REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga meldunkowa bardziej dostępna

REKLAMA

REKLAMA

Według WSA w Warszawie i w Szczecinie 12-miesięczny okres zameldowania uprawniający do ulgi należy liczyć od momentu rzeczywistego zameldowania, a nie od 1 stycznia 2007 r. czy od dnia nabycia nieruchomości.

Zapadł przełomowy i bardzo korzystny wyrok dla osób, które korzystają z ulgi meldunkowej. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (wyrok w sprawie o sygn. akt III SA/Wa 1387/07) uznał, że skorzystać z ulgi mogą podatnicy, którzy byli zameldowani przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia mieszkania, przy czym termin 12 miesięcy należy liczyć od momentu faktycznego zameldowania, a nie od formalnego nabycia lokalu.
Ponadto w przypadku małżeństwa, jeśli tylko jeden z małżonków był zameldowany przez okres ponad roku, to zwolnienie w podatku dochodowym przysługuje tylko jednemu małżonkowi w części przychodu przypadającego na tego małżonka.

Moment zameldowania

REKLAMA

Ulga meldunkowa dotyczy uzyskanego przychodu ze zbycia określonych nieruchomości i innych praw majątkowych nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) po 31 grudnia 2006 r. Dotychczas organy podatkowe oraz Ministerstwo Finansów stały na stanowisku, że z ulgi mogą skorzystać jedynie podatnicy, którzy zbyli mieszkanie, a byli w nim zameldowani na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy. Jednak termin zameldowania przez rok nakazywały liczyć albo od 1 stycznia 2007 r., kiedy weszły w życie znowelizowane przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, albo od momentu formalnego nabycia mieszkania.
Odmienną interpretację wydała już Izba Skarbowa w Szczecinie, o czym informowała Gazeta Prawna (więcej GP nr 207/2007). Najnowszy wyrok WSA w Warszawie potwierdza, że termin 12 miesięcy zameldowania na pobyt stały, który jest niezbędny do skorzystania z ulgi meldunkowej, należy liczyć od faktycznego zameldowania w mieszkaniu. Z taką sytuacją mieli do czynienia małżonkowie, którzy złożyli skargę do warszawskiego sądu.

Podatnicy byli właścicielami lokalu mieszkalnego, posiadali prawo odrębnej własności. Od 2004 roku do 8 stycznia 2007 r. zameldowany był w nim mąż. Żona natomiast była zameldowana w innym mieszkaniu. W 2007 roku sprzedali mieszkanie. W takim stanie faktycznym małżonkowie zwrócili się do naczelnika urzędu skarbowego z wnioskiem o interpretację, od jakiego momentu należy liczyć termin 12 miesięcy, który uprawniał do ulgi. Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o PIT zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych są przychody uzyskane m.in. z odpłatnego zbycia budynku mieszkalnego, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej. Przepis określa jednak, że zwolnienie przysługuje pod warunkiem, że podatnik był zameldowany w budynku lub lokalu na pobyt stały nie krócej niż 12 miesięcy przed datą zbycia.

W sprawie rozpatrywanej przez WSA organy podatkowe twierdziły, że przepis wszedł w życie 1 stycznia 2007 r., a zatem termin należy liczyć od momentu formalnego nabycia mieszkania. Ze stanowiskiem takim nie zgadzali się skarżący. Domagali się uznania zwolnienia w sytuacji, gdy mąż podatniczki był zameldowany przez ponad rok.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WSA po rozpoznaniu sprawy przyznał rację podatnikom. Sąd podkreślił, iż żaden przepis nie określa, że termin należy liczyć od dnia nabycia lokalu lub od 1 stycznia 2007 r. Termin 12 miesięcy należy liczyć wstecz od daty zbycia mieszkania - uzasadniał sąd.

Zameldowany tylko mąż

REKLAMA

Drugi spór dotyczył tego, czy zwolnienie przysługuje obojgu małżonkom, skoro tylko mąż spełniał warunek zameldowania przez ponad rok. Skarżący domagali się uznania, że ponieważ jako małżeństwo mają wspólnotę majątkową, to zwolnienie przysługuje obojgu.
Sąd nie podzielił jednak ani argumentów skarżących, ani stanowiska fiskusa, który twierdził, że skoro żona nie była zameldowana, to żadnemu z małżonków nie przysługiwało zwolnienie. Sąd w uzasadnieniu powołał się na art. 21 ust. 22 ustawy o PIT, zgodnie z którym zwolnienie ma zastosowanie łącznie do obojga małżonków. Ponieważ przepisy są niejasne - podkreślał WSA - nie można ich interpretować na niekorzyść podatników. Sąd dokonał więc wykładni systemowej. Każdy z małżonków jest opodatkowany odrębnie. Skoro zatem tylko jeden z małżonków spełnia ustawowy warunek zameldowania, to jedynie jemu przysługuje prawo do zwolnienia w części przychodu, która na niego przypada.

