REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć stypendia naukowe i socjalne

Subskrybuj nas na Youtube
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Stypendia, które przyznawane są na określony przez ustawodawcę cel, zwolnione są z podatku dochodowego od osób fizycznych. Niektóre stypendia są jednak zwolnione z podatku tylko w granicach limitu.

Czy jest zwolnienie po skreśleniu studenta

W latach 2001-2005 otrzymywałem stypendium doktoranckie. W 2006 roku zrezygnowałem ze studiów, co spowodowało skreślenie mnie z listy studentów. W lutym 2007 r. otrzymałem informację PIT-8C o przychodach z innych źródeł, w której wykazano kwotę stypendium. Czy teraz takie stypendium jest zwolnione z PIT?

Tak

Wypłacone stypendium doktoranckie wolne jest od podatku dochodowego, gdyż student spełniał wszelkie warunki, by je uzyskać. Ustawodawca, konstruując zwolnienie, nie ogranicza jego zastosowania przez wprowadzenie instytucji utraty prawa do zwolnienia. Wystarczające jest dla nabycia prawa do zwolnienia tylko, by uzyskane stypendium było otrzymane na podstawie przepisów ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki. Ten warunek był w chwili otrzymania przez podatnika spełniony, a sam późniejszy fakt utraty statusu uczestnika studium doktoranckiego nie odbiera z mocą wsteczną przyznanemu świadczeniu przymiotu stypendium. Przepisy nie uzależniały prawa do zwolnienia od podatku kwoty przyznanego stypendium doktoranckiego od ukończenia studiów doktoranckich, tak więc nie mogło ono w wyniku nieuzyskania tytułu doktora utracić statusu stypendium wolnego od podatku dochodowego, gdyż w chwili jego otrzymania spełniono warunki wynikające z przepisów ustawy o tytule naukowym i stopniach naukowych, jak też był realizowany cel stypendium.

W konsekwencji nie ciążył na szkole obowiązek sporządzenia informacji PIT-8C i wykazania w nim kwoty wypłaconego stypendium, ze względu na przyjęty charakter spornego zwolnienia podatkowego - ma ono bezwarunkowy charakter i jednocześnie nie przewidziano w ustawie instytucji prawnej utraty prawa do już nabytego w tym zakresie zwolnienia od podatku, gdyż prawo do niego podatnik nabywa z mocy prawa.

Podstawa prawna:
- Art. 21 ust. 1 pkt 39 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).


Czy od stypendium z USA jest PIT w Polsce

Dzięki tematyce pracy badawczej, którą prowadziłam w ramach doktoratu, zostałam przyjęta na stypendium postdoktoranckie w USA. Za granicą będę przebywała rok z możliwością przedłużenia na trzy lata. Czy amerykańskie stypendium jest opodatkowane w Polsce?

Tak

Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania w Polsce, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Za osobę mającą miejsce zamieszkania w RP uważa się osobę fizyczną, która posiada na terytorium Polski centrum interesów osobistych lub gospodarczych lub przebywa na w kraju dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

W opisanym przypadku podatniczka podlega opodatkowaniu w Polsce od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów.

Na podstawie polsko-amerykańskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania osoba fizyczna, która ma miejsce zamieszkania w jednym z umawiających się państw, w czasie kiedy przebywa okresowo w drugim umawiającym się państwie celem m.in. studiowania lub uczestniczenia w badaniach lub stypendium od organizacji np. rządowej, badawczej lub pedagogicznej, będzie zwolniona od opodatkowania przez to drugie umawiające się państwo na okres nieprzekraczający pięciu lat podatkowych, począwszy od dnia przybycia do drugiego umawiającego się państwa.

Dochód podatniczki z tytułu stypendium wypłacanego przez amerykańską instytucję rządową podlega opodatkowaniu w Polsce.

Podstawa prawna:
- Art. 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
- Art. 18 umowy z 8 października 1974 r. podpisanej między rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (Dz.U. z 1976 r. nr 31, poz. 178 z późn. zm.).


Czy stypendium na zakupy jest przychodem

Z wyróżnieniem ukończyłem Akademię Muzyczną, a obecnie doskonalę swoją grę na studiach w Londynie. Minister kultury przyznał mi stypendium, które miało być w całości przeznaczone na zakup instrumentu. Kwota stypendium wynosiła 40 tys. zł. Czy otrzymane stypendium jest opodatkowane PIT?

Tak

Wolne od podatku dochodowego są m.in. stypendia otrzymane na podstawie przepisów o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki, stypendia doktoranckie otrzymane na podstawie przepisów - Prawo o szkolnictwie wyższym oraz inne stypendia naukowe i za wyniki w nauce, których zasady przyznawania zostały zatwierdzone przez właściwego ministra do spraw szkolnictwa wyższego po zasięgnięciu opinii Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego albo przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania. Ze względu na fakt, że zasady przyznawane w omawianym przypadku stypendium nie zostały zatwierdzone przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego, otrzymane stypendium nie korzysta ze zwolnienia od PIT.

