REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

3,5 mln Polaków może mieć niższe emerytury

Subskrybuj nas na Youtube
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Pracownicy muszą złożyć do ZUS wniosek i zaświadczenia o wysokości zarobków, aby zakład wyliczył im kapitał początkowy. Ubezpieczeni mają jednak problemy z ich zdobyciem. Przyszli emeryci mogą mieć niższe świadczenia.

Reforma systemu emerytalnego spowodowała, że wysokość emerytury zależy od kapitału zgromadzonego na koncie emerytalnym. Ma na to także wpływ kapitał początkowy, który jest obliczany osobom zatrudnionym przed 1 stycznia 1999 r. ZUS ustala go wyłącznie na wniosek zainteresowanego. Muszą być do niego jednak dołączone zaświadczenia o wysokości zarobków. Przyszli emeryci mają jednak coraz większe problemy z ich zdobyciem. Dokumentacja płacowa w wielu przypadkach została zniszczona lub nie wiadomo, gdzie jest przechowywana.

Jaka emerytura

Wysokość nowych emerytur będzie zależeć od kwoty wpłaconych składek, kapitału początkowego i wieku przejścia na emeryturę.

- W pewnym uproszczeniu kapitał początkowy jest hipotetycznym odtworzeniem składek na ubezpieczenie społeczne, opłaconych przed 1999 rokiem - wyjaśnia profesor Marek Góra, twórca reformy emerytalnej.

Krzysztof Pater, były minister polityki społecznej wyjaśnia, że takie rozwiązanie było konieczne, bo ZUS otrzymywał od dużych pracodawców składki za wszystkich pracowników bez imiennych wykazów.

- To powoduje, że obecnie nie wiadomo, ile dana osoba zarabiała w przeszłości - dodaje Krzysztof Pater.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Irena Wóycicka z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową przestrzega, że osoby, które nie złożą wniosków o ustalenie wysokości kapitału początkowego, mogą mieć niższe emerytury.

- W praktyce zostaną pozbawione tego, co im się należy, bo pracodawcy w przeszłości pomniejszyli ich wynagrodzenie o wysokość składki - mówi Irena Wóycicka.

Do końca 2006 roku płatnicy składek byli zobowiązani do skompletowania dokumentacji umożliwiającej ustalenie kapitału początkowego za pracowników, za których przekazują do Zakładu imienne raporty miesięczne. Jednak niektórzy pracownicy nie skorzystali z takiej możliwości, twierdząc, że sami będą składać wnioski do ZUS. Według Jacka Dziekana, rzecznika prasowego ZUS, w sumie do ZUS wpłynęło 7,5 mln wniosków o ustalenie kapitału początkowego. Dla ponad 6 mln ubezpieczonych wydano decyzje ustalające kapitał początkowy.

- Oczekujemy, że około 3,5 mln ubezpieczonych powinno jeszcze złożyć wnioski o ustalenie kapitału początkowego - dodaje Jacek Dziekan.

Jaka stawka

Kwota kapitału początkowego zależy od udowodnionych okresów składkowych i nieskładkowych przed 1 stycznia 1999 r. oraz od podstawy wymiaru. ZUS może jednak ustalić wysokość kapitału początkowego tylko na podstawie zaświadczenia o wysokości zarobków, wystawionego przez pracodawcę lub archiwum przechowujące dokumenty. Z tym jednak są problemy.

- W latach 90. wiele dokumentacji płacowych zostało zniszczonych - mówi Sławomir Radoń, naczelny dyrektor archiwów państwowych.

Ponadto, z powodu obowiązywania innych przepisów emerytalnych, dokumentacja potwierdzająca wysokość zarobków była przechowywana tylko przez 12 lat.

REKLAMA

- Obecnie pracownicy nie mają żadnych szans na odtworzenie wysokości zarobków z tamtego okresu. Zostaną więc nie z własnej winy ukarani za zmianę przepisów emerytalnych - mówi Joanna Kluzik-Rostkowska, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

- Ubezpieczeni w swoim dobrze pojętym interesie powinni składać wnioski jak najszybciej. Im dłużej będą czekać, tym będą mieć większe problemy z odnalezieniem dokumentów potwierdzających wysokość zarobków - dodaje Krzysztof Pater.

Brak zainteresowania

Od 2003 roku dokumentacja osobowo-płacowa może być przechowywana przez archiwa państwowe. Od marca tego roku likwidowane przedsiębiorstwa mogą bezpłatnie przekazywać dokumenty do archiwów państwowych.

- Do naszego archiwum zwróciły się tylko 32 firmy, które chciały nieodpłatnie przekazać dokumentację pracowniczą. Do tej pory przejęliśmy ponad 290 metrów bieżących dokumentów od dziesięciu firm - mówi Jolanta Louchin, dyrektor Archiwum Państwowego Dokumentacji Osobowej i Płacowej.

Archiwiści zwracają uwagę, że pierwotnie sądzili, że zainteresowanie taką formą przekazywania dokumentacji będzie większe.

- Nie mamy jednak żadnych narzędzi, żeby zmuszać syndyków likwidowanych firm do przekazywania dokumentów do archiwów - dodaje Sławomir Radoń.

- To minister sprawiedliwości powinien przypomnieć sądom gospodarczym o konieczności sprawdzania, czy dokumentacja pracownicza została w sposób odpowiedni zabezpieczona. Dzięki temu nie ulegnie zniszczeniu to, co jeszcze się zachowało - zauważa Krzysztof Pater.


