Ryczałt nie pozbawia ulgi

inforCMS
Ulgę rodzinną w wysokości 1145,08 zł na każde dziecko mogą uwzględnić podatnicy uzyskujący dochody z różnych źródeł. Z pełnego odliczenia może skorzystać jeden z małżonków opodatkowany według skali progresywnej.

 

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z 5 września 2007 r., która zwiększyła kwotę ulgi na dzieci, utrzymała warunek przyznający prawo do odliczenia wyłącznie osobom rozliczającym podatek na zasadach ogólnych, czyli w oparciu o skalę podatkową. Przepisy nie pozwalają zatem na pomniejszenie podatku rozliczanego na uproszczonych zasadach.

W ocenie Związku Rzemiosła Polskiego regulacje te dyskryminują podatników korzystających z ryczałtów podatkowych. Organizacja złożyła wniosek do rzecznika praw obywatelskich o wystąpienie do Trybunału Konstytucyjnego w celu zbadania zgodności przepisów dotyczących ulgi z konstytucją, a wcześniej (bezskutecznie) apelowała do prezydenta o niepodpisywanie noweli ustawy o PIT.

Korzystanie ze zryczałtowanych form opodatkowania lub podatku liniowego nie pozbawia jednak rodziny prawa do skorzystania z podatkowej preferencji. Możliwość pomniejszenia podatku mają osoby uzyskujące równocześnie dochody opodatkowane według skali, natomiast w przypadku gdy jeden z rodziców rozlicza się wyłącznie w sposób wykluczający skorzystanie z ulgi, podatek może pomniejszyć drugi rodzic.

Różne źródła dochodów

W zeszłym roku ponad 656 tys. podatników PIT opłacało zryczałtowany podatek od przychodów ewidencjonowanych i kartę podatkową, a ponad 328 tys. podatników rozliczało się z fiskusem według stawki liniowej. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że nie wszyscy oni zostali pozbawieni prawa do ulgi. Część podatników (ponad 108 tys.) opłaca ryczałt wyłącznie z tytułu przychodów osiąganych z umowy najmu, dzierżawy lub innych o podobnym charakterze. Większość z nich utrzymuje się także z pracy na etacie. Również część liniowców osiąga przychody opodatkowane na zasadach ogólnych. W 2006 roku niemal 40 proc. podatników PIT uzyskało dochody z więcej niż jednego źródła. Dochodów opodatkowanych w sposób zryczałtowany lub według 19-proc. stawki liniowej nie łączy się z dochodami podlegającymi opodatkowaniu według skali podatkowej. Dlatego nie ma przeszkód, aby osoby uzyskujące dochody z różnych źródeł skorzystały z rodzinnej preferencji. Potwierdzają to eksperci podatkowi.

- Opodatkowanie dochodów (przychodów) podatkiem liniowym lub w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub karty podatkowej nie pozbawia możliwości skorzystania z ulgi rodzinnej, pod warunkiem jednak, że oprócz tego podatnik osiąga dochody opodatkowane na zasadach ogólnych, np. dochody ze stosunku pracy, emerytury lub renty - mówi Agnieszka Adamczyk, senior konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego HLB Frąckowiak i Wspólnicy.

Odliczy jedno z małżonków

Z odliczenia skorzysta również rodzina, w której tylko jeden z rodziców uzyskuje wyłącznie dochody opodatkowane na preferencyjnych zasadach. Nasza rozmówczyni przypomina, że ulgę rodzinną można bowiem odliczyć od podatku jednego z rodziców lub od podatku obojga.

Także Przemysław Polkowski, doradca podatkowy w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy, podkreśla, że artykuł 27f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych umożliwia skorzystanie z ulgi rodzinnej dowolnemu małżonkowi. Zatem ten, który uzyskuje dochody opodatkowane według progresywnej skali podatkowej, może dokonać pełnego odliczenia w swoim zeznaniu. W tym przypadku przywilej do skorzystania z ulgi nie przepada.

- Niestety, brak dochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych po stronie obojga małżonków powoduje stratę ulgi. Tak będzie w przypadku gdy współmałżonkowie rozliczają swoje przychody np. tylko w sposób liniowy lub ryczałtem - wskazuje Przemysław Polkowski.

W ocenie eksperta ograniczenie możliwości skorzystania z ulgi tylko do dochodów obciążonych podatkiem progresywnym jest pomysłem niezrozumiałym i wypaczającym istotę pomocy osobom wychowującym dzieci, których sytuacja materialna jest niekorzystna. Nasz rozmówca wskazuje, że ryczałt lub kartę podatkową często wybierają drobni przedsiębiorcy o niskich dochodach.

- Mając na względzie socjalny charakter preferencji, zarówno posiadanie dziecka przez liniowca, jak i rodzica rozliczającego się metodą progresywną powinno dawać te same prawa do odliczeń, w innym przypadku można mówić o dyskryminacji - twierdzi Przemysław Polkowski.

Atrakcyjne uproszczone formy

Joanna Narkiewicz-Tarłowska, starszy menedżer, doradca podatkowy w PricewaterhouseCoopers, przypomina, że wybór podatku liniowego od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub zryczałtowanego podatku dochodowego uniemożliwia podatnikowi korzystanie z wielu przywilejów przysługujących osobom płacącym podatki według skali. Chodzi tu o kwotę wolną od podatku, wspólne rozliczenie z małżonkiem lub dzieckiem (z pewnymi wyjątkami) oraz ulgi i zwolnienia.

- Taki sposób opodatkowania ma jednak ogromną zaletę w postaci stałej stawki podatku, która ma zastosowanie bez względu na wysokość uzyskanego dochodu - podkreśla nasza rozmówczyni.

Zwraca uwagę, że podatek liniowy wybierają najczęściej osoby o wysokich dochodach, od których opłacając podatek według skali, zapłaciłyby 30 lub 40 proc. podatku.

- Ryczałt i podatek liniowy są korzystne z motywacyjnego punktu widzenia. Podatnik z góry wie, ile ma zapłacić podatku. Nie grozi mu ryzyko wpadnięcia w wyższą stawkę podatku w przypadku uzyskania wyższych dochodów. Motywuje go to do podejmowania wysiłków w celu zwiększania swoich zarobków - wskazuje nasza rozmówczyni.

Dodaje, że kolejną zaletą jest to, że dochodów opodatkowanych ryczałtem lub podatkiem liniowym nie łączy się z dochodami opodatkowanymi według skali, zatem nie mają one wpływu na stawkę podatkową stosowaną do innych dochodów podatnika (jeśli takie posiada). Nie bez znaczenia, szczególnie w przypadku ryczałtu, jest także prostota rozliczeń z fiskusem.

- Wydaje się, że wszystkie te zalety, a szczególnie niska, stała stawka podatku liniowego czy ryczałtu, powodują, iż takie systemy rozliczeń same w sobie sprzyjają podatnikom, a tym samym rodzinom i zasadniczo rekompensują im brak możliwości korzystania z ulg - ocenia Joanna Narkiewicz-Tarłowska.



656 248 podatników w 2006 roku rozliczało się ryczałtem

w tym

548 129 z przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej

108 119 wyłącznie z tytułu umowy najmu, dzierżawy lub podobnych



MAGDALENA MAJKOWSKA


magdalena.majkowska@infor.pl

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...