Komunalne łatwiej zbywalne
REKLAMA
REKLAMA
Osoby zajmujące mieszkania należące do gmin i Skarbu Państwa będą mogły wykupić je z bonifikatą i odsprzedać z zyskiem. Nie będą zwracać ulgi, jeśli pieniądze przeznaczą na zakup lokalu.
Od października będą obowiązywały znowelizowane przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami, które zmieniają zasady zbywania dawnych mieszkań komunalnych. Z przywilejów skorzystają nowi właściciele lokali i osoby, które wykupiły je przed wejściem zmian w życie.
Sprzedać można po 5 latach
Jeszcze dzisiaj osoby, które wykupiły mieszkania od samorządu lub Skarbu Państwa po preferencyjnych cenach, nie mogą odsprzedawać lokali przez co najmniej pięć lat. W przeciwnym razie muszą zwrócić bonifikatę. Co do zasady jest to jednak nieopłacalne, bo w niektórych miastach zniżka przekracza nawet 90 proc. wartości nieruchomości. Dlatego część nowych właścicieli musiała na pewien czas zapomnieć o zamianie mieszkania na większe czy budowie domu za środki uzyskane ze sprzedaży swojego lokum.
Zgodnie z nowymi zasadami, udzielona zniżka nie przepadnie i gmina nie będzie mogła domagać się jej zwrotu, jeśli właściciel zamieni byłe mieszkanie komunalne na inne albo na nieruchomość przeznaczoną lub wykorzystywaną na cele mieszkaniowe. Będzie to mógł zrobić nawet w parę dni po podpisaniu aktu notarialnego z gminą.
Nie trzeba zwracać bonifikaty
- Osoby te będą zwolnione z obowiązku zwrotu bonifikaty z mocy ustawy. Rada gminy lub sejmik województwa nie mogą zająć innego stanowiska - tłumaczy adwokat Piotr Klepaczko.
Podobnie będzie w przypadku sprzedaży takiego lokalu, jeśli środki uzyskane z jego sprzedaży zostaną przeznaczone w ciągu 12 miesięcy na cele mieszkaniowe. O tym, czy odstąpić od żądania zwrotu bonifikaty w razie przekroczenia ustawowych terminów także w innych sytuacjach zadecyduje rada gminy, wojewoda, rady lub sejmik województwa. Nowe przepisy będą, podobnie jak i obecnie obowiązujące, pozwalały na zbycie lokalu na rzecz osoby bliskiej.
Z nowych zasad będą mogły skorzystać także osoby, które nabyły mieszkania komunalne przed dniem wejścia nowelizacji w życie.
- Przepisy przejściowe, jak również przepisy ustawy w nowym brzmieniu nie przewidują żadnych szczególnych regulacji w odniesieniu do takich osób. Dlatego też zbycie mieszkania po wejściu w życie nowelizacji będzie podlegało nowym przepisom. Po spełnieniu określonych przesłanek urząd nie będzie mógł domagać się zwrotu bonifikaty, niezależnie od tego, kiedy nastąpiło nabycie mieszkania - wyjaśnia Małgorzata Zamorska, radca prawny w kancelarii bnt Neupert Zamorska & Partnerzy.
Zniżka na udział w gruncie
Teraz zdarza się, że lokatorzy wykupują mieszkanie np. za 5 proc. jego wartości, ale za to muszą płacić pełną cenę za udział w gruncie, na którym stoi nieruchomość. Nowe przepisy wyraźnie wskazują, że udzielana przez gminy bonifikata powinna obejmować w każdym przypadku cenę lokalu i cenę udziału w prawie własności gruntu. W przypadkach, gdy udział obejmuje prawo użytkowania wieczystego, bonifikata powinna obejmować pierwszą opłatę z tego tytułu.
Bonifikaty przysługujące nabywcom mieszkań komunalnych i ceny ich sprzedaży
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Adam Makosz
adam.makosz@infor.pl
Podstawa prawna:
- Ustawa z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 2004 r. nr 261, poz. 2603 z późn. zm.).
REKLAMA