REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym nowy rząd powinien zająć się w pierwszej kolejności

autor zbiorowy

REKLAMA

Finanse publiczne, sprawa wejścia do strefy euro, system emerytalny i wizerunek Polski za granicą to kwestie, którymi powinien zająć się nowy rząd w pierwszej kolejności - podpowiadają pytani przez Gazetę Prawną eksperci.


Co zrobić, by polepszyć stan finansów publicznych


W tym roku mamy nadal nadwyżkę budżetową, ale na przyszły rok zapowiadane są bardzo duże wydatki.

MACIEJ KRZAK

ekonomista PKPP Lewiatan

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rząd będzie musiał zająć się emeryturami pomostowymi. Potrzebne byłoby wyjęcie z KRUS najbogatszych rolników i objęcie ich wyższymi składkami. Trudno będzie nowemu rządowi wycofać się z waloryzacji rent i emerytur, ale może trzeba coś zrobić i z tym. Podobnie jest z ulgami na dzieci. Rząd powinien zmniejszać skalę potrzeb pożyczkowych, aby ograniczać przyrost długu. Powinniśmy ograniczać deficyt budżetu czy wręcz go likwidować. Przecież obecny rok pokazuje, że przy tak wysokich wydatkach nie mamy deficytu. Jednak budżet na 2008 rok przynosi wysokie tempo wzrostu wydatków. Proponowałbym też odstąpienie od drugiego etapu obniżki składki rentowej dla pracowników oraz obniżenie składki tylko dla pracodawców.


Co zrobić w kwestii polskiej ścieżki euro


Wystarczy polityczna decyzja dotycząca przyłączenia się Polski do strefy euro. Teoretycznie kryteria Traktatu z Maastricht spełnimy już w tym roku.

JACEK WIŚNIEWSKI

główny ekonomista Raiffeisen Bank Polska

Rząd wyłoniony po wyborach ma do odegrania dużą rolę w polskiej drodze do strefy euro. Tak jak za spełnienie kryteriów dotyczących stopy procentowej i inflacji odpowiada NBP, tak rząd ma wpływ na pozostałe wskaźniki. To od niego będzie zależało tempo obniżania deficytu i poziom długu. Pytanie, jak odniesie się do przygotowanej niedawno aktualizacji programu konwergencji. Ale główne zadanie dla rządu dotyczy takiego obniżenia deficytu sektora finansów, żeby nie tylko chwilowo spełnić kryterium i obniżyć deficyt poniżej wymaganych 3 proc. w momencie wysokiego tempa wzrostu PKB. Największym celem są takie obniżenie deficytu i takie reformy, aby Polska miała deficyt poniżej granicy 3 proc. także w sytuacji gospodarczego spowolnienia. A to jest nie lada wyzwanie.


Co zrobić z systemem emerytalnym


Nowy Sejm musi do końca tego roku uchwalić ustawę o zakładach emerytalnych pozwalających na wypłaty emerytur z otwartych funduszy emerytalnych. Jeśli posłowie nie zdążą przyjąć tego aktu, to obywatele płacący składki nie dostaną emerytur, które im się należą od 2009 roku. Instytucje rynkowe nie zdążą przygotować oprogramowania do wypłat. Równie pilna jest ustawa o rentach z tytułu niezdolności do pracy.

EWA LEWICKA

prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych

Reforma emerytalna przeprowadzona w 1999 roku zakładała likwidację prawa do wcześniejszych emerytur dla osób zatrudnionych w szczególnych warunkach lub charakterze. Osoby, które rozpoczęły pracę w szkodliwych warunkach, powinny mieć możliwość skorzystania z emerytur pomostowych. Miałyby to być świadczenia wypłacane tylko osobom, które faktycznie wykonują pracę w warunkach szkodliwych lub od których stanu zdrowia zależy bezpieczeństwo publiczne. Bez ustawy pomostowej nadal będzie obowiązywać szkodliwa dla budżetu ustawa o emeryturach i rentach z FUS w obecnym kształcie.


