REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najważniejsze ustawy dla nowego Sejmu

Katarzyna Żaczkiewicz
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Nad przyszłym Sejmem ciążą zaległości legislacyjne. Niedokończona reforma emerytalna, zawiłe ustawy o podatkach dochodowych, niewykonany wyrok ETS - oto wyzwania czekające nowo wybranych posłów.



Z punktu widzenia porządku legislacyjnego

 


Do końca grudnia tego roku trzeba uchwalić ustawę o wypłatach emerytur z OFE, gdyż inaczej instytucje rynkowe nie będą miały szans na przygotowanie się do wypłat w 2009 roku - przekonuje Iwona Duda, zastępca przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego.

Co więcej - odchodzący Sejm zamiast uchwalić ustawę pomostową, przedłużył o rok prawo do wcześniejszego przejścia na emeryturę, co wraz z waloryzacją oznacza dla budżetu zwiększenie wydatków o ok. 1 mld zł.

Sejm V kadencji przodował w kazuistycznych nowelizacjach, które utrudniały rozumienie przepisów. Dość już poprawek w kodeksie pracy. Czas, by Komisja Kodyfikacyjna wyciągnęła na światło dzienne przygotowaną całościową ustawę i pochwaliła się wynikami. Niech wreszcie rozpocznie się dyskusja, a potem nastąpi sprawne uchwalenie. Podobnie z podatkami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Nad prawem podatkowym ciąży długoletni grzech zaniedbania. Rząd i parlament ostatnio nie były w stanie dostrzec tych opóźnień - twierdzi prof. Witold Modzelewski.

REKLAMA

- Teraz nadszedł czas na rozwiązanie najistotniejszych problemów. Odrobienie straconego czasu powinno polegać na uchwaleniu zupełnie nowej ustawy o podatku dochodowym, jednej dla podatku od osób fizycznych i osób prawnych. Majstrowanie przy obecnych ustawach, kolejne nowelizacje już niczego nie poprawią, gdyż konstrukcja tekstów wyszła daleko poza zakres percepcji zawodowej. Przepisy przejściowe zmienia się kolejnymi przepisami przejściowymi. Nie mnóżmy pomysłów, tylko uporządkujmy to, co jest. Mamy na to czas do czerwca, lipca - przekonuje prof. Modzelewski.

Uporządkować trzeba kodeks karny. Nowelizacja rządowa podwyższająca kary i grzywny oraz odpowiedzialność nieletnich powinna - zdaniem prawników - pójść do kosza jako element kampanii politycznej. Do zmian w kodeksie karnym trzeba wrocić, ale tylko po to, aby go naprawić.

Z punktu widzenia gospodarki

W poprzedniej kadencji znacząca część ustaw służyła raczej przejadaniu efektów przyspieszonego wzrostu gospodarczego aniżeli zwiększeniu szans rozwojowych Polski.

Trzeba ten trend odwrócić, skończyć z rozdawaniem pieniędzy.

- Najważniejsza dla biznesu jest stabilność podatkowa i prawna oraz dalsze ograniczanie reglamentacji - twierdzi prof. Wojciech Katner z Uniwersytetu Łódzkiego.

REKLAMA

- Nie potrzeba nowej ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, wystarczy kilka poprawek. Zasada jednego okienka już jest w ustawie zapisana, więc też nie wymaga nowelizacji. Warto może by było się zastanowić nad redukcją zezwoleń zawartych w art. 75 ustawy o swobodzie gospodarczej. Najwyższy czas uchwalić ustawę reprywatyzacyjną, która przerwałaby falę roszczeń w sądach niemieckich i amerykańskich. Ustawa ta powinna dotyczyć zarówno nieruchomości, jak i ruchomości, np. dzieł sztuki zagrabionych w czasie wojny. Tylko taki akt pozwoliłby sądom orzekać zgodnie z polską racją stanu - dodaje.

Mieczysław Bąk z Krajowej Izby Gospodarczej wymienia w jednym zadaniu najpilniejsze potrzeby biznesu. Są to głównie ustawy otwierające możliwości inwestycyjne: nowa ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym, ze zmienioną filozofią, zachęcająca, a nie odstraszająca biurokracją, ustawa o zagospodarowaniu przestrzennym i zakończenie reformy emerytalnej.

