REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gmina da bonifikatę za przekształcenie

Niedzielska-Jakubczyk Dobromiła
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Od 2008 roku gminy, przekształcając prawo użytkowania wieczystego gruntów we własność, muszą stosować bonifikaty opłat przewidziane przez ustawę. Można dostać nawet 90% zniżkę.
 
Władze samorządowe muszą stosować zniżki w opłatach za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego we własność nieruchomości. Nowelizacja ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości ma wpłynąć na szybsze uporządkowanie stosunków własnościowych i pobudzić budownictwo mieszkaniowe.

- Nie zmieniła ona jednak niczego tam, gdzie stan prawny gruntów jest nieuregulowany - przypomina Piotr Styczeń, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Jego zdaniem potrzebna jest jeszcze co najmniej jedna ustawa, która spowoduje, że użytkownicy uzyskają własność także w zagmatwanych prawnie sytuacjach. Wówczas ewentualne odszkodowanie byłym właścicielom płaciłby np. Skarb Państwa. Sytuację pogarsza zresztą bierny opór wielu gmin.

Wnioskodawcy

Po to, by można było wszcząć procedurę zmiany jednego prawa w drugie, zainteresowane osoby muszą wystąpić ze stosownym żądaniem. Rzecz dotyczy przede wszystkim nieruchomości zabudowanych domami mieszkalnymi lub garażami oraz działek przeznaczonych pod tego rodzaju zabudowę.

Wnioskodawcami mogą być przede wszystkim osoby fizyczne. Jedynie tam, gdzie chodzi o przekształcenie użytkowania wieczystego we własność gruntów pod budynkami, w których mieszczą się wyodrębnione lokale, czyli we wspólnotach mieszkaniowych, z żądaniem uwłaszczenia mogą wystąpić osoby fizyczne, prawne i podmioty niemające osobowości prawnej, ale legitymujące się zdolnością prawną (np. spółki jawne). Takie samo uprawnienie mają spółdzielnie mieszkaniowe, które są właścicielami domów mieszkalnych i garaży.

Kiedy właściciele lokali dysponują ułamkiem użytkowania wieczystego działki, na której stoi ich dom, z wnioskiem o przekształcenie muszą wystąpić wszyscy. W razie braku zgody mniejszości ci, których udziały w nieruchomości wspólnej wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd. Niedopuszczalna jest sytuacja, w której część uprawnionych pozostałaby użytkownikami wieczystymi, a część stała się właścicielami.

Za darmo

Właścicielami swoich działek zostaną za darmo - niezależnie od ich przeznaczenia - osoby, które uzyskały użytkowanie wieczyste w zamian za wywłaszczenie lub przejęcie na rzecz Skarbu Państwa przed 5 grudnia 1990 r.

Również nieodpłatnie staną się właścicielami użytkownicy wieczyści gruntów warszawskich, których prawo powstało na mocy art. 7 dekretu z 26 października 1945 r. Ich działki nie muszą być zabudowane domami mieszkalnymi. Mogą na nich stać np. biurowce. Wszyscy następcy prawni tej grupy, a więc zarówno spadkobiercy, jak i ci, którzy taką nieruchomość kupili lub dostali, są w równie uprzywilejowanej sytuacji. Rzecz dotyczy nawet osób prawnych. Co więcej, wszystkie te osoby - i tylko one - nie wnoszą opłat składając wniosek o wpis w księdze wieczystej nowo uzyskanego prawa własności.

- To oburzające, że tak rozwiązano problem, zamiast dać prawo użytkowania wieczystego tym, którzy w zamian za wywłaszczenie po II wojnie światowej nie uzyskali nigdy żadnych zamiennych uprawnień - mówi Anna Superson ze Stowarzyszenia Warszawiak.

10 procent opłaty

90-proc. zniżkę opłat przy przekształceniu prawa do gruntu uzyskają osoby, których miesięczny dochód na jednego członka rodziny za ostatnie półrocze roku poprzedzającego żądanie nie przekraczał przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej (w III kwartale 2007 r. 2703,41 zł). Warunkiem jest, by budynek postawiony na ich gruncie był mieszkalny lub działka była przeznaczona pod tego rodzaju zabudowę.

