REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przekazać 1 proc. podatku

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W rozliczeniu za 2007 rok podatnicy, którzy zechcą przekazać 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, muszą wskazać w zeznaniu rocznym jej nazwę i numer KRS. Resztę formalności dopełni urząd skarbowy.  

Przekazywaniem 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego będzie teraz zajmował się naczelnik urzędu skarbowego. Dotychczas to podatnik musiał wpłacać część podatku, zadbać o dowód wpłaty, a następnie wykazać przekazaną kwotę w zeznaniu rocznym. Od rozliczenia za 2007 rok praktycznie wszystkich formalności będzie dokonywał fiskus. Podatnik wskaże jedynie w swoim rocznym PIT, którą organizację chce wesprzeć.

Wniosek podatnika

REKLAMA

Naczelnik urzędu skarbowego, na wniosek podatnika, przekaże na rzecz jednej organizacji pożytku publicznego działającej na podstawie ustawy o działalności pożytku wybranej przez podatnika kwotę w wysokości nieprzekraczającej 1 proc. podatku należnego wynikającego z zeznania podatkowego, po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.

Wskazanie w zeznaniu podatkowym organizacji pożytku publicznego nastąpi poprzez podanie jej nazwy i numeru wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Wpisanie w deklaracji tych danych będzie traktowane na równi ze złożeniem wniosku o przekazanie sumy dla danej organizacji.

Jeśli podatnik wpisze organizację, której chce przekazać pieniądze, przekazania 1 proc. podatku na rachunek bankowy organizacji pożytku publicznego - po pomniejszeniu o koszty przelewu bankowego - dokona naczelnik urzędu skarbowego właściwy miejscowo dla złożenia zeznania podatkowego, w terminie trzech miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego. Istotnym warunkiem przekazania 1 proc. podatku jest to, aby zeznanie podatkowe zostało złożone przed upływem terminu określonego dla złożenia tego zeznania. Dla rozliczenia PIT za 2007 rok jest to 30 kwietnia 2008 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ważny status

REKLAMA

Część należnego podatku w wysokości 1 proc. można przekazać tylko dla organizacji posiadającej taki status. Od 1 stycznia 2007 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące przekazywania 1 proc. podatku dochodowego od osób fizycznych na rzecz organizacji pożytku publicznego. Zgodnie z tymi przepisami minister pracy i polityki społecznej w porozumieniu z ministrem sprawiedliwości ogłosi w Monitorze Polskim do końca roku, w drodze obwieszczenia, wykaz organizacji mających na dzień 30 listopada roku podatkowego status organizacji pożytku publicznego. Podmioty, w odniesieniu do których do 30 listopada nie zostanie umieszczona stosowna wzmianka w Krajowym Rejestrze Sądowym, nie zostaną wskazane w obwieszczeniu.

W obwieszczeniu nie zostaną umieszczone również organizacje pożytku publicznego, które na dzień 30 listopada są wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego, ale prowadzą działalność gospodarczą w zakresie np. handlu wyrobami przemysłu elektronicznego lub spirytusowego.

Trzeba podkreślić, że nie ma konieczności potwierdzania statusu organizacji pożytku publicznego. Od momentu wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego organizacja posiada ten status, aż do chwili wykreślenia wzmianki o statusie z rejestru.

Numery rachunków

W związku ze zmianą przepisów dotyczących przekazywania 1 proc. podatku urzędy skarbowe musiały zgromadzić dane dotyczące rachunków bankowych organizacji wpisanych do KRS. Problem bowiem w tym, że przepisy nie nakładają na organizacje pożytku publicznego obowiązku przekazywania numerów rachunku bankowego, na który mają być przekazywane wpłaty. Ustawodawca zapomniał o uregulowaniu tej sprawy.

W związku z tym Ministerstwo Finansów poprosiło wszystkie organizacje, aby do 20 listopada 2007 r. zawiadomiły naczelników urzędów skarbowych o numerze rachunku bankowego, na który mają być przekazywane wpłaty.

Informacja przekazywana do urzędu musiała zostać opatrzona podpisem osoby uprawnionej do reprezentowania organizacji pożytku publicznego oraz zawierać dodatkowe dane identyfikujące organizację, takie jak pełna nazwa, NIP, adres siedziby i nr KRS. Resort prosił także o przedkładanie wraz z informacją potwierdzenia zgłaszanego rachunku przez bank prowadzący ten rachunek.

Pomysł z oświadczeniem

Brak numerów rachunków bankowych to nie jedyny problem, jaki pojawił się przy nowej procedurze przekazywania 1 proc. podatku, mimo że jeszcze w praktyce niestosowanej. Otóż nie wiadomo, jak przekazać pieniądze np. na rzecz jednego, konkretnego dziecka, które w organizacji pożytku publicznego ma założone specjalne subkonto. Ministerstwo Finansów pracuje nad rozwiązaniem tego dylematu. Na razie jednak proponuje, aby podatnik, który chce przekazać organizacji pożytku publicznego 1 proc. podatku na wsparcie konkretnej osoby, złożył oświadczenie w tej organizacji, do kogo mają trafić pieniądze.