- Mówiąc o reformie ubezpieczeń społecznych, mamy na myśli także reformę KRUS - dodaje prezes KIG Andrzej Arendarski. Ponadto nie została właściwie przeprowadzona reforma finansów publicznych.

- Należy dokonać szczegółowego przeglądu wydatków publicznych i wykorzystać okres dobrej koniunktury do zrównoważenia budżetu, a nie cieszyć się, że mamy 28-miliardowy deficyt. Trzeba wrócić do tzw. pakietu Kluski, czyli uporządkować kontrole w firmach i możliwość czasowego zawieszania działalności gospodarczej - dodaje.

Z punktu widzenia trybunałów

Niewykonywanie przez parlament niektórych wyroków Trybunału Konstytucyjnego powoduje, że wygasa obowiązywanie przepisów i powstaje luka prawna. Do poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu sądów może doprowadzić nieuregulowanie sytuacji asesorów.

Sprawa ta ma się rozstrzygnąć w Trybunale już za tydzień, tj. 23 października, i wszystko wskazuje na niekonstytucyjność przepisów i ich uchylenie. Oznaczać to będzie, że z sądów grodzkich odejdzie 1/5 orzekających. Trybunał sygnalizował ten problem już w 2006 roku, w odpowiedzi powstał projekt zmiany konstytucji i instytucja sędziów na próbę. Ale nie doczekała się finału w Sejmie.

- Nie w pełni zostały wykonane dyspozycje wyroków TK z 8 listopada 2006 r. i 19 kwietnia 2006 r. o dostępie do zawodu radcy prawnego i adwokata, a przepisy wygasły 31 grudnia ubiegłego roku - informuje Witold Płowiec z Zespołu Orzecznictwa i Studiów Trybunału Konstytucyjnego.

Konsekwencją jest niezadowolenie środowiska prawników, zarówno aplikantów, jak i ich patronów, a także osób prowadzących działalność gospodarczą w zakresie usług prawniczych, którzy oczekują na bardzo radykalną ustawę o licencjach.

Cztery miesiące temu powinny powstać przepisy regulujące gwarancje zapłaty za roboty budowlane, a we wrześniu upłynął termin do poprawienia prawa autorskiego. Nowelizacja powinna regulować kwestie wynagrodzeń dla współtwórców z tytułu m.in. wyświetlania dzieła audiowizualnego w kinie lub jego reemisji w telewizji. Do tej pory wynagrodzenia z tego tytułu otrzymywało kilka grup, jak aktorzy czy reżyserzy. Teraz prawo to będą miały wszystkie osoby mające udział w powstaniu takiego utworu.

Andrzej Matlak, profesor, specjalista z zakresu prawa autorskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego, wyjaśnia, że przy produkcji np. filmu współtwórców jest bardzo dużo, dlatego o pieniądze będą mogli ubiegać się np. charakteryzatorzy czy też fryzjerzy.

Bardzo pilna jest ustawa o zwrocie akcyzy za auta osobowe sprowadzone z Unii, nabyte od 1 maja 2004 r. do 30 listopada 2006 r., starsze niż dwuletnie. Wymaga tego wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 18 stycznia 2007 r.

Organy celne w związku z tym nie mogą zwracać akcyzy podatnikom. Ponadto Unia Europejska może wyciągnąć wobec nas konsekwencje finansowe z powodu nierespektowania tego wyroku. Najniższa kara ryczałtowa dla Polski wynosi 3,61 mln euro, zaś kary okresowe oscylują w granicach od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy euro za jeden dzień, w zależności od rodzaju uchybień.

Z punktu widzenia Unii Europejskiej

Konieczna jest nowa ustawa akcyzowa.

