REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Każdego będzie stać na prawnika!?

Katarzyna Rychter

REKLAMA

REKLAMA

Doradcy prawni apelują o uchwalenie ustawy, która poszerzy liczbę podmiotów świadczących usługi prawne. Zdaniem adwokatów i radców prawnych projekt obniży jakość usług.


Stowarzyszenie doradców prawnych wystosowało apel do polityków, w którym lobbuje o uchwalenie ustawy o licencjach prawniczych w obecnej kadencji Sejmu.

Projekt ustawy o licencjach prawniczych i świadczeniu usług prawniczych przygotowany przez resort sprawiedliwości stwarza ramy dla świadczenia pomocy prawnej przez magistrów prawa nieposiadających uprawnień adwokata ani radcy prawnego. Zgodnie z projektem absolwenci prawa będą udzielać pomocy prawnej w oparciu o trójstopniową licencję. Nadzór nad licencjonowanymi prawnikami ma sprawować Prawnicza Komisja Licencyjna działająca przy ministrze sprawiedliwości.

Trzy stopnie

Licencję pierwszego stopnia uzyska każdy niekarany za przestępstwa umyślne, odznaczający się nieposzlakowaną opinią absolwent prawa, posiadający dyplom magistra. Będzie wtedy uprawniony do udzielania porad prawnych, sporządzania opinii, projektów pism procesowych, projektów umów czy też występowania przed organami administracji publicznej, a także występowania przed sądami i trybunałami na podstawie dalszego pełnomocnictwa udzielonego przez osobę posiadającą licencję prawniczą co najmniej II stopnia, adwokata lub radcę prawnego z wyjątkiem spraw rodzinnych, opiekuńczych, postępowania w sprawach nieletnich, spraw o przestępstwa i przestępstwa skarbowe.

Warunki licencji

Aby stać się licencjatem II stopnia, prawnik będzie musiał posiadać licencję I stopnia przez minimum dwa lata oraz wystąpić w charakterze pełnomocnika w co najmniej 50 posiedzeniach sądowych, w nie mniej niż dziesięciu sprawach. Licencja uprawni go do samodzielnego reprezentowania klientów przed sądami i trybunałami, z wyjątkiem spraw karnych i rodzinnych. W celu uzyskania licencji III stopnia, licencjat II stopnia będzie musiał zdać egzamin z prawa karnego, postępowania karnego, karnego skarbowego, w sprawach nieletnich oraz prawa i postępowania rodzinnego i opiekuńczego, a także wystąpić w 20 posiedzeniach sądowych w co najmniej dziesięciu sprawach z powyższych dziedzin pod opieką licencjata III stopnia.

Działalność regulowana

Obecnie doradcy prawni świdczą usługi na podstawie zasady swobody działalności gospodarczej. Zgodnie z projektem, prowadzenie działalności polegającej na świadczeniu usług prawniczych będzie działalnością regulowaną w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2004 r. nr 173, poz. 1807 z późn. zm.).

Doradcy podkreślają, że uchwalenie nowej ustawy to ich jedyna szansa, aby mogli formalnie pracować w zawodzie prawnika. Podnoszą bowiem, że ukończenie aplikacji adwokackiej czy też radcowskiej jest w naszym kraju bardzo utrudnione.

- Projektowane przepisy wprowadzą po raz pierwszy prawdziwą konkurencję na rynku usług prawniczych przyczyniając się do poprawy ich jakości i spadku ich cen - podkreśla Daniel Krajewski, prezes Stowarzyszenia Doradców Prawnych.

Projekt ustawy krytykują korporacje, jednocześnie wskazując, że nie są przeciwne świadczeniu pomocy prawnej przez absolwentów prawa w podstawowym zakresie.

- Uprawnienie licencjonowanych prawników do reprezentowania klientów przed sądami i trybunałami oraz ich uzależnienie od ministra sprawiedliwości będzie bardzo szkodliwe dla społeczeństwa - mówi Stanisław Rymar, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej.

