REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najważniejsze nowinki podatkowe 2008 roku

Katarzyna Czarnecka-Żochowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zmiany, jakie weszły w życie z nowym rokiem, są dość nieliczne. W takiej sytuacji uwadze podatników mogą umknąć istotne rozwiązania, które wkrótce dadzą o sobie znać. Poznaj najważniejsze nowości podatkowe.

Ustawa o PIT jest jedną z ofiar praktyki legislacyjnej, wedle której doniosłe normy podatkowe zamieszczane są w tzw. przepisach przejściowych ustaw nowelizujących, wobec czego pozostają poza tekstem ustawy nowelizowanej, tj. teoretycznie - najważniejszej. Na szczęście zła metoda może być też użyta do dobrych celów.

PIT: dobre wieści dla podatników

REKLAMA

Dzięki przepisom przejściowym jednej z PIT-owskich nowelizacji w 2008 roku górny próg przedziału, w którym zapłacimy PIT według 19-proc. stawki, wzrośnie do 44 490 zł. W ten sam sposób, tj. przepisem przejściowym, podniesiona zostanie kwota zmniejszająca podatek (skądinąd jej powiększenie nie będzie duże). Radykalną zmianą jest wprowadzenie dużej ulgi na dzieci, która - na dodatek - znajdzie zastosowanie już w rozliczeniu za 2007 rok. Będzie to odliczenie 1145,08 zł na każde dziecko, a w rozliczeniu za 2008 rok kwota odliczenia dodatkowo, choć nieznacznie, wzrośnie. Istotne elementy tej regulacji znalazły się, rzecz jasna, w przepisach przejściowych... Pragniemy podkreślić, że niektórzy podatnicy, np. prowadzący działalność gospodarczą opodatkowaną według tzw. metody liniowej, będą musieli - dla wykorzystania ulgi na dzieci - zastosować pewne zabiegi z zakresu planowania podatkowego. Jeśli chodzi o rozliczenie za rok 2007, na planowanie podatkowe jest już za późno; pozostaje zatem przygotować się do rozliczenia za 2008 rok i pomyśleć o nim już dzisiaj.

Z gorszych informacji PIT-owskich wspomnieć należy o niekorzystnej tendencji, jaka pojawiła się w interpretacjach organów podatkowych, dotyczących traktowania pakietów medycznych oraz szkoleń dla pracowników.

VAT: zmiany raczej niekorzystne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1 stycznia 2008 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o VAT, wprowadzająca kilka zmian, które mogą być źródłem ryzyka podatkowego. Na szczególną uwagę zasługuje wprowadzenie bezwzględnego zakazu odliczania podatku naliczonego, wykazanego na fakturze za świadczenie, które - w rzeczywistości - nie podlega VAT lub jest z tego podatku zwolnione.

Nowa regulacja wymaga wzmożonej ostrożności przy nabywaniu towarów i usług, bowiem nabywca musi upewnić się, czy sprzedający poprawnie zaliczył swoje świadczenie do czynności opodatkowanych. Niestety, w przypadku niektórych świadczeń jest to kwestia sporna, co - w świetle nowych przepisów - doprowadzi do podwyższonej niepewności prawnopodatkowej.

CIT: mali udziałowcy bez odliczenia

Nowelizując ustawę o CIT na rok 2007, Sejm zmienił m.in. zasady opodatkowania dywidend uzyskiwanych przez polskich podatników CIT od polskich spółek (dywidendy krajowe). Jak wiadomo, tego rodzaju dywidendy podlegają opodatkowaniu 19-proc. podatkiem zryczałtowanym, pobieranym przez płatnika. Istotą zmiany, jaka weszła w życie w 2007 roku, było wprowadzenie tzw. zwolnienia partycypacyjnego, które dotyczy dywidend wypłacanych udziałowcom posiadającym co najmniej 15 proc. kapitału przez okres co najmniej dwóch lat. Mniejsi udziałowcy zachowali - ale tylko przejściowo - prawo do odzyskania podatku zryczałtowanego poprzez odliczenie go od zwykłych zobowiązań z tytułu CIT. Niestety wraz z końcem 2007 roku ten okres przejściowy się zakończył, wobec czego sytuacja mniejszych udziałowców uległa pogorszeniu.


KATARZYNA CZARNECKA-ŻOCHOWSKA

partner w dziale doradztwa podatkowego PricewaterhouseCoopers

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Dla kogo kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku? Kredyt #naStart - nowy program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak w 2024 r. przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

REKLAMA