- Trzeba odkurzyć sejmową wersję projektu i napisać niektóre przepisy raz jeszcze, wymaga od nas tego Unia Europejska. Potrzebna jest też nowelizacja ustawy o VAT w związku z wejściem w życie 112 Dyrektywy UE. Straciliśmy już rok na jałowe dyskusje w komisjach. Druk 1940 powinien pójść do kosza i nowy projekt może powstać w ciągu trzech, czterech miesięcy - mówi prof. Witold Modzelewski.

- Należy wyciągnąć z poprzednich prac jedną mądrość: nie stawiajmy sobie abstrakcyjnych celów (np. by ułatwić życie przedsiębiorcom), ale ograniczmy się do implementacji dyrektyw unijnych. Zmiana VAT to jest konieczność, ale konieczność formalna - dodaje.

Unia wymaga od nas też dostosowania do norm europejskich ustawy - Prawo farmaceutyczne (tzw. ustawa corhydronowa). Dotyczy to uregulowania spraw związanych z bezpieczeństwem i jakością produktów leczniczych, m.in. obowiązku niezwłocznego informowania o zagrożeniu wynikającym ze stosowania produktu leczniczego lub jego jakości oraz obowiązku wzajemnej współpracy i koordynacji działań organów administracji.

Czym powinien się zająć Sejm VI kadencji 

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Katarzyna Żaczkiewicz, Łukasz Kuligowski

gp@infor.pl

 

OPINIA

Marian Filar

karnista z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu

Trzeba dokonać przeglądu przepisów karnych, przyjrzeć się im i zweryfikować. Następnie poprzez szybką nowelizację trzeba zaprowadzić porządek: zostawić te, które w praktyce okazują się niezbędne, a inne pomysły mające charakter polityczny trzeba wyrzucić. Dotyczy to propozycji zmian w kodeksach, jak i tych, które już obowiązują, i które poza komicznymi rezultatami nic tak naprawdę nie dały. Przykładem są tak zwane sądy 24-godzinne, które w praktyce służą do sądzenia pijaczków podwórkowych, a nie chuliganów.

Niezbędna jest natomiast zmiana polegająca na nowej strategii myślenia. Nie powinno się bowiem zamykać cały czas ludzi, bo już 40 tys. skazanych czeka z wejściówkami do zakładów karnych. Strategia ta powinna pójść w kierunku polityki naprawczej. Sprawca przestępstwa powinien być najpierw zobowiązany do zrekompensowania czynu o ile czyn nie jest za poważny do zastosowania takiego rozwiązania.

 
Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy komornik może wejść na konto Revolut? Zmiany na horyzoncie

Czy komornik może wejść na konto w aplikacji Revolut? Czy popularna platforma fintechowa będzie włączona do systemu Ognivo? Przed nami wydarzenie, które może być początkiem końca dobrych czasów dla polskich dłużników.

Zmiana czasu z zimowego na letni w 2025 r. Kiedy przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu z zimowego na letni w 2025 r. Kiedy przestawiamy zegarki z czasu zimowego na letni w 2025 r.? Kiedy zmiana czasu z letniego na zimowy w 2025 r.? Co ze zmianą czasu w 2026 r.? Kiedy przestaniemy przestawiać zegarki?

Wejdą nawet w nocy, bez zapowiedzi i dokonają kontroli: dotyczy milionów Polaków

Takie działanie jest zgodne z prawem. Mogą wejść nawet w nocy, w zasadzie o każdej porze, też w dzień, bez zapowiedzi i mogą dokonać szczegółowej kontroli. Dotyczy to milionów Polaków, czy jest się o co obawiać?

Zasiłek pielęgnacyjny 2026 r.

Zasiłek pielęgnacyjny 2026 r. Ile wynosi zasiłek pielęgnacyjny w 2025 r.? Ile wyniesie zasiłek pielęgnacyjny w 2026 r.? Kto może wystąpić o zasiłek pielęgnacyjny? Komu przysługuje? Kiedy złożyć wniosek o zasiłek pielęgnacyjny? Czy można pobierać równolegle zasiłek pielęgnacyjny i dodatek pielęgnacyjny?

