REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć stypendia naukowe i socjalne

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Stypendia, które przyznawane są na określony przez ustawodawcę cel, zwolnione są z podatku dochodowego od osób fizycznych. Niektóre stypendia są jednak zwolnione z podatku tylko w granicach limitu.

Czy jest zwolnienie po skreśleniu studenta

W latach 2001-2005 otrzymywałem stypendium doktoranckie. W 2006 roku zrezygnowałem ze studiów, co spowodowało skreślenie mnie z listy studentów. W lutym 2007 r. otrzymałem informację PIT-8C o przychodach z innych źródeł, w której wykazano kwotę stypendium. Czy teraz takie stypendium jest zwolnione z PIT?

Tak

Wypłacone stypendium doktoranckie wolne jest od podatku dochodowego, gdyż student spełniał wszelkie warunki, by je uzyskać. Ustawodawca, konstruując zwolnienie, nie ogranicza jego zastosowania przez wprowadzenie instytucji utraty prawa do zwolnienia. Wystarczające jest dla nabycia prawa do zwolnienia tylko, by uzyskane stypendium było otrzymane na podstawie przepisów ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki. Ten warunek był w chwili otrzymania przez podatnika spełniony, a sam późniejszy fakt utraty statusu uczestnika studium doktoranckiego nie odbiera z mocą wsteczną przyznanemu świadczeniu przymiotu stypendium. Przepisy nie uzależniały prawa do zwolnienia od podatku kwoty przyznanego stypendium doktoranckiego od ukończenia studiów doktoranckich, tak więc nie mogło ono w wyniku nieuzyskania tytułu doktora utracić statusu stypendium wolnego od podatku dochodowego, gdyż w chwili jego otrzymania spełniono warunki wynikające z przepisów ustawy o tytule naukowym i stopniach naukowych, jak też był realizowany cel stypendium.

W konsekwencji nie ciążył na szkole obowiązek sporządzenia informacji PIT-8C i wykazania w nim kwoty wypłaconego stypendium, ze względu na przyjęty charakter spornego zwolnienia podatkowego - ma ono bezwarunkowy charakter i jednocześnie nie przewidziano w ustawie instytucji prawnej utraty prawa do już nabytego w tym zakresie zwolnienia od podatku, gdyż prawo do niego podatnik nabywa z mocy prawa.

Podstawa prawna:
- Art. 21 ust. 1 pkt 39 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).


Czy od stypendium z USA jest PIT w Polsce

Dzięki tematyce pracy badawczej, którą prowadziłam w ramach doktoratu, zostałam przyjęta na stypendium postdoktoranckie w USA. Za granicą będę przebywała rok z możliwością przedłużenia na trzy lata. Czy amerykańskie stypendium jest opodatkowane w Polsce?

Tak

Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania w Polsce, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Za osobę mającą miejsce zamieszkania w RP uważa się osobę fizyczną, która posiada na terytorium Polski centrum interesów osobistych lub gospodarczych lub przebywa na w kraju dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

W opisanym przypadku podatniczka podlega opodatkowaniu w Polsce od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów.

Na podstawie polsko-amerykańskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania osoba fizyczna, która ma miejsce zamieszkania w jednym z umawiających się państw, w czasie kiedy przebywa okresowo w drugim umawiającym się państwie celem m.in. studiowania lub uczestniczenia w badaniach lub stypendium od organizacji np. rządowej, badawczej lub pedagogicznej, będzie zwolniona od opodatkowania przez to drugie umawiające się państwo na okres nieprzekraczający pięciu lat podatkowych, począwszy od dnia przybycia do drugiego umawiającego się państwa.

Dochód podatniczki z tytułu stypendium wypłacanego przez amerykańską instytucję rządową podlega opodatkowaniu w Polsce.

Podstawa prawna:
- Art. 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
- Art. 18 umowy z 8 października 1974 r. podpisanej między rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (Dz.U. z 1976 r. nr 31, poz. 178 z późn. zm.).


Czy stypendium na zakupy jest przychodem

Z wyróżnieniem ukończyłem Akademię Muzyczną, a obecnie doskonalę swoją grę na studiach w Londynie. Minister kultury przyznał mi stypendium, które miało być w całości przeznaczone na zakup instrumentu. Kwota stypendium wynosiła 40 tys. zł. Czy otrzymane stypendium jest opodatkowane PIT?

Tak

Wolne od podatku dochodowego są m.in. stypendia otrzymane na podstawie przepisów o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki, stypendia doktoranckie otrzymane na podstawie przepisów - Prawo o szkolnictwie wyższym oraz inne stypendia naukowe i za wyniki w nauce, których zasady przyznawania zostały zatwierdzone przez właściwego ministra do spraw szkolnictwa wyższego po zasięgnięciu opinii Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego albo przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania. Ze względu na fakt, że zasady przyznawane w omawianym przypadku stypendium nie zostały zatwierdzone przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego, otrzymane stypendium nie korzysta ze zwolnienia od PIT.

Zatem środki pieniężne przekazane tytułem stypendium mieszczą się w pojęciu przychodu. Uzyskany przychód podatnik powinien wykazać w zeznaniu rocznym za rok podatkowy, w którym stypendium otrzymał, a w przypadku uzyskania również innych dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, należy je zsumować i obliczyć od sumy dochodów podatek dochodowy według skali podatkowej.

Podstawa prawna:
- Art. 20, art. 21 ust. 1 pkt 39 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).


