REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak się bronić przed oszustwem lub obmową

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata

REKLAMA

REKLAMA

Przed pomówieniem i oszczerstwem można się bronić przed sądem. Do wydziału karnego w sądzie rejonowym pokrzywdzony powinien wnieść prywatny akt oskarżenia, w którym podaje sprawcę.  

Każdy może domagać się, aby prawo chroniło jego życie prywatne, rodzinne, cześć i dobre imię. Dlatego też ten, kto naruszy nasze dobre imię lub godność, popełnia przestępstwo przeciwko czci. Przed obmową, pomówieniem i oszczerstwem możemy się bronić. Musimy to jednak zrobić sami. W takiej sytuacji trzeba wystąpić do wydziału karnego sądu rejonowego z prywatnym aktem oskarżenia. Ściganie omawianych przestępstw odbywa się z oskarżenia prywatnego. W naszym imieniu prywatny akt oskarżenia może również sporządzić adwokat. Może on też wystąpić w sprawie jako nasz pełnomocnik.

 

Czego można się domagać

Osoba pokrzywdzona zniesławieniem może domagać się, aby sprawca czynu został ukarany karą pozbawienia wolności (najczęściej wymierzaną razem z orzeczeniem o zawieszeniu jej wykonania), karą ograniczenia wolności lub grzywną. Sąd może też dodatkowo orzec nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego, Polskiego Czerwonego Krzyża lub na cel społeczny. Można też domagać się, aby sąd orzekł podanie wyroku skazującego do publicznej wiadomości.

Natomiast nie można domagać się ukarania za zniesławienie wówczas, gdy pod adresem osoby pokrzywdzonej zostały wysunięte zarzuty niepublicznie, albo gdy sprawca przekazując wiadomości, działał w obronie społecznie uzasadnionego interesu albo był przeświadczony (opierając się na uzasadnionych podstawach), że takiego interesu broni. Nie można też domagać się ukarania wówczas, gdy sprawca czynił zarzut publicznie, lecz działał w przeświadczeniu opartym na uzasadnionych podstawach, że zarzut jest prawdziwy, a on broni społecznie uzasadnionego interesu. Zarzut służy obronie społecznie uzasadnionego interesu wówczas, gdy na przykład dotyczy funkcjonowania organów władzy państwowej lub samorządu terytorialnego i jest podnoszony i rozgłaszany po to, aby poprawić działanie tych organów. O obronie społecznie uzasadnionego interesu można mówić również wówczas, gdy zarzuty dotyczą indywidualnej działalności jednostki, która ma na tyle doniosłe znaczenie, że znajdują odzwierciedlenie społeczne.

PRZYKŁAD:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA ZNIESŁAWIENIE

Sprawca publicznie rozgłasza prawdziwe zarzuty pod adresem oskarżyciela prywatnego. Dotyczą one jednak jego życia rodzinnego. Mimo że zarzuty zostały podniesione publicznie i są prawdziwe, sprawca poniesie odpowiedzialność karną za zniesławienie, ponieważ uczyniony przez niego zarzut nie służy obronie społecznie uzasadnionego interesu.

PRZYKŁAD:

BRAK SPOŁECZNEGO UZASADNIENIA

Rozgłaszany publicznie zarzut jest prawdziwy i dotyczy funkcjonowania organu władzy. Jednak motywem, jakim kieruje się sprawca, rozgłaszając go, jest chęć zemsty oraz zysku, a nie poprawa działania tego organu. W takim przypadku brak jest cechy działania w obronie społecznie uzasadnionego interesu.

Interes społecznie uzasadniony jest pojęciem szerszym niż interes społeczny, ponieważ obejmuje również działania podejmowanie w interesie jednostki.

Gdyby jednak zarzut dotyczył życia prywatnego albo rodzinnego oskarżyciela prywatnego, to wówczas dowód prawdy może zostać przeprowadzony tylko wówczas, jeśli zarzut miałby zapobiec niebezpieczeństwu dla życia albo zdrowia człowieka, albo demoralizacji małoletniego.

PRZYKŁAD:

BRAK ZWIĄZKU Z CZYNEM ZARZUCANYM

Sprawca stawia zarzuty odnośnie do życia prywatnego i rodzinnego oskarżyciela prywatnego. Na przykład stwierdził, że pokrzywdzony zatrudnia cudzoziemki, które trudnią się nierządem i czerpie z tej procedury zyski, zaś jego nieletnia córka regularnie dopuszcza się kradzieży w sklepie. Zarzuty dotyczą życia prywatnego i rodzinnego pokrzywdzonego, więc dowody prawdy nie mogą zostać przeprowadzone.