REKLAMA

Można dostać nawet kilkaset złotych więcej dodatku do tegorocznej emerytury. Wystarczy zrobić tę jedną rzecz

Jak kania dżdżu wypatrują seniorzy tegorocznej trzynastki i czternastki, które zasilą ich chude zazwyczaj portfele. Te dwie ekstraemerytury mogą być wyższe. Wystarczy tylko złożyć odpowiedni wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

Czy 02.02.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Mamy dziś pierwszą niedzielę lutego. Poprzednia była niedzielą handlową, a jak jest dziś - czy to niedziela handlowa, z możliwością zrobienia zakupów w Lidlu, Biedronce i innych dużych sklepach sieciowych? Czy warto udać się do galerii handlowej na zakupy bo nie obowiązuje dziś zakaz handlu. Takie pytania wciąż są aktualne w większość niedziel w roku. Jak jest dziś, 2 lutego 2025 roku.

Skarbówka prześwietla handel w Internecie. Ruszyły gigantyczne kontrole i kary. Nikt się od tego nie wywinie!

Nikt się nie ukryje, nikt się nie wywinie. Skarbówka prześwietla właścicieli lokali i mieszkań oferowanych na popularnych portalach, takich jak Booking.com oraz Airbnb. Jak się okazuje, nie wszyscy, którzy zarabiają na krótkoterminowym najmie chcą się dzielić zyskiem z fiskusem. Na baczność muszą się mieć także handlujący w internecie. Ich też skarbówka bierze pod lupę.  

Kobiety mogą kończyć pracę godzinę wcześniej lub zaczynać godzinę później. Wystarczy złożenie pracodawcy oświadczenia [WZÓR]. Za odmowę – nawet 30 tys. zł grzywny dla pracodawcy

Kobiety karmiące swoje dziecko piersią – mają prawo do dwóch dodatkowych półgodzinnych (lub odpowiednio - 45-minutowych) przerw w pracy. Na wniosek pracownicy – przerwy te mogą być wykorzystywane łącznie, co w praktyce oznacza, że kobieta może kończyć pracę godzinę (lub odpowiednio – półtorej godziny) wcześniej lub zaczynać ją godzinę (lub odpowiednio – półtorej godziny) później. Pracodawca nie ma przy tym prawa wymagać od pracownicy przedstawienia zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego fakt karmienia piersią, a za odmowę udzielania jej ww. przerw – grozi mu nawet 30 tys. zł grzywny.

REKLAMA

KE: prawo nie pozwala na zwolnienie Polski z wdrażania paktu migracyjnego UE. Duża liczba uchodźców z Ukrainy może zmniejszyć składki solidarnościowe

Po przyjęciu w maju 2024 r. przepisów składających się na pakt o migracji i azylu premier Polski Donald Tusk i Komisarz Unii Europejskiej do Spraw Wewnętrznych Ylva Johansson zapowiedzieli, że biorąc pod uwagę, że Polska przyjęła miliony Ukraińców w związku z wojną na Ukrainie, będzie zwolniona częściowo lub całkowicie z udziału w pakcie. W dniu 17 stycznia 2025 r. komisarz Magnusa Brunnera w imieniu Komisji Europejskiej odpowiedział polskiemu europosłowi, że zgodnie z prawem UE nie ma prawnych możliwości zwolnienia Polski z wdrażania jakichkolwiek części paktu. Jednak wskazał też, że jednym z czynników decydujących o tym, czy państwo członkowskie znajduje się pod presją migracyjną, czy też zmaga się z trudną sytuacją migracyjną, jest liczba osób korzystających z tymczasowej ochrony w danym państwie członkowskim. Pozwala to na całkowite lub częściowe zmniejszenie składek solidarnościowych.

Czym jest pakt migracyjny UE? Jakie nowe przepisy uchwalono i od kiedy będą stosowane? Na czym polega obowiązkowy mechanizm solidarności?

Pakt o migracji i azylu to nowe przepisy unijne dotyczące migracji i ustanawiające wspólny system azylowy na szczeblu Unii Europejskiej. Przepisy te zostały uchwalone w maju 2024 r., będą stosowane od czerwca i lipca 2026 r. i znajdują się w poniżej wskazanych i omówionych unijnych aktach prawnych.

REKLAMA