50-procentowy upust

50-proc. bonifikaty należą się tym, którzy uzyskali prawo użytkowania wieczystego przed 5 grudnia 1990 r. To samo prawo mają ich następcy prawni.

Takie same obniżki opłat przysługują osobom, które chcą się stać właścicielami nieruchomości wpisanych choćby w części do rejestru zabytków.

Gmina musi

W razie zbiegu praw do bonifikat stosuje się korzystniejszą dla uwłaszczanego. Poza tym gminy mogą dodatkowo stosować własne zniżki powiększające te, które przewiduje ustawa.

O przekształcenie prawa do gruntu mogą się ubiegać nie tylko osoby, które były użytkownikami wieczystymi w dniu wejścia w życie ustawy, ale też uprawnieni do gruntów warszawskich i właściciele lokali we wspólnotach mieszkaniowych, którzy uzyskali prawa po tej dacie. Możliwość złożenia wniosku o uwłaszczenie jest ograniczona datą 31 grudnia 2012 r.

Decyzję o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego we własność wydaje starosta - w wypadku gruntów Skarbu Państwa, a o nieruchomościach należących do jednostek samorządu terytorialnego decyduje wójt, burmistrz, prezydent miasta, zarząd powiatu albo województwa. Prawo użytkowania wieczystego przekształca się w prawo własności z datą, w której decyzja administracyjna stanie się ostateczna. I wówczas stanowi ona podstawę wpisu do księgi wieczystej.

Wszelkie opłaty ustalone zgodnie z ustawą w decyzji np. wójta czy burmistrza rozkłada się - na wniosek użytkownika wieczystego - na raty. Nie powinny one być spłacane krócej niż przez dziesięć lat (chyba że użytkownik tego chce) ani dłużej niż przez 20 lat.

Na pięć lat

Osoba, która przy uwłaszczeniu dostała zniżkę opłat, nie może przez pięć lat zbyć tak uzyskanej własności (wyjątkiem jest kontrahent z rodziny lub konkubent) ani przeznaczyć jej na inny cel niż ten, który był podstawą bonifikaty. Jeżeli nie dotrzyma tego warunku, będzie musiała zwrócić cały zwaloryzowany upust. Informacje o takich sytuacjach muszą przekazywać urzędnikom notariusze.

Nie dotyczy to tylko tych, którzy uzyskają własność gruntów warszawskich i ziemi uzyskanej w zamian za wywłaszczenie.

Jak przekształcić użytkowanie wieczyste we własność
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Wzór wniosku

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 

DobromiŁa Niedzielska-Jakubczyk

dobromila.niedzielska@infor.pl

Podstawa prawna: Ustawa z 7 września 2007 r. o zmianie ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 191, poz. 1371).

GP RADZI

Czy spółdzielnia mieszkaniowa, która użytkuje wieczyście grunty od 1991 r., może przekształcić to prawo we własność i skorzystać z bonifikaty?

Spółdzielnia może żądać przekształcenia prawa do gruntów, bo dysponowała nimi w chwili wejścia w życie ustawy z 20 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości (art. 1 ust. 2 pkt 2). Z bonifikaty może skorzystać tylko następca prawny osób do niej uprawnionych. Jeżeli spółdzielnia nie nabyła użytkowania od uprawnionego do zniżki, musi zapłacić właścicielowi (Skarbowi Państwa lub gminie) cenę wynikającą z określenia wartości nieruchomości. Na poczet tej kwoty zostanie zaliczona wartość użytkowania wieczystego z dnia sprzedaży (art. 67 ust. 1 i art. 69 ustawy o gospodarce nieruchomościami - Dz.U. z 2004 r. nr 261. poz. 2603 z późn. zm.). Spółdzielnia powinna się wówczas ubiegać o rozłożenie opłat na raty, np. na 20 lat.

Czy użytkownik wieczysty gruntu wpisanego do rejestru zabytków, na którym postawił budynek wykorzystywany do działalności gospodarczej, może wystąpić o przekształcenie prawa do działki i uzyskać 50-proc. bonifikatę?

Przedsiębiorca, żądając przekształcenia użytkowania wieczystego, może wnosić o 50-proc. rabat (art. 4 ust. 9 ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości - Dz.U. z 2005 r. nr 175, poz. 1459 z późn. zm.).

