Jak przekazać majątek w testamencie

Ewa Grączewska-Ivanova
rozwiń więcej
Jeśli ktoś sam chce zdecydować, kto otrzyma jego majątek w razie śmierci, powinien sporządzić testament. Można w nim przekazać spadkobiercom cały majątek lub jego część.


Sporządzenie testamentu ma sens wtedy, gdy spadkodawca nie chce przekazać majątku osobom dziedziczącym z mocy ustawy albo gdy chce przekazać majątek w innych częściach niż wynika to z kodeksu cywilnego.

Polskie prawo opiera się na pierwszeństwie dziedziczenia z testamentu. Oznacza to, że dziedziczenie oparte na ustawie wchodzi w grę tylko wtedy, gdy ktoś nie sporządził testamentu lub gdy żadna z osób, której zamierzano przekazać majątek, nie chce lub nie może być spadkobiercą.

Przesłanki ważności

Reguły sporządzania testamentu określają przepisy. Od ich przestrzegania zależy ważność testamentu. Należy pamiętać, że testament może obejmować rozrządzenie majątkiem tylko jednego spadkodawcy i zakazane są testamenty wspólne, np. małżonków. Nie można także sporządzić testamentu przez pełnomocnika.

Ważność testamentu zależy od spełnienia łącznie kilku przesłanek. Trzeba mieć tzw. zdolność testowania, która oznacza, że sporządzić testament może tylko osoba, która ma pełną zdolność do czynności prawnych, a więc ukończyła 18 lat lub przed ukończeniem tego wieku zawarła związek małżeński oraz nie została ubezwłasnowolniona. Ocenia się ją w chwili sporządzania testamentu, więc jeśli spadkodawca najpierw sporządził testament, a dopiero za jakiś czas został ubezwłasnowolniony, jego testament zachowa swą ważność.

Testament należy sporządzić zgodnie z wymaganiami ustawowymi. Musi zawierać odpowiednią treść oraz nie być obciążony wadami oświadczeń woli. Jego nieważność zachodzi, gdy wola wyrażona w testamencie została dotknięta wadami oświadczeń woli, takimi jak: stan wyłączający świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli; działanie pod wpływem błędu uzasadniającego przypuszczenie, że gdyby spadkodawca nie działał pod wpływem błędu, nie sporządziłby testamentu tej treści, oraz testament był sporządzony pod wpływem groźby.

PRZYKŁAD:

UNIEWAŻNIENIE TESTAMENTU NOTARIALNEGO

Spadkodawca w wieku 90 lat w formie testamentu notarialnego przekazał majątek właścicielce domu spokojnej starości, w którym przebywał od 5 lat. Spowodowało to pozbawienie prawa do spadku jego córki, która dziedziczyłaby z mocy ustawy.

Nawet jeśli testament został sporządzony notarialnie, można stwierdzić jego nieważność, gdy spadkodawca w czasie jego sporządzenia znajdował się w stanie wyłączającym świadome powzięcie decyzji i wyrażenie woli, na przykład z powodu psychozy starczej oraz miażdżycy powodującej zaburzanie psychiczne. Okoliczność, że testament został sporządzony w formie aktu notarialnego, nie stoi na przeszkodzie udowadnianiu jego nieważności. W celu stwierdzenia stanu psychicznego nieżyjącego już spadkodawcy sąd może oprzeć się na opinii biegłego lekarza psychiatry.

Ustanowienie spadkobierców

Powołać do spadku można jedną lub kilka osób, w częściach ułamkowych. Spadkodawca może przekazać majątek osobie fizycznej, jak również prawnej. Może uczynić spadkobiercami dowolne osoby, krewnych czy powinowatych. Spadkobiercę należy wskazać dokładnie, podając jego imię i nazwisko lub określając więzy łączące z daną osobą (mój syn, córka, żona). Jeśli w testamencie spadkodawca przekazał jednej osobie przedmioty majątkowe, które wyczerpują niemal cały spadek, to w razie wątpliwości należy traktować taka osobę jako spadkobiercę powołanego do całego spadku. Można też wskazać kilku spadkobierców, wskazując wielkość ich udziałów. Jeśli nie zostanie to określone, to dziedziczą w częściach równych.

