REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będzie 7% VAT na mieszkania

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Posłowie przyjęli ustawę wprowadzającą definicję budownictwa społecznego. Niższa stawka VAT obejmie domy i mieszkania o dużym metrażu oraz wszystkie remonty.

Nowelizacja umożliwia stosowanie preferencyjnej 7-proc. stawki VAT do dostaw domów i mieszkań oraz usług związanych z budownictwem mieszkaniowym (m.in. remonty) po zakończeniu okresu przejściowego, który upływa 31 grudnia 2007 r. Z preferencji będzie korzystała dostawa mieszkań o powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 150 mkw. i domów do 300 mkw. Nowelizacja nie zawiera ograniczeń w stosowaniu niższej stawki odnośnie do dostawy garaży przynależnych do budynku mieszkalnego ani takich pomieszczeń, jak sauna czy basen.  

Zgodnie z przyjętymi rozwiązaniami po 1 stycznia 2008 r. 7-proc. VAT obejmie wszystkie remonty mieszkań, niezależnie od wartości materiałów budowlanych wykorzystanych w ramach usługi. Oznacza to, że podatnicy będą mogli pozwolić sobie na kosztowne wykończenia mieszkań i domów oraz skorzystają z preferencji także np. wymieniając okna. Możliwości takich nie dawała rządowa propozycja, która w przypadku remontów w domach i mieszkaniach nieobjętych definicją ograniczała zastosowanie niższej stawki tylko w odniesieniu do robót, w których wartość materiałów budowlanych nie przekraczała 50 proc. usługi.  

Nowela wprowadza również bardzo istotną zmianę dla wszystkich remontujących i budujących domy systemem gospodarczym. Ustawa zakłada bezterminowe przedłużenie stosowania ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Jest to bardzo ważna informacja dla wszystkich ponoszących wydatki w związku z inwestycją mieszkaniową. Definicja budownictwa społecznego nie mogła objąć inwestycji realizowanych systemem gospodarczym, ponieważ przepisy regulujące stosowanie 7-proc. VAT na budownictwo społeczne nie odnoszą się do dostawy materiałów budowlanych. Projekt ustanowił limity kwoty zwrotu na okresy pięcioletnie, jednak ich wysokość i sposób ustalania został utrzymany na dotychczasowym poziomie.  

Eksperci podatkowi pozytywnie oceniają przyjęte rozwiązania.  

Filip Kopacz, doradca podatkowy w PricewaterhouseCoopers, wyjaśnia, że ustawa wprowadzająca definicję budownictwa społecznego przewiduje szerszy zakres definicji obejmujący domy o powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 300 mkw. oraz mieszkania do 150 mkw. Zdaniem Tomasza Bełdygi, radcy prawnego z KPMG, rozwiązanie to nie narusza przepisów unijnych i nie powinno zostać zakwestionowane przez Komisję Europejską.  

Doktor Krzysztof Biernacki, ekspert podatkowy w Kancelarii Prawa Gospodarczego Koksztys z Wrocławia, zwraca uwagę, że relatywnie wysokie, jak na warunki polskie, powierzchnie nieruchomości objętych definicją budownictwa społecznego w praktyce oznaczają objęcie stawką 7 proc. prawie wszystkich mieszkań lub domów.  

Zdaniem Andrzeja Nikończyka, podobnie pozytywnie należy się odnieść do objęcia stawką 7 proc. wszystkich remontów. Nasz rozmówca zwraca jednak uwagę, że w projekcie nie określono, w jaki sposób liczyć powierzchnię użytkową decydującą o zastosowaniu niższej stawki, czy według prawa budowlanego czy np. podatku od nieruchomości. Zdaniem eksperta należy uznać, że skutkiem regulacji przyjętych przez Sejm będzie objęcie 7-proc. stawką VAT całej powierzchni (w tym pomieszczeń przynależnych jak komórki, piwnice) użytkowej mieszczącej się w założonym limicie. Stawka 22 proc. będzie zatem dotyczyć tylko powierzchni ponad limit oraz odrębnej sprzedaży lokali użytkowych.  

Uchwaloną ustawę Marszałek Sejmu musi przekazać Senatowi. Definicja budownictwa społecznego może jednak wejść w życie, nawet jeżeli dojdzie do skrócenia kadencji obecnego parlamentu, a Senat nie zbierze się po 7 września. Wystarczy, że marszałek Sejmu dokona formalnego przekazania ustawy Senatowi. Zgodnie z art. 121 konstytucji, jeżeli Senat w ciągu 30 dni od dnia przekazania ustawy nie podejmie stosownej uchwały, ustawę uznaje się za uchwaloną w brzmieniu przyjętym przez Sejm.

Zgodnie z opinią Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej, projekt ustawy wprowadzającej szeroką definicję budownictwa społecznego i przedłużający bezterminowo zwrot VAT na materiały budowlane jest zgodny z prawem Unii Europejskiej.  

Zobacz ile zyskamy na przyjęciu definicji budownictwa społecznego


MAGDALENA MAJKOWSKA  
magdalena.majkowska@infor.pl  

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy praca w nocy w lutym 2025 roku będzie się opłacała? To szczególny miesiąc. Pracownik może zarobić dodatkowo ponad 930 złotych.