Kapitał początkowy

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


6 mln osób ma ustalony kapitał początkowy przez ZUS


BoŻena Wiktorowska

bozena.wiktorowska@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek?

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek? W ubiegłym roku z odroczenia terminu płatności składek najczęściej korzystali mali płatnicy.

Maj 2025 – dni wolne, godziny pracy

Maj 2025 – dni wolne i godziny pracy czyli jaka jest norma godzin pracy w miesiącu. Kalendarz maja w 2025 roku zawiera 2 święta ustawowo wolne od pracy. Jedno z nich wypada w sobotę, a to oznacza dodatkowy dzień wolny w tym miesiącu.

Nowe regulacje dotyczące udostępniania bankom informacji o śmierci posiadacza rachunku bankowego. [Ministerstwo Finansów pracuje nad zmianami]

Nowe regulacje dotyczące udostępniania bankom informacji o śmierci posiadacza rachunku bankowego. Pojawił się projekt nowelizacji ustawy o Prawo bankowe oraz ustawy o ewidencji ludności. Dzięki tej zmianie spadkobiercy będą mogli szybciej i łatwiej uzyskać informacje o zgromadzonych na rachunku bankowym środkach.

Przewodnik po spółce w Delaware – wszystko, co musisz wiedzieć zanim założysz firmę w USA

Założenie spółki w Stanach Zjednoczonych, a w szczególności w stanie Delaware, to marzenie wielu przedsiębiorców – zarówno z Polski, jak i z całego świata. Delaware od dekad uważany jest za światowe centrum dla biznesu dzięki swojej wyjątkowej legislacji, przyjaznemu klimatowi dla przedsiębiorców oraz elastycznym strukturze prawnej. Ale czy spółka w Delaware to dobry wybór dla każdego? I co warto wiedzieć zanim złożysz wniosek o rejestrację?

REKLAMA

Albo matka albo ojciec. Tylko jedno skorzysta z tego uprawnienia

W prawie pracy jest wiele uprawnień rodzicielskich. Pracownicy będący rodzicami mają dodatkowe przywileje jak urlopy, przerwy w pracy, łatwiejszy dostęp do elastycznej organizacji pracy, np. pracy zdalnej. Niektóre prawa przysługują tylko jednemu z rodziców dziecka. Czy 2 dni albo 16 godzin wolnego w roku na opiekę nad dzieckiem zdrowym przysługuje matce i ojcu dziecka?

Podwyżki w budżetówce 2025: jak zmienią się pensje nauczycieli, urzędników i pracowników samorządowych?

Rok 2025 przynosi kolejne napięcia w sektorze publicznym. Rząd zapowiada kontynuację polityki wzrostu wynagrodzeń w budżetówce, ale samorządy alarmują: „nie mamy z czego płacić”. Jakie grupy zawodowe mogą liczyć na realny wzrost pensji? Kto sfinansuje podwyżki – budżet centralny czy gminy? I czy te zmiany wystarczą, by zatrzymać falę odejść z sektora publicznego?

Dopłata do majówki, nawet do 3 tysięcy. Musisz spełnić tylko dwa warunki

Wielkimi krokami zbliża się majówka 2025. Dawno nie było takiej sytuacji, że niemalże po 10. dniach od Świąt Wielkanocnych, było kolejne wolne - majówka. Szczególnie dla Polaków to wyczekiwany okres spotkań rodzinnych, wyjazdów, wypoczynku na łonie natury i grilowania. Nie ma co ukrywać, że dodatkowe pieniądze się nie przydadzą. Można uzyskać nawet do 3000 zł do majówki, ale oczywiście nie każdy ma do tego prawo. Poniżej warunki, które trzeba spełnić.

Europejski Akt Dostępności zacznie obowiązywać od 28 czerwca 2025 roku. Za niespełnienie wymagań dyrektywy wysokie kary

Zbliża się termin, od którego wszystkie firmy świadczące określone usługi lub sprzedające wybrane produkty będą musiały zapewnić ich dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Od 28 czerwca 2025 r. niespełnienie wymagań może wiązać się z wysokimi grzywnami oraz utratą reputacji.

REKLAMA

Nowe tablice dalszego trwania życia 2025/2026. ZUS wyjaśnia jak wpływają na wysokość emerytur

Od 1 kwietnia 2025 r. obowiązują nowe prognozy dotyczące średniego wieku jakiego dożyją Polacy. Jak co roku Główny Urząd Statystyczny ustalił przeciętną liczbę miesięcy, które pozostały do przeżycia osobom w wieku od 30 do 90 lat. Na podstawie tych danych ZUS wylicza emerytury między kwietniem bieżącego roku, a marcem 2026 roku.

Kiedy sprawca chce popełnić przestępstwo, ale mu się to nie udaje – czyli o usiłowaniu popełnienia przestępstwa

Czasem bywa tak, że mimo gorących chęci i misternego planu, sprawcy nie udaje się popełnić zakładanego przez niego przestępnego czynu. Należy jednak odróżnić sytuację, kiedy działanie sprawcy nie przebiegło dla niego pomyślnie i nie osiągnęło spodziewanych rezultatów, od sytuacji kiedy obiektywnie popełnienie danego czynu zabronionego nie jest możliwe. Konsekwencje prawne w obu przypadkach będą bowiem nieco odmienne na gruncie polskiego prawa karnego.

REKLAMA