Spadkodawca może pozbawić możliwości dziedziczenia po nim majątku osoby, które dziedziczyłyby na mocy ustawy. Można również pozbawić bliskich możliwości dziedziczenia poprzez sporządzenie testamentu negatywnego, w którym wskazuje się tylko, że wyłącza od dziedziczenia danego spadkobiercę ustawowego. Osoba niepowołana do spadku może ubiegać się o zachowek. Istnieje także możliwość wydziedziczenia. Oznacza ona pozbawienie zstępnych, małżonka i rodziców prawa do zachowku. Wydziedziczenie może nastąpić tylko z przyczyn określonych w przepisach i powinno być odpowiednio uzasadnione. Podstawą wydziedziczenia może być uporczywe postępowanie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego wbrew woli spadkodawcy. Wydziedziczyć można także osobę, która dopuściła się wobec spadkodawcy lub najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko zdrowiu, życiu lub wolności albo rażącej obrazy czci. Ponadto przyczyną wydziedziczenia może być uporczywe niedopełnianie względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych, np. obowiązku alimentacyjnego.

W testamencie można także nałożyć na spadkobiercę obowiązek dokonania na rzecz innej osoby jakiegoś świadczenia, np. zapłacenia jakiejś kwoty pieniędzy. Osoba, na rzecz której uczyniono zapis, nie jest spadkobiercą, lecz ma wobec spadkobiercy roszczenie.

PRZYKŁAD:

JAK WYKONAĆ ZAPIS

Spadkodawca w formie testamentu własnoręcznego przeznaczył dla bratanka jedną czwartą majątku oraz trzy czwarte przekazał siostrzenicy. W testamencie ustanowił zapis na rzecz sąsiada kwoty 5 tys. zł, nie wskazując, kogo obciąża zapis i w jakich częściach. W takiej sytuacji bratanek ma obowiązek zapłacić na rzecz sąsiada jedną czwartą kwoty zapisu, zaś siostrzenica trzy czwarte kwoty.

Spadkodawca może w każdym czasie odwołać cały testament, jak i poszczególne postanowienia. Odwołujący musi mieć w chwili odwołania testamentu zdolność do czynności prawnych. Najłatwiej odwołać testament, niszcząc go lub pozbawiając go cech, od których zależy jego ważność. Można też odwołać testament przez wprowadzenie w nim takich zmian, z których jasno wynika, że został odwołany. Testament można odwołać także przez sporządzenie nowego testamentu. Jeśli natomiast spadkodawca sporządził nowy testament, nie zaznaczając w nim, że odwołuje poprzedni, odwołaniu ulegają tylko te postanowienia dawnego testamentu, których nie można pogodzić z treścią nowego.

Formy zwykłe

Przepisy odróżniają dwa podstawowe rodzaje testamentów: zwykłe, które mogą być sporządzone w dowolnym czasie, oraz szczególne, które mogą być sporządzone tylko w określonych okolicznościach.

Najprościej przekazać majątek spadkobiercom w formie testamentu własnoręcznego napisanego w całości pismem ręcznym, własnoręcznie podpisanego i opatrzonego datą. Mimo że wymagania dotyczące testamentu własnoręcznego są najłatwiejsze do spełnienia, w praktyce ta forma często staje się przyczyną problemów. Sporządzając go nie można posługiwać się jakimkolwiek urządzeniem do pisania. Można go spisać dowolnym narzędziem (ołówkiem, długopisem) na stałym podłożu.

Własnoręczny podpis

Testament musi być opatrzony własnoręcznym podpisem spadkodawcy, przy czym najlepiej podpisać się pełnym imieniem i nazwiskiem lub przynajmniej nazwiskiem. Podobny skutek wywiera podpisanie się stale używanym pseudonimem. Podpis należy zamieścić pod treścią. Brak własnoręcznego podpisu stanowi często przyczynę nieważności testamentu. Należy także pamiętać o umieszczeniu daty w testamencie. Pozwala ona ustalić, czy spadkobierca miał w chwili sporządzania testamentu zdolność testowania. Ma ona także znaczenie, gdy spadkobierca pozostawił kilka testamentów. Brak daty powoduje zasadniczo nieważność testamentu, jednak w pewnych okolicznościach skutek ten został złagodzony, np. gdy brak daty nie powoduje wątpliwości co do zdolności testowania, co do treści testamentu lub co do wzajemnych stosunków kilku testamentów.