Jednym z dodatków do wynagrodzenia przysługujących pracownikom jest dodatek za pracę w nocy. Jego wysokość jest uzależniona od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i ilości godzin do przepracowania przypadających w danym miesiącu. Czy praca w nocy w lutym 2025 roku będzie się opłacała?

Szokujące dane dotyczące prywatnych gabinetów stomatologicznych w Polsce. Nie do uwierzenia!

Kogo na to nie stać, ma w ustach ruinę, kto ma pieniądze, wydaje majątek w prywatnym gabinecie, gdzie ceny zwalają z nóg. Tak wygląda u nas leczenie zębów. W ubiegłym roku ceny usług stomatologicznych zwiększyły się średnio o blisko 9 procent rok do roku. Jak wynika z analiz Głównego Urzędu Statystycznego ceny tych usług w Polsce rosną znacznie szybciej niż średnia w Unii Europejskiej! Dla części ekspertów to szokująca informacja. 

Czy komornik może wejść na konto Revolut? Zmiany na horyzoncie

Czy komornik może wejść na konto w aplikacji Revolut? Czy popularna platforma fintechowa będzie włączona do systemu Ognivo? Przed nami wydarzenie, które może być początkiem końca dobrych czasów dla polskich dłużników.

Zmiana czasu z zimowego na letni w 2025 r. Kiedy przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu z zimowego na letni w 2025 r. Kiedy przestawiamy zegarki z czasu zimowego na letni w 2025 r.? Kiedy zmiana czasu z letniego na zimowy w 2025 r.? Co ze zmianą czasu w 2026 r.? Kiedy przestaniemy przestawiać zegarki?

REKLAMA

Wejdą nawet w nocy, bez zapowiedzi i dokonają kontroli: dotyczy milionów Polaków

Takie działanie jest zgodne z prawem. Mogą wejść nawet w nocy, w zasadzie o każdej porze, też w dzień, bez zapowiedzi i mogą dokonać szczegółowej kontroli. Dotyczy to milionów Polaków, czy jest się o co obawiać?

Zasiłek pielęgnacyjny 2026 r.

Zasiłek pielęgnacyjny 2026 r. Ile wynosi zasiłek pielęgnacyjny w 2025 r.? Ile wyniesie zasiłek pielęgnacyjny w 2026 r.? Kto może wystąpić o zasiłek pielęgnacyjny? Komu przysługuje? Kiedy złożyć wniosek o zasiłek pielęgnacyjny? Czy można pobierać równolegle zasiłek pielęgnacyjny i dodatek pielęgnacyjny?

Można dostać nawet kilkaset złotych więcej dodatku do tegorocznej emerytury. Wystarczy zrobić tę jedną rzecz

Jak kania dżdżu wypatrują seniorzy tegorocznej trzynastki i czternastki, które zasilą ich chude zazwyczaj portfele. Te dwie ekstraemerytury mogą być wyższe. Wystarczy tylko złożyć odpowiedni wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

Czy 02.02.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Mamy dziś pierwszą niedzielę lutego. Poprzednia była niedzielą handlową, a jak jest dziś - czy to niedziela handlowa, z możliwością zrobienia zakupów w Lidlu, Biedronce i innych dużych sklepach sieciowych? Czy warto udać się do galerii handlowej na zakupy bo nie obowiązuje dziś zakaz handlu. Takie pytania wciąż są aktualne w większość niedziel w roku. Jak jest dziś, 2 lutego 2025 roku.

REKLAMA

Skarbówka prześwietli miliony Polaków. Dobiera się do skóry sprzedającym w internecie. Ruszyły gigantyczne kontrole i kary

Nikt się nie ukryje, nikt się nie wywinie. Skarbówka prześwietla właścicieli lokali i mieszkań oferowanych na popularnych portalach, takich jak Booking.com oraz Airbnb. Jak się okazuje, nie wszyscy, którzy zarabiają na krótkoterminowym najmie chcą się dzielić zyskiem z fiskusem. Na baczność muszą się mieć także handlujący w internecie. Ich też skarbówka bierze pod lupę.  

Kobiety mogą kończyć pracę godzinę wcześniej lub zaczynać godzinę później. Wystarczy złożenie pracodawcy oświadczenia [WZÓR]. Za odmowę – nawet 30 tys. zł grzywny dla pracodawcy

Kobiety karmiące swoje dziecko piersią – mają prawo do dwóch dodatkowych półgodzinnych (lub odpowiednio - 45-minutowych) przerw w pracy. Na wniosek pracownicy – przerwy te mogą być wykorzystywane łącznie, co w praktyce oznacza, że kobieta może kończyć pracę godzinę (lub odpowiednio – półtorej godziny) wcześniej lub zaczynać ją godzinę (lub odpowiednio – półtorej godziny) później. Pracodawca nie ma przy tym prawa wymagać od pracownicy przedstawienia zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego fakt karmienia piersią, a za odmowę udzielania jej ww. przerw – grozi mu nawet 30 tys. zł grzywny.

REKLAMA