Co zmienić w zarządzaniu funduszami unijnymi


Przedsiębiorcy czekają na fundusze unijne w ramach perspektywy finansowej na lata 2007-2013.

EWA FEDOR

ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich ds. Funduszy Unijnych

Najważniejsze jest przyjęcie nowelizacji ustawy o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, która daje uprawnienia agencji do udzielania wsparcia w ramach programu Innowacyjna Gospodarka (9,5 mld euro) oraz zwiększa liczbę podmiotów uprawnionych do otrzymywania pomocy finansowej od agencji. Innym ważnym dokumentem jest rozporządzenie w sprawie udzielania przez PARP pomocy finansowej związanej z programami operacyjnymi. Dobrze, by rząd doprowadził do jak najszybszego przyjęcia kryteriów wyborów projektu do PO IG oraz przygotowania dokumentów konkursowych tak, by przedsiębiorcy mogli rozpocząć już prace związane z przygotowaniem dokumentacji aplikacyjnej. Dla przedsiębiorców, planujących zaś korzystać z Regionalnych Programów Operacyjnych najważniejsze jest, by jak najszybciej zostały podpisane kontrakty wojewódzkie.


Czy powrócić do prywatyzacji spółek


Od dwóch lat resort skarbu nie realizuje własnych planów prywatyzacji. Po trzech kwartałach przychody brutto z prywatyzacji wyniosły 1,41 mld zł, czyli 47 proc. planu budżetowego. To i tak zdecydowanie lepiej niż w ubiegłym roku, gdy przychody brutto z prywatyzacji wyniosły 622 mln zł, czyli tylko 11,3 proc. planu.

ROBERT GWIAZDOWSKI

Centrum im. Adama Smitha

Odblokowanie prywatyzacji to bardzo ważny postulat. Na przykład w sektorze chemicznym powinno się przeprowadzić konsolidację firm kontrolowanych przez Skarb Państwa. Potrzebna jest jak najszybsza konsolidacja, a później prywatyzacja, i to najlepiej przez giełdę. Jeśli chodzi o spółki strategiczne, to należy dokończyć prywatyzację PKN Orlen, a Grupę Lotos zostawić pod kontrolą państwa jako furtkę bezpieczeństwa energetycznego Polski. Jednocześnie, przy prywatyzacji Orlenu można by było postawić warunek, że kupujący, najlepiej koncern globalny, miałby zagwarantować dostawy ropy również i do Lotosu. Ogólne zalecenie odnośnie do zarządzających majątkiem Skarbu Państwa - prywatyzować, prywatyzować, prywatyzować.


Jakie powinny być zmiany w zarządzaniu kadrami w spółkach państwowych


W ciągu dwóch lat w dużych spółkach kontrolowanych przez Skarb Państwa dokonano czystki kadrowej. Wielu nowych prezesów spółek przed objęciem swoich funkcji było politykami i nie miało doświadczenia biznesowego.

JACEK MĘCINA

ekspert rynku pracy Uniwersytet Warszawski

Najlepszym rozwiązaniem, jakie powinien wprowadzić nowy rząd w spółkach Skarbu Państwa, jest pozbycie się w nich większościowego udziału. Wtedy odejdzie problem złego zarządzania tymi spółkami. Natomiast, jeśli się nie da tego zrobić, bo rozumiem, że nie wszystkie firmy mogą zostać sprywatyzowane, to należy zmienić standardy zarządzania. Państwowymi firmami powinni kierować specjaliści, dlatego należy odejść od mianowania zarządów spółek przez ministra skarbu. Ich władze powinny być wybierane w drodze profesjonalnych konkursów, a o obsadzie stanowiska powinny przestać decydować polityczne sympatie. W celu przyciągnięcia najwyższej klasy spe- cjalistów należy odejść od anachronicznych rozwiązań kominowych, wprowadzając mechanizmy silnego powiązania wynagrodzenia zarządu z wynikiem firmy.


