REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Schengen czyli bez kontroli na granicach

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia zniknie kontrola graniczna. Wejście do strefy Schengen ułatwi także odnajdywanie zaginionych osób i skradzionych aut. Policja i straż graniczna będą dysponować szerszymi danymi osobowymi.

Rada Ministrów Europy ma zatwierdzić 8-9 listopada wejście Polski do strefy Schengen. Wszystko wskazuje na to, że decyzja będzie pozytywna.

- Mieliśmy dziewięć misji ocennych ekspertów Unii Europejskiej i wszystkie wypadły bardzo dobrze. Dotyczyły one ochrony granic na odcinku lądowym, morskim, powietrznym oraz wdrażania systemu informatycznego - twierdzi Władysław Stasiak, minister spraw wewnętrznych i administracji.

- System informatyczny SIS można uznać za kluczowy nerw funkcjonowania tego układu. Od września Polska jest praktycznym uczestnikiem SIS-u. Oznacza to, że mamy już ok. 900 trafień w systemie Schengen, czyli dzięki niemu odnaleziono na terenie tej strefy tyle właśnie poszukiwanych osób - potwierdza minister Stasiak.

Korzyści umowy

Po wejściu Polski do układu granice między państwami oczywiście pozostaną, zniesiona zostanie tylko kontrola graniczna. Będzie można np. jechać z Warszawy do Lizbony bez zatrzymywania przez żadne służby. Straż graniczna ma stacjonować na granicy zachodniej i południowej. Utworzone zostaną centra współpracy policyjnej, które będą służyć wymianie informacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Uzyskiwane dane będą dotyczyć głównie ruchu cudzoziemców. Mają też informować o wejściu danej osoby w konflikt z prawem - potwierdza minister Władysław Stasiak.

- System Schengen pomoże też przeciętnemu obywatelowi w odnalezieniu skradzionego auta czy osoby zaginionej - mówi z kolei Peter Michael, sekretarz ochrony danych Rady UE.

Ochrona danych

- Z punktu widzenia ochrony danych wszystkie informacje wprowadzone do systemu informatycznego powinny być bardzo dokładnie sprawdzone i zabezpieczone - twierdzi Peter Michael.

- Ten system zapewni wszystkim więcej bezpieczeństwa - dodaje.

- Zaletą systemu jest kontrola napływu nielegalnych pracowników i ujednolicenie procedur poruszania się po terytorium Unii Europejskiej - podkreśla Rafał Baniak, zastępca dyrektora generalnego Konfederacji Pracodawców Prywatnych.

REKLAMA

Obywatel Ukrainy czy Rosji podlegać będzie tym samym zasadom przekraczania granicy jak przy podróży do Austrii lub Niemiec. Konsulaty polskie, a zwłaszcza ich wydziały gospodarcze, powinny zająć się już teraz przygotowaniem informacji dla obywateli spoza Unii w rodzimych językach o możliwościach zatrudnienia w Polsce, warunkach czasowego pobytu.

Zdaniem dr. Grzegorza Sibigi z Kancelarii Traple Konarski Podrecki system Schengen nadzoruje specjalny oficer bezpieczeństwa, który musi kontrolować przepływ informacji i zapobiegać wszelkim nadużyciom. Przetwarzanie danych nie może być oderwane od celu, jakiemu ma służyć, ich gromadzenie zawsze musi być usprawiedliwione. Ponadto zakres danych o osobach jest ściśle limitowany.

Wiza Schengen

Do redakcji dochodzą informacje czytelników, że uszczelnianie granicy wschodniej już się rozpoczęło. Nie są wpuszczani do Polski Ukraińcy z ważną wizą. Minister Stasiak jednak dementuje te wiadomości:

- Wszystkie polskie wizy, które mają określoną ważność, obowiązują do momentu utraty ich ważności.

Za przyznanie polskiej wizy od 1 stycznia 2008 r. trzeba będzie zapłacić wyższą opłatę, która wyniesie 35 euro. Możliwość wjazdu zapewni też tzw. wiza narodowa umożliwiająca przebywanie tylko na terenie jednego kraju Unii. Jeśli obcokrajowiec zostanie zatrzymany z wizą narodową w Austrii, to zostanie deportowany. Jest tendencja w UE, aby ograniczać liczbę takich wiz. Najważniejszą rzeczą jest sprawdzenie w zasobach informatycznych strefy Schengen, czy konkretna osoba nie jest notowana. Wystarczy na to 5 sekund.

45,7 mln zł to koszt wejścia w życie ustawy o przystąpieniu Polski do strefy Schengen

KATARZYNA ŻACZKIEWICZ-ZBORSKA

katarzyna.zaczkiewicz@infor.pl

Podstawa prawna

- Ustawa z 24 sierpnia 2007 r. o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w Systemie Informacyjnym Schengen oraz Informacji Wizowej (Dz.U. z 2007 r. nr 165, poz. 1170).

 
 
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Chodzi o większą ochronę praw i wolności uczniów. Będą usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki oraz kary dla uczniów

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

Odzież trudnopalna: norma BHP. Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników i wspierać zrównoważony rozwój?

Jakie są normy BHP dla odzieży trudnopalnej w 2025 roku? Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników w odzieży trudnopalnej i jednocześnie wspierać zrównoważony rozwój? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Premier Tusk zapowiada gospodarczy nacjonalizm: Przyszedł czas na odbudowę i repolonizację

Premier Donald Tusk zaapelował do przedsiębiorców o wsparcie w budowie narodowej gospodarki. Stwierdził, że nowoczesny, gospodarczy nacjonalizm będzie bardzo poważną konfrontacją tak, by nikt nie podbierał tego, co należy się polskim firmom.

Do kiedy PIT? Zbliża się termin końcowy na rozliczenie PIT

Na co uważać przy rozliczeniu PIT za 2024 rok? Oto kilka wskazówek dla tych, którzy jeszcze tego nie zrobili. Do kiedy należy złożyć PIT? Zbliża się termin końcowy.

REKLAMA

Nowelizacja Kodeksu pracy: Co dalej z jawnością wynagrodzeń?

W Sejmie trwają prace nad poselskim projektem nowelizacji Kodeksu pracy. Miał on wprowadzić jawność wynagrodzeń w firmach i obowiązek przedstawiania w ofertach pracy proponowanego wynagrodzenia. Co dalej z tym projektem?

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, by umożliwić obniżki cen

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

Co nowego dla przedsiębiorców w 2025? Dużo: Prezydent RP podpisał ustawę - o różnych ulgach i dofinansowaniach dla pracodawców

Podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia nie dotyczy tylko przywilejów dla pracowników, bezrobotnych, osób z niepełnosprawnościami. W bardzo obszernej ustawie można znaleźć szereg przepisów uprawniających pracodawców do wielu ulg, w tym z zakresie opłacania składek ubezpieczeniowych, jak i dofinansowań.

REKLAMA

Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

REKLAMA