Zatem środki pieniężne przekazane tytułem stypendium mieszczą się w pojęciu przychodu. Uzyskany przychód podatnik powinien wykazać w zeznaniu rocznym za rok podatkowy, w którym stypendium otrzymał, a w przypadku uzyskania również innych dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, należy je zsumować i obliczyć od sumy dochodów podatek dochodowy według skali podatkowej.

Podstawa prawna:
- Art. 20, art. 21 ust. 1 pkt 39 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).


Czy stypendium na staż korzysta ze zwolnienia

Czy wypłacane ze środków PFRON stypendia za okres szkolenia, stażu i przygotowania zawodowego osobom niepełnosprawnym posiadającym status poszukujących pracy i niepozostających w zatrudnieniu korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych?

Tak

Zgodnie z ustawą o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych kierownik powiatowego urzędu pracy inicjuje i organizuje szkolenia dla bezrobotnych osób niepełnosprawnych lub innych osób niepełnosprawnych poszukujących pracy i niepozostających w zatrudnieniu, a zarejestrowanych w powiatowym urzędzie pracy, w celu zwiększenia ich szans na uzyskanie zatrudnienia, podwyższenia dotychczasowych kwalifikacji zawodowych lub zwiększenia aktywności zawodowej. Artykuł ten dotyczy szkoleń określonych w tej ustawie, których koszty finansowanie, są ze środków PFRON. Ustawa o PIT natomiast przewiduje, że wolne od podatku dochodowego są otrzymywane zgodnie z odrębnymi przepisami świadczenia na rehabilitację zawodową, społeczną i leczniczą osób niepełnosprawnych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz z zakładowych funduszy rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Zakres zwolnionych od podatku dochodowego świadczeń określa ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Jeżeli zatem przyznane osobie niepełnosprawnej, zarejestrowanej jako poszukująca pracy niepozostająca w zatrudnieniu, stypendium za okres szkolenia, stażu i przygotowania zawodowego ze środków PFRON, wynika z przepisów ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, to przedmiotowe świadczenie korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego.

Podstawa prawna:
- Art. 21 ust. 1 pkt 27 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
- Art. 38 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. nr 123, poz. 776 z późn. zm.).


Czy kolegium musi pobierać zaliczki

Prowadzę kolegium języków obcych. Zamierzam przyznawać stypendia za wyniki w nauce. Źródłem finansowania wydatków na stypendia będą dochody własne. Czy kolegium ma obowiązek odprowadzania zaliczki na podatek dochodowy i sporządzania informacji o wypłacanych stypendiach?

Nie

Biorąc pod uwagę fakt, że stypendia pochodzą ze środków własnych szkoły, wypłacane są w oparciu o przepisy ogólnie obowiązujące w zakresie szkolnictwa, w tym również regulujące sprawy związane z wypłatą stypendiów za wyniki w nauce oraz są zatwierdzane przez właściwego ministra do spraw szkolnictwa wyższego, podlegają zwolnieniu z opodatkowania od podatku dochodowym od osób fizycznych. W tej sytuacji kolegium nie ma obowiązku sporządzenia informacji o wysokości wypłaconego stypendium.

Podstawa prawna: 
- Art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).


Czy przy stypendium są 50-proc. koszty

W 2006 roku uzyskałem przychód z tytułu umowy stypendialnej zawartej z ministrem kultury. Czy przy rozliczaniu tego przychodu można zastosować 50-proc. koszty uzyskania przychodu?

Nie

Stypendium to jednostronne świadczenie pieniężne ze strony osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej, przyznane za osiągnięcie określonego wyniku w danej dziedzinie nauki lub sztuki albo w celu umożliwienia kontynuowania nauki, prowadzenia badań naukowych lub prac w dziedzinie sztuki. W każdym przypadku stypendium nie może wiązać się z ekwiwalentnym świadczeniem usług przez otrzymującego stypendium, na rzecz przyznającego, ponieważ powstanie wtedy zobowiązanie wzajemne w postaci umowy cywilnoprawnej o świadczenie usług np. umowa zlecenia lub umowa o dzieło.

Otrzymane przez podatnika stypendium zostało przyznane przez fundatora i przeznaczone przez podatnika na wykonanie określonego programu stypendialnego, co nie jest równoznaczne z uzyskaniem przychodu za stworzenie dzieła i związane z tym przeniesienie praw autorskich do niego na fundatora stypendium lub udzielenie licencji na korzystanie z dzieła. W związku z tym uzyskany przez podatnika przychód z tytułu stypendium nie jest przychodem z tytułu korzystania przez twórcę z praw autorskich. Do uzyskanego stypendium nie będą miały zastosowania 50-proc. koszty uzyskania przychodu.

Podstawa prawna:
- Art. 22 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Ewa Matyszewska

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

REKLAMA

Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający?

Zakupy przed Wielkanocą 2025. Wojna cenowa między Lidlem i Biedronką służy kupującym. Inne sieci też w akcji

Polacy mają korzyść z tych wojen, bo dzięki niezliczonym promocjom mogą taniej albo więcej kupić przed świętami. To oznacza bardziej obfity lub zróżnicowany w potrawy i smakołyki stół wielkanocny u większości rodzin.

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Aleksandry Rozmierskiej, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

REKLAMA

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść nawet o 10%

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

REKLAMA