liczby wychowywanych dzieci i dwukrotności kwoty zmniejszającej podatek określonej w pierwszym przedziale skali PIT (w roku 2007 kwota ta wynosi 572,54 zł, w związku z czym na jedno dziecko odliczyć można 1145,08 zł). Jeżeli podatnik chciałby zostać rozliczony za pośrednictwem pracodawcy, powinien złożyć mu oświadczenie o prawie do ulgi, w którym powinna zostać wskazana m.in. liczba dzieci oraz kwota odliczenia.

- Dokumenty te powinny znaleźć się u pracodawcy przed 10 stycznia 2008 r. Oznacza to, że osoby, które złożą oświadczenia 10 stycznia lub później, mogą spotkać się z odmową uwzględnienia odliczenia przy przygotowywaniu rozliczenia przez pracodawcę. Jeżeli nadal będą chciały być rozliczone za pośrednictwem pracodawcy, od ich podatku nie zostanie dokonane odliczenie - tłumaczył Łukasz Bączyk.

Według niego, w takiej sytuacji, aby z odliczenia skorzystać, podatnicy będą musieli rozliczyć się sami, tj. przygotować i złożyć swoje zeznanie podatkowe za rok 2007.

Zeznanie PIT-40

Złożenie PIT-12 oznacza, że zamiast PIT-11 pracodawca przygotowuje dla pracownika zeznanie roczne PIT-40.

- Zeznanie roczne przygotowane przez pracodawcę jest równoznaczne w skutkach z zeznaniem podatkowym, jakie pracownik składałby samodzielnie. Podatek obliczony przez pracodawcę jest traktowany jak podatek należny od pracownika za poprzedni rok podatkowy - podkreśliła Anna Misiak.

Według naszej rozmówczyni istotną różnicą jest termin złożenia takiego zeznania. PIT-40 musi być przygotowany przez pracodawcę do końca lutego 2008 r. i w tym samym terminie przekazany pracownikowi i właściwemu dla niego urzędowi skarbowemu. Rozliczenie podatku - niedopłaty lub nadpłaty - jest dokonywane bezpośrednio przez pracodawcę i pracownik nie musi w tym celu udawać się do urzędu skarbowego.

- Dopłata podatku wynikającego z zeznania rocznego przygotowanego przez pracodawcę jest rozliczana z dochodu pracownika za marzec, lub na jego wniosek, z dochodu za kwiecień. W przypadku powstania nadpłaty w podatku rocznym, pracodawca rozlicza ją poprzez zmniejszenie zaliczki na podatek pobranej od dochodu pracownika za marzec, a jeśli nadpłata przewyższałaby kwotę tej zaliczki, jej zwrot następuje w gotówce - argumentowała ekspert MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy.

Odpowiedzialność za PIT

Według Anny Misiak, poprzez złożenie PIT-12 pracownik zwalnia się z obowiązku samodzielnego złożenia swojego zeznania podatkowego za poprzedni rok, przesuwając ten obowiązek na pracodawcę, ale nie zwalnia się całkowicie od odpowiedzialności. PIT-12 jest traktowany na równi z zeznaniem i poprzez jego złożenie pracownik sam deklaruje, po analizie swojej sytuacji podatkowej, że spełnia warunki do takiej formy rozliczenia podatku. Pracodawca, przyjmując oświadczenie pracownika, nie ma obowiązku weryfikacji jego prawdziwości. Jeśli zatem złożone oświadczenie okazałoby się nieprawdziwe, bo np. pracownik osiągał inne dochody poza danym zakładem pracy, to nie pracodawca, ale pracownik ponosiłby odpowiedzialność z tytułu złożenia nieprawdziwego oświadczenia.

- Jeśli ujawnienie dodatkowych dochodów nastąpi przed złożeniem PIT-40 przez pracodawcę, podatnik powinien niezwłocznie poinformować zakład pracy o nowych okolicznościach i sam przygotować swoje zeznanie. Zakład pracy mając informację od pracownika, jest zwolniony z obowiązku złożenia PIT-40, ale powinien wystawić PIT-11 i przesłać go do urzędu i pracownika w wymaganym terminie - radziła Anna Misiak.

Jej zdaniem, gdyby okazało się, że informacja o dodatkowych dochodach doszła do pracownika dopiero w marcu, a zatem po terminie złożenia zeznania podatkowego przez pracodawcę, pracownik powinien dokonać korekty w ten sposób, że składa zeznanie samodzielnie. Pracownik musi pamiętać, że składanie nieprawdziwych oświadczeń, zatajanie prawdy, a wskutek tego przyczynianie się do uszczuplenia podatku jest zagrożone konsekwencjami karnymi skarbowymi w postaci kary grzywny, a nawet kary pozbawienia wolności.

- Odpowiedzialność pracodawcy w związku z PIT-40 dotyczy przygotowania prawidłowego rozliczenia rocznego, terminowego złożenia deklaracji za podatnika, pobrania i odprowadzenia podatku w terminie oraz prawidłowego rozliczenia nadpłaty. Za poprawność i terminowość rozliczenia płatnik odpowiada całym swoim majątkiem. W przypadku popełnienia błędu rachunkowego lub nieuwzględnienia czy też zawyżenia dochodów pracownika, konsekwencje za przygotowanie nieprawidłowego zeznania spadną na pracodawcę, któremu grożą za to konsekwencje karne skarbowe - podsumowała nasza rozmówczyni.