Jak poprawić infrastukturę trasportową


W tym roku ma być oddane do użytku tylko 7,5 km autostrad.

ADRIAN FURGALSKI

Zespół Doradców Gospodarczych TOR

Politycy obiecują pomoc, ale wystarczy, jeśli przestaną przeszkadzać i zamkną sprawy, które od dawna czekają. Trzeba jak najszybciej przyjąć pakiet 30 ustaw, od których zależy udrożnienie inwestycji. Chodzi między innymi o nowelizację prawa o zamówieniach publicznych, prawa budowlanego, ustawy środowiskowej, ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym. Należy też szybko uporządkować problemy inwestycji kolidujących z programem Natura 2000. Drogowcy wyliczyli, że aż w 300 miejscach planowane inwestycje są niezgodne z tym programem. W projektach kolejowych taka sytuacja ma miejsce w 100 przypadkach. Lotniska czekają natomiast na przyjęcie nowelizacji ustawy o Agencji Mienia Wojskowego, która pozwoli na nieodpłatne przejmowanie przez samorządy od AMW gruntów niezbędnych do rozbudowy portów lotniczych.


Jak wzmocnić wizerunek polskiej gospodarki wśród inwestorów zagranicznych


Niemal co dziesiąty Polak pracuje w firmie z udziałem kapitału zagranicznego. Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych szacuje, że aż 1 mln nowych miejsc pracy ma powstać w naszym kraju w latach 2005-2015. W ostatnim pięcioleciu w wyniku bezpośrednich inwestycji zagranicznych powstało ich ponad 65 tys.

LARS CHRISTENSEN

ekonomista Danske Bank w Kopenhadze

Chociaż w ostatnich dwóch latach do Polski napłynęło wiele nowych inwestycji, to rząd mógłby przyczynić się do jeszcze większej skali inwestycji. Większa powinna być rola Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ), bo patrząc na czeską agencję przyciągającą inwestorów, widać że można mieć jeszcze lepsze wyniki. Ale kluczowe, także z punktu widzenia inwestorów zagranicznych, lecz chyba i krajowego biznesu jest ograniczenie biurokracji, zmiany na rynku pracy, ograniczanie kosztów działalności, pozwoleń i koncesji. A poza tym poprawa funkcjonowania sektora publicznego i administracji, bo to z nimi często spotykają się na samym początku zagraniczne firmy.

Prognozy GP

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Przygotowali: Paweł Czuryło, Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska, Katarzyna Kozińska-Mokrzycka, Wojciech Iwaniuk, Mariusz Gawrychowski, Krzysztof Grad

 
 

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Coraz więcej osób poszukuje pracy. Jak to możliwe skoro bezrobocie jest najniższe w historii

Miarą ożywienia na rynku ofert pracy jest liczba odpowiedzi na anonse pracodawców poszukujących pracowników. A branże, które budzą największe zainteresowanie mogą wskazywać, że w ostatnim czasie odbywały się tam spore ruchy płacowe. Teraz płacą lepiej niż wcześniej, ale nie wszystkie firmy w porę dostosowały się do nowego trendu.

Wypalenie zawodowe to problem już ośmiu na dziesięciu pracowników. A pracodawcy w większości bagatelizują problem

Badania nie pozostawiają wątpliwość: stres wywołany przekonaniem o zbyt niskich zarobkach względem kompetencji oraz przepracowanie to dwie kluczowe przyczyny zjawiska wypalenia zawodowego pracowników. Nie wszyscy pracodawcy są świadomi zagrożeń jakie się z nim wiążą.

Do tych żłobków nie zapisuj dziecka, ponieważ nie otrzymasz 1500 zł dofinansowania. Świadczenie „aktywnie w żłobku” 2024 i 2025

Od 1 października 2024 r. rodzice, których dzieci uczęszczają do żłobka – będą mogli ubiegać się o przyznanie świadczenia „aktywnie w żłobku”, którego kwota przewyższa dotychczasowe dofinansowanie na ten cel o 1100 zł. Ze świadczenia nie skorzystają jednak rodzice, których dzieci uczęszczają do żłobków, w których miesięczna opłata przekracza 2200 zł. Jest dla nich inne rozwiązanie.

