Kto może świadczyć usługi prawne przez internet
REKLAMA
Na ile porad prawnych w internecie mogą udzielać rzeczywiście prawnicy? Ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną wyraźnie nakłada szczególne obowiązki na osobę, która jest usługodawcą w rozumieniu tej ustawy.
- Usługodawcą jest każda osoba, która choćby ubocznie prowadzi działalność zarobkową lub zawodową. Jeżeli prawnik będzie udzielał (choćby bezpłatnie) porady prawnej na forum internetowym, podpisując się jako prawnik, staje się usługodawcą w rozumieniu tej ustawy, co nakłada na niego obowiązki, których niewypełnienie powoduje odpowiedzialność według tej ustawy - twierdzi dr Wojciech Rafał Wiewiórowski, kierownik pracowni Informatyki Prawniczej Uniwersytetu Gdańskiego.
Kto jest usługodawcą
Zgodnie z art. 5 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną usługodawca jest zobowiązany podać w sposób wyraźny, jednoznaczny i bezpośredni dostępny poprzez system teleinformatyczny, którym posługuje się usługobiorca, informacje podstawowe, takie jak: adresy elektroniczne, imię, nazwisko, miejsce zamieszkania i adres albo nazwę lub firmę oraz siedzibę i adres.
Jeżeli usługodawcą jest osoba fizyczna, której prawo do wykonywania zawodu jest uzależnione od spełnienia określonych w odrębnych ustawach wymagań, zobowiązana jest podać: w przypadku ustanowienia pełnomocnika, jego imię, nazwisko, miejsce zamieszkania i adres albo jego nazwę lub firmę oraz siedzibę i adres, samorząd zawodowy, do którego należy, tytuł zawodowy, którego używa, oraz państwo, w którym został on przyznany, numer w rejestrze publicznym, do którego jest wpisany wraz ze wskazaniem nazwy rejestru i organu prowadzącego rejestr, informację o istnieniu właściwych dla danego zawodu zasad etyki zawodowej oraz o sposobie dostępu do tych zasad, informację o istnieniu właściwych dla danego zawodu zasad etyki zawodowej oraz o sposobie dostępu do tych zasad.
Grzywna za braki
Za niepodanie tego rodzaju danych albo za podanie danych nieprawdziwych lub niepełnych usługodawca (zgodnie z art. 23 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną) podlega karze grzywny.
MW
OPINIA
Marcin Fijałkowski - rzecznik patentowy, Kancelaria Baker & McKenzie :
Czy korzystanie z domen opisowych to czyn nieuczciwej konkurencji?
Z problemem korzystania z domen opisowych jako czynu nieuczciwej konkurencji zmierzyły się już sądy zagraniczne. Sądy niemieckie wydawały w analogicznych sprawach skrajnie różne wyroki. W części spraw uznały korzystanie z domen opisowych za czyn sprzeczny z dobrymi obyczajami. W sprawie www.rechtsanwalt.de (czyli adwokaci.de) dwie niemieckie kancelarie toczyły spór. czy korzystanie z tej domeny stanowi czyn nieuczciwej konkurencji. Sąd w Monachium uznał, że posługiwanie się domeną przez jedną z nich stanowi czyn nieuczciwej konkurencji. W innych sprawach natomiast sądy niemieckie uznawały, że nie ma nic nagannego w fakcie, iż przedsiębiorca stara się uzyskać przewagę nad swoją konkurencją, a umieszczenie strony pod domeną opisową nie wprowadza klienteli w błąd co do źródła pochodzenia usługi i nie przesądza jej wyboru.
REKLAMA