REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak się bronić przed oszustwem lub obmową

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata

REKLAMA

REKLAMA

Przed pomówieniem i oszczerstwem można się bronić przed sądem. Do wydziału karnego w sądzie rejonowym pokrzywdzony powinien wnieść prywatny akt oskarżenia, w którym podaje sprawcę.  

Każdy może domagać się, aby prawo chroniło jego życie prywatne, rodzinne, cześć i dobre imię. Dlatego też ten, kto naruszy nasze dobre imię lub godność, popełnia przestępstwo przeciwko czci. Przed obmową, pomówieniem i oszczerstwem możemy się bronić. Musimy to jednak zrobić sami. W takiej sytuacji trzeba wystąpić do wydziału karnego sądu rejonowego z prywatnym aktem oskarżenia. Ściganie omawianych przestępstw odbywa się z oskarżenia prywatnego. W naszym imieniu prywatny akt oskarżenia może również sporządzić adwokat. Może on też wystąpić w sprawie jako nasz pełnomocnik.

 

Czego można się domagać

Osoba pokrzywdzona zniesławieniem może domagać się, aby sprawca czynu został ukarany karą pozbawienia wolności (najczęściej wymierzaną razem z orzeczeniem o zawieszeniu jej wykonania), karą ograniczenia wolności lub grzywną. Sąd może też dodatkowo orzec nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego, Polskiego Czerwonego Krzyża lub na cel społeczny. Można też domagać się, aby sąd orzekł podanie wyroku skazującego do publicznej wiadomości.

Natomiast nie można domagać się ukarania za zniesławienie wówczas, gdy pod adresem osoby pokrzywdzonej zostały wysunięte zarzuty niepublicznie, albo gdy sprawca przekazując wiadomości, działał w obronie społecznie uzasadnionego interesu albo był przeświadczony (opierając się na uzasadnionych podstawach), że takiego interesu broni. Nie można też domagać się ukarania wówczas, gdy sprawca czynił zarzut publicznie, lecz działał w przeświadczeniu opartym na uzasadnionych podstawach, że zarzut jest prawdziwy, a on broni społecznie uzasadnionego interesu. Zarzut służy obronie społecznie uzasadnionego interesu wówczas, gdy na przykład dotyczy funkcjonowania organów władzy państwowej lub samorządu terytorialnego i jest podnoszony i rozgłaszany po to, aby poprawić działanie tych organów. O obronie społecznie uzasadnionego interesu można mówić również wówczas, gdy zarzuty dotyczą indywidualnej działalności jednostki, która ma na tyle doniosłe znaczenie, że znajdują odzwierciedlenie społeczne.

PRZYKŁAD:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA ZNIESŁAWIENIE

Sprawca publicznie rozgłasza prawdziwe zarzuty pod adresem oskarżyciela prywatnego. Dotyczą one jednak jego życia rodzinnego. Mimo że zarzuty zostały podniesione publicznie i są prawdziwe, sprawca poniesie odpowiedzialność karną za zniesławienie, ponieważ uczyniony przez niego zarzut nie służy obronie społecznie uzasadnionego interesu.

PRZYKŁAD:

BRAK SPOŁECZNEGO UZASADNIENIA

Rozgłaszany publicznie zarzut jest prawdziwy i dotyczy funkcjonowania organu władzy. Jednak motywem, jakim kieruje się sprawca, rozgłaszając go, jest chęć zemsty oraz zysku, a nie poprawa działania tego organu. W takim przypadku brak jest cechy działania w obronie społecznie uzasadnionego interesu.

Interes społecznie uzasadniony jest pojęciem szerszym niż interes społeczny, ponieważ obejmuje również działania podejmowanie w interesie jednostki.

Gdyby jednak zarzut dotyczył życia prywatnego albo rodzinnego oskarżyciela prywatnego, to wówczas dowód prawdy może zostać przeprowadzony tylko wówczas, jeśli zarzut miałby zapobiec niebezpieczeństwu dla życia albo zdrowia człowieka, albo demoralizacji małoletniego.