Jednym z testamentów zwykłych jest również testament notarialny, a więc sporządzony przez notariusza w formie aktu notarialnego. Daje on spadkodawcy duży stopień bezpieczeństwa, gdyż jest on sporządzony zgodnie z wymaganiami dotyczącymi aktu notarialnego.

Formą zwykłego testamentu jest także testament allograficzny, zwany niekiedy urzędowym. Jest on sporządzany poprzez ustne oświadczenie woli w obecności dwóch świadków wobec osoby pełniącej funkcje publiczne: wójta (burmistrza, prezydenta miasta), starosty, marszałka województwa, sekretarza powiatu albo gminy lub kierownika urzędu stanu cywilnego. Oświadczenie spadkodawcy spisuje się w protokole z podaniem daty jego sporządzenia. Protokół odczytuje się spadkodawcy w obecności świadków. Protokół powinien być podpisany przez: spadkodawcę, osobę, wobec której wola została oświadczona, oraz świadków. Jeśli spadkodawca nie może podpisać protokołu, należy to zaznaczyć w protokole oraz wskazać przyczyny braku podpisu.

W szczególnych okolicznościach

Przepisy przewidują także możliwość przekazania majątku w szczególnych formach, do których zalicza się testament ustny, podróżny czy wojskowy. Ich cechą jest nie tylko to, że można je sporządzić gdy tylko zaistnieją określone przesłanki, ale także to, że moc takiego testamentu jest ograniczona w czasie.

Na przykład testament ustny można sporządzić, gdy nastąpi jedna z okoliczności, tj: obawa rychłej śmierci spadkodawcy, zachowanie zwykłej formy testamentu jest niemożliwe lub znacznie utrudnione. Obawa rychłej śmierci powinna opierać się na pewnych obiektywnych ocenach. A więc można sporządzić w tej formie testament, gdy z wiedzy lekarskiej oraz doświadczenia życiowego wynika, że może nastąpić z powodu choroby lub wypadku rychła śmierć. Okoliczności uniemożliwiające lub utrudniające sporządzenie testamentu to niecodzienne okoliczności niezależne od spadkobiercy (np. powódź) albo takie, które wiążą się z osobą spadkodawcy (np. jego stan zdrowia). Muszą one powodować, że nie ma możliwości sporządzenia testamentu zwykłego lub istnieją znaczące utrudnienia związane z jego sporządzeniem.

Ważne!

Spadkodawca może w każdym czasie odwołać cały testament, jak i poszczególne postanowienia

OPŁATY POBIERANE PRZEZ NOTARIUSZA


- testament - 50 zł

 

- testament zawierający zapis, polecenie lub pozbawienie uprawnionego prawa do zachowku - 100 zł

 

- odwołanie testamentu - 30 zł

 

- oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku - 20 zł

 


Wzór testamentu

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

EWA GRĄCZEWSKA-IVANOVA

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

Podstawa prawna

 

- Ustawa z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93).

 

- Rozporządzenie ministra sprawiedliwości z 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej (Dz.U. z 2004 r. Nr 148, poz.1564).

 

 
Infor.pl
Coraz więcej osób poszukuje pracy. Jak to możliwe skoro bezrobocie jest najniższe w historii
15 sie 2024

Miarą ożywienia na rynku ofert pracy jest liczba odpowiedzi na anonse pracodawców poszukujących pracowników. A branże, które budzą największe zainteresowanie mogą wskazywać, że w ostatnim czasie odbywały się tam spore ruchy płacowe. Teraz płacą lepiej niż wcześniej, ale nie wszystkie firmy w porę dostosowały się do nowego trendu.

Wypalenie zawodowe to problem już ośmiu na dziesięciu pracowników. A pracodawcy w większości bagatelizują problem
15 sie 2024

Badania nie pozostawiają wątpliwość: stres wywołany przekonaniem o zbyt niskich zarobkach względem kompetencji oraz przepracowanie to dwie kluczowe przyczyny zjawiska wypalenia zawodowego pracowników. Nie wszyscy pracodawcy są świadomi zagrożeń jakie się z nim wiążą.