W rocznych zeznaniach podatkowych rubryki na wpisanie 1 proc. podatku przewidują jedynie pola na wpisanie nazwy organizacji i numeru KRS (nie można robić dodatkowych adnotacji). Jak podkreśla resort finansów, nie ma możliwości przekazania pieniędzy na subkonto danego dziecka. 1 proc. podatku przekazuje się jednej organizacji pożytku publicznego. Do tej pory podatnicy, przekazując 1 proc. swojego podatku na pożytek publiczny, na dowodach wpłaty czy przelewach mogli wpisywać adnotacje, komu konkretnie przekazywane mają być pieniądze, np. chorej Marysi. Teraz takiej możliwości nie będzie. Nie przewidują tego nowe przepisy.

W takiej sytuacji - zgodnie z propozycją MF - rozsądnym rozwiązaniem byłoby, aby osoba, która w zeznaniu rocznym wpisze nazwę organizacji, dla której przekazuje część swojego podatku, złożyła jednocześnie w takiej organizacji oświadczenie, że chciałaby wesprzeć jedną konkretną osobę, przykładowo chore dziecko, jednocześnie podając sumę, jaka została podana w zeznaniu rocznym. Wtedy organizacja pożytku publicznego po otrzymaniu wszystkich wpłat 1 proc. podatku - naczelnik urzędu skarbowego będzie zbiorczo przekazywał kwoty dla danej organizacji - będzie mogła wyodrębnić na podstawie oświadczenia sumę pieniędzy od danego darczyńcy i przekazać ją wskazanej osobie.

CO TO SĄ ORGANIZACJE POŻYTKU PUBLICZNEGO

Działalnością pożytku publicznego jest działalność społecznie użyteczna, prowadzona przez organizacje pozarządowe w sferze zadań publicznych określonych w ustawie.

Organizacjami pozarządowymi są, niebędące jednostkami sektora finansów publicznych, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, i niedziałające w celu osiągnięcia zysku, osoby prawne lub jednostki nieposiadające osobowości prawnej utworzone na podstawie przepisów ustaw, w tym fundacje i stowarzyszenia.

Ważne!

Podatnik, który chce przekazać 1 proc. podatku, nie może wskazać organizacji pożytku publicznego nieuwzględnionej w wykazie organizacji posiadających odpowiedni status

Wniosek o przekazanie 1% w poszczególnych zeznaniach PIT

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie przedemerytalne w 2025 roku. Dla kogo? Jaka kwota? Zasady i warunki

Świadczenie przedemerytalne to szczególna forma wsparcia dla osób, które utraciły pracę z przyczyn niezależnych od siebie przed uzyskaniem prawa do emerytury. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek przedemerytalny? Ile wynosi w 2025 roku? Oto szczegóły, zasady i wymagania, o których warto wiedzieć. 

Konferencja „Bez strachu” – przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, młodzieży i rodzin

Fundacja LUMUS serdecznie zaprasza na konferencję „Bez strachu”, która odbędzie się w dniach 30 listopada - 1 grudnia 2024 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wydarzenie to, finansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, jest odpowiedzią na rosnące zagrożenia związane z przemocą wobec dzieci i młodzieży w Polsce.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

BI: Zmiany w składce zdrowotnej. Kto skorzysta, kto straci i ile?

Na posiedzeniu w dniu 21 listopada Sejm zajmie się rządowymi projektami dotyczącymi składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Jeden likwiduje składkę zdrowotną od zbycia środków trwałych i wprowadza zmiany już w 2025 r. Drugi natomiast reformuje zasady naliczania składki od 2026 r.

REKLAMA

QUIZ. Podajemy trzy słowa, odgadnij zawód. Schody zaczynają się dopiero na 4. pytaniu
W tym quizie po trzech podanych przez nas wyrazach, Ty zgadujesz zawód, o który chodzi. Niektóre zagadki są banalne, ale nad kilkoma trzeba się zastanowić. Schody zaczynają się na 4. pytaniu. Zdobędziesz komplet punktów?
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet, które doświadczyły przemocy seksualnej.

System kaucyjny dopiero od 1 października 2025 r. Przedsiębiorcy nie są gotowi, a przepisy trzeba doprecyzować

W Sejmie trwają prace, które mają na celu przesunięcie startu systemu kaucyjnego na 1 października 2025 r. Projekt ustawy w tej sprawie, poza zmianą terminu startu kaucji, wprowadza szereg zmian usprawniających działanie tego systemu.

REKLAMA

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

FPP: Zwiększenie kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – inicjatywa legislacyjna

Federacja Przedsiębiorców Polskich podjęła inicjatywę legislacyjną na forum Rady Dialogu Społecznego. Inicjatywa dotyczy zwiększenia kwoty dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami, wypłacanego przez PFRON.

REKLAMA