REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakaz pracy w handlu w święta nie zmienia nominalnego czasu pracy

Arkadiusz Sobczyk
Arkadiusz Sobczyk

REKLAMA

Nowelizacja kodeksu pracy wprowadza zakaz wykonywania pracy w handlu w najważniejsze święta państwowe i kościelne. Pozwala natomiast na pracę w handlu w niedzielę, ze względu na jej użyteczność i codzienne potrzeby ludności.

Dotychczas praca w placówkach handlowych, bez względu na wielkość i asortyment sprzedawanych towarów, była dozwolona zarówno w niedziele, jak i święta (art. 15110 pkt 9 lit. a) k.p). Obowiązująca od 26 października nowelizacja kodeksu pracy wprowadziła zakaz pracy w placówkach handlowych we wszystkie dni świąteczne. Stanowi o tym dodany nowelą art. 1519a ust. 1, zgodnie z którym praca w święta w placówkach handlowych jest niedozwolona.

Warto podkreślić, że zmiana ta nie ma wpływu na sposób obliczania nominału czasu pracy wynikającego z art. 130 k.p. Oznacza to, że mimo zakazu pracy w dni świąteczne pracownik będzie miał do przepracowania taką samą liczbę dni (godzin) pracy w okresie rozliczeniowym jak ta, jaką miał przed wprowadzeniem tej zmiany do kodeksu pracy. Zmiana polega na tym, że nie można jedynie ustalić, czy praca była wykonywana w dni świąteczne.

Praca w niedzielę

Nadal dopuszczalna jest praca w niedziele w placówkach handlowych ze względu na jej użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności (art. 1519a ust. 3 k.p.). Wyjątek w tym zakresie dotyczy sytuacji, gdy w niedzielę przypadnie jedno z objętych zakazem pracy w handlu świąt. W myśl bowiem art. 1519a ust. 2 k.p. zakaz pracy w święta należy stosować również do przypadków, gdy święto przypada w niedzielę.

Regulacja ta obliguje pracodawców do zwrócenia uwagi na święto Zielonych Świątek (tj. Dzień Zesłania Ducha Św.), które zawsze przypada w niedzielę. Do tej pory święto nie obniżało nominalnego czasu pracy pracownika, przypadającego do przepracowania w danym miesiącu, z uwagi na brzmienie art. 130 k.p. Ponadto z uwagi na treść art. 15111 par. 4 k.p., który stanowi, że do pracy w święto przypadające w niedzielę stosuje się przepisy dotyczące pracy w niedzielę, również w zakresie rozliczania czasu pracy i oddawania dni wolnych za pracę w Zielone Świątki (niedzielę), należało stosować przepisy dotyczące pracy w niedziele, a nie w święta. W chwili obecnej należy zwrócić uwagę, że również to ruchome święto jest objęte zakazem wskazanym w art. 1519a k.p.

Użyteczność bez znaczenia

Jednocześnie nowela poprzez uchylenie lit. a) w pkt 9 art. 15110 k.p. usuwa placówki handlowe z zawartego w tym przepisie katalogu miejsc, w których praca w niedziele i święta jest dozwolona przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności.

Warto przypomnieć, że przyjęta pierwotnie przez Sejm nowelizacja kodeksu pracy nie zawierała przepisu wskazującego wprost, iż praca w placówkach handlowych w święta jest niedozwolona. Przewidywała ona wprawdzie uchylenie lit. a) w pkt 9 art. 15110 k.p., dotyczącego placówek handlowych, jednak zabieg ten nie pozwalał na wyciągnięcie jednoznacznych wniosków o istnieniu zakazu pracy w handlu w święta.

Problem ten dostrzegł Senat, zwracając uwagę, iż na gruncie przyjętej przez Sejm regulacji nadal można dowodzić, iż ze względu na użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności, w święta w placówkach handlowych praca jest dopuszczalna. Zawarte bowiem w pkt 9 art. 15110 k.p. wyliczenie kategorii miejsc, w których praca w niedziele i święta jest dozwolona, stanowi jedynie wyliczenie przykładowe i nie ma charakteru katalogu zamkniętego, o czym świadczy użycie przez ustawodawcę zwrotu „w szczególności”. Z tego powodu Senat zgłosił poprawki, które wskazywały wprost, że praca w święta w placówkach handlu jest niedozwolona (art. 1519a ust. 1 k.p.), oraz uściślały, że niedozwolona jest praca w placówkach handlowych w święto, które przypada w niedzielę (art. 1519a ust. 2 k.p.). Obie zostały przez Sejm przyjęte. Dzięki jasno sformułowanemu zakazowi organizowania pracy w placówkach handlowych w 12 dni świątecznych wymienionych w ustawie o dniach wolnych od pracy, w ocenie ustawodawcy, pracodawcy nie będą mogli wskazywać jako uzasadnienia dla pracy w święto szczególnych potrzeb ludności czy też użyteczności społecznej.

Za pracę w niedzielę

Ustawa nowelizująca wprowadza odpowiednie zmiany do art. 15111 k.p., który określając zasady przyznawania dnia wolnego od pracy pracownikom wykonującym pracę w niedziele i święta, w swoim dotychczasowym brzmieniu odwołuje się tylko do art. 15110 pkt 1-9 k.p. Uwzględnienie przez nowelę w przepisie art. 15111 k.p. przypadków, o których mowa w art. 1519a ust. 3 k.p., gwarantuje również pracownikom zatrudnionym w placówkach handlowych prawo otrzymania dnia wolnego w zamian za pracę w niedzielę.

W JAKIE ŚWIĘTA OBOWIĄZUJE ZAKAZ PRACY W HANDLU

Święta, w które praca w handlu jest niedozwolona, wymienia ustawa z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz.U. z 1951 r. nr 4, poz. 28 z późn. zm.). Są to:

 1 stycznia - Nowy Rok,

 pierwszy i drugi dzień Wielkiejnocy,

 1 maja - święto państwowe,

 3 maja - święto narodowe Trzeciego Maja,

 pierwszy dzień Zielonych Świątek,

 dzień Bożego Ciała,

 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,

 1 listopada - Wszystkich Świętych,

 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości,

 25 i 26 grudnia - pierwszy i drugi dzień Bożego Narodzenia

Arkadiusz Sobczyk
gp@infor.pl

Podstawa prawna: Ustawa z 24 sierpnia 2007 r. o zmianie ustawy Kodeks pracy (Dz.U. z 2007 r. nr 176, poz. 1239).

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

REKLAMA