Do tych żłobków nie zapisuj dziecka, ponieważ nie otrzymasz 1500 zł dofinansowania. Świadczenie „aktywnie w żłobku” 2024 i 2025
15 sie 2024

Od 1 października 2024 r. rodzice, których dzieci uczęszczają do żłobka – będą mogli ubiegać się o przyznanie świadczenia „aktywnie w żłobku”, którego kwota przewyższa dotychczasowe dofinansowanie na ten cel o 1100 zł. Ze świadczenia nie skorzystają jednak rodzice, których dzieci uczęszczają do żłobków, w których miesięczna opłata przekracza 2200 zł. Jest dla nich inne rozwiązanie.

Już w sierpniu nauczyciele mogą składać wnioski o to świadczenie. Będzie przysługiwało od nowego roku szkolnego 2024/2025
15 sie 2024

Już w sierpniu nauczyciele mogą składać wnioski o to świadczenie. Będzie przysługiwało od nowego roku szkolnego 2024/2025. Choć jest zapowiadane jako korzystne dla nauczycieli, to budzi wiele wątpliwości i prognozuje się, że niewielu nauczycieli zdecyduje się z niego skorzystać.

Rząd: Renta wdowia może być i 1500 zł miesięcznie. Ale średnio będzie niżej. Znacznie
15 sie 2024

Renta wdowia około 300 zł przez 18 miesięcy (dodatkowe świadczenie do pierwotnej emerytury wdowy). Potem już na stałe 600 zł według wskaźnika 25%. To prognoza rządowa dla wartości średnich. Przekazał ją mediom wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Sebastian Gajewski.

Sąsiad rozpala ognisko na swoim ogródku lub grilla na balkonie, a do naszego domu lub mieszkania trafia uciążliwy dym – czy to legalne i co można z tym zrobić?
15 sie 2024

Właśnie rozpoczynamy długi sierpniowy weekend, a wraz z nim – na wielu ogródkach mogą zapłonąć ogniska. Co niektórzy mieszkańcy bloków, którzy ogródków nie posiadają – mogą natomiast zdecydować się na rozpalenie, na swoich balkonach lub tarasach, grilla. Czy takie działania są legalne i co – jako właściciele sąsiednich nieruchomości – możemy z tym zrobić, jeżeli są dla nas uciążliwe?

Koniec zarobku z lokat, co oznacza powrót wysokiej inflacji dla trzymających oszczędności na kontach w banku
15 sie 2024

Przez cały 2024 rok trwa dobra passa dla osób, które trzymają oszczędności w bankach. Od początku roku lokaty bankowe i konta oszczędnościowe przynoszą niewielkie, stabilne zyski, chroniące pieniądze przed inflacją. Ta dobra sytuacja dobiega jednak końca bo wróciła inflacja?

Co się bardziej opłaci: najem czy kupno małego mieszkania. Teraz rachunek nie pozostawia wątpliwości
15 sie 2024

Kupno małego mieszkania na rynku pierwotnym lub wtórnym to rozwiązanie, który daje wiele korzyści. Najem – tylko jedną. Jedyna bariera przy wyborze pierwszego rozwiązania to zdolność kredytowa – raty kredytu hipotecznego są porównywalne z czynszem najmu. A własne mieszkanie to bonus w postaci kapitału.

Czy 15 sierpnia jest dniem wolnym w Niemczech?
14 sie 2024

Czy 15 sierpnia jest dniem wolnym w Niemczech? Niemcy mają różne listy świąt wolnych od pracy w zależności od landu. Czy 15 sierpnia jest wolny w Berlinie? Sprawdź, gdzie w Niemczech jest to dzień wolny od pracy.

Wybór najemcy mieszkania na castingu. Czy to zgodne z prawem? Na czym polegać może dyskryminacja przy wynajmie?
15 sie 2024

Dziś, w II połowie 2024 roku rynek najmu nieco ochłonął. Jednak nadal można się spotkać z "castingami" na najemcę w przypadku szczególnie atrakcyjnych mieszkań, czy lokalizacji. W ten sposób wynajmujący mieszkania starają się znaleźć najemcę najmniej potencjalnie "kłopotliwego" (cokolwiek miałoby to znaczyć) w przyszłości. W Polsce casting na najemcę jest - co do zasady - zgodny z prawem ale pod warunkiem, że dyskryminuje się w ten sposób określonych grup lokatorów (np. ze względu na płeć, rasę, czy pochodzenie).

pokaż więcej
Proszę czekać...