Czy stypendium na staż korzysta ze zwolnienia

Czy wypłacane ze środków PFRON stypendia za okres szkolenia, stażu i przygotowania zawodowego osobom niepełnosprawnym posiadającym status poszukujących pracy i niepozostających w zatrudnieniu korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych?

Tak

Zgodnie z ustawą o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych kierownik powiatowego urzędu pracy inicjuje i organizuje szkolenia dla bezrobotnych osób niepełnosprawnych lub innych osób niepełnosprawnych poszukujących pracy i niepozostających w zatrudnieniu, a zarejestrowanych w powiatowym urzędzie pracy, w celu zwiększenia ich szans na uzyskanie zatrudnienia, podwyższenia dotychczasowych kwalifikacji zawodowych lub zwiększenia aktywności zawodowej. Artykuł ten dotyczy szkoleń określonych w tej ustawie, których koszty finansowanie, są ze środków PFRON. Ustawa o PIT natomiast przewiduje, że wolne od podatku dochodowego są otrzymywane zgodnie z odrębnymi przepisami świadczenia na rehabilitację zawodową, społeczną i leczniczą osób niepełnosprawnych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz z zakładowych funduszy rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Zakres zwolnionych od podatku dochodowego świadczeń określa ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Jeżeli zatem przyznane osobie niepełnosprawnej, zarejestrowanej jako poszukująca pracy niepozostająca w zatrudnieniu, stypendium za okres szkolenia, stażu i przygotowania zawodowego ze środków PFRON, wynika z przepisów ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, to przedmiotowe świadczenie korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego.

Podstawa prawna:
- Art. 21 ust. 1 pkt 27 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
- Art. 38 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. nr 123, poz. 776 z późn. zm.).


Czy kolegium musi pobierać zaliczki

Prowadzę kolegium języków obcych. Zamierzam przyznawać stypendia za wyniki w nauce. Źródłem finansowania wydatków na stypendia będą dochody własne. Czy kolegium ma obowiązek odprowadzania zaliczki na podatek dochodowy i sporządzania informacji o wypłacanych stypendiach?

Nie

Biorąc pod uwagę fakt, że stypendia pochodzą ze środków własnych szkoły, wypłacane są w oparciu o przepisy ogólnie obowiązujące w zakresie szkolnictwa, w tym również regulujące sprawy związane z wypłatą stypendiów za wyniki w nauce oraz są zatwierdzane przez właściwego ministra do spraw szkolnictwa wyższego, podlegają zwolnieniu z opodatkowania od podatku dochodowym od osób fizycznych. W tej sytuacji kolegium nie ma obowiązku sporządzenia informacji o wysokości wypłaconego stypendium.

Podstawa prawna: 
- Art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).


Czy przy stypendium są 50-proc. koszty

W 2006 roku uzyskałem przychód z tytułu umowy stypendialnej zawartej z ministrem kultury. Czy przy rozliczaniu tego przychodu można zastosować 50-proc. koszty uzyskania przychodu?

Nie

Stypendium to jednostronne świadczenie pieniężne ze strony osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej, przyznane za osiągnięcie określonego wyniku w danej dziedzinie nauki lub sztuki albo w celu umożliwienia kontynuowania nauki, prowadzenia badań naukowych lub prac w dziedzinie sztuki. W każdym przypadku stypendium nie może wiązać się z ekwiwalentnym świadczeniem usług przez otrzymującego stypendium, na rzecz przyznającego, ponieważ powstanie wtedy zobowiązanie wzajemne w postaci umowy cywilnoprawnej o świadczenie usług np. umowa zlecenia lub umowa o dzieło.

Otrzymane przez podatnika stypendium zostało przyznane przez fundatora i przeznaczone przez podatnika na wykonanie określonego programu stypendialnego, co nie jest równoznaczne z uzyskaniem przychodu za stworzenie dzieła i związane z tym przeniesienie praw autorskich do niego na fundatora stypendium lub udzielenie licencji na korzystanie z dzieła. W związku z tym uzyskany przez podatnika przychód z tytułu stypendium nie jest przychodem z tytułu korzystania przez twórcę z praw autorskich. Do uzyskanego stypendium nie będą miały zastosowania 50-proc. koszty uzyskania przychodu.

Podstawa prawna:
- Art. 22 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Ewa Matyszewska

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Unijne rozporządzenie DORA już obowiązuje. Które firmy muszą stosować nowe przepisy od 17 stycznia 2025 r.?

Od 17 stycznia 2025 r. w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie DORA. Objęte nim podmioty finansowe miały 2 lata na dostosowanie się do nowych przepisów w zakresie zarządzania ryzykiem ICT. Na niespełna miesiąc przed ostatecznym terminem wdrożenia zmian Europejski Bank Centralny opublikował raport SREP (Supervisory Review and Evaluation Process) za 2024 rok, w którym ze wszystkich badanych aspektów związanych z działalnością banków to właśnie ryzyko operacyjne i teleinformatyczne uzyskało najgorsze średnie wyniki. Czy Rozporządzenie DORA zmieni coś w tym zakresie? Na to pytanie odpowiadają eksperci Linux Polska.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

REKLAMA

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Transfer danych osobowych do Kanady – czy to bezpieczne? Co na to RODO?

Kanada to kraj, który kojarzy się nam z piękną przyrodą, syropem klonowym i piżamowym shoppingiem. Jednak z punktu widzenia RODO Kanada to „państwo trzecie” – miejsce, które nie podlega bezpośrednio unijnym regulacjom ochrony danych osobowych. Czy oznacza to, że przesyłanie danych na drugi brzeg Atlantyku jest ryzykowne?

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

REKLAMA