1145,08 złotych wynosi w rozliczeniu za 2007 rok ulga podatkowa na jedno dziecko


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Jak płatnik rozliczy podatnika


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Oświadczenie o uldze na dziecko


Odrębne od PIT-12 oświadczenie o uldze na dziecko muszą złożyć podatnicy, którzy chcą, aby płatnik uwzględnił ulgę prorodzinną.


EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Coraz więcej osób poszukuje pracy. Jak to możliwe skoro bezrobocie jest najniższe w historii

Miarą ożywienia na rynku ofert pracy jest liczba odpowiedzi na anonse pracodawców poszukujących pracowników. A branże, które budzą największe zainteresowanie mogą wskazywać, że w ostatnim czasie odbywały się tam spore ruchy płacowe. Teraz płacą lepiej niż wcześniej, ale nie wszystkie firmy w porę dostosowały się do nowego trendu.

Wypalenie zawodowe to problem już ośmiu na dziesięciu pracowników. A pracodawcy w większości bagatelizują problem

Badania nie pozostawiają wątpliwość: stres wywołany przekonaniem o zbyt niskich zarobkach względem kompetencji oraz przepracowanie to dwie kluczowe przyczyny zjawiska wypalenia zawodowego pracowników. Nie wszyscy pracodawcy są świadomi zagrożeń jakie się z nim wiążą.

Do tych żłobków nie zapisuj dziecka, ponieważ nie otrzymasz 1500 zł dofinansowania. Świadczenie „aktywnie w żłobku” 2024 i 2025

Od 1 października 2024 r. rodzice, których dzieci uczęszczają do żłobka – będą mogli ubiegać się o przyznanie świadczenia „aktywnie w żłobku”, którego kwota przewyższa dotychczasowe dofinansowanie na ten cel o 1100 zł. Ze świadczenia nie skorzystają jednak rodzice, których dzieci uczęszczają do żłobków, w których miesięczna opłata przekracza 2200 zł. Jest dla nich inne rozwiązanie.

Już w sierpniu nauczyciele mogą składać wnioski o to świadczenie. Będzie przysługiwało od nowego roku szkolnego 2024/2025

Już w sierpniu nauczyciele mogą składać wnioski o to świadczenie. Będzie przysługiwało od nowego roku szkolnego 2024/2025. Choć jest zapowiadane jako korzystne dla nauczycieli, to budzi wiele wątpliwości i prognozuje się, że niewielu nauczycieli zdecyduje się z niego skorzystać.

REKLAMA

Rząd: Renta wdowia może być i 1500 zł miesięcznie. Ale średnio będzie niżej. Znacznie

Renta wdowia około 300 zł przez 18 miesięcy (dodatkowe świadczenie do pierwotnej emerytury wdowy). Potem już na stałe 600 zł według wskaźnika 25%. To prognoza rządowa dla wartości średnich. Przekazał ją mediom wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Sebastian Gajewski.

Sąsiad rozpala ognisko na swoim ogródku lub grilla na balkonie, a do naszego domu lub mieszkania trafia uciążliwy dym – czy to legalne i co można z tym zrobić?

Właśnie rozpoczynamy długi sierpniowy weekend, a wraz z nim – na wielu ogródkach mogą zapłonąć ogniska. Co niektórzy mieszkańcy bloków, którzy ogródków nie posiadają – mogą natomiast zdecydować się na rozpalenie, na swoich balkonach lub tarasach, grilla. Czy takie działania są legalne i co – jako właściciele sąsiednich nieruchomości – możemy z tym zrobić, jeżeli są dla nas uciążliwe?

Koniec zarobku z lokat, co oznacza powrót wysokiej inflacji dla trzymających oszczędności na kontach w banku

Przez cały 2024 rok trwa dobra passa dla osób, które trzymają oszczędności w bankach. Od początku roku lokaty bankowe i konta oszczędnościowe przynoszą niewielkie, stabilne zyski, chroniące pieniądze przed inflacją. Ta dobra sytuacja dobiega jednak końca bo wróciła inflacja?

Co się bardziej opłaci: najem czy kupno małego mieszkania. Teraz rachunek nie pozostawia wątpliwości

Kupno małego mieszkania na rynku pierwotnym lub wtórnym to rozwiązanie, który daje wiele korzyści. Najem – tylko jedną. Jedyna bariera przy wyborze pierwszego rozwiązania to zdolność kredytowa – raty kredytu hipotecznego są porównywalne z czynszem najmu. A własne mieszkanie to bonus w postaci kapitału.

REKLAMA

Czy 15 sierpnia jest dniem wolnym w Niemczech?

Czy 15 sierpnia jest dniem wolnym w Niemczech? Niemcy mają różne listy świąt wolnych od pracy w zależności od landu. Czy 15 sierpnia jest wolny w Berlinie? Sprawdź, gdzie w Niemczech jest to dzień wolny od pracy.

Wybór najemcy mieszkania na castingu. Czy to zgodne z prawem? Na czym polegać może dyskryminacja przy wynajmie?

Dziś, w II połowie 2024 roku rynek najmu nieco ochłonął. Jednak nadal można się spotkać z "castingami" na najemcę w przypadku szczególnie atrakcyjnych mieszkań, czy lokalizacji. W ten sposób wynajmujący mieszkania starają się znaleźć najemcę najmniej potencjalnie "kłopotliwego" (cokolwiek miałoby to znaczyć) w przyszłości. W Polsce casting na najemcę jest - co do zasady - zgodny z prawem ale pod warunkiem, że dyskryminuje się w ten sposób określonych grup lokatorów (np. ze względu na płeć, rasę, czy pochodzenie).

REKLAMA