PRZYKŁAD:

BRAK ZWIĄZKU Z CZYNEM ZARZUCANYM

Sprawca stawia zarzuty odnośnie do życia prywatnego i rodzinnego oskarżyciela prywatnego. Na przykład stwierdził, że pokrzywdzony zatrudnia cudzoziemki, które trudnią się nierządem i czerpie z tej procedury zyski, zaś jego nieletnia córka regularnie dopuszcza się kradzieży w sklepie. Zarzuty dotyczą życia prywatnego i rodzinnego pokrzywdzonego, więc dowody prawdy nie mogą zostać przeprowadzone.

 

Przed sądem

Akt oskarżenia w sprawach ściganych z oskarżenia prywatnego oskarżyciel prywatny albo jego pełnomocnik wnoszą do wydziału karnego w sądzie rejonowym. Wystarczy, że sporządzając akt oskarżenia, oskarżyciel prywatny ograniczy się do oznaczenia osoby oskarżonego i zarzucanego mu czynu. Powinien też wskazać dowody, na których opiera się oskarżenie.

Postępowanie może zostać umorzone, gdy oskarżyciel prywatny odstąpi od oskarżenia. Na umorzenie musi wyrazić zgodę oskarżony.

Gdyby jednak oskarżyciel odstąpił od oskarżenia jeszcze przed rozpoczęciem przewodu sądowego na pierwszej rozprawie głównej, to wówczas zgoda oskarżonego na umorzenie nie będzie potrzebna.

Za odstąpienie od oskarżenia przyjmuje się również taki przypadek, gdy oskarżyciel prywatny lub jego pełnomocnik nie stawia się na rozprawie głównej bez usprawiedliwionych powodów.

Oskarżony może się bronić, wnosząc wzajemny akt oskarżenia w postępowaniu prywatnoskargowym. Powinien to zrobić do rozpoczęcia przewodu sądowego - odczytania aktu oskarżenia. Czyn, o którym mowa w akcie wzajemnym, powinien pozostawać w związku z czynem zarzucanym. Gdyby nie było takiego związku, to wzajemny akt oskarżenia sąd rozpozna w postępowaniu odrębnym. Gdyby postępowanie prywatnoskargowe wszczął prokurator albo przyłączył się do niego, to wówczas nie jest możliwe wniesienie aktu oskarżenia wzajemnego.

SŁOWNIK

Zniesławienie

Przestępstwo to polega na pomawianiu innej osoby albo grupy osób, instytucji, jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć w opinii publicznej albo narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności. Zniesławić można nawet przekazując wiadomości zasłyszane lub pochodzące od konkretnej osoby. Nie jest ważne źródło informacji, lecz karane jest rozgłaszanie ich bez względu na to, od kogo pochodzą.

Oszczerstwo

To złośliwe ogłaszanie fałszywych wiadomości o innej osobie, instytucji, osobie prawnej lub jednostce organizacyjnej, niemającej osobowości prawnej.

Od zniesławienia przestępstwo oszczerstwa różni się tym, że rozgłaszane są tylko fałszywe, nieprawdziwe zarzuty o innej osobie. W dodatku działanie sprawcy musi być celowe i zmierzać do poniżenia innej osoby, grupy osób lub instytucji w opinii publicznej. Może też zmierzać do narażenia ich na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności.

Dobra osobiste

Są to prawnie uznane wartości, dobra niematerialne, które są ściśle związane z istnieniem i psychiką określonych osób fizycznych. Dobrem osobistym jest m.in. cześć, nazwisko, pseudonim, wizerunek. Ochronie praw osobistych służą roszczenia o: zaniechanie naruszeń, usunięcie skutków naruszeń (np. złożenie stosownego oświadczenia lub przeprosin), zadośćuczynienie pieniężne, zapłatę sumy na cel społeczny, naprawienie wyrządzonej szkody majątkowej.


Wzór prywatnego aktu oskarżenia w postępowaniu prywatnoskargowym

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

REKLAMA