Będzie 7% VAT na mieszkania
REKLAMA
REKLAMA
Nowelizacja umożliwia stosowanie preferencyjnej 7-proc. stawki VAT do dostaw domów i mieszkań oraz usług związanych z budownictwem mieszkaniowym (m.in. remonty) po zakończeniu okresu przejściowego, który upływa 31 grudnia 2007 r. Z preferencji będzie korzystała dostawa mieszkań o powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 150 mkw. i domów do 300 mkw. Nowelizacja nie zawiera ograniczeń w stosowaniu niższej stawki odnośnie do dostawy garaży przynależnych do budynku mieszkalnego ani takich pomieszczeń, jak sauna czy basen.
Zgodnie z przyjętymi rozwiązaniami po 1 stycznia 2008 r. 7-proc. VAT obejmie wszystkie remonty mieszkań, niezależnie od wartości materiałów budowlanych wykorzystanych w ramach usługi. Oznacza to, że podatnicy będą mogli pozwolić sobie na kosztowne wykończenia mieszkań i domów oraz skorzystają z preferencji także np. wymieniając okna. Możliwości takich nie dawała rządowa propozycja, która w przypadku remontów w domach i mieszkaniach nieobjętych definicją ograniczała zastosowanie niższej stawki tylko w odniesieniu do robót, w których wartość materiałów budowlanych nie przekraczała 50 proc. usługi.
Nowela wprowadza również bardzo istotną zmianę dla wszystkich remontujących i budujących domy systemem gospodarczym. Ustawa zakłada bezterminowe przedłużenie stosowania ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Jest to bardzo ważna informacja dla wszystkich ponoszących wydatki w związku z inwestycją mieszkaniową. Definicja budownictwa społecznego nie mogła objąć inwestycji realizowanych systemem gospodarczym, ponieważ przepisy regulujące stosowanie 7-proc. VAT na budownictwo społeczne nie odnoszą się do dostawy materiałów budowlanych. Projekt ustanowił limity kwoty zwrotu na okresy pięcioletnie, jednak ich wysokość i sposób ustalania został utrzymany na dotychczasowym poziomie.
Eksperci podatkowi pozytywnie oceniają przyjęte rozwiązania.
Filip Kopacz, doradca podatkowy w PricewaterhouseCoopers, wyjaśnia, że ustawa wprowadzająca definicję budownictwa społecznego przewiduje szerszy zakres definicji obejmujący domy o powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 300 mkw. oraz mieszkania do 150 mkw. Zdaniem Tomasza Bełdygi, radcy prawnego z KPMG, rozwiązanie to nie narusza przepisów unijnych i nie powinno zostać zakwestionowane przez Komisję Europejską.
Doktor Krzysztof Biernacki, ekspert podatkowy w Kancelarii Prawa Gospodarczego Koksztys z Wrocławia, zwraca uwagę, że relatywnie wysokie, jak na warunki polskie, powierzchnie nieruchomości objętych definicją budownictwa społecznego w praktyce oznaczają objęcie stawką 7 proc. prawie wszystkich mieszkań lub domów.
Zdaniem Andrzeja Nikończyka, podobnie pozytywnie należy się odnieść do objęcia stawką 7 proc. wszystkich remontów. Nasz rozmówca zwraca jednak uwagę, że w projekcie nie określono, w jaki sposób liczyć powierzchnię użytkową decydującą o zastosowaniu niższej stawki, czy według prawa budowlanego czy np. podatku od nieruchomości. Zdaniem eksperta należy uznać, że skutkiem regulacji przyjętych przez Sejm będzie objęcie 7-proc. stawką VAT całej powierzchni (w tym pomieszczeń przynależnych jak komórki, piwnice) użytkowej mieszczącej się w założonym limicie. Stawka 22 proc. będzie zatem dotyczyć tylko powierzchni ponad limit oraz odrębnej sprzedaży lokali użytkowych.
Uchwaloną ustawę Marszałek Sejmu musi przekazać Senatowi. Definicja budownictwa społecznego może jednak wejść w życie, nawet jeżeli dojdzie do skrócenia kadencji obecnego parlamentu, a Senat nie zbierze się po 7 września. Wystarczy, że marszałek Sejmu dokona formalnego przekazania ustawy Senatowi. Zgodnie z art. 121 konstytucji, jeżeli Senat w ciągu 30 dni od dnia przekazania ustawy nie podejmie stosownej uchwały, ustawę uznaje się za uchwaloną w brzmieniu przyjętym przez Sejm.
Zgodnie z opinią Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej, projekt ustawy wprowadzającej szeroką definicję budownictwa społecznego i przedłużający bezterminowo zwrot VAT na materiały budowlane jest zgodny z prawem Unii Europejskiej.
Zobacz ile zyskamy na przyjęciu definicji budownictwa społecznego
MAGDALENA MAJKOWSKA
magdalena.majkowska@infor.pl
REKLAMA