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
QUIZ Popularne hasła z krzyżówek. 15/15 tylko dla zapalonych szaradzistów
Lubisz rozwiązywać krzyżówki? Sprawdź, czy potrafisz wskazać wszystkie poprawne odpowiedzi w naszym quizie. 15/15 to wielki sukces!
ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Zatrudnianie cudzoziemców: Czy cudzoziemcy będą zatrudniani tylko na podstawie umowy o pracę?

Zdaniem MRiT zatrudnianie cudzoziemców wyłącznie na podstawie umowy o pracę może negatywnie wpływać na rynek pracy w Polsce, gdyż obejmuje większą ochroną prawną cudzoziemców niż obywateli polskich. Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium RP został skierowany na Komitet Stały Rady Ministrów.

Zmiany w prawie upadłościowym od 2025 roku: jak wpłyną na wierzycieli i dłużników?

W opublikowanym 18 października 2024 projekcie nowelizacji ustawy – Prawo restrukturyzacyjne i ustawy – Prawo upadłościowe (nr z wykazu: UC43) znajdziemy szereg znaczących zmian, które mają na celu implementację Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1023 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie ram restrukturyzacji zapobiegawczej, zwanej „dyrektywą drugiej szansy”. Nowe przepisy mają wejść w życie w 2025 roku. Wprowadzają one regulacje, które mogą znacząco wpłynąć na procesy restrukturyzacyjne oraz na sytuację przedsiębiorstw borykających się z problemami finansowymi.

REKLAMA

Wcześniejsze wypłaty emerytur na święta 2024 – Sprawdź, kto otrzyma pieniądze szybciej!

Grudzień zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim okres świąteczny, który w tym roku przyniesie niespodziankę dla niektórych seniorów. ZUS zaplanował wcześniejsze wypłaty emerytur i świadczeń, jeśli ich standardowy termin przypada na dzień świąteczny. Sprawdź, kto może liczyć na szybsze otrzymanie pieniędzy z ZUS na koniec 2024 roku i na początku 2025 roku.

Od 1 stycznia 2025 roku ważne i duże zmiany. Koniec komisji lekarskich z ZUS to dopiero początek... Co jeszcze się zmieni? [LISTA]

Nadchodzą znaczące zmiany w regulacjach dotyczących procesu orzecznictwa, weryfikacji zwolnień lekarskich oraz wypłat świadczeń chorobowych. Nowe przepisy przewidują m.in. rozszerzenie grona osób uprawnionych do wydawania orzeczeń o fizjoterapeutów i pielęgniarki oraz uproszczenie procedur poprzez likwidację trzyosobowych komisji lekarskich w ZUS.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Drzewo sąsiada zacienia działkę, zagraża budynkowi, zaśmieca liśćmi. Kiedy można żądać przycięcia? Co wynika z przepisów?

Drzewo sąsiada może zacieniać działkę, zagrażać budynkowi, ogrodzeniu czy też zaśmiecać liśćmi podwórko. Co zgodnie z prawem można z tym zrobić? Czy można przyciąć gałęzie przechodzące z działki sąsiada lub żądać przycięcia zbyt wysokich drzew?

REKLAMA

Reforma ministra Bodnara: 10 sposobów na poprawę działalności sądów w Polsce

W dniu 21 listopada 2024 r. na konferencji "Sprawne sądy - 10 filarów" minister sprawiedliwości Adam Bodnar przedstawił 10 filarów programu „Sprawne sądy”. To kluczowe propozycje zmian organizacyjnych, legislacyjnych i kadrowych, które odpowiadają na potrzeby dotyczące tempa prac i efektywności wymiaru sprawiedliwości. Reformy obejmą m.in. obszary mediacji, biegłych sądowych, digitalizacji, spraw frankowych czy kwestię zwiększenia liczby etatów dla asystentów.

Świadczenie przedemerytalne w 2025 roku. Dla kogo? Jaka kwota? Zasady i warunki

Świadczenie przedemerytalne to szczególna forma wsparcia dla osób, które utraciły pracę z przyczyn niezależnych od siebie przed uzyskaniem prawa do emerytury. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek przedemerytalny? Ile wynosi w 2025 roku? Oto szczegóły, zasady i wymagania, o których warto wiedzieć. 

REKLAMA