REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak uniknąć kary za piractwo komputerowe

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Krzysztof Polak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Policja ma prawo sprawdzać legalność aplikacji zainstalowanych na komputerach w prywatnych domach. Także firmy są coraz częściej kontrolowane. Jak uniknąć kary za piractwo komputerowe?

 

Policja nie prowadzi zorganizowanych, systematycznych przeszukań w mieszkaniach. Jednak pojedyncze przeszukania zdarzają się coraz częściej. Funkcjonariusze mogą przeszukiwać mieszkania, jeśli mają uzasadnione podejrzenie, że używa się w nich komputerów z nielegalnymi aplikacjami.

Podstawą prawną jej działań jest art. 219 par. 1 kodeksu postępowania karnego, który mówi, że w celu znalezienia rzeczy mogących stanowić dowód w postępowaniu karnym można dokonać przeszukania pomieszczeń i innych miejsc, jeżeli istnieją uzasadnione podstawy do przypuszczenia, że wymienione rzeczy tam się znajdują.

Najbardziej charakterystyczną formą piractwa jest używanie nielicencjonowanego oprogramowania w firmie. Konsekwencje dla firm są o wiele poważniejsze niż dla indywidualnych piratów. Gdy proceder zostanie ujawniony, na reakcję jest już za późno.

Producenci aplikacji komputerowych, należący do Business Software Alliance (BSA), uruchamiają właśnie kampanię informującą o piractwie komputerowym i jego konsekwencjach. Akcja jest obliczona na uświadomienie osobom fizycznym i prawnym zagrożeń wynikających z używania nielegalnych programów. Polska należy w Europie do niechlubnych liderów piractwa komputerowego.

- Zmniejszenie jego rozmiarów leży w interesie wszystkich - przekonują członkowie BSA.

Firma w potrzasku

- Przestój w pracy, napięcia wynikające z postępowania przygotowawczego, zagrożenie poniesienia odpowiedzialności karnej, konsekwencje finansowe oraz uszczerbek na wizerunku przedsiębiorstwa to skutki przymykania oczu na nielegalne praktyki - komentuje Mikołaj Sowiński, radca prawny z kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak.

- Przykłady używania w firmach nielegalnych aplikacji Autodesk, Adobe, Corel czy Microsoft można mnożyć - zapewnia Bartłomiej Witucki, rzecznik BSA.

Podaje dwa przykłady większych spraw z 2007 roku. W pierwszym półroczu firma budowlana ze Śląska wpłaciła producentom oprogramowania 150 tys. zł. Dzięki temu doszło do warunkowego umorzenia postępowania karnego. Ostatnio warszawska firma z branży budowlanej w celu warunkowego umorzenia postępowania, w podobnej sprawie, zapłaciła ok. 300 tys. zł.

Profesjonalizm policji

- Przykłady piractwa komputerowego pochodzą z różnych wielkości firm, reprezentujących rozmaite branże, i z całej Polski - mówi Jarosław Kieryczuk z Autodesk i dodaje, że form tego procederu jest wiele. Począwszy od przestępstw w firmach polegających na instalacji i korzystaniu z większej ilości kopii programu, niż zezwala licencja, przez zakup nielegalnych kopii oprogramowania, a kończąc na nabywaniu w sklepach komputerów z nielegalnie preinstalowanymi programami. Powszechnie występującą metodą jest używanie fałszywych kluczy produktu.

Stosowanie takich praktyk oznacza łamanie zasad prawa i ryzyko poniesienia surowej kary. Nieuchronność kary jest tym bardziej realna, że policja z roku na rok zwiększa swoją skuteczność w ściganiu tego typu przestępstw.

- Tropieniem piractwa komputerowego zajmują się osoby z merytorycznym przygotowaniem. Na ogół są to pasjonaci informatyki - podkreśla Artur Falkiewicz, rzecznik dolnośląskiej policji.

Okazuje się, że przestępstwa są nie tylko wynikiem lekkomyślności i niedopatrzeń. Przestępcy działają niekiedy w sposób w pełni świadomy i maskują dokonywany proceder.

- Policyjnych fachowców nie jest łatwo wywieść w pole - ostrzega Artur Falkiewicz i podaje rozbicia nielegalnych praktyk z ostatniego miesiąca.

We Wrocławiu i w Opolu policjanci nie dali się zwieść fałszywym tropom i zidentyfikowali prowadzone na dużą skalę przestępstwa.

- Jesteśmy zadowoleni ze współpracy z policją - przyznaje Krzysztof Janiszewski z Microsoft Polska.

- Mamy dość restrykcyjne prawo, które stanowi solidną podstawę do walki z piractwem komputerowym - ocenia.

Brakuje jednak świadomości, że oprogramowanie bez licencji jest nielegalne. Zastępy policjantów ścigających piractwo komputerowe są dobrze przygotowane, ale niezbyt liczne w stosunku do potrzeb. Natomiast niefrasobliwość przedsiębiorców jest nieograniczona. Jednak po interwencji policji ich punkt widzenia szybko się zmienia. Wówczas są skłonni do szybkiego uporządkowania sprawy legalności użytkowanych aplikacji.

Nie zawsze ugoda

- Zaniedbaliśmy tę sprawę - przyznaje Mirosława Łojko, prezes Erecta2, spółki, która jest już po ugodzie z producentami oprogramowania.

- Mieliśmy świadomość, że trzeba mieć licencje. Jednak nie przeprowadziliśmy na czas inwentaryzacji programów komputerowych - dodaje.

- Podnoszenie przez producentów roszczeń finansowych najczęściej kończy się ugodą regulującą zasady zapłaty odszkodowania. Zazwyczaj firmom opłaca się zawierać ugody, gdyż konsekwencje prowadzenia sporów przed sądem mogą być dla nich jeszcze bardziej dotkliwe - uważa Mikołaj Sowiński.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Co grozi za piractwo komputerowe


Krzysztof Polak

krzysztof.polak@infor.pl


OPINIA

BARTŁOMIEJ WITUCKI

rzecznik BSA, Związku Producentów Oprogramowania


Główną przyczyną wysokiego poziomu piractwa komputerowego w Polsce jest społeczne przyzwolenie na kradzież własności intelektualnej, nie tylko w postaci korzystania z nielegalnego oprogramowania, ale także pirackich nagrań muzycznych i filmów. W pewnej mierze jest to dziedzictwo trudnej historii - zabory, wojna i komunizm nie pozwoliły na ukształtowanie szacunku dla własności. To społeczne przyzwolenie determinuje niefrasobliwość przedsiębiorców. Nawet w dużych firmach dochodzi do wykrywania naruszeń, np. okazuje się, że część komputerów ma zainstalowane pirackie oprogramowanie. Wciąż brakuje świadomości, że takie praktyki mogą doprowadzić do przykrych skutków.


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

REKLAMA

Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający?

Zakupy przed Wielkanocą 2025. Wojna cenowa między Lidlem i Biedronką służy kupującym. Inne sieci też w akcji

Polacy mają korzyść z tych wojen, bo dzięki niezliczonym promocjom mogą taniej albo więcej kupić przed świętami. To oznacza bardziej obfity lub zróżnicowany w potrawy i smakołyki stół wielkanocny u większości rodzin.

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Aleksandry Rozmierskiej, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

REKLAMA

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść nawet o 10%

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

REKLAMA