Przedstawiciele korporacji radcowskiej są natomiast oburzeni faktem, że projekt przyznaje licencjatom III stopnia szersze uprawnienia, niż obecnie posiadają radcowie prawni.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Uprawnienia licencjatów

KATARZYNA RYCHTER

katarzyna.rychter@infor.pl

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w prawie upadłościowym od 2025 roku: jak wpłyną na wierzycieli i dłużników?

W opublikowanym 18 października 2024 projekcie nowelizacji ustawy – Prawo restrukturyzacyjne i ustawy – Prawo upadłościowe (nr z wykazu: UC43) znajdziemy szereg znaczących zmian, które mają na celu implementację Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1023 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie ram restrukturyzacji zapobiegawczej, zwanej „dyrektywą drugiej szansy”. Nowe przepisy mają wejść w życie w 2025 roku. Wprowadzają one regulacje, które mogą znacząco wpłynąć na procesy restrukturyzacyjne oraz na sytuację przedsiębiorstw borykających się z problemami finansowymi.

Wcześniejsze wypłaty emerytur na święta 2024 – Sprawdź, kto otrzyma pieniądze szybciej!

Grudzień zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim okres świąteczny, który w tym roku przyniesie niespodziankę dla niektórych seniorów. ZUS zaplanował wcześniejsze wypłaty emerytur i świadczeń, jeśli ich standardowy termin przypada na dzień świąteczny. Sprawdź, kto może liczyć na szybsze otrzymanie pieniędzy z ZUS na koniec 2024 roku i na początku 2025 roku.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Drzewo sąsiada zacienia działkę, zagraża budynkowi, zaśmieca liśćmi. Kiedy można żądać przycięcia? Co wynika z przepisów?

Drzewo sąsiada może zacieniać działkę, zagrażać budynkowi, ogrodzeniu czy też zaśmiecać liśćmi podwórko. Co zgodnie z prawem można z tym zrobić? Czy można przyciąć gałęzie przechodzące z działki sąsiada lub żądać przycięcia zbyt wysokich drzew?

REKLAMA

Reforma ministra Bodnara: 10 sposobów na poprawę działalności sądów w Polsce

W dniu 21 listopada 2024 r. na konferencji "Sprawne sądy - 10 filarów" minister sprawiedliwości Adam Bodnar przedstawił 10 filarów programu „Sprawne sądy”. To kluczowe propozycje zmian organizacyjnych, legislacyjnych i kadrowych, które odpowiadają na potrzeby dotyczące tempa prac i efektywności wymiaru sprawiedliwości. Reformy obejmą m.in. obszary mediacji, biegłych sądowych, digitalizacji, spraw frankowych czy kwestię zwiększenia liczby etatów dla asystentów.

Świadczenie przedemerytalne w 2025 roku. Dla kogo? Jaka kwota? Zasady i warunki

Świadczenie przedemerytalne to szczególna forma wsparcia dla osób, które utraciły pracę z przyczyn niezależnych od siebie przed uzyskaniem prawa do emerytury. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek przedemerytalny? Ile wynosi w 2025 roku? Oto szczegóły, zasady i wymagania, o których warto wiedzieć. 

Konferencja „Bez strachu” – przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, młodzieży i rodzin

Fundacja LUMUS serdecznie zaprasza na konferencję „Bez strachu”, która odbędzie się w dniach 30 listopada - 1 grudnia 2024 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wydarzenie to, finansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, jest odpowiedzią na rosnące zagrożenia związane z przemocą wobec dzieci i młodzieży w Polsce.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

REKLAMA

BI: Zmiany w składce zdrowotnej. Kto skorzysta, kto straci i ile?

Na posiedzeniu w dniu 21 listopada Sejm zajmie się rządowymi projektami dotyczącymi składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Jeden likwiduje składkę zdrowotną od zbycia środków trwałych i wprowadza zmiany już w 2025 r. Drugi natomiast reformuje zasady naliczania składki od 2026 r.

QUIZ. Podajemy trzy słowa, odgadnij zawód. Schody zaczynają się dopiero na 4. pytaniu
W tym quizie po trzech podanych przez nas wyrazach, Ty zgadujesz zawód, o który chodzi. Niektóre zagadki są banalne, ale nad kilkoma trzeba się zastanowić. Schody zaczynają się na 4. pytaniu. Zdobędziesz komplet punktów?

REKLAMA