Już w sierpniu nauczyciele mogą składać wnioski o to świadczenie. Będzie przysługiwało od nowego roku szkolnego 2024/2025

Już w sierpniu nauczyciele mogą składać wnioski o to świadczenie. Będzie przysługiwało od nowego roku szkolnego 2024/2025. Choć jest zapowiadane jako korzystne dla nauczycieli, to budzi wiele wątpliwości i prognozuje się, że niewielu nauczycieli zdecyduje się z niego skorzystać.

REKLAMA

Rząd: Renta wdowia może być i 1500 zł miesięcznie. Ale średnio będzie niżej. Znacznie

Renta wdowia około 300 zł przez 18 miesięcy (dodatkowe świadczenie do pierwotnej emerytury wdowy). Potem już na stałe 600 zł według wskaźnika 25%. To prognoza rządowa dla wartości średnich. Przekazał ją mediom wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Sebastian Gajewski.

Sąsiad rozpala ognisko na swoim ogródku lub grilla na balkonie, a do naszego domu lub mieszkania trafia uciążliwy dym – czy to legalne i co można z tym zrobić?

Właśnie rozpoczynamy długi sierpniowy weekend, a wraz z nim – na wielu ogródkach mogą zapłonąć ogniska. Co niektórzy mieszkańcy bloków, którzy ogródków nie posiadają – mogą natomiast zdecydować się na rozpalenie, na swoich balkonach lub tarasach, grilla. Czy takie działania są legalne i co – jako właściciele sąsiednich nieruchomości – możemy z tym zrobić, jeżeli są dla nas uciążliwe?

Koniec zarobku z lokat, co oznacza powrót wysokiej inflacji dla trzymających oszczędności na kontach w banku

Przez cały 2024 rok trwa dobra passa dla osób, które trzymają oszczędności w bankach. Od początku roku lokaty bankowe i konta oszczędnościowe przynoszą niewielkie, stabilne zyski, chroniące pieniądze przed inflacją. Ta dobra sytuacja dobiega jednak końca bo wróciła inflacja?

Co się bardziej opłaci: najem czy kupno małego mieszkania. Teraz rachunek nie pozostawia wątpliwości

Kupno małego mieszkania na rynku pierwotnym lub wtórnym to rozwiązanie, który daje wiele korzyści. Najem – tylko jedną. Jedyna bariera przy wyborze pierwszego rozwiązania to zdolność kredytowa – raty kredytu hipotecznego są porównywalne z czynszem najmu. A własne mieszkanie to bonus w postaci kapitału.

REKLAMA

Czy 15 sierpnia jest dniem wolnym w Niemczech?

Czy 15 sierpnia jest dniem wolnym w Niemczech? Niemcy mają różne listy świąt wolnych od pracy w zależności od landu. Czy 15 sierpnia jest wolny w Berlinie? Sprawdź, gdzie w Niemczech jest to dzień wolny od pracy.

Wybór najemcy mieszkania na castingu. Czy to zgodne z prawem? Na czym polegać może dyskryminacja przy wynajmie?

Dziś, w II połowie 2024 roku rynek najmu nieco ochłonął. Jednak nadal można się spotkać z "castingami" na najemcę w przypadku szczególnie atrakcyjnych mieszkań, czy lokalizacji. W ten sposób wynajmujący mieszkania starają się znaleźć najemcę najmniej potencjalnie "kłopotliwego" (cokolwiek miałoby to znaczyć) w przyszłości. W Polsce casting na najemcę jest - co do zasady - zgodny z prawem ale pod warunkiem, że dyskryminuje się w ten sposób określonych grup lokatorów (np. ze względu na płeć, rasę, czy pochodzenie).

REKLAMA