 

Przed sądem

Akt oskarżenia w sprawach ściganych z oskarżenia prywatnego oskarżyciel prywatny albo jego pełnomocnik wnoszą do wydziału karnego w sądzie rejonowym. Wystarczy, że sporządzając akt oskarżenia, oskarżyciel prywatny ograniczy się do oznaczenia osoby oskarżonego i zarzucanego mu czynu. Powinien też wskazać dowody, na których opiera się oskarżenie.

Postępowanie może zostać umorzone, gdy oskarżyciel prywatny odstąpi od oskarżenia. Na umorzenie musi wyrazić zgodę oskarżony.

Gdyby jednak oskarżyciel odstąpił od oskarżenia jeszcze przed rozpoczęciem przewodu sądowego na pierwszej rozprawie głównej, to wówczas zgoda oskarżonego na umorzenie nie będzie potrzebna.

Za odstąpienie od oskarżenia przyjmuje się również taki przypadek, gdy oskarżyciel prywatny lub jego pełnomocnik nie stawia się na rozprawie głównej bez usprawiedliwionych powodów.

Oskarżony może się bronić, wnosząc wzajemny akt oskarżenia w postępowaniu prywatnoskargowym. Powinien to zrobić do rozpoczęcia przewodu sądowego - odczytania aktu oskarżenia. Czyn, o którym mowa w akcie wzajemnym, powinien pozostawać w związku z czynem zarzucanym. Gdyby nie było takiego związku, to wzajemny akt oskarżenia sąd rozpozna w postępowaniu odrębnym. Gdyby postępowanie prywatnoskargowe wszczął prokurator albo przyłączył się do niego, to wówczas nie jest możliwe wniesienie aktu oskarżenia wzajemnego.

SŁOWNIK

Zniesławienie

Przestępstwo to polega na pomawianiu innej osoby albo grupy osób, instytucji, jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć w opinii publicznej albo narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności. Zniesławić można nawet przekazując wiadomości zasłyszane lub pochodzące od konkretnej osoby. Nie jest ważne źródło informacji, lecz karane jest rozgłaszanie ich bez względu na to, od kogo pochodzą.

Oszczerstwo

To złośliwe ogłaszanie fałszywych wiadomości o innej osobie, instytucji, osobie prawnej lub jednostce organizacyjnej, niemającej osobowości prawnej.

Od zniesławienia przestępstwo oszczerstwa różni się tym, że rozgłaszane są tylko fałszywe, nieprawdziwe zarzuty o innej osobie. W dodatku działanie sprawcy musi być celowe i zmierzać do poniżenia innej osoby, grupy osób lub instytucji w opinii publicznej. Może też zmierzać do narażenia ich na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności.

Dobra osobiste

Są to prawnie uznane wartości, dobra niematerialne, które są ściśle związane z istnieniem i psychiką określonych osób fizycznych. Dobrem osobistym jest m.in. cześć, nazwisko, pseudonim, wizerunek. Ochronie praw osobistych służą roszczenia o: zaniechanie naruszeń, usunięcie skutków naruszeń (np. złożenie stosownego oświadczenia lub przeprosin), zadośćuczynienie pieniężne, zapłatę sumy na cel społeczny, naprawienie wyrządzonej szkody majątkowej.


Wzór prywatnego aktu oskarżenia w postępowaniu prywatnoskargowym

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Unijne rozporządzenie DORA już obowiązuje. Które firmy muszą stosować nowe przepisy od 17 stycznia 2025 r.?

Od 17 stycznia 2025 r. w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie DORA. Objęte nim podmioty finansowe miały 2 lata na dostosowanie się do nowych przepisów w zakresie zarządzania ryzykiem ICT. Na niespełna miesiąc przed ostatecznym terminem wdrożenia zmian Europejski Bank Centralny opublikował raport SREP (Supervisory Review and Evaluation Process) za 2024 rok, w którym ze wszystkich badanych aspektów związanych z działalnością banków to właśnie ryzyko operacyjne i teleinformatyczne uzyskało najgorsze średnie wyniki. Czy Rozporządzenie DORA zmieni coś w tym zakresie? Na to pytanie odpowiadają eksperci Linux Polska.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

REKLAMA

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Transfer danych osobowych do Kanady – czy to bezpieczne? Co na to RODO?

Kanada to kraj, który kojarzy się nam z piękną przyrodą, syropem klonowym i piżamowym shoppingiem. Jednak z punktu widzenia RODO Kanada to „państwo trzecie” – miejsce, które nie podlega bezpośrednio unijnym regulacjom ochrony danych osobowych. Czy oznacza to, że przesyłanie danych na drugi brzeg Atlantyku jest ryzykowne?

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

REKLAMA