Już wcześniej dla Gazety Prawnej wypowiadali się w duchu wyroku WSA eksperci (zob. GP nr 216/2007 strona 13). Podkreślali oni, że przy braku ograniczeń ustawowych okres 12-miesięcznego zameldowania powinien być liczony wstecz od daty zbycia mieszkania bez jakichkolwiek ograniczeń. Jednocześnie radzili, żeby występować w swojej sprawie o interpretację podatkową, tak aby mieć pewność, że organ podatkowy nie zakwestionuje prawa do ulgi.

Warto wystąpić o interpretację

W celu potwierdzenia, że przy uldze meldunkowej ważny jest moment zameldowania, a nie nabycia nieruchomości, warto wystąpić do Ministra Finansów o interpretację podatkową. Jeśli odpowiedź będzie niekorzystna, trzeba odwoływać się od wydanego postanowienia, nawet wchodząc na drogę sądową. Pisząc wniosek o interpretację w sprawie, warto powołać się na oba pozytywne rozstrzygnięcia w tej kwestii, mimo że dotyczą one innych podatników.

WSA w Szczecinie uważa tak samo

Warto dodać, że podobne orzeczenie wydał 18 lipca 2007 r. WSA w Szczecinie (sygn. akt I SA/Sz 330/07). Sąd ten stwierdził, że przy uldze meldunkowej 12-miesięczny okres zameldowania na pobyt stały należy liczyć wstecz od daty zbycia. Wyrok sądu szczecińskiego potwierdza korzystną interpretację art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o PIT. Określony w tym przepisie okres zameldowania odnosi się więc wyłącznie do daty zbycia nieruchomości, a nie np. do daty jej nabycia. Takie argumenty wysuwały organy podatkowe, ale sąd uznał je za bezzasadne.

Istotny jest tu tylko sam fakt zameldowania na pobyt stały w danym lokalu czy budynku, natomiast istniejące stosunki własnościowe, przy-padające na okres 12 miesięcy, pozostają bez wpływu na możliwość skorzystania ze zwolnienia - czytamy w uzasadnieniu wyroku. Sąd podkreślił również, że art. 7 ust. 1 ustawy zmieniającej ustawę o PIT ma charakter przepisu przejściowego i nie można na podstawie tej regulacji dodawać warunków, które trzeba spełnić, aby skorzystać ze zwolnienia w PIT, jak to czynił urząd skarbowy.


Ulga meldunkowa w praktyce
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 

POSTULUJEMY

Ministerstwo Finansów powinno wydać ogólną interpretację, w której potwierdzi, że przy uldze ważny jest moment zameldowania, a nie kupna nieruchomości. Obecnie jedynym stanowiskiem resortu w tej sprawie jest odpowiedź na interpelację poselską.

Łukasz Zalewski
lukasz.zalewski@infor.pl

 
Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Unijne rozporządzenie DORA już obowiązuje. Które firmy muszą stosować nowe przepisy od 17 stycznia 2025 r.?

Od 17 stycznia 2025 r. w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie DORA. Objęte nim podmioty finansowe miały 2 lata na dostosowanie się do nowych przepisów w zakresie zarządzania ryzykiem ICT. Na niespełna miesiąc przed ostatecznym terminem wdrożenia zmian Europejski Bank Centralny opublikował raport SREP (Supervisory Review and Evaluation Process) za 2024 rok, w którym ze wszystkich badanych aspektów związanych z działalnością banków to właśnie ryzyko operacyjne i teleinformatyczne uzyskało najgorsze średnie wyniki. Czy Rozporządzenie DORA zmieni coś w tym zakresie? Na to pytanie odpowiadają eksperci Linux Polska.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

REKLAMA

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Transfer danych osobowych do Kanady – czy to bezpieczne? Co na to RODO?

Kanada to kraj, który kojarzy się nam z piękną przyrodą, syropem klonowym i piżamowym shoppingiem. Jednak z punktu widzenia RODO Kanada to „państwo trzecie” – miejsce, które nie podlega bezpośrednio unijnym regulacjom ochrony danych osobowych. Czy oznacza to, że przesyłanie danych na drugi brzeg Atlantyku jest ryzykowne?

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

REKLAMA