Wkrótce poznamy kandydatów do Sejmu
REKLAMA
REKLAMA
Państwowa Komisja Wyborcza przedłużyła do poniedziałku 17 września termin na zgłoszenie zawiadomienia o zamiarze zgłoszenia listy kandydatów na posłów lub kandydatów na senatorów, jak również zawiadomienie o utworzeniu koalicyjnego komitetu wyborczego lub komitetu wyborczego wyborców. Po sprawdzeniu, że zawiadomienie spełnia warunki określone w ustawie, PKW w terminie trzech dni podejmie uchwałę o przyjęciu zawiadomienia komitetu wyborczego i niezwłocznie przekaże tę uchwałę właściwemu pełnomocnikowi wyborczemu. Od tego momentu partie i komitety wyborcze mogą zgłaszać kandydatów na posłów lub na senatorów oraz gromadzić środki finansowe.
REKLAMA
Do 30 września wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast mają powołać obwodowe komisje wyborcze. Tego samego dnia upłynie termin ogłoszenia informacji o numerach i granicach obwodów do głosowania za granicą i siedzibach obwodowych komisji wyborczych. Zdaniem Andrzeja Porawskiego, dyrektora Związku Miast Polskich, mimo skróconego kalendarza wyborczego samorządy nie będą miały problemów z wywiązaniem się z ustawowych obowiązków.
- Nie mieliśmy żadnych sygnałów o trudnościach związanych z organizacją wyborów. Krótsze terminy nadrobimy doświadczeniem wyniesionym z poprzednich lat - wyjaśnia Andrzej Porawski.
Dodatkowo do 7 października gminy sporządzą listy wyborców. Zgodnie z komunikatem Państwowej Komisji Wyborczej liczba wyborców ujętych w rejestrach wyborców na terenie całego kraju według stanu na dzień 30 czerwca 2007 r. wynosiła 30 305 147 osób.
REKLAMA
Od 6 października w mediach publicznych ruszą specjalne bloki audycji wyborczych zarejestrowanych komitetów, które będą prezentowane do 19 października do północy. Tegoroczna kampania wyborcza zakończy się 19 października o godz. 24.00. 21 października w godzinach od 6.00 do 20.00 wybierzemy 460 posłów oraz 100 senatorów. Zdaniem Jarosława Zbieranka z Instytutu Spraw Publicznych liczba osób, które deklarują zamiar wzięcia udziału w przyspieszonych wyborach jest obecnie zbliżona do tej z okresu sprzed wyborów parlamentarnych w 2005 roku.
- Nie napawa to optymizmem, wówczas do urn udało się tylko 40 proc. uprawnionych. Mimo tej smutnej lekcji, przez dwa lata nie uruchomiono programów aktywizacji obywatelskiej. Parlamentarzyści nie zadbali o szybkie wprowadzenie udogodnień dla wyborców niepełnosprawnych czy w zaawansowanym wieku - wyjaśnia Jarosław Zbieranek.
Dodaje, że bliski termin wyborów oznacza też niewiele czasu dla akcji społecznych organizowanych przez organizacje pozarządowe, które mają zachęcać do głosowania.
Kalendarz wyborczy
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
ŁUKASZ SOBIECH
Podstawa prawna
- Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 7 września 2007 r. w sprawie zarządzenia wyborów do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. nr 162, poz. 1145).
OPINIA
FERDYNAND RYMARZ
przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej
Zgodnie z utrwaloną praktyką wyborczą, jak i dobrze rozumianą kulturą polityczną osoby pełniące funkcje publiczne, będące jednocześnie liderami partii politycznych czy też mające zamiar kandydować w wyborach lub aktywnie uczestniczyć we właściwej kampanii wyborczej, powinny oddzielać swoją działalność w ramach sprawowanego urzędu od działań o charakterze agitacyjnym. W przeciwnym razie może mieć miejsce zabronione prawnie faktyczne finansowanie partii politycznych ze środków publicznych.
REKLAMA